Уже котрий рік поспіль компанія «Владам-Юг» — єдиний офіційний дистриб’ютор насіння французької селекційної компанії HM Clause — організовує виїзди своїх українських партнерів у Польщу для демонстрації нових гібридів овочевих культур й ознайомлення з польськими технологіями вирощування овочів. Цього року журнал «Плантатор» у складі групи українських дилерів і фермерів долучився до пізнавальної подорожі до Мазовецького воєводства й ознайомився з польським досвідом вирощування гібридів капуст.

Представники польського підрозділу компанії HM  Clause Міхал Тараска та Славомір Міхацкі щоразу дуже гостинно приймають українських колег і намагаються організувати їх подорож максимально продуктивно та корисно.

ВИРОЩУВАННЯ КАПУСТИ В ПОЛЬЩІ

Капуста — основна культура, яку вирощують польські овочівники. З-поміж 90 тисяч га овочів, що вирощуються в Польщі, під капустою приблизно 40%. Крок за кроком картина різновидів капустяних культур на полях змінюється й усе більшої популярності набувають нові види. Так, за останні 10 років площі під основними капустяними культурами — білокачанною, пекінською, червонокачанною та савойською — зменшилися з 29 до 22 тис. га. Втрачені площі компенсуються цвітною капустою та броколі, популярність котрих зростає з кожним роком.

Міхал Тараска стверджує, що цей фактор в першу чергу вплинув на цьогорічні продажі насіння компанії HM  Clause у Польщі, адже лінійка гібридів саме цих культур достатньо широка. Також у Польщі велика кількість гібридів цвітних капуст та броколі на випробуванні. «Цікаво, що популярність тієї чи іншої овочевої культури багато в чому залежить від жіночих журналів: господиня на кухні — жінка, а отже, саме вона вирішує із чого їй готувати їжу. Якщо ви хочете популяризувати продукт, то почніть із реклами в жіночих журналах — є багато прикладів, як це працює», — порадив пан Тараска.

РОЗСАДНИЦТВО

Перший візит української делегації відбувся до господарства пана Віктора Гроховського. Основним напрямом його роботи є вирощування розсади. Щороку на замовлення польських фермерів пан Гроховський вирощує 3–4 млн штук розсади капусти та томатів. За словами пана Віктора найбільшу популярність мають капусти Саборд F1, Рафт F1 і Кліпер F1 селекції HM Clause. Томати Діно F1 та П’єтрароса F1 є лідерами у своєму сегменті — вони найбільш стресостійкі й показують найвищу врожайність в місцевих ґрунтово-кліматичних умовах. Сам пан Гроховський має 40 га землі, на яких він вирощує пекінську та цвітну капусти, гарбуз, моркву та зелень. Фермер почав вирощувати пекінську капусту понад 20 років тому, через це його вважають піонером серед виробників цієї культури.

Пан Віктор підтверджує, що сьогодні її популярність зменшилася через закриття російського ринку. Також на зменшення вплинула зміна смаків і культури споживання на власному ринку. З півдня Європи, особливо з Італії, в Польщу імпортують багато зелених культур, які поступово витіснили пекінську капусту — різноманітні салати, рукола та шпинат.

Серед гібридів цвітної капусти пан Віктор відзначає Ардент F1 та Наутілус F1 і радить вирощувати капусту на зрошенні, густотою не більше як 29–30 тис. рослин/га. Для українського ринку рекомендує білокачанну капусту Констебль F1, броколі — Корос F1 і Румбу F1, а також радить звернути увагу на нові гібриди HM Clause, які нині тестуються і є достатньо стресостійкими та резистентними.

Наостанок фермер додав: «Стара польська приказка каже: не фірма про людей, а люди про фірму. По-перше, HM Clause  — це хороша фірма, а по-друге — це хороші гібриди. Працівники компанії вам підкажуть і запропонують конвеєр сортів для різного періоду року й різних ґрунтово-кліматичних умов».

БРОКОЛІ ВІД ЕЛЕОНОРИ КАПУСТИ

Господарство пані Елеонори Капусти — це приклад організовано-налагодженої співпраці учасників ланцюжка «з поля до супермаркету». Господарство має 130 га землі, на яких вирощує різні види капуст, цукрову кукурудзу, селеру та спаржеву квасолю. Проте основний вид його діяльності — це доробка й пакування броколі на шляху до свіжого ринку. Крім броколі, зібраної з власного поля, підприємство її закуповує у фермерів-партнерів.

У господарстві встановлено три морозильні камери, де продукція, привезена з поля, охолоджується до 6 °С та зберігається до самої весни. На підприємстві встановлено лінію з пакування капусти броколі. Вона працює у дві зміни, а  обслуговують її найняті працівники (в кожній зміні по 22). На пакувальній лінії працюють переважно заробітчани з України, які вже добре освоїли технології польського виробництва овочів.

