listy_tomat
     Під час вегетації на кущах томату уздовж головної жилки краями вгору скручуються листя. Кущ виглядає хворим. Але знову утворилися листя можуть розвиватися нормально. На уражених рослинах формуються дрібні плоди, в результаті чого знижується рівень урожаю як за рахунок зменшення розміру плоду, так і через подовження періоду дозрівання. Таке явище не пов'язане з патогенами. Це фізіологічні порушення.


     Чому скручуються листя на томаті точно ще не визначено. Існує кілька версій:

- перша - це реакція рослини на сухість повітря і спеку (вище 30ºС);

- друга - недостатній розвиток кореневої системи;

- третя - недолік міді та цинку;

- четверта - висока ступінь засолення грунту. Спостерігається крайової некроз старого листя, воно скручується, залишаючись при цьому темно-зеленого кольору.

- п'ята - надлишок нітратного азоту.

     Правильна агротехніка вирощування може запобігти скручування листа. Хоча є процеси на які у відкритому грунті ми вплинути не можемо - це вологість і температура повітря.

     Скручування листа в теплиці може бути також пов'язане з наступними умовами:

- плоди можуть бути ще не досить великі і не споживати тієї кількості органічних речовин, які утворюються в листі при максимальній ефективності фотосинтезу, через що речовини накопичуються в тканинах листа;

- не своєчасне обривання листя;

- надлишковий вміст нітратного азоту, що різко скорочує транспорт асимілянти (органічних речовин) з листя, а ті що потрапили в судини, прямують знову в лист, і накопичуються там не доходячи до плоду.

     Всі ці фактори викликають зростання числа клітин пластини аркуша, потовщення і скручування уздовж центральної жили.

     Для запобігання початку скручування треба своєчасно коригувати рівень азоту та видаляти частину листового апарату. Якщо запобігти не вдалося, то бажано обірвати до 30% листя, в основному деформованих. Це стимулює переорієнтацію процесу транспорту органічних речовин у плоди і точки росту і нормалізує стан рослин.


Агрохімік Агроцентра "ВЛАДАМ"
Олена Сопко.