titul
                                                                 
Той, хто дивиться, може не побачити,
Але придивившись - розгляне.


     Одного разу, розмовляючи з шановним і мудрим агрономом, я задався питанням: «Так чим є агрономія - наукою чи мистецтвом?» Чим більше працюєш в сфері овочівництва, тим більше розумієш, що це - «наукове мистецтво». Ось так закрутив, скажете ви, навіщо роздумувати про такі дурниці - справу треба робити! Такт воно так, і я абсолютно з цим згоден, але розуміння фундаментальних істин, ключових закономірностей розвитку рослин і навколишнього середовища в цілому дозволяє набагато повніше розкрити потенціал культивованих на полі або в теплиці овочевих культур. Завдяки цьому, можна також дізнатися, які ефективні важелі впливу застосувати до рослини і що це дасть у підсумку.

     «Ми всі вчилися потроху, чомуо-небудь і як-небудь», - ці слова не втратили своєї актуальності. Ми дійсно всьому вчимося, застосовуємо знання на практиці, доводимо свою діяльність до рівня «автомата» і дуже часто костеніємо на цьому рівні, втрачаючи глибину розуміння самого процесу. Складно озирнутися, придивитися і проаналізувати свою діяльність, вектор свого розвитку, адже постійно ніколи, ми весь час в турботах і, іноді забуваємо про важливі та фундаментальні речі і поняття. Але ще складніше переглянути і змінити свою парадигму і світогляд, адже якщо все виходить, якщо «все і так зрозуміло, і все давним-давно відомо і нас нічим не здивуєш», то ми назавжди відмовляємося від дивовижного світу розвитку, миру нових горизонтів і цілей, хвилюючих відкриттів і дослідів.

     Кілька століть тому відомий агроном Теер розрізняв навчання сільському господарству як ремеслу, як мистецтву і як науці: «Ремеслу навчаються механічно, набуваючи «наслідувальні навички» в самій роботі, хоча і без прагнення до пояснення, чому потрібно робити так, а не інакше. Господар, який знає землеробство, як мистецтво, переймає від інших поняття або правила для своїх дій по одній до них достовірності; отже, навчання землеробству, як науці, полягає у привласненні чужих понять, вивченні правил і навичці їх виконувати».

     За що я поважаю агрономів, фермерів і землеробів та й усіх тих, хто з чистим серцем працює на землі, за що ставлюся до них з повагою, так це за їх спостережливість і терпіння. Про другу якість сказано ще сотні років тому в Біблії: «Ось чекає рільник дорогоцінного плоду землі, довготерпить за нього, аж поки одержить дощ ранній і пізній» (Як. 5:7). І дійсно, робота на полі або в теплиці - це постійне терпіння і надія. А ось про спостережливість поговоримо більш детально. 

     Може здатися, що спостерігати дуже просто: дивишся собі і все. Але насправді, спостерігати - це рідкісна здатність помічати явища, що вислизають від інших, факти і ситуації, важливі і характерні, дуже часто малопомітні, властивості предметів і явищ. Спостерігати - означає бачити те, чого інші не бачать, розуміти те, чого інші не розуміють. Ось це і є одна з визначальних умов успішного господарювання. Саме завдяки йому людство і встановило десятки важливих законів землеробства, що сприяли тому, що сільське господарство придбало сучасні риси.

     Сьогодні ми безпосередньо і поговоримо про солодкий перець і закони його розвитку, використовуючи відомий нам інструментарій законів. Перш за все важливо мати чітке уявлення про те, що таке «закон». У різних джерелах можна знайти багато складних, часом нечітких визначень цього поняття. Але якщо звернутися до самої суті стосовно агрономії, то можна сказати, що закон - це «що посієш, те й пожнеш», тобто зв'язок причини і наслідку. Важливою особливістю є те, що прояв законів в агрономії розтягнутий в часі, і іноді результат певних дій може проявитися зовсім не швидко (нижче проілюструємо це на прикладах). Відповідно, отримавши якись наслідок, ми можемо і не підозрювати про те, що причина була сформована ще давним-давно, а в даний момент ми починаємо боротися з вітряними млинами за допомогою безлічі сьогохвилинних рішень. Користі від цього, як показує практика, найчастіше ніякої. Одним словом, випадковостей на полі і в теплиці не буває, все росте і розвивається за суворими і незмінним законам. Маючи поняття про ці закони, можна передбачити ситуацію, а розуміючи механізми її дії - безпосередньо на неї впливати.

