Всім, хто хоч якось пов'язаний з рослинами, відомий такий шкідник як совка. Існує безліч видів совок. Тих, що ми бачимо вдень не так вже й багато, більшість з них активні в нічний час. Красою деяких метеликів совок можна замилуватися, на інших же ми можемо навіть не звернути увагу - літає собі така непоказна, ну і нехай літає ...

     Але, коли совка, як кажуть «в самому розквіті сил» (мається на увазі гусениця), про дієту вона не думає і наслідки її ненажерливості дуже часто призводять до великих втрат у гаманці фермера. У 2013 році в Миколаївській області було просто таки «нашестя» гусениць - різко на дуже багатьох культурах, особливо на томатах і перці, були великі втрати врожаю через гусениць совок. Чим тільки не обробляли, боротьба з ними була важкою.

Фото 1 і 2 - пошкодження перцю гусеницею совки

odin   dva 

Фото 3 і 4 - пошкодження томата

tri   four

Фото 5 - пошкодження цибулі

five

     Вже зараз, у травні 2015 року, в Снігурівському районі Миколаївської області, відзначена активна діяльність озимої совки на соняшнику. Тому в даній статті ми хочемо звернути вашу увагу і надати трохи інформації про озимої совку (яскравому представнику підгризаючих совок) і совку-гамму (представника листогризучих совок). Можливо, ця інформація Вам знадобитися.

     Отже, в більшості своїй метелики совок живуть приблизно 2-3 тижні. У перші кілька діб після вильоту вони харчуються нектаром квітів, а після починають відкладати яйця. Найчастіше метелики відроджуються ввечері або рано вранці, особливо перед дощем або після нього.

     Метелики відкладають яйця на тих рослинах, якими буде харчуватися гусениця. Більшість гусениць поліфагі, тобто харчуються на 2-х і більше культурах. Озима совка може харчуватися і тим самим пошкоджувати до 150 різних культур, а совка-гамма майже на 390. Але, незважаючи на це, кожен вид воліє певні групи культур. Так, молода гусениця озимої совки спочатку харчується листям бур'янів сімейства лободових і айстрових, а досягаючи 3-го віку, переходить на зернові, овочеві та баштанні культури. Молода гусениця совки-гами харчується спочатку на бур'янах родини айстрових і капустяних, а після переходить на буряк, бобові, льон та ін.

     Плодючість совок досить висока (від 20 до 250 яєць). Так, совка-гамма, озима та деякі інші здатні відкладати до 1000-2500 яєць. Однак при високій температурі і низькій вологості яйця висихають.

     Озима совка відноситься до групи підгризаючих совок.

six

     Вихід із зимівлі і літ першого покоління відбувається з кінця квітня до кінця травня, а літ другого покоління з середини липня до середини вересня. Розвиток одного покоління триває 50-70 днів.

     Самка відкладає яйця по 1 або невеликими купками на нижню сторону листа, на черешки, рослинні залишки. 1 самка здатна відкласти від 500 до 2000 яєць. Через 3-7 днів відроджуються землисто-сірі гусениці з оливковою відтінком і жирним блиском (фото 6).

     Молоді гусениці живуть на нижній стороні листя або під їх розетками, вигризаючи невеликі отвори, а досягаючи 3-го віку, йдуть у верхній шар грунту, виповзаючи вночі для харчування.

     Зимують гусениці старшого віку в грунті, навесні вони заляльковуються на глибині 5-6 см і через 25-35 днів починається літ 1-го покоління.

     У другій половині літа при нестачі квітучих рослин літ озимої совки відбувається і в денний час. Озима совка може пошкоджувати сходи, точку росту, кореневу шийку і листя молодих рослин, в результаті чого рослини гинуть.

     Совка-гамма відноситься до листогризучих совком.

seven

     У метелика на передніх крилах є срібляста пляма у вигляді грецької букви «γ» (фото 7).

      На відміну від багатьох інших видів, метелики совки-гами літають в денний час.

     Яйця вона відкладає по 1-6 шт. на нижню сторону листя. Всього 1 самка здатна відкласти до 1500 яєць, з яких через 3-7 днів відроджуються гусениці.

     Забарвлення гусениць варіює від зеленувато-жовтого і зеленого до буро-зеленого з дрібними плямами і поздовжніми світлими вузькими смугами (фото 8). Вони розвиваються 15-25 днів (проходячи 4 стадії линьки), а потім заляльковуються. eightГусениці першого покоління заляльковуються на листі або між пагоня і через 1-2 тижні вилітають метелики другого покоління. Розвиток другого покоління совки-гами відбувається швидше, однак сильна літня посуха може призвести до безпліддя метеликів другого покоління. Восени гусениці заляльковуються в грунті і залишаються там на перезимівлю.

     Найчастіше совка-гамма пошкоджує буряки, картоплю, соняшник, зернобобові, кукурудзу, але не проти поласувати та іншими культурами, об'їдаючи листя з країв, виїдаючи в них отвори, іноді з'їдаючи лист цілком, залишаючи лише грубі жилки.

     Деякі види совок, зокрема совка-гамма, здатні до масових міграцій на великі відстані, тому не варто дивуватися їх здатності дуже швидко заселяти поля, поповнюючи місцеві популяції.

     Отже, постійний контроль і своєчасна обробка допоможе зберегти ваш урожай в цілості і без втрат.