Вже зараз (з середини - кінця травня) ми можемо спостерігати маленьких літаючих метеликів. Вони різноманітні: білі, блакитні, є метелики-пуделі, а також, метелики, гусениці яких живляться отруйними рослинами, дуже гарний королівський горіховий метелик і багато інших видів. Але шкоди нам, що живуть на півдні України, завдають на вигляд непримітні - коричневого або бежевого кольору метелики: лучний та стебловий.

Стебловий метелик Лучний метелик

Сприятливими умовами розвитку для них є тепла і волога погода, а також наявність безлічі квітучих рослин, оскільки після вильоту метелики неодмінно повинні харчуватися нектаром квітів. Якщо умови для розвитку сприятливі, то метелику потрібно близько тижня, щоб закінчився його розвиток і почалася яйцекладка. Адже літ самки триває всього лише приблизно 2 тижні.

У 2012 році у фермерському господарстві «Владам» спостерігалося таке явище: стояла спекотна суха погода. На ділянках поля з огірком і динею був масовий літ метелика. Очікувалося, що після нього буде «нашестя» гусениць і розроблялися дії, спрямовані на боротьбу з ними. Однак, гусениці так і не з'явилися. Це пояснюється тим, що в спекотну посушливу погоду статева система у метеликів залишається не до кінця сформованою, тому яйцекладка не настала. У такому випадку, метелики живуть трохи довше, близько 1,5 місяця і вмирають.

Існує певна циклічність спалахів масового розмноження і льоту метеликів. Чому так відбувається? До кінця невідомо, але вивчено зв'язок таких спалахів з періодичністю сонячної активності, тобто чим більше плям на Сонці і вище пік сонячної активності, тим слабкіше спалах розмноження і льоту метелика. Такі спалахи відбуваються з періодичністю в 6-12 років.

Підступність лугового метелика полягає в тому, що наявність великої кількості метеликів не завжди передбачає таке ж масове відкладання яєць і появу величезного числа ненажерливої гусениці, особливо в період згасання спалаху масового розмноження. Так як з потоками вітру метелики можуть переноситися на великі відстані і з'являтися там, де їх  не очікували.

Шкідливість метелика залежить від: чисельності самої комахи, засміченості поля бур'янами і погодних умов. Так, якщо метелики  літають у вечірні години та при жаркій сухій погоді залишаються безплідними, то у гусениць сонячна спекотна погода, навпаки, викликає велику активність, а ввечері і в похмуру погоду гусениці менш активні.

Згідно з прогнозами Центру космічної погоди США, в НДІ захисту рослин м. Санкт-Петербург, підрахували, що імовірний інтенсивний і тривалий спалах масового розмноження лучного метелика в 2017-2020 роках.

А тепер трохи про сам метелик.

За рік на півдні України метелик може давати до 3-х поколінь. Самка відкладає яйця в основному на бур'яни, рідше на культурні рослини, розміщуючи їх маленькими купками на нижній стороні листа. І вже через 1,5 тижні з них з'являються гусениці, для розвитку яких потрібно приблизно місяць.

Гусениці зеленувато-сірі або коричневі, довжиною до 25 мм, з поздовжніми темними смугами на спинці і боках, з чорною головою і щетинками на тілі. При температурі вище 30 градусів, харчування гусениць призупиняється і вони починають мігрувати в пошуках оптимальних умов.

Гусениця лучного метелика Гусениця стеблового метелика

Гусениці лучного і стеблового метелика пошкоджують безліч рослин, особливо буряк, овочеві і баштанні культури, соняшник, кукурудзу, просо, бобові (крім квасолі) та ін. Гусениці лучного метелика скелетують листя, залишаючи на них павутину, більш дорослі гусениці можуть з'їдати лист повністю, залишаючи лише грубі жилки і черешки. А гусениці стеблового метелика крім листя, пошкоджують ще й стебла, на кукурудзі ще й волоті, качани й зерна. На листі вони виїдають овальні дірки, а в стеблах проробляють ходи і при сильному пошкодженні стебло у рослини переламується.

Молоді гусениці в більшості своїй харчуються спочатку на бур'янах, а досягаючи третього віку (з п'яти) переходять на культурні рослини.

Зимують дорослі гусениці: лучного метелика у верхньому шарі ґрунту, навесні заляльковуються, і вже з середини травня починається літ першого покоління метеликів.

А гусениці стеблового метелика зимують всередині великих стебел рослин, і їх  виліт  відбувається трохи пізніше - з середини червня.

Відзначено, що часто масова поява метеликів спостерігається після випадання рясних опадів.

Як же боротися з цим підступним шкідником? Для початку - це глибока оранка. Кокони лучного метелика знаходяться у верхньому шарі ґрунту і при обороті пласта засипаються; в результаті, навіть якщо кокон механічно не пошкоджений, метелик гине в ґрунті.

Друге: боротьба з бур'янами! Адже здебільшого яйцекладка і перезимовка стеблового метелика відбувається саме на бур'янах.

Ентомофаги і хвороби також відіграють важливу роль, так як від них часто гине до 50% особин шкідника.

У період масового розмноження агротехнічними заходами можна ліквідувати окремі осередки шкідника, але повністю призупинити його розмноження неможливо.

Питання про застосування інсектицидів у кожному конкретному випадку вирішується за результатами обстежень з урахуванням чисельності та віку гусениць, тому хімічні препарати високоефективні лише проти гусениць молодших (1-3) віку.

В агролабораторії«Владам» ви можете отримати вичерпну консультацію по боротьбі з лучним і стебловим метеликом, а також рекомендації щодо застосування хімічних препаратів.