odin                   «Що за нісенітниця», мабуть такими будуть перші слова, які спадуть вам на думку  після того, як ви прочитаєте даний заголовок. Але в цьому немає нічого дивного, це дійсно правда і в цьому я переконався на власні очі та на власному досвіді. На асфальтованому току фер­мерського господарства можна не просто зберігати чи висушувати урожай зернових культур, а ще й виростити якісну розсаду капусти за досить короткий термін.


     Такий досвід вирощування розсади капусти здобуто в Вінницькій області, Барському районі, селі Лісове - фермерське господарство «Єфрем», керівником даного господарства є фермер із величезним досвідом - Юккал Іван Іванович. Дане господарство прославилось вирощуванням насіннєвої картоплі, що довгий час являлось одним із основних  його напрямків. Сьогодні у «Єфремі» вирощують зернові культури та потроху розширюють площі під овочеві. В 2014 році господарство запланувало висадити 18 гектарів білокачанної капусти, одним із головних складових успішного урожаю  якої залежить  від якісної та потужної розсади.

     Отож для того щоб виростити якісну розсаду, яка забезпечить максимальний урожай  капусти, перш за все нам потрібно насіння з потужною енергією росту, та не менш важливим чинником є те, що капусту ми збираємось вирощувати в богарних умовах, тож свою увагу ми також звертали на посухостійкість гібридів капусти. Саме таким насінням з оптимальною ціною та відмінною якістю є продукт французької селекційної компанії «Clause», гібриди якої прославились не тільки своїм неповторним смаком, а ще й рекордними урожаями в посушливих умовах. В додаток насіння Elisem, що забезпечує  високу вирівняність та силу росту, калібровку насіння в межах 0,25 мм – що полегшує процес висіву насіння, та дає гарантію на потужну енергію росту, ще раз підтвердило наш вибір, який зупинився на середніх та середньопізніх гібридах білокачанної капусти:  

     БРАВО F1
(90-100 днів - від моменту висадки розсади) - універсальний гібрид середнього строку дозрівання. Середня вага головки 2,7- 3,5 кг, тонкі білосніжні листя якої дивують всіх своїми смаковими властивостями, найсмачніші салати готуються саме з цієї капусти.  А висока урожайність понад 100 т/га та можливість недовгого зберігання роблять цю капусту ще більш привабливішу. 
         bravo


centurion                 ЦЕНТУРІОН F1 
(100-110 днів - з моменту ви­сад­ки розсади)  - гібрид який по праву можна називати найбільш популярним і стабільним гібридом білокачанної капусти в Україні. Середня вага головки 3-3,5кг в залежності від схеми посадки. Ідеальний варіант на квашення, голубці та можливість зберігання 3-4 місяці.


     БРИГАДИР F1 
(110-120 днів від моме­нту висадки розсади) – гібрид який знає, що робити в посуху на полі. Зберігається 4-5 місяців, що максимально довго для такого типу капусти, середня вага головки 3,5-5 кг в залежності від схеми посадки. Високий вміст вітамінну «С» роблять цю капусту не просто смачною, а й надзвичайно корисною.

          brigadir

   
     Посів  розпочали 13 травня – дані строки посіву для вибраних гібридів БРАВО,  ЦЕНТУРІОН, БРИГАДИР  були оптимальними. Посів проводився в 160 касету. Одним із найважливіших елементів технології  є саме вибір грунтосумішки або субстрату, в середньому на одну касету яку ми використовували необхідно 4,5 кг субстрату. Найкращим варіантом звичайно являється придбана торфосуміш (Pindstrup, ProfiMix, Щедра Земля та ін.), але більш економним є перегній, якого в фермерських господарств вдосталь ще з радянських часів. Для того щоб переконатись чи справді перегній підходить для посіву необхідно відібрати пробу на аналіз кислотності та наявність шкідливих патогенів.  Рекомендується до суміші перегною додавати 25-30% вермикуліту до загальної маси, він надасть їй більшої рихлості та буде сприяти кращому утриманню вологи. Не зайвим буде додавання негашеного вапна (пушонки), або крейди – для вирівнювання кислотності та збагаченню субстрату Кальцієм, норма додавання вапна встановлюється за результатом аналізу кислотності.

