Батьківщиною томатної молі (Tuta absoluta Meyr.) є регіони центральної та південної Америки, де вона широко поширена. Шкідник має кілька назв: американська томатна міль, томатний листової мінер, американський томатний точильщик.

Томатна міль пошкоджує рослини пасльонових в будь-якій фазі - від початку сходів до повного дозрівання врожаю. Крім томатів, вона пошкоджує баклажани, перець, фізаліс, картоплю та багато дикорослі та декоративних рослин роду пасльонових. Об'єктом харчування для томатної молі може бути велика кількість рослин, і в разі її появи на новій території вона може пошкоджувати місцеві види рослин, які раніше не виступали для неї об'єктом харчування.

 

 

 

Tuta absoluta - комаха з повним циклом перетворення і високим коефіцієнтом розмноження.

Метелики невеликі, з розмахом крил 10-12мм. Хоботок короткий, трубковидний, загнутий назад. Вусики чорні, зі світло-сірою кільчатостью. Голова сіра, темніє до шиї. Передні крила сірі за рахунок темних лусочок з білими краями, з рудувато-бурою та білою крапчастістю і характерними чорними плямами, облямованими рудувато-бурим або жовтим кольором; костальний край чорнуватий. Нижня сторона черевця кремова. Задні крила темно-сірі, висвітлені до основи.

 

Імаго томатної молі найбільш активне в сутінках і на світанку, в денний період метелик ховається серед листя рослини-господаря. Згідно з результатами досліджень, найбільше число самців було спіймано в феромонні пастки в період з 7 до 11 години ранку.

 

Шкідник, в залежності від погодних умов, здатний дати до 12 поколінь за рік. Наприклад, в лабораторних умовах при постійній температурі 25 ° C і відносній вологості 75% цикл розвитку шкідника склав 29 днів, в польових умовах даного регіону (Чилі) томатна міль давала до 8 поколінь за рік. Оскільки шкідник здатний розвиватися в закритому грунті, кількість поколінь за рік може перевищувати результати польових досліджень. Шкідник здатний зимувити на стадії яйця, лялечки або імаго.

 

Згідно з досліджень, проведених в польових умовах, на 100 самців приходиться 133 самки, при цьому дорослі особини самців живуть довше ніж самки. В середньому імаго самців живе від 19 до 42 днів, в той час як самки 18-38 днів. Дорослі особини протягом життя спаровуються кілька разів, спарювання починається вже на наступний день після виходу імаго з лялечки. На другий день після спарювання самки починають яйцекладку, при цьому одна самка здатна відкладати від 60 до 120 яєць, по одному зрідка, по кілька яєць на все надземні частини рослини. Яйця дрібні циліндричні, кремово- жовті, розміром 0,35 мм.

 

Самки відкладають яйця на протязі всього дня, але пік яйцекладки припадає в нічний час. Негативна особливість даного шкідника при проведенні заходів контролю полягає в тому, що томатна міль має розтягнутий період яйцекладки. Більше 70% всіх яєць самки відкладають на протязі 5 днів і близько 90% яєць відкладається на протязі 10 днів, при цьому яйцекладка може перебувати як з верхньої, так і з нижньої частини листа рослин. Дослідження показали, що шкідник здатний відкладати яйця протягом 20 днів.

 

 

Гусениці виходять з яєць вранці і відразу проникають в тканину рослини, де одразу ж  починають харчуватися, створюючи ушкодження у вигляді мін. Молода гусениця спочатку зелена з чорною головою. По мірі зростання вона набуває червоного відтінку. На спинному боці першого грудного сегмента гусениці видно характерну напівкруглу чорну пляму, якого немає у гусениці картопляної молі. Доросла гусениця близько 9мм в довжину. Довжина лялечки - близько 6мм.

Згідно з лабораторними дослідженнями, 96,8% личинок вилупляються в період від 6 до 9 години ранку.

На молодих рослинах гусениця пошкоджує листя, стебла, пагони, квіти томатів, а пошкодження плодів спостерігається на всіх стадіях їх дозрівання. Міни гусениці збільшуються по мірі зростання самої гусениці. У важких випадках пошкодження гусінь може повністю з'їдати листя томатів, залишаючи при цьому тільки жилки. Перед лялькуванням гусениця плете шовковий кокон або робить його в вигляді згорнутих листків. Вона не впадає в діапаузу до тих пір, поки є доступний харчової ресурс.

Мінімальна температура для розвитку томатної молі становить 8,1°C. Для розвитку яєць температура не повинна бути нижче 6,9°C, для гусениці це значення становить 7,6°C, а для лялечок - 9,2°C.

 

Моніторинг

Для проведення ефективного моніторингу томатної молі необхідно:

 1. Проводити обстеження рослин поблизу теплиць, які можуть виступати в ролі господаря для томатної молі, на предмет присутності личинок і дорослих особин;
 2. Перевіряти пакувальні матеріали і тару, які можуть стати притулком для шкідника;
 3. Постійно обстежувати плантації томатів на факт присутності ушкоджень. Згідно з дослідженнями, більшість нових пошкоджень зосереджені в верхньому і середньому ярусі рослини, тому в першу чергу саме на ці частини необхідно звертати увагу;
 4. Також важливо перед ухваленням рішення детально вивчити особливості морфології і екології шкідника, щоб не переплутати томатну міль з іншими шкідниками, такими як картопляна міль (Phthorimaea operculella Zel).

