У вівторок, 3 листопада 2015, Агролабораторією «ВЛАДАМ» був проведений 5-й вебінар, присвячений основним проблемам зберігання капусти. Для тих, хто, з яких-небудь причин, не зміг побувати на ньому, ми пропонуємо ознайомитися з інформацією, представленою на вебінарі.
          Проблеми, з якими часто зіштовхується в процесі зберігання капусти, можна розділити на 3 групи:
1) Патогенні захворювання.
2) Фізіологічні захворювання.
 3) Пошкодження шкідниками.
           До патогенних захворювань можна віднести: білу, сіру гнилі і судинний бактеріоз.
1) Збудником білої гнилі є гриб Sclerotinia sclerotiorum. На кочанній капусті прояв починається із зовнішнього листків, які починають загнивати, стають слизовими і між листям розвивається рясна, ватоподібна біла грибниця. Зараження капусти відбувається зазвичай ще в полі, особливо якщо в збиральний період стоїть дощова погода. У сховищі гниль швидко розвивається, і уражений качан може згнити за короткий термін, стаючи джерелом інфекції для сусідніх качанів і виникнення вогнища хвороби. Розвиток білої гнилі підсилює порушення режиму зберігання.
            Сіра гниль, збудником якої є гриб Botrytis cinerea, під час зберігання проявляється на качанах у вигляді мокрої гнилі, що супроводжується ослизнением тканин листя. На поверхні уражені качани або окремі їх ділянки покриваються сірим пухнастим нальотом. Зазвичай, розвиток сірої гнилі починається з ділянок механічних пошкоджень або на підморожених листках, так як гриб здатний заражати спочатку тільки некротизовані або в сильному ступені фізіологічно ослаблені тканини. Надалі гриб своїми токсинами вбиває (прилеглі до уражених) здорові тканини і поширюється в них. Великий вплив на прискорення розвитку хвороби надає температура зберігання: чим вона нижча, тим менше розвивається сіра гниль.
         Для більшості сортів продовольчої капусти, оптимальної для зберігання є температура від 0 до 10С. У період зберігання сіра гниль легко переходить не тільки при безпосередньому їх дотику, а й спорів, що поширюються по повітрю.
         Збудником судинного бактеріозу є бактерія Xanthomonas campestris. Характерна ознака захворювання - потемніння жилок листа. Бактерії проникають в судинну систему ще в період вегетації двома шляхами:
- Через водні пори (розташовані по краях листової пластинки), ураження охоплює спочатку периферичну частина листя, звідти бактерії, поширюючись по судинах, проникають в центральні жилки, а з них - в черешки і кочериги.
- Через коріння. У цьому випадку поширення бактерій по рослині йде знизу вгору - спочатку вони виявляються в кочеригу, а потім вже в черешках і головних жилках.
Розвиток хвороби в сховище протікає повільно, тому оптимальна температура для розвитку бактерії + 20-250С, мінімальна + 20С, а при зберіганні капусти температура не повинна перевищувати 10С.
 
          До фізіологічних захворювань відносяться відхилення, що виникають при впливі несприятливих умов зовнішнього середовища або порушення режиму зберігання.
На капусті в період зберігання проявляються такі основні фізіологічні захворювання, як точковий некроз і тумачность. Основною причиною їх виникнення є зберігання при температурі нижче 10С або пізній збір, коли капуста підморожується ще в полі.
       Точковий некроз капусти: проявляється у вигляді безлічі дрібних злегка вдавлених свинцево-сірих або чорних цяток різної форми. Інтенсивність ураження посилюється в другій половині зберігання. Проявляється в основному на верхніх листках качана, але іноді спостерігається і на внутрішніх. Крім низької температури виникненню захворювання сприяють надмірні дози азотних добрив при вирощуванні. Для запобігання цього захворювання під час вегетації необхідно: забезпечити капусту оптимальним режимом харчування, вносити бор і молібден, не допускати тривалого знаходження капусти під час транспортування або зберігання при температурі нижче 0С.
       Туманність капусти: проявляється у вигляді відмирання і загнивання внутрішнього листя. При зниженні температури нижче 10С внутрішні листки замерзають і крижані прошарки перешкоджають проникненню повітря до центральної частини качана, в результаті чого тканини листя гинуть через нестачу кисню. Така капуста непридатна для продажу. При нормалізації температури листя відтають і швидко піддаються бактеріальному гниттю.
                                                               
      До шкідників, які продовжують пошкоджувати капусту під час зберігання можна віднести тріпс.
 
