Компанія HM. Clause є одним зі світових лідерів в селекції томатів як відкритого, так і закритого грунту. У даній статті ми представляємо новинки томатів для закритого грунту, а також елементи технології, які повинні допомогти вам в успішному вирощуванні томата в ваших умовах.

За даними продовольчої і сільськогосподарської організації Об'єднаних Націй (FAOSTAT), по площах вирощування томат займає перше місце в світі серед овочевих культур — під нього виділено в цілому близько 4 мільйонів гектарів. При цьому 60% всієї площі відноситься до захищеного грунту: скляним, плівковим теплицям, міжсезонний парники і укриттях.

 

ОАЗІС F1  новинка високорослої красноплодной томата. Це потужне збалансоване рослина. Має короткі міжвузля, вирівняні кисті. Середня вага плодів близько 200-220 грам. Плоди однорідної забарвлення, вирівняні за розміром і формою. Відмінна риса - насичений червоний колір. Щільні плоди, стійкі до розтріскування. Дивовижний солодкий смак. Універсальний, підходить для першого і другого оборотів.

Всі ці якості підтвердилися в українських умовах вирощування. Протягом декількох сезонів ми випробовували цю новинку в м. Кам'янка-Дніпровська, с. Водяне, с. Нововодяное, с. В. Знаменка, ще коли він був під номером 37 468 F1. З усіх номерних томатів цей томат показав високу зав'язуваність в спекотних умовах. Завдяки чому це відбувається? На ці параметри впливає селекціонер, який виводить новий гібрид томата. Селекціонери компанії HM. Clause приділили цьому параметру багато уваги при створенні томата ОАЗІС F1. Дали йому потужний корінь. Коли в теплиці цвітіння 4-5 кисті збігається з високою температурою повітря, і навантаженням першої, другої і третьої кистями, цей корінь дозволяє зав'язати гібриду 5-6 плодів на 4-5-ий кистях.

Розсаду томата краще вирощувати в два прийоми. Перший — це отримати сходи. Можна для цього використовувати касету №260. На таку касету у нас піде в середньому 4,5 л торфу. У ній томат пробуде не більше 2 тижнів. Другий - це перевалка томата в ємність не менше 0,5 л. Найкраще використовувати стійкі ємності, щоб в подальшому зробити розстановку розсади. В одноразових стаканах дно менше і при розстановці розсада падає.

Розсада ОАЗІС F1 добре реагує на позакореневе підживлення добривом з мікроелементами, залізом, марганцем, молібденом, цинком і амінокислотами. Все це є в добриві Granusol WSF 10 + 52 + 10 з розрахунку 30-50 грам на 10 літрів води раз на тиждень, не більше 2-х обробок, чергуючи з Granusol WSF 20 + 20 + 20 з розрахунку 30-50 грам на 10 л води. Розсаду томата, в період її зростання, пару раз добре подсушівают. Такой стрес використовують для посилення генеративного розвитку. Після цього рослина розвиває потужні коріння, і формує великі кисті. Також дуже важливо використовувати чисту або нову плівку, для отримання достатнього освітлення, що впливає на кількість квіток в кисті.

Висаджують розсаду на постійне місце перед цвітінням, в так званій «фазі кашки 1 кисті». Вік розсади впливає на розвиток рослин. Розсада більше 60 днів, як правило, має складність з завязиваемость після 3 кисті. Молода розсада до 40 днів має схильність до сильного вегетативного росту. Розсаду за 7-10 днів до посадки переносять в теплицю, де намічена її висадка, щоб вона адаптувалася до нових умов.

Підготовка теплиці перед висадкою рослин. Бажано добре обробити теплицю. Пройтися дезінфекторами по конструкції теплиці, по краю плівки. Особливо в прихованих місцях конструкції зимують багато шкідників і грибкових захворювань.

Висадка томата ОАЗІС F1. Він оптимальна схема при весняному обороті міжряддя 0,9 м в один ряд, а між рослинами 0,4 м. На 1 м2  2,7 рослин. В умовах з низькою освітленістю і опаленням теплиці варто працювати з невисокою густотою. Для осіннього обороту, рослини можна трохи згустити, так як теплиця в цей період досить освітлена і витримані інші кліматичні умови. Схема міжрядь 0,9 м і в ряду між рослинами 0,35 м - 0,33 м. На 1 м2: 3-3,3 рослини.

Перший полив. З ним потрібно дати під корінь антистресову добриво Granusol WSF 20 + 20 + 20 + MV10 з розрахунку 0,8-1 грам на 1 рослину. Якщо після висадки листя покривалися антраценовим забарвленням, навіть в опалювальній теплиці, то після внесення цього добрива, симптомів нестачі фосфору не буде. На фото вище ОАЗИС F1 5 березня 2017 року - яскраво-зелений і без єдиної ознаки фосфорного голодування. Також ми рекомендуємо після висадки не поливати 5-7 днів водою. Що це дасть? Перше, коріння «підуть за водою» і правильно сформуються. Друге, коли ми підсушимо землю, томат краще розкриває свій потенціал і швидше зацвітає перша кисть. На фото чітко видно цей ефект.

Через три дні, незалежно від погоди, повторити обробку Granusol WSF 20 + 20 + 20 + MV10 з розрахунку 50-80 грам на 10 л води.

