rezistentnost

     У будь-якій популяції шкідників є представники з природною резистентністю (стійкістю, несприйнятливістю) до інсектицидів.

     Інсектицид - це хімічний препарат для знищення шкідливих комах.

 

     Залежно від проникнення всередину організму шкідників інсектициди поділяють на 4 групи:

  1. Кишкові - потрапляють в організм комах через органи харчування разом з їжею. і після всмоктування отруйних речовин у кров, поширюються по організму.
  2. Контактні - проникають в організм комах при безпосередньому контакті через поверхню тіла комах. Однак їх дія сильно залежить від опадів і інших погодних факторів.
  3. Системні (внутрішньорослинні) - інсектициди, які при внесенні поглинаються і переміщаються по всій рослині по судинній системі разом з водою. Вони перетворюють рослини в отруйні для комах, чим мають схожість з кишковими інсектицидами. Ефективність таких препаратів практично не залежить від погодних умов.
  4. Дихальні (фуміганти) - потрапляють всередину організму комах в процесі дихання і викликають порушення роботи органів дихання та комахи вмирають від асфіксії.

     При багаторазовому використанні одного і того ж препарату, резистентні шкідники будуть домінувати все більше і більше. Що ж необхідно робити для запобігання появи резистентності у шкідників?
     

     Отже:

1)     Вибирати ранні або стійкі сорти (гібриди).

2)     Використання біологічних методів контролю.

3)     Сівозміна.

4)     Використовувати ентомофагів.

5)     Застосовувати інсектициди в рекомендованих дозах (зменшення норми інсектициду впливає швидкої резистентності даної популяції).

6)     Використання спеціального обладнання для обробки інсектицидами.

7)     Дотримуватися інтервалу між обробками.

8)     Використання інсектицидів різних хімічних класів.

9)     При низькій ефективності препарату не використовувати його повторно, а замінити на препарат іншого способу дії і хімічного класу, до якого у шкідника немає перехресної резистентності.

 

rezistent_sxema