Протягом трьох тижнів в Агролабораторії «Владам» стали надходити зразки овочевих культур з симптомами ураження вірусними захворюваннями, тому дану статтю і ще кілька інших ми присвятимо цій проблемі. Що ж таке вірус? Його визначення таке:

Вірус (лат. Virus - «отрута») - неклітинний інфекційний агент, який може відтворюватися тільки усередині живих клітин. Віруси вражають всі типи організмів (рослини, тварини, бактерії тощо). Віруси рослин часто поширюються від рослини до рослини організмами-переносниками (комахами, грибами, нематодами).

Рослина може бути уражена як одним, так відразу і декількома вірусами. Однак схожі симптоми можуть з'являтися і при інших обставинах (наприклад, при різких перепадах температури, недостатньому освітлені, порушенні мінерального живлення, фітотоксичності пестицидів і регуляторів росту).

Часто у вірусів одним із симптомів прояву є хлоротичність, яка викликана зниженням інтенсивності фотосинтезу, в результаті чого і з'являються хлорози, відмирає частина кореня, листя і стебла, сповільнюється ріст і розвиток рослини. Так, вірус томатної мозаїки гальмує розвиток хлоропластів, через що й виникають світлі ділянки, на яких, до речі, в 250 разів більше вірусних частинок, ніж на зелених ділянках.

У даній статті ми розглянемо вірусні захворювання томатів, що зустрічаються найчастіше

1) Мозаїка томату: збудником є Tomato mosaic tobamovirus.

Мозаика томата вирусНавіть при найменшому пошкодженні епідермісу зараженим предметом, вірус потрапляє в рослину і повільно пересувається з клітини в клітину в межах листя, а досягнувши флоеми, швидкість його переміщення зростає, потім переходить в плоди, інші листки й у коріння. Якщо зараження рослини вірусом томатної мозаїки відбулося через корінь, то розвиток захворювання обмежиться тільки їм, і як мінімум, 30 діб переходити в інші органи не буде.

При зараженні на початку вегетації, на рослині збільшується кількість деформованих плодів. Джерелами інфекції можуть бути: заражений інвентар, рослинні залишки (в яких вірус зберігається до 10 років), ґрунт (вірус живе в ґрунті до 2 років), бур'яни і навіть томатний сік (зберігається вірус до 8 років). Вірус може передаватися і комахами: цикадками, попелицями, гусеницями совок, білокрилкою, трипсами.

Вирус Мозаика томата

На сьогоднішній день досвідчені виробники насіння проводять антивірусні обробки, тому ймовірність зараженості через насіння вкрай мала.

Першою ознакою ураження томата вірусом мозаїки є поява на листках крапчатості, а вже трохи пізніше - хлоротичності або жовтої мозаїки, яка проявляється тільки на молодих листках, на зрілих листках симптом не з'являється. Потім листя зморщується, плоди стають дрібними і нерівномірно дозрівають.

При температурі вище 30оС збільшується кількість плодів з некрозами, рідше листя можуть набувати ниткоподібної або папоротниковидної форми. На ниткоподібних листках часто з'являється енаціонна мозаїка, характерна тим, що з нижньої сторони листка утворюється листкоподібний виріст розміром до 1 см. Вона є найбільш шкідливою формою вірусу мозаїки. Енації (листкоподібні вирости) є найбільш чітким маркером вірусного ураження. При масовому розвитку вірусу мозаїки томата - втрата врожаю може досягти до 70%.

 

Вирус огуречной мозаики2) Вірус огіркової мозаїки: частіше вражає томати, що ростуть поблизу посадки огірка або баштану. В результаті на томатах зменшується кількість квіток і розмір листя.

Якщо заражається томат в стадії розсади, то припиняється ріст рослини, а верхівка повністю відмирає. Джерелами зараження є: уражені вегетуючі рослини, насіння кабачка, деякі бур'яни (осот, береза, лобода, ...) і шкідники (багато видів попелиці).