Капуста потрапляє на лінію, де працівники розподіляють її на 1 та 2-й сорти: 1-й сорт фасують по 0,5 кг кожну голівку та загортають у плівку, 2-й — ділять на суцвіття й відправляють на заморозку. Запаковану капусту розкладають у ящики. Щодня приблизно 60 тонн, а це 118,5 тисяч капустин, відправляють із підприємства посереднику, який далі працює із супермаркетами. Таким чином, за сезон підприємство готує до продажу 5-6 млн. штук капустин броколі.

Корос F1

Ранньостиглий гібрид (дозрівання – 60-65 днів). Рослина формує округлі головки зеленого кольору в дрібну намистинку. Плід важкий, має правильну короноподібну форму. На капустині не ростуть листочки, а в ніжці не створюється порожнеча. Плід дозріває концентровано, рівність висока. Поєднання ранньостиглості, якості та продуктивності роблять Корос F1 дуже популярними серед покупців. Для свіжого ринку, а також переробки. Овоч призначени й для літнього та осіннього вирощування. При цьому в будь-якому випадку буде високий урожай!

Румба F1

Новий гібрид броколі відмінно підходить як для свіжого ринку, так і для переробки та заморозки. Придатний до збирання через 75 днів після пересадки розсади. Рослина збалансована: має потужну кореневу систему і компактну вертикально спрямовану розетку листя. Середня вага більше 1 кг. Суцвіття темно-зеленого кольору, куполоподібний. Для гібрида характерний високий вихід товарної якісної продукції. Овоч добре стоїть у полі – головки не схильні до зміни забарвлення, утворення порожнечі в стеблі та проростання листя між суцвіттями. Стабільний і адаптований до різних умов вирощування.

ЦВІТНА КАПУСТА

Польські фермери стверджують, що за останній час у  країні значно збільшився попит на цвітну капусту, а значить площі під цією культурою також збільшилися. Відповідно, асортимент насіння, який пропонують фірми-селекціонери, зріс в рази.

Група українських дилерів відвідала кілька господарств, де вирощують цвітні капусти. Фермери з великим задо- воленням розповідають про гібриди французької селекції HM Clause, називаючи їх одними з найкращих. Особливо рекомендують українським колегам такі нові гібриди цвітної капусти, як:

Ардент F1 — новий гібрид цвітної капусти, призначений для свіжого ринку та промислового вирощування. Має яскраву білу головку та щільні суцвіття. Дуже стресостійка, відмінні результати в літньо-осінній період.

Трайдент F1 — гібрид для свіжого ринку. Добре укриття, висока товарність білих голівок. Пластичний гібрид, стабільно формує голівку в літку та восени.

Флірт F1— цвітна капуста для свіжого ринку. Головка яскраво-біла, дуже структурно вирівняна за розміром і формою.

Компанія Clause кожного року проводить польові виприбування все нових гібридів, і цвітних капуст в тому числі. На даний момент на території України випробовується цвітна капуста Ардент F1. Для чистоти експерименту вона висаджувалась в господарствах в різних регіонах. Через рік-два вона з’явиться в продажу і в Україні.

Сьогодні на піці популярності такі гібриди французької селекції HM Clause, як Наутілус F1, Немо F1, Саборд F1 та Бригантина F1. Фермери уже давно відмітили осо- бливі якості цих цвітних капуст і їх відмінності від інших гібридів.

Наутілус F1

Справді універсальний гібрид! По-перше, він однаково добре себе показує під час вирощування як в літній, так і  осінній період. По-друге, його листя надзвичай- но потужне, що дозволяє повністю вкривати голову і  в  результаті отримати ідеально білі суцвіття вагою 1,2-1,7  кг. Така ж потужна коренева система цвітної капусти Наутілус F1, а це запорука розвитку рослини навіть в стресових умовах. Ну, а по-третє, Наутілус F1 – ідеальний для заморозки!

Саборд F1

Відносно новий гібрид на українському ринку цвітних капуст, але вже встиг полюбитися українським фермерам. Дуже пластичний, витривалий, з сильною кореневою системою та розвиненим листковим апара- том. Вегетаційний період 82 дня від висадки розсади. Відрізняється великими однорідними головками (по 2—3 кг!) та приємним білим кольором. Важливо: довжи- на ніжки суцвіття підходить для переробки механічним способом!

Бригантина F1

Працюючи над розробкою даного гібриду, селекціонери врахували всі побажання фермерів і представників переробної промисловості, і в результаті отримали справді унікальний продукт. Цвітна капуста Бригантина F1 володіє високими товарними якостями. Вона універсальна, пластична та конкурентна. Має потужний листовий апарат, завдяки цьому головки капусти повністю приховані від сонячних променів. Перевагою Бригантини F1 можна назвати — широкий ринок її застосування (це і «фреш-маркет», і переробка на заморозку). В Польщі ж серед гібридів цвітних капуст перше місце за продажами посідає гібрид Рафт (Міньон) F1, друге — Саборд F1, а третє належить Наруто F1. Проте, за прогнозами польських колег, найближчим часом кількість нових позицій збільшиться і буквально через 6–7 років Арденте F1 та Трайдент F1 будуть лідерами продажів.

За матеріалами журналу "ПЛАНТАТОР", листопад 2016

Автор: Юлія Довгопол