Часто, особливо в розсадний період, співробітники Агролабораторії «Владам» стикаються з таким запитанням від фермера:
- «Я« годую », але у мене рослини не ростуть ?! Чому? Що робити? Що мені ще використовувати?
 
        Якщо рослина зовні виглядає здоровим і немає «стресових» умов для його розвитку, то необхідно врахувати ще й такий фактор, як харчування рослини.
 
    Будь-яка рослина може розвиватися без людського втручання. Але для агронома або ж фермера головними завданнями є: 1) максимально розкрити потенціал рослини і 2) отримати якісний високий урожай. І лише правильна система удобрення дозволить йому це зробити. Давайте розберемося: що залежить від людини, а що від рослини?
 
        Живлення рослин - це поглинання та засвоєння рослиною, необхідних для його життя, сонячної енергії та хімічних елементів з навколишнього середовища (грунту, води, повітря та ін.).
         А добриво рослин - це внесення людиною в грунт необхідних поживних речовин. Однак не все, що вноситься в грунт, використовується рослиною.
 
        Якщо говорити про поживні речовини, то рослині для нормального росту і розвитку необхідно 16 елементів живлення. Всі вони діляться на три групи: макро-, мезо- та мікроелементи.
         
          Макроелементи (N, P, K) -поглинаються рослинами у великій кількості (у кілограмах на тонну продукції).
       Мікроелементи (B, Cu, Fe, Zn, Mn, Mo, Co, Cl, I, Na) - поглинаються рослинами в набагато меншій кількості (у грамах на тонну продукції).
          Мезоелементи (Ca, Mg, S) займають проміжне місце між макро- і мікроелементами.
                                           
        На засвоєння елементів живлення впливає безліч факторів:
- Фаза розвитку;
- Фізіологічний стан рослини;
- Температура грунту;
- Вологість грунту;
- Кислотність грунту;
- Антагонізм і синергізм елементів живлення.
 
        Розглянемо ці пункти більш детально:
                                                
          1) Фаза розвитку. Від сходів і до збирання врожаю рослині необхідні ВСЕ елементи живлення. Але в кожній фазі рослина вимагає одних елементів більше, а інших - менше.
 
Наприклад: у початковий період вегетації рослині необхідний фосфор для коренеутворення. У період вегетативного росту (максимального наростання листкової поверхні) рослині потрібний азот. А в генеративную фазу, період цвітіння і плодоношення, максимально необхідні: мікроелементи, фосфор і калій, від яких залежить якість врожаю.
 
          2) Стан рослини грає неабияку роль. Ослаблене рослина, під час стресу, елементи живлення засвоює повільно або ж зовсім не засвоює. Це аналогічно хворіючому людині, у якої немає апетиту.
                                                 
         3) Температура грунту впливає на надходження елементів живлення в корінь. Для поглинання всіх елементів живлення оптимальна температура грунту від 15 до 20 ° С. Азот починає засвоюватися рослиною, коли температура грунту вище 8 ° С. Калій, кальцію, сірка та магній - вище 5 ° С.
 
Часто наші клієнти стикаються з тим, що навесні рослина гостро відчуває недолік фосфору, хоча підгодівлі проводяться регулярно. Це пов'язано з тим, що фосфор починає засвоюватися при температурі грунту вище 10°С.
 
         4) Кислотність грунту також впливає на доступність елементів живлення. Для багатьох рослин оптимальною кислотністю є рН від 6,5 до 7,5. У цьому діапазоні максимально доступні макро- і мезоелементи, з мікроелементів доступний молібден. Решта мікроелементи люблять більш кислі грунти, тому їх частіше вносять по листу за результатами функціональної діагностики рослин.
                                                      
         5) При оптимальній вологості грунту рослини максимально поглинають елементи живлення. При посусі рослина відчуває стрес, що призводить до зменшення або припинення надходження елементів живлення. Перезволоження також негативно впливає на активність надходження елементів. При перезволоженні погіршується повітряний режим грунту, припиняється надходження кисню в корінь, що в свою чергу призводить до пригнічення рослини. Також при перезволоженні може проходити одностороннє засвоєння заліза і марганцю, які накопичуються в рослині і отруюють його.
 
       6) Тепер розглянемо такі два протилежні поняття антагонізм і синергізм. Всі частинки в грунті взаємодіють між собою. Антагонізм - це коли надмірне наявність одного елемента ускладнює або не дозволяє проходити засвоєнню іншого елемента. Наприклад: фосфор є антагоністом для заліза, цинку і кальцію. Синергізм - навпаки, коли присутність одного елемента, підвищує засвоєння іншого елемента. Наприклад: сірка Синергіст для азоту, калію, міді, марганцю і магнію.
 
З усього вище сказаного, можна зробити висновок: при внесенні добрив необхідно враховувати всі фактори, які впливають на засвоєння елементів живлення. А правильна система удобрення дозволяє максимально розкрити потенціал рослини, раціонально використовувати ресурси (витрати на кількість і обсяг підгодівлі, на опалення, освітлення та ін.), Підвищити родючість грунту, збільшити врожайність і якість продукції.
Адже правильне харчування - запорука гарного самопочуття і досягнення позитивного результату!
 
                                                                                                                       Годуєте рослини правильно!