ПРИБУТКОВА СПРАВА - ОЗИМА ЦИБУЛЯ!

     Кожен фермер прагне виростити максимальний урожай і продати його по найкращій ціні без зайвих турбот з реалізацією. Як правило це вдається, коли господар вирощує свою продукцію до початку масового збирання конкретної культури, або після того, як ця продукція збирається та в сховищах залишаються малі запаси данного продукту. Щоб допомогти своїм клієнтам в цьому нелегкому завданні компанія CLAUSE створила озиму білу цибулю Єлоді. В останній час виробники цибулі, для того щоб виперидити своїх конкурентів почали сіяти суперранні гібриди, але навіть вони не можуть зрівнятися по ранньостиглості з сортом французької селекції Елоді. Так як озима цибуля це досить нова культура мало хто знає основні нюанси по його вирощуванні. Тому хочу коротко описати свій досвід вирощування королеви цибуль - озимої.

     Вирощування озимої цибулі в Україні в промислових маштабах ведеться менше 10 років. Але вже багато фермерів оцінили переваги данного методу та заробили гарну копійку виростивши ранні вітаміни, які так потрібні для пересічного українця. Щеб пак, адже збирання урожаю розпочинається на 1-1,5 місяці раніше у порівняні з цибулею висняного посіву, а також на 0,5-1 місяць раніше в порівнянні з розсадною культурою. Озиму цюбулю можна реалізувати на пучкову продукцію, зелень та цибулини з обрізаним пером на салати, після часткового очищення. Його також реалізують та споживають після підсихання лусочок, прицьому збирання проводиться після вилягання пера та визрівання цибулини. Озима цибуля, якщо вдало перезимує - дає урожай на рівні з цибулею весняного посіву. При гарному догляді можна отримати 40-45 тон з 1 гектара білої озимої цибулі з сухими лусочками, або 70-100 тис. пучків.

     Ідеальними регіоном для вирощування озимої цибулі є такий, у якому зимою стабільний сніговий покрив, або мяка зима, тобто центральні, західні та південні райони України. Дуже важливо правильно визначити дату посіву. Рослини повинні входити в зиму сформувавши 3-4 листка(поява 5-го) при товщині шийки 5-8 мм, але не занадто великими, так як впротилежному випадку наступної весни замісь цибулі отримаєте насінники, іншими словами цибуля вистріляє. Тільки в такій стадії розвитку цибуля буде мати достатню стійкість до зимових морозів і весняних заморозків. Більш ранні строки посіву сприяють стрілкування рослин цибулі. Дуже ранній посів погіршує зимостійкість, дуже пізній - сприяє стрелкуванню. Деякі фермери для надійного захисту від вимерзання вкривають посіви цибулі безпосередньо перед настанням морозів агроволокном і прибирають його перед відновленням вегетації. Дуже раннє покриття плантацій осінню за відсутності явно вираженого похолодання погано впливає на зимівлю цибулі. Для зимового укриття цієї культури використовують біле, світло-проникне агроволокно - як легке (17 г/м2), так і важке (30 г/м2 і більше). Ця операція збільшує загальні витрати на технологію вирощування на 20-25%, але, відповідно, значно зменшує ризики. Нащастя цибуля Елоді стійка до стрілкування і навіть в стресові роки показувала найкращі показники. В центральних та західних регіонах висів проводять 10-25 серпня, крайні терміни - до 5 вересня, а в південних з 20 серпня по 15 вересня. При температурі вище 240С проростання насіння цибулі затримується, тому в жарку погоду всходи можуть бути зріджені. Щоб уникнути цього, інколи корисно проводити посів попередньо пророщеним при більш низькій температурі насінням, або знизити температуру грунту частими легкими поливами. Ділянку під цибулю бажано підготувати за 10 днів до посіву, щоб зменшити небезпеку появи цибулевої мухи та для гарного всідання землі. 

     Рослини озимої цибулі досить легко переносять низьку температуру: без снігового покриву до -15°С, а за наявності шару снігу в декілька сантиметрів - нижчу. Проте в дуже холодні безсніжні зими існує небезпека вимерзання цибулі.

