ДОСВІД ВИРОЩУВАННЯ РОЖЕВОГО ТОМАТА ФЕНДА F1 В ФГ ГАВЕЛОВСКІЙ С.Б.
(Кам'янсько-Дніпровський р-н, Запорізька обл.) 
   

     Відеоматеріал : 
     "ДОСВІД ВИРОЩУВАННЯ ТОМАТА ФЕНДА F1"

fenda      Споконвіку край, про який піде мова, називався Скіфія - це північно-західна частина Запорізької області, адміністративно-територіальна назва - Кам'янсько-Дніпровський район. З плином часу і в результаті роботи всіх природних факторів на цій території склалася певна екосистема. Головними особливостями якої є: мікроклімат - поєднання жарких степових мас повітря з вологою прохолодою плавнів Каховського водосховища; благодатний грунт - найродючіші чорноземи, по Вернадському товщиною до 1 метра і працьовиті люди - землероби, які знають і вміють правильно використовувати дану природою і Богом благодать . І саме в таких умовах сама доля спрямувала працьовитих людей на вирощування овочів.

     
     Протягом понад півстоліття на всій території району розвивається галузь «закритого» грунту: спочатку це були примітивні тимчасові плівкові тунелі, але з часом і зміною поколінь хліборобів ці укриття зазнали колосальних змін. Внаслідок науково-технічного прогресу, на сьогоднішній день ми маємо стаціонарні арочні теплиці, більшою мірою опалювані. Підрахувати кількість цих теплиць вкрай складно, так як тенденція спрямована на щорічне збільшення площ закритого грунту. Це викликано більшою економічною ефективністю використання квадратного метра площі, ніж результат у відкритому грунті. З певністю можна заявити лише одне - на великій площі району, вздовж водойм, зосереджений великий ареал виробництва овочевої продукції. Якість і смак «Каменської» продукції оцінили не тільки на ринках нашої країни, а й великі покупці з Росії, як постійні замовники. І це не припущення, а обгрунтований факт! Адже овочеві ринки Києва, Харкова, Донецька та інших міст України, а так само, що важливо, ринки Москви, постійно представлені овочами цього регіону. Для довідки: 35% томатів закритого грунту України зосереджено в Кам'янсько-Дніпровському районі. Саме тут, а не деінде, стоїть пам'ятник помідору, який поставили самі жителі, в знак любові та вдячності цій рослині.

     Культура вирощування томатів за кілька десятиліть зазнала еволюцію. І якщо в минулому пріоритетами були томати радянської селекції, уніфіковані під відкритий і закритий грунт, то не так давно на їх зміну прийшли так звані «полурослікі» - томати полудетермінантного типу. Ці сорти породили фаворитів для сьогоднішнього дня - індетермінантні томати. Більше 90% - це, звичайно ж, гібриди (F1). Зараз індети є лідерами за якістю, врожайності, зовнішніми даними і смакових особливостей серед решти томатів. Враховуючи всі ці особливості, а так же фактор філігранного, дуже індивідуального в агротехніці, майстерності вирощування вищим ступенем серед індетов є рожевий томат. Це практично недалеке наше завтра, що почалося вже сьогодні. Тому підтвердження ціна на якісний рожевий томат в сезоні 2012 року (граф.1)

 Графік 1. Динаміка цін на рожевий та червоний томат в с.В.Копані за 2012 р.

grafik

     Давайте розглянемо докладніше особливості технології вирожування рожевих індетов на прикладі одного з фермерських господарств. ФГ Гавеловскій С.Б. знаходиться в селі Нововодяне, Кам'янсько-Дніпровського району, Запорізької області. У Сергій Борисовича встановлено три арочних теплиці розміром 55х10х4 м з паровим опаленням у вигляді пригрунтовий колектора і крапельним зрошенням. В одній із телиць 24 березня 2012 р. було висаджено 2000 рослин рожевого індета - Фенда F1, від французької селекційної компанії CLAUSE. Вибір конкретно цього гібрида був не випадковий, керувалися наступними вимогами: врожайність, ранньостиглість, щільність, стійкість до розтріскування (серйозна проблема рожевих томатів), насиченість кольору, толерантність до хвороб і, звичайно ж, смакові якості. Було розглянуто і вивчено близько десяти рожевих гібридів різних виробників, але лише Фенда F1 задовольнила вимоги фермера-професіонала повністю.

rassada      Почнемо з розсади: посів був проведений 25 січня в касети по 250 клітин, сходи були дружні (95-97%) і вже 15 лютого пішла на пересадку у велику касету (60 клітин). Важливо відзначити, всю розсаду вирощували на чистому субстраті - це дає ряд переваг перед змішаним грунтом, який готується вручну. Так як аерація, легкість проростання, рівномірне вбирання вологи, відсутність шкідливих патогенів - ось деякі переваги чистих субстратів. У процесі вирощування розсади проводилися систематичні поливи з обов'язковими підгодівлями і досвечіваніе лампами денного світла.

