Шкідники капусти і досвід ФГ «Владам»


     В природі не існує 2-х абсолютно однакових видів комах. Кожен з них має свої особливості будови тіла, харчування. У міру розвитку землеробства та окультурення різних видів рослин, людство розділило комах на корисних (бджоли, шовкопряди) і шкідників (всіх, хто заподіює шкоди рослинам і зменшує їх врожайність).
     Вести боротьбу з шкідниками можливо, знаючи особливості їх життєвого циклу, а також використовуючи агротехнічні та механічні заходи.   
     Процес розвитку комах проходить кілька стадій: яйце, личинка, німфа та доросла особина. У деяких комах цей цикл неповний (коники, цвіркуни, капустянки, клопи і т.д.).
     Фермерське господарство «Владам» в 2011 році при вирощуванні капусти зіткнулося з такими шкідниками, як: весняна і літня капустяна мухи, попелиці, совки, трипс.

     Отже, розглянемо особливості кожного з цих шкідників:

 

kapustmuxa   

1) Весняна і літня капустяні мухи в основному розвиваються в прохолодне і дощове літо. Весняна капустяна муха - комаха сірого або майже чорного кольору розміром до 6 мм. Зимує в стадії лялечки в грунті. Льот мух починається 9 травня. Вона пошкоджує в основному ранні сорти капусти, відкладаючи яйця на кореневу шийку розсади або між стеблами і грунтом. В основному пошкоджується розсада по краях поля. Літня капустяна муха - пошкоджує середні та пізні сорти капусти. Вона трохи більше за розміром (до 8 мм). Льот починається на початку липня, а в середині - кінці липня йде масове відкладання яєць і вже через тиждень вилуплюються личинки, які пошкоджують коріння рослини. Пошкоджені рослини відстають у рості, листя набуває синюватий відтінок, а при сильному ураженні рослина в'яне і гине.

     
tlya  

2) Капустяна попелиця - це дрібна комаха, яке дуже швидко розмножується, і, хоча шкодочинність ними триває 2-2,5 тижні, але шкода від них відчувається на протязі всього сезону, тому що число генерацій даного шкідника більше 10. На листках попелиці швидко утворюють великі колонії. Харчуючись, вони висмоктують сік з рослин, в результаті чого листя знебарвлюються, гофрують і підсихають. Розвиток качанів призупиняється.

tlya1  
   
kaoustsovka  

3) Капустяна совка - метелик коричневого кольору в розмаху крил до 50 мм. Активний метелик в нічний час. Совка починає льот наприкінці травня - в червні, відкладає яйця, з яких через тиждень вилуплюються гусениці. Розвиток гусениць триває місяць, після чого вони йдуть у грунт і заляльковуються. В процесі розвитку гусениці пошкоджують листя, вигризаючи в них овальні отвори, а гусениці більш старшого віку йдуть углиб качанів, забруднюють їх екскрементами, та й самі отвори служать вратами для інфекцій. Так як на ФГ «Владам» були вчасно проведені захисні заходи проти совки, її гусеницям не вдалося проникнути вглиб качанів, а були пошкоджені лише верхні листки (це принесло незначний збиток, тому що пошкоджені листя необхідно було обривати, що зменшило розмір качана і загальний обсяг продукції).

     
trips  

4) Трипс - дрібна комаха розміром до 1 мм. Зимує на рослинних рештках і тарі. Вже на початку квітня виходить із зимівлі і селиться на бур'янах, а після висадки розсади в поле переходить на неї. Через місяць після виходу відкладає яйця, з яких незабаром вилуплюються личинки, які харчуються соком листя. Після харчування трипс йде в грунт, окукливается і вже через тиждень з'являються дорослі крилаті особини. При сухій спекотній погоді трипс йде вглиб качана капусти або ховається у верхньому шарі грунту.
У ФГ «Владам» живі особини трипса були виявлені в качанах капусти через 3,5 місяці після закладки їх у сховище.

      Більшість шкідників зимує або в грунті, або на рослинних рештках, тому дуже важливо проводити захисні заходи як і у весняний період, так і восени після збирання врожаю, а також важливим є обробка тари, в якій буде зберігатися продукція. Нехтування цими простими істинами веде до збільшення шкодочинності і, як наслідок, зменшення або зовсім втрати врожаю.

 

 

 

Лаборант-ентомолог: Кольченко О.Г.