Захворювання капусти і томата у ФГ «Владам»
протягом сезону 2011 року

 

teplica     Протягом сезону Агроцентр ТОВ «Владам-Юг» здійснює аналіз рослин на наявність інфекційного початку, тобто - хвороби. Приблизно 60% зразків припадає на частку ФГ «Владам». Коротко згадаємо основні віхи за сезон по таким культурам, як томат і білокачанна капуста.
    Сезон 2011 року почався з посіву розсади ранньої капусти в лютому.

 

 

 

     Розсада ранньої та середньої капусти інфекційними хворобами не вражалась і була в хорошому стані.                     kasseti_rassada

  

rassada        Посів томата здійснювався в березні-квітні. Розсада вперше була вражена інфекційними захворюваннями у віці 4-5 справжніх листків. У ході аналізу було виявлено присутність таких грибів, як Альтернарія і Макроспора.   

                                            
                                           Альтернаріоз, Макроспоріоз

   

 

 

Alternarioztomata     

Ці гриби мають подібну фізіологією, викликаними симптомами і оптимальними умовами розвитку.
Збудник - Alternaria solani, Macrosporium.
Джерелом інфекції можуть бути рослинні залишки, а так само насіння.
Хвороба характеризується появою сухих концентричних плям до 1 см в діаметрі з рихлим сажистий нальотом або всиханням краю листа.
Гриб проникає в рослину через механічні пошкодження і пошкодження шкідниками. У вегетаційний період гриб переноситься з водою і повітряними потоками від хворих до здорових рослин. Оптимальна температура 25°С та наявність крапельної вологи.
Після проведення захисних заходів кількість структур цих грибів у рослині знизилася до нуля.

Alternarioz

 

     

       Посів пізньої капусти, висадка ранньої та середньої капусти в полі проводилася в кінці квітня - початку травня.
  Інфекційних хвороб в цей період не виявлено.
              visadka_rassadi
ryadki        В середині травня томат висадили в поле, незабаром після цього в рослинах були виявлені спори фітофтори, це було пов'язано з погодними умовами. В період висадки і приживання розсади у відкритому грунті були затяжні дощі, що і спровокувало розвиток хвороби. 

                                         
                                                         Фітофтороз

fitoftoroz       Збудником хвороби на томаті є гриб Phytophtora infestans.
Вражає стебла, плоди і листя. На уражених органах з'являються некрози різної форми коричнево-бурі з більш світлим облямівкою. На уражених зелених плодах утворюються розпливчасті коричневі тверді плями, а внутрішня тканина набуває світло-коричневе забарвлення.
Джерелом інфекції є грунт, рослинні залишки і насіння.
fitoftoroztomatov  

     

        В червні місяці на розсаді пізньої капусти ми зіткнулися з такими симптомами, як посвітління першого і другого справжнього листа, а також відставання рослини в рості. Аналіз показав наявність у рослині грибів, таких як пітіум, ризоктонія і пероноспора.                  rassada_list

      Pythium и Rizoctonia - грунтові гриби.
  Симптоми: Патогени вражають прикореневу частину стебла, яка стає водянистою, буріє і загниває. Рослина гине.
  Умови: Для розвитку захворювання оптимальними є висока вологість і кислотність грунту, загущені посівів і висока температура субстрату і повітря. 


                                                 Пероноспороз

peronosporoz     

Збудник: Peronospora brassicae,
Джерело інфекції: зберігається на рослинних рештках і непротравленному насінні.
Симптоми: На верхній стороні семядоль і листях капусти з'являються розпливчасті блідо-жовті плями. У вологу погоду на нижньому боці таких листів розвивається пухкий світлий, а з часом і сірий наліт.
Умови: Гриб розвивається при температурі 8-20
°C при наявності крапельної вологи.

     У червні томати вражались такими грибами, як Alternaria, Rhizoctonia, Phytophtora, Fusarium.              pole

                                                 Фузаріоз

fuzarioz

Збудник: Fusarium oxysporum. Гриб зберігається в грунті до 11 років, в рослину проникає через епідермальні клітини чохліка кореня.
Симптоми:
Хвороба викликає втрату тургору і пожовтіння листя. На поперечному зрізі стебла і черешка листа помітна ватоподобная серцевина. Кільце судин набуває бурого забарвлення.
Умови:
Інтенсивному розвитку захворювання сприяє суха спекотна погода до 35°С.

fuzariozkapusti

 

        У липні почалося збирання ранньої капусти, 6-7% якої була вражена слизовим бактеріозом. На середній капусті поразка становило 0,7-1%.                 ruchnaya_uborka

    

                                           Слизовий бактеріоз

slizbakterioz

Збудник: Pectobacterium carotovorum.
Джерелом інфекції
є рослинні залишки і водойми, звідки патоген потрапляє на капустяні поля. З насінням не передається.
Симптоми:
Листя пошкоджених рослин відпадають від качана, ослізняються. Основаніє качана згниває. Уражена бактеріозом капуста має неприємний запах.
Слизовий бактеріоз найбільше вражає пошкоджені шкідниками, ослаблені і вирощені при зайвому азотному харчуванні рослини. У поширенні захворювання велике значення мають сисні шкідники.
Умови:
Найчастіше захворювання виникає після тривалої вологої погоди. Оптимальна температура 25-30°С. Зараження відбувається через пошкоджені тканини, які наносяться комахами. Pectobacterium carotovorum входить до складу нормальної мікрофлори кишечника комах, які можуть бути первинним джерелом інфекції. Хвороба виникає внаслідок перенесення збудників личинками капустяної мухи. На зовнішніх органах дорослої весняної мухи так же виявлений збудник слизового бактеріозу.

     У липні і серпні на томаті були виявлені спори таких грибів, як Phytophtora, Macrosporium, Rhizoctonia в невеликій кількості.
     З серпня по вересень проводилося збирання томата. В цей період в рослині прогресував гриб Alternaria. Це було пов'язано з відсутністю обробок в період збору врожаю і фізіологічним старінням рослини.
У вересні було відмічено сильне зараження грибом Alternaria.

                  tomat_uborka

     

kapusta_uborka

      У вересні були присутні в невеликій кількості спори грибів Peronospora, Alternaria які не давали симптомів. Також відсоток ураження слизовим бактеріозом становив 0,5%.

       Пізню капусту заклали на зберігання. 100-110-денна капуста, яку убрали в неоптимальних умовах (підмерзання) виявилася більш схильна до температурних коливань при закладці на зберігання, внаслідок чого на верхніх листках з'явилися симптоми чорної плямистості. Це фізіологічне захворювання.  

                     zabol_kapusta

     Так само на капусті зустрічалися поодинокі випадки ураження білою гниллю в місцях механічних пошкоджень, але відсоток цього пошкодження невеликий.
     На останок, хочеться сказати, що за симптомами визначити захворювання дуже важко навіть фахівцеві, так як інфекція в основному буває змішана. Тому діагностувати захворювання рослин необхідно в лабораторії, для цього й існує наш Агроцентр.
     Сподіваємося на тісну співпрацю з Вами в новому сезоні.

 Лаборант-фітопатолог: Якубчук Є.С.
Лаборант-фітопатолог: Бондарь А.В.