     
     Обов'язковою умовою при вирощуванні томатів було прийнято - мінімізувати внесення хім.препаратів (фунгіцидів та інсектицидів), і це вдалося. За весь період розвитку і зростання томатів довелося вдатися до лише однієї локальної обробки Квадрісом з причини спалаху альтернаріозу через різку зміну в травні погодних умов. Взамін цього, починаючи з посіву і аж до масового збирання врожаю, систематично вносився цілий спектр біопрепаратів. Слідували головному принципу: біологічно, коли можливо, хімічно - коли необхідно! Біопрепарати (Триходермін, Планріз) різного типу дії, так, саме вони найбільш ефективні, а кількість хім. обробок при цьому знижується в 2-3 рази. Треба відзначити дані біопрепарати, дійсно працюють, і що ціна у них більш ніж доступна, а ефект просто вражає. Більше інформації можна дізнатися на сайті компанії http://centrbio.com/rekomendacii.php.

     І ось 24 березня розсаду в стані п'яти листочків, деяка зі злегка помітною кистю, було висаджено в опалювальну теплицю. Саме тут потрібно докладніше зупинитися на генетичних особливостях гібрида Фенда F1. Перша кисть вийшла після п'ятого листочка, подальші через два, рідко через три листки; сама кисть дуже розвинена, має великий скелет і формує до десяти плодів; рослина дуже вимоглива до підживлення і віддає сторицею (як з'ясувалося пізніше) всі вкладені в неї кошти і працю . До 21 травня Фенда F1 порадувала першими стиглими помідорами, радості не було меж - плоди вийшли солодкі, смачні з цукровою м'якоттю і тонкою ніжною шкіркою, але при цьому надзвичайно щільні і важкі, як мінімум 250 г!

                teplica

     Цей факт порадував найбільше, так як Сергій Борисович робив комерційну ставку саме на рожевий томат. Масове дозрівання не змусило себе чекати і незабаром пішли постійні збирання врожаю і вивезення продукції на ринок. З перших появ якісного товару, улюбленої Фендочкі, на ринку, відразу з'явилися постійні покупці. Люди купували і через кілька днів знову приходили за свіжими томатами. З'явилися оптові замовники. Бездоганний товарний вигляд говорив сам за себе, а смакові якості нівелювали будь-які сумніви. Варто сказати ще про одну хорошу якість цього гібрида - дозрівання плодів відбувається дуже швидко, тому доводилося збирати врожай по два-три рази на тиждень, але це приємно, коли знаєш, що на твій товар завжди знайдеться покупець, саме Фенду F1 чекають і готові купувати . У середньому з 6-ти кистей було зібрано 6,5 кг. Останній збір провели 2 липня і на цьому закінчили з першим оборотом.

  cvetenie

 

gavelovskiy                             Сергей Гавеловский,
                   фермер-агроисследователь
     І ось, окрилені таким вдалим вибором рожевого томату, прийняли рішення посадити гібрид Фенда F1 на другий оборот. Рожева родзинка від компанії CLAUSE склала іспит на «відмінно»! Що сказати - осіння Фенда вийшла просто супер, - ще більш насичений колір, вирівняна поверхня без будь-яких поділів на часточки, абсолютно однакові по співвідношенню і розміром кисті від першої до п'ятої. Весняним попередником у Фенди був огірок, тому недоліку в добривах сорт не відчував. Рослина потужна з широкими темно-зеленим листям, кисті навіть не довелося формувати: кущ спокійно доведе до дозрівання всі закладені плоди.

 

     Все фермеры в данном регионе, посадившие Фенду на второй оборот, которых заинтересовала  Фенда весной,  довольны полученными на своих земельных участках результатами. На вопрос о планах на будущие Сергей Борисович ответил: «Решение принималось коллективно, Фенда -  наш томат! Новые семена гибрида Фенда F1 от французской компании CLAUSE я уже приобрёл и Вам советую сделать тоже самое!» ФЕНДА F1 – это правильный выбор, достойный профессионалов!Всі фермери в даному регіоні, що посадили Фенду на другий оборот, яких зацікавила Фенда навесні, задоволені отриманими на своїх земельних ділянках результатами. На запитання про плани на майбутні Сергій Борисович відповів: «Рішення приймалося колективно, Фенда - наш томат! Нові насіння гібрида Фенда F1 від французької компанії CLAUSE я вже придбав і Вам раджу зробити теж саме!» Фенда F1 - це правильний вибір, гідний професіоналів!

 

Працюючи разом, створюємо Ваше майбутне!

     Не соромлячись ви можете зателефонувати і отримати всі відповіді на поставлені питання, адже в одній статті неможливо все описати.

іергій Гавеловський - фермер-агроісследователь

(стаття опублікована в журналі "Настоящий хозяин", жовтень 2012)


 

            fenda_dve

Версія для друку

Таблиця заходів вирощування томату Фенда F1 в 2012 р. ФГ Гавеловскій С., Кам'янсько-Дніпровський р-н, Запорізька обл.

