ВІДЕОМАТЕРІАЛ "ІНТЕРВ'Ю з головою ФГ Сольський В.Д., Вінницька обл."
(досвід вирощування білокачанної капусти)

 

 

solskiy 1) Розкажіть, будь-ласка, про свій шлях до успішного овочівника-професіонала.  Скільки років ви займаєтеся овочівництвом?
Звати мене Сольський Василь Дмитрович, займаюся овочівництвом більше 21 років. Я землероб в третьому поколінні, ще мій дід плекав свій сад. Він прививав мені любов до землі та праці.

 
2) Як все починалося?
Так, як моє господарство спочатку було всього 4 га орендованої землі, я шукав культури, які будуть високорентабельні. Так як капуста завжди була в ціні, і під боком Вінниця, яка є гарним ринком збуту, я почав вирощувати капусту. За виручені кошти будував дім, годував сімю. Зараз у мене 60 га землі орендованих паїв, є 8 га свого саду. Починав вирощування овочевих з сортів вітчизняної селекції, вчився по книжках, у знайомих і методом власних проб та помилок. Був етап, коли мене влаштовувала урожайність на капусті 35 тон/га, але все з часом дорожчає (хімія, добрива, робоча сила). І в 2008 році, коли капуста була ні почому, я зрозумів, що все потрібно рахувати. Потрібно підвищувати урожай до 100 тон з га. Насіння вітчизняної селекції не давало очікуваного результату. Різні нові хвороби заносилися з непротруєним насінням і знищували урожай, продукція погано зберігалася і транспортувалася, тай самі сорти звелися. Тоді я почав випробовувати голанські та чеські гібриди, хоча ціни на це насіння трохи високі, але воно оправдовує вкладене. Завдяки їм я отримував виликі врожаї високої якості, але інколи смакові властивості цих гібридів були гіршими за радянські сорти. 

3) Як ви дізналися про французьку селекцію і зокрема про компанію Клоз?
Дуже просто, воно передається, як циганська пошта, до мене приїжали переробники і запитували чи маю я капусту Центуріон. Коли почав шукати насіння, дізнався про компанію Владам, що в Ніколаєві та розповсюджює насіння "Клоз" по всій Україні. Заказав насіння. Пізніше познайомився з Сашком Джигою, який працює регіональним менджером Клоз по Західній Україні. Він розповів мені, що французька селекція направлена, головним чином, на смакові якості. Стійкість до хвороб у французів, такаж, як в голанських гібридів, а за рахунок жорсткого відбору та випробовувань по всій Україні, вони є більш посухостійкими. Це особливо важливо в останні посушливі роки. Саша дав мені на випробування насіння, мені сподобалося. Саме найкраще зарекомендував себе гібрид середньо-пізньої капусти Бригадир F1, що тійкий до хвороб та посухи  та капуста на закваску і голубці Центуріон F1. На зберігання варто закладати пізню капусту Каунт F1 та Марабу F1, сподобалася червоно-голова капуста Фуего F1, довго зберігається, мало відходу, вся стандартна, високоврожайна, а головне - дорожча за білоголову. В цьому році товариш Федя Коваль гарно заробив на ранній капусті Оракл, тому в наступному році зроблю ставку на неї. На базі господарства проводився семінар, де більш ширше можна було дізнатися про ці гібриди. Були спеціалісти, які поділилися передовими системами захисту та технологіями вирощування капусти.

4) Чим допомагає у вашій роботі компанія "Владам"?
Мені подобається, що вони не просто продали насіння і більше їх не видно аж до наступного сезону, як інші продавці насіння. До мене постійно приїжає Олександр, цікавиться моєми успіхами, дає нову інформацію, розповідає ситуацію по іншим регіонам, розкриває для мене досвід самих передових господарств України, завжди допомагає підібрати потрібні культури, сорта та гібриди, які підходять для конкретних умов цього року.