Біологічні методи боротьби

 1. Феромонні пастки. Вони являють собою приманку, складовими компонентами якої є феромонний диспенсер - гумовий елемент, оброблений штучно синтезованим гормоном самки, приманюють самців шкідника, і власне корпусу самої пастки. Ефективність використання феромонних пасток в відкритому грунті знижується, а основна їх роль в даних умовах - це виявлення періоду літа ключового об'єкту, що допомагає визначитися з термінами проведення інших більш ефективних заходів контролю.
 2. Використання природних ворогів шкідника для їх контролю. До них відноситься використання яйцеїдів - розкидання яєць природного ворога (Trichogramma pretiosum, Trichogramma achaeae, і Trichogrammatoidea вactrae) томатної молі на початкових стадіях її появи, що забезпечує високу ступінь контролю шкідника.
 3. Використання паразитів личинок. Основну частину свого життя личинки знаходяться в мінах, однак в прохолодний період доби вона може виходити з них, що робить її вразливою до паразитів і хижаків, одними з таких є клопи Macrolophus pygmaeus і Nesidiocoris tenuis. Вони харчуються яйцями і личинками томатного мінера, однак клопи є притаманними комахами для території Іспанії.
 4. Використання бактерій Bacillus thuringiensis. Позитивні результати отримані при використанні гриба Metarhizium anisopliae. Молоді самки, інфіковані даними грибом, що не зменшували свою плодючість, проте смертність жіночих особин була на 37% вище, а самі яйця піддавалися інфікування через 72 години.

Хімічні методи боротьби

Для контролю личинок тути абсолюти в Іспанії використовують інсектициди на основі спіносада, імідаклоприду, дельтаметріна і Bacillus thuringiensis var. kurstaki. Хлорпирифос є невід'ємною частиною контролю даного шкідника в Італії. Абамектін, спіносад, імідаклоприд, тіаклоприд, люфенурон і Bacillus thuringiensis var. kurstaki рекомендовані при плануванні заходів контролю томатного шкідника.

 1. Спіносад (Спінтор) - це продукт аеробного ферментації грунтової бактерії Saccharopolyspora spinosa, який забезпечує високий рівень контролю лускокрилих шкідників і володіє низьким рівнем токсичності для нецільових об'єктів. Діюча речовина діє на нервову систему шкідника, викликаючи параліч. В організм проникає через кутикулу і травну систему. Спіносад високотоксичний для бджіл, хоча після висихання він для них менш небезпечний.
 2. Абамектін (Вермітек) є продуктом ферментації грунтової бактерії Streptomyces avermitilis, а також володіє трансламінарну дією. Діюча речовина вражає нервову систему комах і кліщів, викликаючи параліч протягом декількох годин. В першу чергу це препарат кишкової дії з вираженою контактною активністю. Інсектицид використовується для контролю кліщів і мінерів. Препарат є високотоксичним для бджіл.
 3. Еммамектін-бензоат (Проклейм) є другим поколінням абамектіна, однак він має більш сильний вплив на шкідників при використанні більш низьких норм.
 4. Неонікотіноїдні інсектициди. Імідаклоприд (Варант, Когінор, Коннект, Конфідор Максі і ін.) І тіаклоприд (Біскайя, Вирій, Тіанід, Каліпсо) є токсичними для широкого спектра сисних і гризучих шкідників. Найбільш широко використовуваним інсектицидом з даної групи є імідаклоприд, який носить системний характер дії, а також має тривалу залишкову активність в першу чергу проти сисних комах. На томатах імідаклоприд використовується проти попелиці, колорадського жука і білокрилки.
 5. Хлорантраніліпрол (Кораген, Воліам Флексі) є відносно новим інсектицидом для контролю лускокрилих і деяких інших видів комах. Інсектицид викликає швидкий параліч з подальшою смертю шкідників. Через новий механізму дії хлорантраніліпрола препарат дозволяє проводити контроль стійких до інших інсектицидів шкідливих комах. Однак дане діюча речовина має негативний вплив на ентомофагів і запилювачів, але якщо залишки інсектициду висохли, то препарат має низьку токсичність для бджіл. Також великим плюсом даного інсектициду є його овіцидна та ларвіцидна дія, завдяки якому забезпечується більш ефективний контроль лускокрилих комах. Діюча речовина добре поглинається кореневою системою томатів, після чого здійснює транслокацію в надземну частину рослини, де залишкова дія препарату зберігається близько 28 днів. Наземне обприскування томатів забезпечує контроль шкідників протягом 18 днів.

Інтегрована система захисту

 1. Установка феромонних пасток для виявлення дорослих особин на ранніх стадіях їх появи, а також візуальний огляд рослин на предмет наявності яєць шкідника.
 2. Розкидання тріхограмматід (Trichogrammatoidea bactrae), при перших випадках виявлення дорослих особин або яєць шкідника.
 3. Використання Bacillus thuringiensis (Лепідоцид) разом або після розкидання яєць паразитів для контролю личинок.
 4. Внесення імідаклоприду з поливної водою в період від 8 до 10 днів після висадки розсади.
 5. Використання спіносаду в разі виявлення ознак появи томатної молі.
 6. Видалення рослинних залишків відразу після завершення збирання врожаю.
 7. Сівозміна з культурами, які не є об'єктами харчування для томатної молі.

 

Агролабораторія Владам