     А тепер про найцікавіше та корисне: про практичне втілення висловленого. Дієвим і точним інструментом в даному випадку виступає Агроцентр «Владам». Це молода організація, яка здійснює комплексний аналіз рослин, що дає можливість фермеру розуміти, в якому стані знаходиться рослина, як вона харчується, якими захворюваннями вражена або може бути уражена в майбутньому, які шкідники їй шкодять або можуть зашкодити, наскільки ефективно спрацювали СЗР. І це далеко не повний перелік послуг. Але головне завдання даної структури - вивчати рослину, а все вищеперелічене є наслідком. Одним із завдань, поставлених перед Агроцентром в 2012 році, було вивчення методів і способів підвищення врожайності солодкого кубоподібно перцю Геркулес F1 на ФГ «Владам». Це фермерське господарство вже не перший рік вирощує перець і знайоме з культурою не по-чутці, що лише ускладнювало дослідникам лабораторії задачу подальшого удосконалення агротехнології. На додаток до перерахованих вище можливостей було використано фітомоніторінгове спостереження - в цілях оцінити низку дослідів під час вирощування. Фітомоніторинг - це і є кінцева стадія спостереження в агрономії. Завдяки цьому інструменту з'являється можливість оцінити кожну дію, проведену з рослиною, і зробити висновок про її ефективність чи марність. Фітомоніторинг дозволяє нам дізнатися безпосереднє «думку» рослини, що і є ключовим і визначальним при вирощуванні і що ми наочно і продемонструємо в даній статті.

     Складно висвітлити всі важливі та цікаві моменти, спостереження і висновки, які мали місце в цьому сезоні при вирощуванні перцю Геркулес F1, тому ми вибірково пройдемося по ключовим, з нашої точки зору, стадіями росту і спробуємо вивести чіткі закономірності, обгрунтувавши їх власною практикою, біологією рослини, і встановити ефективність подальшого застосування.

     Дія низьких температур в розсадному відділенні. Перець - дуже теплолюбива рослина і починає проростати при температурі 13°С (сходи з'являються через 22-25 днів). Оптимальна температура - 24 ... 28°С відповідно сходи з'являються на 8-6-й день. Продовжуючи і розвиваючи тему температури, нагадаємо, що таких понять, як «температура на сонці» і «температура в тіні», в агрономічній практиці не існує: є виключно «температура повітря»! (Інша справа, що на сонці у вас може зашкалити термометр, але це вже, як кажуть, його проблеми, і показувати він тоді буде «температуру термометра», яка ніякого практичного значення не має). Оптимальна температура для росту і розвитку - 23 ... 27°С. При температурі 10 ... 13°С процеси життєдіяльності зупиняються і рослина може загинути.

     Значні пониження (при -0,3 ... -0,5°С рослини гинуть) або підвищення (температура вище 35°С пригнічує рослину, бутони і квітки опадають) під час вегетації, особливо в початкові періоди росту і розвитку, призводять до незворотніх втрат врожайності і якості майбутньої продукції.
                   odin

     Варто відзначити ще одну важливу і практично необхідну закономірність. Перець реагує на відносно низьку температуру (16 ... 20°С) зменшенням числа листя і збільшенням числа квіток і протилежним чином (збільшенням числа листя і зменшенням числа квіток) - на високу температуру (28 ... 30°С). Оптимальний температурний режим вирощування перцю в розсаді і під час вегетації представлений в таблиці.