     Для озимого вирощування призначені спеціальні сорти і гібриди короткого або середнього дня. Вони формують цибулини (цибульні потовщення) при 12-14-годинному дні. He слід використовувати для озимого посіву сорти і гібриди, що рекомендуються для весняної сівби, оскільки вони гірше переносять зимівлю, стрілкуются, а дозрівання і збір цибулі при цьому запізнюються. Використання якісного гібридного чи сортового насіння для вирощування цибулі при крапельному зрошенні - запорука майбутнього урожаю. У першу чергу, це правило зтосується технології вирощування озимої цибулі, гібриди якої повинні відрізнятися високою зимостійкістю. Адже, як показує практика 1-2 роки з 5 навіть в умовах Криму і Херсонської області характеризуються екстремальним зниженням температури до -250С і нижче. Такий температурний режим на тлі відсутності снігу призводить до повної або часткової загибелі посівів. 

     Тут варто відзначити, що в недалекому минулому саме відсутність якісних зимостійких гібридів дуже збільшувало ризики при вирощуванні озимої цибулі і, відповідно, фермерських господарств, що займаються його вирощуванням було дуже мало. Нащастя, французька компанія CLAUSE підійшла до цього питаня творчо і підібрала для ринку України не просто озиму цибулю, а білу озиму цибулю Елоді.
     Агротехнічні вимоги озимої цибулі відносно грунту, попередників, добрив і засобів захисту рослин від хвороб, шкідників і бур'янів дуже близькі до вимог цибулі весняного посіву. У технології вирощування озимої цибулі важливий ретельний підхід до вибору ділянки. Посіви цибулі необхідно розміщувати на південних або південно-західних схилах, що добре захищені від вітрів високорослими насадженнями (лісосмугами, садами) або будівлями, але при цьому потрібно уникати лісосмуг з тополі, бо саме там зимую трипси. Під посів доцільно відводити родючі, пухкі, з високим вмістом гумусу, родючі, добре вгноєні, з хорошим водним режимом, чисті від бур'янів грунти. Озима цибуля позитивно реагує на органічні добрива, особливо гній, який вноситься восени з розрахунку 40 т/га. Добриво особливе ефективно при рН грунти 6,5-7. Важкі, запливаючі, кислі та перезволожені грунти для вирощування цибулі непридатні. Цибулі особливо потрібні родючі грунти тому, що він, в порівнянні з іншими овочевими культурами, формує дуже слабку кореневу систему, яка займає незначний обєм у верхньому 0-25 см шарі грунту. 

     Не слід сіяти цибулю після цибулі або інших цибулевих культур частіше, ніж раз в три-чотири роки, а враховуючи небезпеку поширення нематоди - після картоплі, бобів, петрушки, селери, червоної конюшини і люцерни. Хорошими попередниками є зернові (окрім вівса), ріпак, гірчиця, кукурудза, буряк, вика, горох, квасоля, томат, морква, огірок, салат, а також всі види капусти. Озиму цибулю можна висаджувати другим оборотом після збирання попередників, таких як ріпак, озимий ячмінь, горох, квасоля, салат, редис, кольрабі, а також ранньої білоголової, цвітної капусти, моркви і столового буряка - за умови, що вони будуть зібрані не пізніше за третю декаду липня.
Відмінність в удобрені озимої цибулі і цибулі весняного посіву в основному полягає в кількості азоту, що вноситься. При озимій посадці 1/3 дози азоту вносять перед посадкою (50-60 кг/га), а останні 2/3 навесні в два прийоми приблизно по 60 кг/га. Першу порцію слід використовувати на початку вегетації, а другу - через 2-3 тижні (проте не пізніше, ніж в третій декаді квітня).

     Передпосівне удобрення проводиться азотом, переважно це натрієва селітра, а для основного - аміачна або кальцієва селітра. Удобрення фосфором (з розрахунку 100-150 кг/га), а також калієм (200-250 кг/га) застосовується одноразово за 1-2 тижні до висіву цибулі. В разі оранки влітку після збирання попередників бажано половину дози фосфорних і калійних добрив внести перед оранкою додаючи біопрепарат БТУ-Центру Біодеструктор стерні, або Ефект біо компанії Біона (що посприяє розкладанню органіки, знищить хвороботворні мікроби та переведе в доступні форми макро та мікроелементи), а другу - після неї. Як фосфорні добрива можна використовувати потрійний суперфосфат або фосфат амонія, а як калійні добрива - сульфат калія. Дуже важливим елементом вирощування озимої цибулі є осіння підготовка рослин до умов зимівлі. Перед зимою не слід «перегодовувати» цибулю азотом, оскільки в цьому випадку вона гірше зимує. В той же час підвищені дози фосфору і особливо калія, та регулярна обробка комплексом мікроелементів по листі разом з органічним прилипачем Ліпосам сприяють кращій зимівлі цибулі. Добре себе зарекомендували мікродабрива польської компанії INTERMAG (натисніть на фото для збільшення) .
intermag