     Посів здійснювали вручну одна працівниця за 8 годинний робочий день в середньому сіє 110-130 касет. Досить важливим є вид нарахування заробітної плати який необхідно встановлювати в залежності від кількості посіяних касет, даний показник буде значно стимулювати працівників до більш продуктивної праці.

     Енергоємним але не менш важливим заходом є промочування посіяних касет в теплій воді, це необхідно для того щоб грунтосуміш оптимально була змочена. Для цього можна зробити із листа оцинкованої бляхи корито для наповнення водою, в подальшому туди будуть занурюватись касети, в середньому касеті для повного промочування необхідно 1-2 хвилини, після чого її можна забирати.  Потім касети розставляються на постійне місце росту розсади, до моменту її висадки в поле. Попередньо обов’язково необхідно зробити розмітку – доріжки для проходів, поливу та догляду розсади.

dva             Особливу увагу необхідно приділити  режиму поливів, на ранніх етапах росту та розвитку рослина – наче немовля потребує особливої турботи та догляду. При проростанні насіння як і при народженні дитини потрібні сприятливі умови. Одна із найважливіших умов  є підтримання постійної вологи в насіннєвому ложе та уникнення попадання прямих сонячних променів. Для зменшення впливу сонячної інсоляції нами була натягнута затіняюча сітка, яка дозволили зменшити частоту поливів та створити більш сприятливий мікроклімат для росту та розвитку розсади.

     
     Якщо до моменту проростання розсади спостерігаються великі розбіжності між денними та нічними температурами касети рекомендується накрити агроволокном аби врегулювати данні скачки температур. Норма виливу води постійно коливається в залежності від інтенсивності сонячної інсоляції – поливи можуть як збільшуватись так і зменшуватись, а можуть і взагалі бути відсутні  якщо на вулиці йде дощ. І не потрібно боятись, що дощ поб’є розсаду, запевняю вас цього не станеться, а структурована, жива дощова вода  придасть вашим вихованцям нової сили та енергії росту.

     Важливим чинником є здійснення поливу розсади дрібно-краплинним дощуванням, в нашому випадку полив здійснювали за допомогою спеціальної дощувальної машини,  яку було сконструйовано із тракторного обприскувача та ведучого колеса від протруйника.  В кінцевому результаті ми отримали чудову самохідну поливалку яка дрібно розсівала воду та ретельно поливала нашу розсаду.
     З появою першого справжнього листка розпочали підживлення розсади за допомогою нашої поливальної машини. Використовували добриво Розасоль 15-45-10+МЕ в нормі 500 г/300л води + 500 г карбаміду. Підживлення проводили через кожних 3-5 дні в вечірні години, більш прохолодні та кращі для засвоєння поживних речовин. Профілактично ми проводили обробки проти грибкових хвороб такими біологічними препарати як: Триходермін та Фітоцид.
      chetiri

     
     На ранніх етапах росту розсади необхідно бути особливо уважним при боротьбі із шкідниками, особливо із хрестоцвітною блішкою яка може завдати болючого удару ще не окріплим рослинкам. Боротьбу з шкідниками проводили такими препаратами як: Фастак, Актара, Протеус, Карате-Зеон,  чергуючи їх із інтервалами через кожних 3-4 дні в залежності від погодних умов та стану рослин.    

tri            Через 35 діб в фазі 4-6 справжніх листків розсада була готова до висадки в поле. Охарактеризувавши розсаду ми відмітили її потужну кореневу систему із білими волосками, гладенькі листочки із темно-зеленим забарвленням а лабораторний аналіз - підтвердив що розсада абсолютно здорова та готова до висадки в поле.  Використовували схему посадки 60+80х40 – 35 тис.рослин на 1 гектар. Висадку проводили шестирядною сажалкою  «Ferrari»,  в середньому під час одного робочого дня 11 працівників висаджували 2,5 га, розсади , за 7 днів було висаджено 18,5 гектарів  якісної розсади білокачанної капусти омитої дощем та зігрітої сонячними променями.

     
     Отак, здавалось би звичайний господарський тік  при правильній організації, якісному насінню компанії «Clause» та Божому Благословінню, може перетворитись в розсадник.