понеділок вівторок середа четвер п'ятница субота неділя
23 24

25-26

Посев семян в кассеты 250, полив триходермин, планриз 100 мл/10 л воды

27

28

Полив Мастер 13:40:13 20 г/10 л воды

29
30 31

ФЕВРАЛЬ 1

Полив Мастер 13:40:13 20г/10л воды

2 3 4

5

Полив Мастер 13:40:13 20г/10л воды

 6 7 8

9

Полив Мастер 13:40:13 20 г/10 л воды

10 11 12

13

Полив Мастер 13:40:13 20 г/10 л воды + триходермин 150 мл/10 л воды по листу

14 15 16

17

Полив Мастер 13:40:13 20 г/10 л воды

18 19
20

21

Полив планриз, триходермин 150 мл/10 л + превикур 15 мл/10 л

22

Плантафол 10:54:10 + карбамид 25 г/10 л по листу

23 24

25

Полив Мастер 13:40:13 20 г/10 л воды

26
27 28

29

Полив Мастер 13:40:13 20г/10л воды

МАРТ 1 2 3

4

Полив триходермин, планриз + Мастер 13:40:13

5

Витазим 25 мл/10 л по листу

6

7

Дезинфекция грунта в балагане Деканекс 20 мл/10 л

8 9 10 11 
12 13 14 15 16 17

1819 20 21 22

 23-24

Высадка рассады в грунт по схеме 40см*50 см в шахматном порядке по 130 шт. в ряду. Полив Радифарм 150 мл/1000 л.

25

Полив Радифарм 250мл на балаган

26

Триходермин, планриз 150мл/10л по листу

27

Подвязка на шпалеру.Полив Радифарм 250мл на балаган.

28

29

Мастер 19:19:19 500г под корень

30

Пентофаг С 100 мл/10 л, Витазим 25 мл/10 л по листу 

31

Пасынкование, подкрутка, удаление нижнего листа.

АПРЕЛЬ 1

9 день                                               2-3

Инфинито 25г/10л, Актофит 100мл/10л, Плантафол 30:10:10 25г/10л, Витазим 25мл/10л (по листу) + Мастер 19:19:19 500г (под корень)

4 5

6

Полив

7 8

16 день                                            9-10

Триходермин, Планриз, Пентофаг С Нематофаг, Мастер 19:19:19 под корень + Актофит, Плантафол 20:20:20 по листу 

11 12

13

Полив

14

Пасынкование, подкрутка. 

15

23 день                                           16-17

Обработка препаратом для цветения (Максикроп завязь, 36с.). Мастер 13:40:13 под корень.

18 19

20

Полив

21

Пасынкование, подкрутка.

22

30 день                                                                 23-24-25

От болезней на выбор (Инфинито, Квадрис. От вредителей Битобаксицелин и Баверин по 100 мл/10 л, Вертицелин 150 мл/10 л Нематофаг. Под корень Мастер 19:19:19 и Плантафол 20:20:20 по листу.

26

Обработка препаратом для цветения 36 с.

27

Полив

28

Пасынкование, подкрутка.

29

37 день                                    30-МАЙ-1

Триходермин, планриз, Мастер 3:11:38 под корень. По листу Пентофаг С 100 мл/10 л, Протеус 40 мл/10 л, Брексил Са 20 г/10 л, Валагро ЕДТА микс 10 г/10 л

2

3

Обработка препаратом для цветения 36 с.

4

Полив

5

Пасынкование, подкрутка.

6

44 день                                              7-8

От болезней на выбор (Инфинито, Квадрис. От вредителей Битобаксицелин и Баверин по 100мл/10л, Вертицелин 150мл/10л. Мастер 3:11:38

9

Кальциевая селитра 2г на куст

10

Обработка препаратом для цветения 36с.

11

Полив

12

Пасынкование, подкрутка.

13

51 день                                           14-15

Бенефит 50мл/10л + Мегафол 30мл/10л по листу. Мастер 19:19:19 под корень

16

Монокалий фосфат 2г/куст

17

Обработка препаратом для цветения 36с.

18

Полив Бенефит 50мл/10л + Мегафол 30мл/10л по листу

19

Пасынкование, подкрутка.

20

59 день                                          21-22

Бенефит 50мл/10л + Мегафол 30мл/10л по листу. Мастер 19:19:19 под корень

23

Кальциевая селитра 2г на куст

24

Обработка препаратом для цветения 36с.

25

Полив Бенефит 50мл/10л + Мегафол 30мл/10л по листу

26

Пасынкование, подкрутка.

27

66 день                                          28-29

Бенефит 50мл/10л + Свитт 60мл/10л+ Мегафол 30мл/10л, Триходерин, Планриз, Пентофаг С  по листу. Мастер 3:11:38 под корень

30

Монокалий фосфат 2г/куст

31

Обработка препаратом для цветения 36с.

ИЮНЬ 1

Полив Бенефит 50мл/10л + Мегафол 30мл/10л по листу

2

Пасынкование, подкрутка.

3

73 день                                           4-5

Бенефит, Свитт + Мегафол 30мл/10л по листу, Калийная селитра, Мастер 19:19:19 под корень

6

Кальциевая селитра 2 г на куст

7