     Але найкраще все ж таки, кількість мінеральних добрив розраховувати балансовим методом на підставі агрохімічного аналізу грунтових зразків На крапельному зрошенні рекомендується взяття одного змішаного зразка з площі в 2 га Для формування 10 тонн врожаю зеленого пера цибуля використовує з грунту близько 33 кг - N, 10 кг - P2O5, 18 кг - K2O, 5 кг - CaO і 4 кг - MgO. При цьому коефіцієнти використання NPK з грунту становлять 20, 8 і 20% відповідно. 

     Розраховану кількість мінеральних добрив слід вносити в кілька етапів. Під основний обробіток грунту необхідно внести до 75% фосфорних і 70% калійних добрив. Одночасно з посівом ефективним є внесення мінеральних добрив в дозі N20 Р20 К20. До 20% від решти азотних добрив вносять восени в підживленні, решта вносять з весни. Систему краплинниго зрошення після закінчення зими промивають ортофосфорною кислотою, та через один день дають гетероауксін, або Радіфарм під корінь, що стимулює інтенсивне утворення потужної кориневої системи. З метою активізації росту рослин перші весняні підживлення озимої цибулі проводять комплексними мікродобривами (Майстер, Плантафол, Бороплюс) з використанням прилипача Ліпосаму. Через тиждень можна поєднувати підгодівлі мікродобривами з азотом. Після першої підгодівлі азотом проводять глибоке розпушування міжрядь, оскільки грунт значно ущільнюється за зимовий період. Варто відмітити, що підгодівлі в цей період азотом варто прроводити використовуючи кальцієву селітру. А за відсутності кальцієвої селітри проводять підживлення Кальцинітом, Брексіл Кальцій чи Вуксалом Кальцій по листку, це збільшить стійкість цибулі до хвороб та покращить розвиток кориневої системи. Весняні підживлення азотом слід починати з невеликих доз, поступово їх збільшуючи. Останнє підживлення азотом проводять за два тижні до збирання пера. 

     Застосування сучасних гетерозисних гібридів економічно виправдано тільки при наявності сівалок точного висіву, дотримання оптимального водно-поживного режиму та забезпечення комплексного захисту рослин. 

     Сівалки точного висіву (Gaspardo, Kverneland, Stanhay, Monosem, Agricola Italiana) забезпечують оптимальну густоту посіву та глибину загортання насіння (2-2,5 см). 

    Норма висіву насіння озимої цибулі складає 0,9-1,5 млн шт./га, що дозволяє після зимівлі отримати 0,6-0,7 млн рослин/га, або 3,5-4,5 кг/га. Цибуля сильно реагує на густоту посіву і тому, якщо ви хочите отримати біші цибулини варто зменшити норму висіву, а якщо вирощуєте її на перо варто збільшити норму. Найбільш технологічними на крапельному зрошенні є рядкові схеми посіву цибулі: 8 +20 +8 +20 +8 +20 +8 +68 (160 см), 7 +20 +7 +20 +7 +20 +7 +72 (160 см) , 5 +25 +5 +25 +5 +25 +5 +65 (160 см) при відстані між колесами трактора 160 см (див.малюнок), також часто застосовують таку схему стрічковий з трьома рядами при ширині стрічки 135 см або чотирма рядами при ширині 150 см. При цьому відстані між рядами складають, відповідно, 55x40x40 або 54x32x32x32.

sxema_poseva_kapelnoe
Орієнтовна схема посіву озимої цибулі на крапельному зрошенні
(натисніть на фото для збільшення)
.