Від посіву
до появи
сходів

Протягом 4-7 днів після появи сходів

У наступний час


Відносна вологість
повітря


Вентиляція

 

вдень

вночі

в сонячний день

в похмурий день

вночі

22…30

13…16

13…16

20…27

17…20

16…18

70–75%

помірна

         


     Висновок: температурний режим повинен дотримуватися неухильно; найменше відхилення, особливо на ранніх стадіях, значно позначиться на якості та кількості врожаю.

     Фаза 4-6 листків. Всі бачили рослину солодкого перцю в цій стадії, але не всі належним чином усвідомлюють, що вже в цій фазі рослина повністю сформувала програму свого розвитку: скільки листя і стебел заклав перець; скільки і яким чином заклав квіткових бруньок, а, отже - скільки можливо отримати плодів, як буде розвиватися коренева система і яка кількість кореневих волосків буде закладено до самої загибелі рослини.

dwa

tri
     Все це і маса інших моментів вже чітко запрограмовані. Багато чого, звичайно, може помінятися, але більше, ніж сформоване в цей період, уже не з'явиться ніколи. Відповідно, змінюватися все може тільки в одну сторону - на спад.

     
     Висновок:
в період від посіву і до 6-8 листків рослину необхідно повністю відгородити від стресів і створити найсприятливіший агроклімат, інакше розплачуватися доведеться занадто дорого.

     Проблема переростання кореневої системи в касетах. Одним з індикаторів загального стану рослини і подальшої її продуктивності є корінь. Будь-який стрес починається саме з нього. Висловлюючись образно, суть полягає в тому, що рослина «думає» безпосередньо коренем. . Так от, проблема при переростанні кореневої системи, коли корінець починає закручуватися на дні комірки, схожа на ситуацію з цирковим конем: все життя він буде бігти по колу, а прямого шляху не зможе подолати ніколи... навіть 10 метрів по прямій для нього - непосильне завдання. Така природа... У випадку з рослиною перцю переросла коренева система - це баласт, який приносить лише труднощі.

     Якщо корінець почав закручуватися, то він більше стає схожим на трубопровід, тому що кореневих волосків не формує. А будь-який сантехнік знає: чим довший трубопровід, тим імовірніше його пробоїна в будь-якому місці. Відповідно, для рослини це відставання в рості, так як потрібні сили, енергія і час на додаткове укорінення, і утворення нових коренів. 
                 chetire

     Стара коренева система приносить користь лише грибам і іншим, часто не зовсім корисним для рослини і фермера, мікроорганізмам.

     Висновок: коренева система має бути здоровою і не перерослою. Якщо ноги постійно в холоді, то немає сенсу закапувати ніс. Взуйтеся!

     Висадка розсади. Так само як закінчення школи для людини, так і висадка розсади для рослини - початок самостійного життя. Тут важливо не допустити найпоширенішої і найчастішої при вирощуванні перцю Геркулес F1 помилки: заглиблювати стебло рослини - навіть на міліметр, навіть на півміліметра неприпустимо. В ідеалі торфосуміш касети повинна навіть трохи виступати над рівнем грунту. Ні в якому разі не можна також переущільнювати грунт навколо висадженої рослини (навіть якщо вона висаджена правильно і абсолютно здорове), інакше буде утворюватися так звана «слонова ніжка».

     Висновок: стебло перцю - дуже крихкий орган, тому, опинившись в грунті, при контакті з водою він просто буде розбухати і пробковіти. У підсумку ефективність провідної системи буде порушена і вона буде годувати собою корисні і не зовсім корисні мікроорганізми, а в період початку плодоношення рослина зовсім відмовиться жити.

pyat
     Переущільнення призведе до того, що стебло, щільно оточене грунтом, перестане товщати, а надземна частина, яка поставляє поживні речовини, буде роздуватися внаслідок того, що речовини стає все більше і більше, а пропускна спроможність стебла залишиться на колишньому рівні.


     Рослина в такому випадку відстане в рості і може почати в'янути. Тому, уважно висаджуйте перець і ні в якому разі не окучуйте і не поглиблюйте стебло в грунт. Висаджуйте перець в рихлий і добре підготовлений грунт, і рослина віддячить вам за це.
             shest

                                Стебло рослини, що розбухає.

sem

sem_a


     Дія низьких температур в полі.

