Рослина - це складний живий організм, якому необхідні певні умови для життєдіяльності. У процесі свого розвитку воно піддається впливу багатьох чинників, які можуть створювати труднощі при вирощуванні сільськогосподарських культур.
     На відміну від дикорослого, культурна рослина менш стійка до дії несприятливих умов, тому для іі зростання і розвитку слід створювати максимально комфортні умови. Частково агроном може вплинути на комфорт рослини, але все ж таки є чинники, які від нього не залежать.
     Якщо говорити про відкритий грунт, то основними факторами (такими як: сонячна енергія, температури повітря і грунту, опади) людина керувати не може. У теплиці - можливе корегування деяких факторів.
     Якщо створюється цілий комплекс несприятливих умов, то рослина починає хворіти. Порушується нормальний процес життєдіяльності, який помітний за зовнішнім виглядом рослини.
     Захворювання рослин можуть бути: грибними, вірусними, бактеріальними та фізіологічними.
     Фізіологічні захворювання (порушення) пов'язані з неправильним режимом харчування і впливом несприятливих умов на рослину.
     У теплицях найчастіше стикаються з такими фізіологічними порушеннями як: розрив епідермісу, едема, скручування листя вгору, фіолетові жилки і листочки, різного виду хлорози.
     Давайте їх розглянемо:
Едема на капусті частіше проявляється на нижній частині листа. Це невеликі, подібні бородавкам нарости, які можуть об'єднуватися в гребені. Епідерміс може лопатися.
Розрив епідермісу спостерігався з нижньої сторони листа на капусті. Причиною двох цих порушень є різкі коливання температур нічних і денних, тепла і вологи грунту на тлі низької температури повітря, а також високий рівень азоту і недолік калію в рослині.

foto_odin      foto_dwa
фото 1. Эдема                                                                              фото 2. Розрив епідермісу

Скручування листя вгору. Однією з причин такого скручування є недолік мікроелементів, особливо кальцію.

foto_tri       foto_chetiri
фото 3. Скручування листя вгору                                 фото 4. Скручування листя вгору з подальшою некротізацією

Фіолетовий відтінок листя і жилок - це результат нестачі фосфору. Найчастіше таке порушення проявляється ранньою весною і в теплицях при низьких температурах. При температурі нижче 10-12°С грунту фосфор не засвоюється рослиною, навіть якщо він є в достатній кількості.

foto_pyat
фото 5. Фіолетовий відтінок листя і жилок

Хлороз - захворювання, при якому порушується утворення хлорофілу в листі. Він проявляється як загальний (якщо жовтіє весь листочок) або межжілковий (пластина листа жовтіє, а жилки залишаються зеленими). Таке порушення проявляється при неправильному режимі харчування, невідповідною кислотності грунту. Також, при захворюваннях кореневої системи, в результаті чого корінь не може поглинати і проводити елементи живлення і воду.

foto_shest     foto_sem
фото 6. Хлороз в результаті несбалансованого              фото 7. Хлорози при порушенні роботи кореня
живлення 

Слід пам'ятати, що будь-який дисбаланс в умовах вирощування і харчуванні рослин знижує імунітет і стимулює розвиток збудників хвороб.

Агролабораторія «Владам»

Ми дбаємо про Ваш врожай!