Першими ознаками ураження є: ниткоподібність, вогнищева хлоротичність, викривленість і зморшкуватість молодого листя, дрібнолистість, короткостеблість та загальна карликовість рослини. На дорослих рослинах листя стає ниткоподібним або бульбашковидним, з'являються некрози на плодах у вигляді кілець золотистого кольору.

Вирус огуречной мозаики на томате

Характерною ознакою ураження вірусом огіркової мозаїки є золотисті кільця на поверхні плодів. При сильному пошкодженні втрата врожаю сягає 50%, особливо в другій половині літа.

Вирус томата

Сложный стрик3) Складний стрік: виникає при зараженні рослини відразу декількома вірусами, з яких вірус томатної мозаїки (обов'язковий) зустрічається в поєднанні з вірусом огіркової мозаїки або ж Х-вірусом картоплі. Така комбінація небезпечна навіть для стійких гібридів.

У результаті з'являється штриховатість, великі некрози, карликовість рослини, деформація листя, стебла та плодів.

Вирус сложный стрик

 

Бронзовость (пятнистое увядание) томата4) Бронзовість (плямисте в'янення) томата: збудником є Tomato spotted wilt virus. Вперше цей вірус був описаний на початку ХХ століття в Австралії. Крім томата він вражає рослини ще близько 80 сімейств. Останнім часом його часто зустрічають як в плівкових теплицях, так і у відкритому ґрунті України, півдня Росії, Узбекистані.

Переносниками вірусу є трипси, що були заражені ще на стадії личинки, переносять його на інші рослини і здатні передавати його своєму потомству.

Симптоми пошкодження різноманітні, але основними з них є: бронзовість листя, курчавість і зупинка росту пагонів, некротичні плями і смуги, на шкірці плодів з'являються плями нерівномірного забарвлення. На молодих листках з'являється малюнок з кілець або незграбних плям жовтуватого або брудно-фіолетового кольору.

Бронзовость томата

Найхарактерніша ознака - некротична нерівномірна плямистість листя у вигляді зигзагоподібних, переривчастих темно-коричневих або бронзових ліній, що тягнуться по головній жилці листка. Через кілька днів на черешках листя і стеблі з'являються коричневі і чорні смуги. Верхівки рослин часто відмирають. Квітки деформуються. На зелених плодах з'являються коричневі, зелені і бліді кільця; біля плодоніжки - коричневі смуги. При дозріванні такі плоди мають строкате жовто-червоне забарвлення. Інкубаційний період при 20оС дорівнює приблизно 5 дням.

 

Желтая курчавость листьев томата5) Жовта курчавість листя томата: збудником є Tomato yellow leaf curl virus. Вірус вперше був ідентифікований в Ізраїлі в 1964 р. і вже був відзначений на території Узбекистану та України.

Захворювання найбільш шкідливо при ранньому зараженні рослин, які припиняють ріст і не утворюють плоди. На дорослих рослинах плоди ще якийсь час дозрівають, залишаючись майже нормальними. Надалі захворювання супроводжується частковим обпаданням квіток, а плоди стають дрібними, твердими і ребристими.

Часто дане захворювання плутають зі столбуром (особливо на тлі зниженої температури), з хлорозом або жовтизною верхівкою, дефіцитом фосфору, заліза або магнію. Хвора рослина зовні виглядає сильно кущистим, листя деформовані і скорочені. При пізньому зараженні нижня частина рослини мало змінена, кущистість, деформація і хлороз листя - проявляються тільки на верхівці. Вірус не передається ні соком рослин, ні насінням.

Від рослини до рослини вірус переноситься білокрилками.

Желтая курчавость листьев томата - вирус

Як Ви вже помітили, у перерахованих вірусів є схожі симптоми, тому дуже важливо вміти розрізняти віруси один від одного і вірус від стресу. Адже неправильний діагноз може привести до великих фінансових витрат.