    Тріпс: дрібний шкідник, який у своєму розвитку проходить стадії: яйця, личинки, німфи, імаго. Більшу частину свого життя тріпс проводить в прикореневій частині рослини, тому в поле його не завжди можна помітити, а в деяких стадіях він «захищений» від різних несприятливих і небезпечних для нього факторів. Такими стадіями є:
1) Стадія яйця (відкладені яйця знаходяться в складках листя, до яких не може при обробці дістати препарат).
2) Стадія протонімфи (у якій трипс йде на кілька днів в грунт і не харчується).
 3) Деякі дорослі особини, до яких «не дісталося» препарат.
                                                                    
           Личинки, які народились з яєць дуже маленькі, світлого забарвлення, личинки 1 і 2 віків харчуються на листі нижнього і середнього ярусів. Ставши трохи старшим, трипс йде на кілька днів у грунт, де переходить у стадію протонімфи, а з неї в дейтонімфу, виходить на поверхню і розвивається ще кілька тижнів, а потім переходить у стадію імаго. Дорослі тріпси видно на всіх ярусах листя, але при необхідності вони можуть ховатися або в пазухи листя, або йти в грунт й там не харчуючись перечікувати несприятливий період.
           Цього року багатьох хвилює питання про пошкодження капусти під час зберігання таким шкідником, як капустяна міль. Щоб зрозуміти, наскільки вона шкідлива, необхідно знати особливості її життєдіяльності: метелики капустяної молі літають з кінця квітня-початку травня до кінця жовтня, гусениці і яйця гинуть при температурі нижче + 4 ° С. Мінімальна температура, при якій розвивається лялечка, становить +9 0С, але вона здатна переносити і набагато нижчі температури, тому капустяна міль і зимує саме в цій стадії. Виходячи з цих особливостей, робиться висновок: у сховищі (де температура зберігання капусти складає + 0,5-10С) міль не розвивається.
           Але, коротко, варто розповісти і про це шкідника. Капустяна міль є повсюдним шкідником і відома по всьому світу.
 
       З зимівлі метелики вилітають на початку травня і через деякий час починають відкладати яйця. Взагалі метелики живуть від 2 до 4 тижнів, відкладаючи за життя в середньому до 200 яєць. Через тиждень з яєць відроджуються гусениці.
          Метелик активний в вечірній і нічний час, але при настанні масового льоту - активний також і вдень. Потоками вітру вони можуть переноситися на великі відстані.
          Яйцекладка зазвичай до 5шт, що зменшує загибель яєць від хижаків і паразитів.
       Навесні гусениці, які відродилися харчуються спочатку бур'янами сімейства хрестоцвітних (грицики, талабан, суріпиця, дика редька та ін.), А після переходять на культурні рослини (пошкоджує всі види капустяних рослин).
   Гусениці маленькі, світло-зеленого кольору, веретеноподібної форми, дуже рухливі. Якщо їх потривожити - відразу починають «звиватися», падати з аркуша або спускатися на павутині. Молоді гусениці проникають всередину листа, мінуючи його, живуть там 2-3 дні, а після виходять на поверхню і живляться відкрито, виїдаючи частину листя і залишаючи лише верхній шар епідермісу - так звані «віконечка», які в подальшому розриваються, утворюючи дірки з плівкою по краю. Розвиваються вони протягом приблизно 1 місяця, а після заляльковуються в білому довгастому коконі прямо на поверхні листя. За сезон може розвиватися до 6 поколінь капустяної молі, залежно від погодних умов (від температури), іноді до 10 поколінь.
            При сильному пошкодженні на листках капусти величезна кількість різноманітних за величиною «віконець», які в подальшому розриваються, утворюючи дірки з плівкою по краю. Сильно пошкоджені листки швидко засихають.
Якщо гусениця потрапляє в зав'язуютьчі качани, пошкоджуючи згорнуті листи, то нормальний качан може не сформуватися або ж будуть утворюватися кілька нетоварних головок.
            Що ж необхідно зробити, щоб уникнути всіх цих ушкоджень і зберегти капусту як у полі, так і в сховище? Про це ви можете дізнатися, переглянувши 5-й вебінар «Основні хвороби і шкідники при зберіганні капусти» на You Tube, де агроном-консультант Зінаїда Михайлівна Єлинська дає рекомендації по боротьбі чи запобіганню даних захворювань, а також з дезінфекції сховища перед закладкою продукції.