Утворення зачатків органів відбувається на клітинному рівні, тобто непомітно для неозброєного ока. Зачаток суцвіття томата також формується задовго до того, як на стеблі з'являються бутони. Перше суцвіття закладається приблизно в той час, коли на рослині ранньостиглого сорту розкривається другий, у більш пізніх сортів - третій-четвертий справжній лист. Спочатку витягується вісь суцвіття, потім протягом декількох днів на ній формуються горбки - майбутні бутони. На тривалість і якість цього процесу сильно впливають умови, в яких знаходиться рослина - водоспоживання, мінеральне живлення, температура і освітлення. Отже, щоб отримати високий ранній урожай і не загальмувати плодоношення, протипоказано піддавати сіянці у фазі 1-3 справжніх листків будь-якого стресу.

Водоспоживання

Етап органогенезу, коли частина клітин меристеми (освітньої тканини) верхівкового конуса формує зачаток суцвіття, є критичним періодом в забезпеченості рослин вологою. В цей час молоді паростки дуже чутливі до нестачі води. При вирощуванні розсади дефіцит водоспоживання може скластися не тільки через банальне недополивання. Вирощуючи розсаду через пікіровку, потрібно врахувати, що під час проведення цього агроприйому гине велика частина кореневих волосків, усмоктувальна спроможность коренів різко знижується, а значить, зменшується водоспоживання і погіршується мінеральне живлення сіянців. Якщо цей стрес доводиться на час закладки першого суцвіття, ранній урожай може бути втрачений. Тому пікіровку розсади ранньостиглих томатів потрібно провести в фазі розкритих сім'ядольних листків, а інших сортів - не пізніше розкриття другого листа, тобто до критичного періоду. До речі, проводячи пікіровку, сіянці потрібно брати за сім'ядольні або дійсний листок, в крайньому випадку за корінь, але не за стеблинку - він такий ніжний, що травмується від легкому доторканні пальцями.

Мінеральне живлення

Важливу роль в грунтовому живленні сіянців томата грає фосфор - він не тільки сприяє розвитку кореневої системи, але і входить до складу органічних речовин, безпосередньо задіяних в процесі формування генеративних органів. Дефіцит цього елемента в період від появи сходів до утворення шостого листка призводить до збою в їх закладці і розвитку. А ось забезпеченість грунту фосфором в доступній для рослин формі сприяє більш ранньому цвітінню і дозріванню плодів, а значить, збільшення раннього і загального врожаю. Показовими результати досвіду з вивчення впливу складу грунтосуміші на розвиток розсади томата. У варіанті, де розсаду вирощували на суміші рівних частин дернової землі і перегною з додаванням мінеральних добрив з розрахунку 7 г суперфосфату, 1 г сульфату амонію і 1 г калійної солі на 1 кг ґрунту, вона зацвіла на 13 днів раніше, ніж вирощена на такому ж субстраті, але не заправленому мінеральними добривами. Надалі рослини, отримані з першої розсади, раніше почали плодоносити і дали значно вищий урожай. Нормальна водозабезпеченість і посилене фосфорне живлення в перший період життя рослин прискорює диференціацію бруньок на вегетативні та генеративні і поява перших бутонів.

Температура

Вплив на органогенез температури можна назвати парадоксальним. Зазвичай прохолода гальмує розвиток більшості органів, але закладка зачатків першої квіткової кисті у томата швидше за все відбувається при температурі повітря 8...12 ° С. В цілому зниження температури (особливо вночі) протягом 10-15 днів після появи сходів позитивно впливає на розвиток рослин. В цей час оптимальна нічна температура становить 10 ... 12 ° С, денна в похмуру погоду - 12 ... 14, в сонячну - 14 ... 16 ° С. У розсади, вирощеної в таких умовах, збільшується число квіток в перших суцвіттях, а значить, підвищується продуктивність. Такий парадокс пояснюється тим, що в рослинному організмі паралельно відбуваються два різноспрямовані процеси - фотосинтез і дихання. При першому органічні речовини утворюються, при другому витрачаються. Вночі фотосинтез неможливий, а дихання не припиняється. Навесні, коли природна освітленість сла бовата, витрата органічних речовин на дихання може не покриватися або недостатньо покриватися приходом від фотосинтезу, і тоді маленьке, але швидко росте і перебуває у стресовому стані. Якщо ж знизити температуру повітря в нічний час, інтенсивність дихання значно знизиться, і дисбаланс ліквідується.