    Для найбільш повного використання переваг крапельного зрошення, монтаж системи та укладання поливних трубопроводів необхідно проводити одночасно з посівом. Найбільш доцільним є укладання поливних трубопроводів на глибину 2-3 см. При вищевказаних схемах посіву один поливний трубопровід з відстанню між крапельними водовипусками (емітерами) 20 см рівномірно зволожує дві спарені посівні стрічки. Тобто капельна стрічка може промочувати грунт на 35 см в одну та іншу сторону.
    Після посіву та монтажу системи зрошення необхідно провести полив. 
    На протязі усієї вегетації озимої цибулі, і восени, і весною, не варто допускати засміченості посівів бурянами, і при необхідності їх слід поливати та рихлити. Інколи зрошування є украй необхідним, і саме він обумовлює успіх при вирощуванні, особливо в другому обороті. Після збирання попередників грунт часто буває пересушеним, і висів в нього насіння за відсутності зрошування - справа ризикована. Сходи цибулі тоді запізнюються і бувають слабкими.
    Весною рекомендується особливо глибоко спушувати грунт в міжряддях, що ущільнився і затвердів у зимовий період. Цей прийом слід виконувати якомога раніше, як тільки грунт досить підсохне, краще всього - після першого підживлення азотом з мікроелементами та               Біокомплексом для овочевих БТУ-Центру, що посприяє швидшому відновленню листової маси. Спушення позитивно позначається на рості і розвитку цибулі, прискорюючи його дозрівання і дозволяє проводити збирання в раніші терміни.

Боротьба зі шкідниками, хворобами та бур'янами.

     Система захисту озимої цибулі від бур'янів складається з агротехнічних і хімічних заходів. Агротехнічний комплекс включає чітке дотримання сівозміни, основний, передпосівний та міжрядні обробки грунту, ручні просапки в рядках (при необхідності). Хімічні заходи по боротьбі включають систему обробки грунтовими та страховими гербіцидами. Грунтовий гербіцид Стомп 330, к.е. (1 обробка нормою витрати препарату 4 л/га) вносять до сходів культури при наявності грунтової вологи, або з нормою виливу робочого розчину 600 л/га. Деякі господарства не використовують грунтових гербіцидів, які трохи пригнічують всходи, а натомість обробляють поле за три дні до появи всходів контактним гірбіцидом суцільної дії на основі гліфосатів (Раундап, Ураган), що знищують всі бурянни, що вже проросли включаючи корнепарасткові. Якщо є необхідність, то страхові гербіциди вносять по вегетуючих рослинах і бур'янах стрічковим методом в зону посівних рядків. Фюзилад Форте 150 ЕС к. е.. (0,75 л/га - проти однорічних бур'янів, 1,5 л/га - проти багаторічних), Гоал 2Е, к.е. (0,75 кг/га - проти однорічних дводольних), лонтрел Грант, в. р. (0,15 кг/га - проти однорічних дводольних, а також корнепаросткових бур'янів), Селект 120, к.е. (0,6 л/га - для однорічних, 1,5 л/га - для багаторічних). Гербіцид Тотріл 225 EC (1,5-3,0 л/га) є білш мякішим до рослини і тому його використовують на 3-4 обробку.

     Найбільш поширеними хворобами озимої цибулі є пероноспороз, альтернаріоз, фузаріоз, борошниста роса. У разі ранніх осередків захворювань використовують фунгіциди: 
     - Квадріс 250 SC, к.с. (2 обробки нормою 0,6 л/га); 
     - Ридоміл Голд МЦ 68 WG, в.г. (до 3 обробок нормою 2,5 кг/га); 
     - Акробат МЦ, з.п. (2 обробки нормою 0,6 кг/га); 
     - Шірлан 500 SC, к.с. (до 3 обробок нормою 0,4 л/га).

