Отже:

1) На перці найпоширенішим і шкідливим (особливо в теплицях) є вірус мозаїки, збудник Tobacco mosaic virus - вірус тютюнової мозаїки. При зараженні їм перцю на ранній стадії, призводить до великої втрати врожаю, досягаючи до 30%.

Спочатку симптом проявляється у вигляді хлорозу, мозаїчності і морщинистості листя, а незабаром поширюється по всьому листу. Також основним з симптомів є некроз тканини уздовж головної жилки листа, на стеблах з'являються темні смуги, некрози, а плоди стають дрібними.

Вірус може передаватися з насінням перцю, грунтом і рослинними залишками, що знаходяться в тому грунті, в який надалі висаджуватимуть перець. Від хворої рослини до здорової передається за допомогою сисних комах.

У сухому листі вірус може зберігатися до 50 років!

2) Курчавість листя перцю: збудником є Cucumber mosaic virus - вірус звичайної огіркової мозаїки. Найбільш характерним симптомом є пухирчаста курчавість листя і дрібні плоди. Листи стають дрібними, рослина має карликовий вид.

Через те, що у збудника безліч штамів, симптоми пошкодження досить таки різноманітні. Існує кілька форм прояви хвороби:

- Зелена (швидкоплинна) форма: коли рослина втрачає тургор, засихає, але при цьому зберігає зелений колір.

- Карликова форма: сильне розгалуження, рослина відстає у рості, міжвузля укорочені, листя в'януть, плоди дрібні і деформовані.

- Бура форма: в'яне частина листа і пагонів, вони стають коричневими і засихають. Симптом поширюється знизу вгору.

- Жовта форма: рослина стає хлоротичною, листя жовтіє і деформуються, квітки і плоди не формуються, рослина відстає у рості.

Цей вірус особливо небезпечний у поєднанні з вірусом тютюнової мозаїки.

Вірус може передаватися насінням, але основними переносниками вірусу є попелиця.

3) бронзовий (плямисте в'янення) перцю: як і на томаті, збудником є Tomato spotted wilt virus - вірус бронзовості томата. Основним переносником вірусу є трипс, а резерваторами є бур'янисті і культурні рослини, особливо добре вірус зберігається в бульбах картоплі та рослинних рештках томата.

Спочатку верхні листки набувають бронзового або брудно-фіолетового відтінку, потім на них уздовж головної жилки з'являються коричневі плями у вигляді кілець, смужок, зигзагів. Пізніше плями переходять і на пагони, що згодом призводить до відмирання верхівки. На плодах з'являються коричневі або зелені плями у вигляді кілець, а в області плодоніжки з'являються коричневі смуги і в результаті чого плоди стають строкатими.

Переносниками вірусу є трипси, тому дуже важлива боротьба з ними, як в теплиці (або полі), так і на прилеглій території.

Ми сподіваємося, що Ви ніколи не зіткнетеся з такими «проблемами» на своїх рослинах, але як говоритися «попереджений - значить озброєний!»