Освітлення

Томат - рослина світлолюбна, тому на структуру його суцвіть впливає і інтенсивність освітлення. Чим більше світла отримує розсада, тим нижче по стеблу закладається перше суцвіття. Дефіцит світла розсада відчуває, як правило, в зимові і ранньовесняні місяці. В таких умовах практикують досвечивание рослин. Проводячи його в період закладки суцвіть, можна на 2-3 тижні прискорити плодоношення і на чверть підвищити врожайність. А ось гострий брак світла протягом приблизно 10 днів з моменту початку диференціації бруньок загрожує втратою першої кисті, або суцвіття вийдуть недорозвиненими, що не будуть зав'язувати або дадуть дрібні і деформовані плоди. При досвічування важливо враховувати спектральний склад світла. Під зеленими променями розвиток рослин затримується, адже світлові хвилі такої довжини чи не поглинаються листом, а відображаються - це природна властивість хлорофілу. Найбільш швидка диференціація бруньок і бутонизация відбуваються не тільки при денному, але і при сінефіолетовому світлі. Причому така активність синього світла спостерігається навіть при короткому світловому дні.

Неінфекційні хвороби сіянців та садженців

Значительные отклонения от оптимальных для роста и развития условий вызывают у растений томата болезненную реакцию. Овощевод может принять ее за следствие микробной инфекции или повреждения насекомыми и планировать применение пестицидов, тогда как решение проблемы лежит совсем в иной плоскости.

Гостра нестача бору і кальцію в грунтовому живленні сіянців і саджанців томата проявляється у відмиранні верхівок. При дефіциті бору, листя набувають спочатку фіолетового відтінку, потім фіолетове забарвлення. Далі у сіянців чорніє верхівка, а у молодих рослин верхня частина побігу згинається, жовтіє і відмирає. На недолік кальцію рослини реагують межжилковий хлорозом верхніх і особливо верхового листя, який з часом переходить в некроз.

Дефіцит бору в мінеральному живленні може привести до порушення процесів запилення і запліднення, наслідком чого є опадання бутонів, квіток та зав'язі. Бор бере участь в розвитку генеративних органів рослини і покращує процес запліднення. Збереженню квіток на рослинні і сприяє некореневому підживлення розчином борної кислоти (1 г / л води).

 

Дефіцит калію і фосфору на тлі великої вологості і високий вміст азоту в грунті викликає у віковій розсаді та у висаджених в теплицю рослин закручування верхнього листя в кільце. Це відбувається тому, що гальмується відтік вуглеводів з тканин листа. Крім того, при надмірному азотному харчуванні і нестачі фосфору та калію квіткові кисті розвиваються слабо, бутонів мало і вони дрібні. Допоможе термінова фосфорно-калійна підгодівля. У разі застосування при вирощуванні томата ростової речовини не виключено попадання його на стебло, і часом це викликає здуття і освітлення тканини. Такі пошкодження з часом минають самі. Але крім цього, застосування ростових речовин і гормонів росту з метою прискорення дозрівання плодів може дати побічний ефект у вигляді рихлості плодів. Ця патологія виражається в тому, що плоди виходять нещільними, легковагими і недостатньо міцними.

Незахищеність кореневої шийки від прямого попадання сонячних променів під час спеки призведе до в'янення листя і зупинки росту рослин. Практично рослини поводяться так, немов у них істотно пошкоджений корінь. Це пояснюється тим, що від перегріву пошкоджується коренева шийка (місце переходу стебла в корінь), що повністю або частково відсікає кореневу систему від надземної частини рослини, приводячи до фатальних наслідків. Щоб такого не сталося, під час посадки потрібно подбати про захист кореневої шийки. Палючому сонцю буде важче дістатися до підстави стебел, якщо рослини добре облистяні, посадка оптимальної густоти, а ряди розташовані в напрямку з півночі на південь. Якщо фермер розуміє закономірності органогенезу рослин, знає їхні потреби на різних етапах росту і розвитку і чітко дотримується технологію вирощування, високий урожай якісних плодів гарантовано!

БРОНЗОН F1 Дивитись більше характеристик

ОАЗИС F1 Дивитись більше характеристик

МИНОПРИО F1 Дивитись більше характеристик

О. Непорожнаяселекціонер

Агрономічний зошит

Овощевництво № 4(156) Квітень 2O18