     При загрозі ураження рослин цибулі фузаріозом рано навесні вносять через систему крапельного зрошення фунгіцид Фундазол, з.п. (0,75 кг/га), чи Казумін 2Л (3 л/га). 
     Для профілактики бактеріальних захворювань використовують біопрепарати (Тріходермін, Фітоцид, Альбіт, Фітолавін, Фітоспорін, Алерін, Агат-25, Пентафаг), мідьвмісний препарат Купроксат, к.с. (до 3 обробок нормою 3,0 л / га), Мідян Екстра 350, к.с. ( 3 л/га), Кауритіл (3 л/га). 
    Рано навесні, при виході цибулі із зимівлі, існує загроза пошкоджень посівів цибулевою мухой. Цей шкідник здатний за короткий час завдати значного збитку ослабленим після зими рослинам. Тому рекомендую систематично проводити моніторинг озимої цибулі на наявність цибулевої мухи і при необхідності боротися з шкідником дозволеними для використання інсектицидами (наприклад, Карате Зеон 050 CS — 0,2 л/га).
    Для боротьби з трипсами на посівах цибулі застосовують інсектицид Конфідор 200 SL. у нормі 1 кг/га, чи Енжіо 247 SC к.с (3 л/га), Грунтова Актара (0,6 л/га), препарати вводять через систему крапельного зрошення. Ефективним є застосування препарату на основі Спіносатів – Спінтор, або польського аналога Біоспін в суміші з Актофітом, або хімічними інсектицидами системної дії обовязково з додаванням прилипача Ліпосам, що збільшує ефективність препаратів, але в ніякому разі не можна використовувати примипачі на основі ПАВ, так як вони змивають захисний шар воскового нальоту, через що виникає загроза зараження грибковими та бактеріальними хворобами.
     При використанні хімічних засобів захисту рослин озимої цибулі слід пам'ятати про те, що продукція (зелень цибулі) йде на ринок свіжих овочів, тому необхідно дотримуватися допустимих строків застосування, враховуючи період дії того чи іншого хімпрепарату.

РЕЖИМ ЗРОШЕННЯ.

     Основною біологічною особливістю ріпчастої цибулі є те, що при порівняно сильному розвитку листової маси він має слаборозвинену кореневу систему, основна маса якої знаходиться у верхньому 0-30 см шарі грунту. А як відомо, саме верхні шари грунту найбільш схильні до різких коливань вологозапасів і частому пересиханню. У зв'язку з цим, рослини цибулі вимагають чіткого дотримання поливного режиму протягом усього періоду вегетації. Фаза від сходів до початку утворення 3-4 листків є найбільш вимогливою по відношенню до вологості грунту - навіть незначний недолік вологи в цей період призводить до значних втрат врожаю. 
     Встановлено, що найбільш ефективним є дотримання диференційованого за фазами розвитку культури рівня передполивної вологості грунту. У таблиці наведені рекомендовані рівніпередполивної вологості грунту, глибина зволоження, а також середні величини норм поливу для різних типів грунтів при схемі висіву насіння 5 +25 +5 +25 +5 +25 +5 +65 (160 см). 

Режим краплинного зрошення озимої цибулі в умовах Степу 

Фаза розвитку рослин озимої цибулі 
Предполівна вологість грунту,% НВ
Глубина уволожнення,м * 
Величина норми поливу, м3/га 
Супіщаний грунт 
Посів-всходи 
80
40-45
65-75
Всходи, закінчення вегетації
70
45-50
125-140
Відновлення вегетації, збирання
75
45-50
105-115
Средньосуглинистий грунт
Посів-всходи 
85
35-40
65-75
Всходи, закінчення вегетації
70
40-45
140-155
Відновлення вегетації, збирання
75
40-45
130-150
Важкосуглинистий грунт
Посів-всходи 
90
30-35
50-55
Всходи, закінчення вегетації
75
35-40
155-175
Відновлення вегетації, збирання
80
35-40
120-140

     Примітка 
    *
Глибина зволоження обумовлюється не глибиною кореневого шару грунту, а схемою висіву і розміщенням поливних трубопроводів.

    Якщо озиму цибулю вирощують з метою одержання товарних цибулин, поливи доцільно припинити за 10-12 днів до збирання.

ЗБИРАННЯ.

     Час збирання озимої цибулі на перо залежить від погодніх умов весни. В основному, це кінець квітня - початок травня. Рослини підрізають скобою, в'яжуть у пучки і реалізовують. Якщо ж цибулю вирощують для отримання товарних цибулин, то орієнтовний час збирання – кінець травня, початок-середина червня, а обрізаного — з початку-середини травня. Якраз в період максимальної ціни за одиницю продукції (7–9 грн/кг).

     Застосування систем краплинного зрошення при вирощуванні озимої цибулі економічно доцільно вже на площі 1 га, але максимальна економічна ефективність досягається на площі не менше 10 га, що дозволяє трохи оптимізувати витрати на систему зрошення, але навіть за відсутності краплинного зрошення багато ризикових фермерів отримують гарні врожаї озимої цибулі, коли Бог благословляє вчасним дощем.


karelson 
 luk_v_ruke


luk_fermer 
 lukmal_v_ruke


 luk_na_vesah