     Минулий рік - це класичний приклад впливу знижених температур на перець під час першої половини вегетації. Зниження температури під час вегетації - для солодкого перцю «удар нижче пояса», і, як у випадку з людиною, рослині потрібно дати як слід віддихатися.

            vosem
Надземная часит растения, поврежденного холодом.


devyat
Коренева система пошкоджена ризоктоніозом.
      З 25 по 27 травня (при висадці з 5 по 20 травня) спостерігалося значне зниження температури по всій країні (вдень до 10 і вночі до 8°С, що є для солодкого перцю червоною рискою), і, як наслідок, перець в полі зупинився в рості і розвитку мінімум на 10-25 днів, в залежності від регіону і умов господарства. Відразу ж проявилася схильність рослини при похолоданнях вражатися ризоктониозом. Дане захворювання утворює виразки на кореневій системі і її основі біля рівня грунту. Надалі це призводить до дефекту в роботі «насоса» рослини, і під час початку плодоношення культура «безпричинно» в'яне і відстає в рості.

     Висновок: висадка здорових рослин, застосування стимуляторів росту та мікроелементів дозволяють істотно знизити постстрессових період і відновити оптимальний обмін речовин рослин; профілактика біопрепаратами допомагає знизити або запобігти інфекції.

     Формування перцю Геркулес F1 - важливий крок на шляху до високих результатів. Те, про що ви зараз прочитаєте, рекомендуємо робити з перцем Геркулес F1 обов'язково. Але найцікавіше, що нічого нового ми не відкрили. Багато хто чув про такий прийомі, як видалення «коронної» квітки на рослині, а деякі фермери навіть успішно його застосовують... Тут ми підтвердимо на практиці значимість даної операції і спробуємо пояснити, як сама рослина реагує на неї.

     Якщо уважно споспостерігати за плодоношенням кубоподібно перцю, то стає очевидно, що плодоносить він ярусами. Відповідно, напрошується додатковий висновок: чим більше пагонів на рослині (які і складають яруси), тим більш висока врожайність можлива. Сам принцип ярусів фото-схема дуже проста: при роздвоєнні головного стебла (найчастіше на ньому можуть утворюватися і три пагона) на рослині перцю далі включається дуже цікава і важлива для нас програма: кожен з утворених стебел теж роздвоюється. І так до нескінченості. Це особливість рослини. Найважливіше тепер полягає в іншому - в арифметиці. Першу квіточку, і, відповідно, майбутній плід, закладають в найпершій пазусі, тобто на головному стеблі, а він тут же роздвоюється або ділиться на три частини, де на кожному пагоні буде закладено по квіточці. Таким чином, у нас виходить перший ярус, де будуть дозрівати 3-4 перця. Начебто непогано, але і не дуже добре. Вся справа в тому, що пагони першого порядку (ті, які слідують за головним стеблом) хоч і є найдовшими на рослині, але для великих плодів вони занадто короткі - 8-12 см. Створюється дуже маленький обсяг для повноцінного формування 3-4 плодів. Тому вони часто не набирають потрібного розміру, а сам «коронний» перець завжди виходить не надто якісним, так як зав'язувався в більш стресових умовах (висадка-укорінення); він затиснутий між пагонами рослини, та і його побратими теж можуть його підпирати.