5) Розкажіть про свій улюблений гібрид капусти від компанії "Владам-Юг".
В мене їх два – це капуста Бригадир F1 та капуста Центуріон F1. Дивимося на Бригадир F1 – в цього сильний восковий наліт та потужна коренева система. За рахунок цього він стійкий до посухи та хвороб. Бригадир вирівняний, його можна виростити 2,5 кг, а якщо зробити меншу густоту, головку можна розігнати до 7 кг, коли потрібна капуста на переробку. Бригадир F1 толерантний до трипса, який може перепортити багато капусти. Центуріон F1 – це ідеальна капуста для переробки і останні роки показали, що вона лежить в наших умовах до середини березня. Листочок в неї ніжний, рівненький, гарно знімається майже до качана. Кочерижка маленька. Головка має гарний вигляд. Ця капуста ідеально біла та дуже хрумка в квашеному вигляді, смак просто бомба. Єдине, її нада вміти захистити від трипса, який теж любить найсмачніше, але це не проблема з припаратами групи Спіносатів.

6) Чому ви займаєтеся таким важким напрямком сільського господарства, як овочівництво?
Адже це потрибує в сотні разів більше знань та зусиль, ніж вирощення зернових культур.Перш за все, я люблю вирощувати корсні овочі на нашій прекрасній благословенній українській землі. У мене є два сини, які виросли в праці прекрасними людьми та добрими помічниками мені. Мої хлопці могли вивчитися на будь-кого (міліціонера, економіста, юриста), але вони пішли по моїм стопам. Вони продовжать мою справу після мене. Завдяки овочівництву зможуть розвиватися, заробляти гарні гроші та виховати справжніми козаками моїх внуків. Моя сімя –моя опора. Під Вінницею мало землі, і на малих площах потрібно займатися високорентабельним овочівництвом, а не зерновими, які я вирощую тільки заради сівозміни. Я заробляю своєю працею та розумом, вирощую для людей здоровя, не надіюся на президента чи на впливових заступників, нікому не заглядаю в руки. Я впевнений, що маючи таких друзів, як хлопці з Владаму, які поділяють мої погляди, в нашій Україні все буде прекрасно!

7) Ваші плани на майбутнє?
Успішно вирощувати смачні та корисні овочі, побудувати овочесховище, щоб поставляти вітаміни до столу вінничан круглий рік. Прийшло питання, що всі збувають валом продукцію восени і ціна різко падає, а потім під весну пригає до 12 гривень, як було в минулому році та напевно буде в цьому. Щоб нівелювати ці скачки потрібно будувати сховища. Благо, що в нас вже є холодильник на 200 тон та сховище на 200 тон. Це необхідно для кожного серйозного господарства. Будуємо сховище для яблук на 400 тон. Буде хороша ціна на овочі і буде все добре. Хочеться побажати, щоб люди більше споживали овочів, менше полуфабрикатів, щоб бути здоровими. Звертаюся до керівництва нашої області, давайте організовувати овоче-переробні підприємства, консервні заводи, групуватися для продажу нашої якісної продукції за кордон. Адже зараз важко працювати на ринку, дяка супермаркетам Грош та Фуршет та Метро, з якими складаємо договора на поставки, хоча і тут є висока конкуренція. Слава Богу технології вирощування, якісне насіння ми вже маєм, завдяки насіневим компаніям, таким, зокрема, як Владам. Хочеться тільки гарного ринку збуту, можливо, якісь прогами постачання овочів на державні установи та армію, експорту овочів закордон. Не повинно бути так, що перекупка вигідніша ніж вирощування, як є зараз. Привозять капусту з Югів, зазор гривня, а фермеру цю гривню потрібно плекати цілий рік. Люди їжте капусту з Вінницьких полів, вона екологічніша, смачніша та рідніша! 

8) Які цікаві культури, що раніше не вирощувалися на Вінницькій землі?
По клімату у нас пішло так, що ми прирівнюємося десь до Ніколаєва. У нас прекрасні врожаї цибулі, помідор. Цікава культура грубостінний перець Геркулес, на який росте попит. Цвітна капуста, яка на сьогодні в 4-5 разів дорожча ніж білоголова. У нас ростуть без хімії та нітратів чудові кавуни і дають урожай по 85 тон з гектара при ціні з поля по 2 грн і це не спечені Херсонські кавуни, а дійсно хрумкі та смачні кавунчики.