Фаза зростання і цвітіння. Як правило, в цей момент, коли зацвіла перша кисть, вона дуже сідає точку росту (як видно на фото вище), і бере на себе всі цукру з рослини. У цей момент потрібно правильно розробити стратегію годування. Перше, потрібно враховувати, що під час вступу амонійного азоту NH4, який є в селітрі, корінь дає сигнал і рослина витрачає силу не на квітки, а на те, щоб доставити цукру з листка вниз до коріння для синтезу амонійного азоту NH4, тим самим сповільнюючи цвітіння кисті. Потрібно звернути увагу на нітратний азот NO3. При попаданні в прикореневу зону він сам пересувається до листів і рослина не витрачає додаткові сили на його синтез. Потрібно застосовувати збалансоване стартове добриво Granusol WSF 27 + 15 + 12 + MV10 під корінь 0,8-1 грам на 1 рослину і через 3-4 дні по листу 50 грам на 10 л води. Таким прийомом ми зрушимо з місця точку росту, не застосовуючи селітри, кальценіта.

Цвітіння і зав'язь плодів. Відмітна особливість Оазіс F1  це дружне цвітіння кисті і зав'язь плодів. Як показали випробування, гібрид одночасно наливає першу, другу і третю кисть, як говорилося раніше, завдяки потужному корені. Він не скидає квітки на 4-5 кисті в жарких умовах балаганів. Фермери повинні докласти максимум зусиль, щоб передати максимальну кількість пилку на рильце квітки. Розмір і вага плодів томата позитивно корелює з кількістю пилку, переданого на жіночу частину квітки. Цього можна домогтися наступними методами.

Віброопилення. Це вібрація кистей електромагнітним вібратором. Проводиться в основному вранці після збору врожаю 2-3 рази в тиждень ударами по шпалерної дроті (вивільняється пилок від вібрації). Цей метод запилення хороший для роботи малого обсягу.

Джмелі. Використання бджіл для запилення заощадить час. Джмелі є прекрасними обпилювачами для тепличних томатів. Вони активні від сходу до заходу сонця, не беруть тривалих перерв і вихідних. Підраховано, що кожна бджола може опиліть до 350 квіток в день. Мінімальна надбавка врожаю томатів при використанні джмелів - від 20 до 40%. На 1 га використовують 5-6 сімей, термін активності сім'ї становить 1,5-2 місяці.

Гормони. Застосування гормонів (в основному д.р. Альфа-нефти-луксусная кислота — фітогормони ауксини) може бути доцільно тільки в тих випадках, коли умови в теплицях не дуже сприятливі для вивільнення пилку. Розпилювач необхідно тримати на відстані 20-25 см від квіток. При запиленні гормонами ОАЗІС F1 зберігає свою форму, не деформується. При певних умовах запилення витягує носик. Для наливу плодів використовуємо кілька формул добрива Granusol WSF 12 + 7 + 25 + 2 Mg + 8Ca чергуючи з формулою 10 + 10 + 30 + 3 Mg + 3Ca. Норма, внесена 0,8-1 грам на 1 рослину і по листу раз в тиждень 50-80 грам на 10 л води.

За підсумком випробування томату 37468 F1 дали назву ОАЗІС F1. Фермери Кам'янсько-Дніпровського району оцінили якість його плодів. Ми отримали багато позитивних відгуків в с. Водяне, м. Кам'янка-Дніпровська, с. Нововодяное, с. В. Знам'янка, де проводили випробування. 

Нижче виділені основні особливості Оазіс F1:

1) Високий імунітет до захворювань: кладоспоріозу, фузаріозу, сірої гнилі.
2) Дуже добре тримає форму плодів при використанні гормональних препаратів для запилення.
3) Плоди красивою округлої форми, вага 200-220 грам, не рідкість і 250 грам. Хороша чуйність на харчування, потужний корінь, який добре наливає плоди.
4) Відмінна риса — насичений яскраво-червоний колір. Його можна легко відрізнити серед інших томатів.
5) Чи не розтріскується, щільна шкірочка. Транспортабельний.
6) Восени після 14 жовтня 2016 р при зборі в буром вигляді, добре дійшов, без зелених плям.

Паралельно з оазисів F1 в томатної столиці України  Кам'янсько-Дніпровському районі, ми тестували новинку великоплідного чорного томата, яку селекціонери компанії HM. Clause представили під номером 37869 CLX F1. Насіння дали на випробування в м. Кам'янка-Дніпровська, с. Водяне, с. Нововодяное, с. В. Знаменка. В результаті випробувань зібрали багато позитивних відгуків.

Виділили основні особливості новинки 37869 CLX F1:
1) Універсальний, підходить як для першого, так і для другого обороту.
2) Середня вага 220-250 грам. При певному запиленні витягує носик. Не реагує на гормон-запильник, не змінює форми плода.
3) Великі чашолистки, вії. Дуже добре виглядає з плодоніжкою.
4) Плоди дуже привабливого яскраво-коричневого кольору, округлої форми з невеликою ребристістю, високі смакові якості, щільні, транспортабельні.
5) Томат з ідеальним поєднанням кольору, смаку і щільності. Добре зберігається, не втрачаючи свого товарного вигляду.

     

За підсумком випробування новинки великоплідного томата 37869 CLX йому дали назву БРОНЗОН F1. Новинки ОАЗИС F1 і БРОНЗОН F1 є у вільному продажу, в АГРОМАГАЗИН Запорізької області. Більше інформації про гібриди, технології вирощування та відеоматеріали читайте на сайті: www.vladam-seeds.com.ua

Анвар ЕЛІБАЄВ, агроном-консультант
компанії "Владам-Юг"
в Запорізькій області
тел. 066-057-55-08