     Однак є й інший варіант, той який ми і рекомендуємо: видалення «коронного» перцю. І тут знову використовуємо просту арифметику (звичайно ж, перевірену нами на практиці). Видаляємо «коронну» квіточку, і перший ярус формується на стеблах 1-го і 2-го порядків. А це значить, що заклали 6-9 квіток на більшому просторі і з великою кількістю продуктивного листя. Але: «Гладко було на папері, та забули про яри!» На практиці виходить, що перша вибірка в цьому варіанті проводиться на 4-7 днів пізніше, ніж у варіанті без видалення (стандартний варіант), і тут збирається не весь ярус, а трохи більше половини - 4-5 плодів, але відмінної якості. І буквально через кілька днів 1-й ярус повністю знімається, а це ще 4-5 плодів. А що ж в стандартному варіанті? Рослина з меншою вегетативною масою значно відстала в рості, сформувала коротенькі пагони 3-го і 4-го порядків; листя за розміром теж поступаються на 15-25%. Це що стосується агрономічної оцінки. Але якщо говорити про 2-й ярус (стеблах 2-3-го порядків), то побачимо, що на стандарті сформується 4-6, а в дослідному варіанті - 8-12 плодів. Завдяки невеликому втручанню ми тут же подвоюємо потенціал рослини, робимо його більш потужним і продуктивним. Принцип насправді дуже простий - видаляємо першу квіточку, щоб формування ярусів відбувалося в більш продуктивній частині рослини, де набагато більше пагонів і, відповідно, можливості сформувати плоди.

     Урожай, отриманий без видалення "коронної" ​​квітки.

desyat
desyat_a


     Урожай, отриманий з видаленням "коронної" ​​квітки. 

odinnadcat
odinnadcat_a

     
     У завершенні наведемо слова головного агронома ФГ «Владам» Ігоря Валерійовича Мехеди, який з неупередженістю і цікавістю спостерігав за даними досвідом:

mexeda
     «Перець для нас не нова культура, ми вирощували його ще на зорі свого становлення, з кінця 1990-х років. За даний період ми використовували різні сорти і гібриди, вирощували в різні терміни і для різних цілей, пробували також різні типи поливу. На сьогодні так само продовжуємо вивчати і удосконалювати технологію в області добрив, обробки грунту, оптимізації поливу.

     Що дійсно варто відзначити, так це якість, колір солодкого перцю Геркулес F1. У минулому році ми вирощували цей перець для компанії «Дарус», яка використовувала нашу продукцію на заморозку. Приємно здивувало те, що в минулому році ми зібрали 57 т/га в заліковій вазі червоного товарного перцю. У минулі роки цей показник становив 30-40 т/га. Варіант з видаленням «коронного» перцю дійсно дозволяє в середньому на 20-30% підвищити врожайність продукції; ми дуже задоволені і якістю продукції. Дослідні рослини були більш потужними, і період плодоношення їх теж був рівномірним і досить тривалим, у чому стандартний варіант поступався. Я думаю, що видалення «коронного» перцю - важливий аспект вирощування перцю Геркулес F1. Навіть не можу зараз сказати, що необхідно було б зробити і скільки дати води, добрив і іншого, щоб на стандартному варіанті прийти до таких результатів. Та й навіщо ускладнювати - все і так просто і зрозуміло, а вдосконалюватися ми будемо тепер в інших аспектах вирощування».

     Як підсумок можна процитувати Ейнштейна: «Не можна вирішити проблему з тим рівнем свідомості, при якому вона виникла». Кожен раз виникають різні труднощі, не завжди все виходить так, як ми того очікуємо. Але завжди необхідно пам'ятати і знати одне - безвихідних ситуацій не буває. Буває безвихідне мислення, але розвиватися й удосконалюватися у вирощуванні солодкого перцю можна до нескінченності.

     Бажаємо вам відмінних результатів, значних перемог і бажаною врожайності в тій мірі, в якій ви цього заслуговуєте. Так що, як говорилося в часи стародавніх олімпіад: «Citius, Altius, Fortius!» («Вище, сильніше, швидше!»).

     Даний матеріал є частиною книги по вирощуванню солодких перців в Україні, яка порадує вас на початку року і допоможе більш детально вивчити всі головні аспекти вирощування і підвищення продуктивності рослини.

Працюючи разом, створюємо Ваше майбутнє!

О.Карельсон,
керівник Агроцентру
компанії "ВЛАДАМ"
(ж-л "Овочівництво", № 2, 2013 р.)

Версія для друку: 
statya_perci.pdf