Грищенко Тамара,
виробник солодкого перцю

«Я хочу цим займатись, я хочу розвиватись далі. Я хочу, щоб це був бізнес, а не хоббі, я хочу заробляти, щоб в мене була можливість подорожувати іншими країнами»

До Проекту Тамара проживала в Світловодську Кіровоградської області, а за 2 роки до початку проекту вийшла заміж і переїхала до чоловіка в село Дорошівка Вознесенського району Миколаївської області, влаштувалась на роботу юристом в сільську раду і паралельно з чоловіком почала займались вирощуванням столового винограду та солодкого перцю. Продукцію продавали на трасі, що проходить через село. 

У 2015 році Тамара активно брала участь в заходах, організованих БФ «ЛАСКА», за підтримки Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва, на яких познайомилась із роботою ТОВ «Владам-Юг». Це підприємство займається імпортом високоякісного насіння, вирощуванням, зберіганням та реалізацією овочів, а також виробництвом консервованої продукції.

Тамарі вдалося домовитись із ТОВ «Владам-Юг», і підприємство безкоштовно надало їй 10 000 од. розсади перця з високоякісного насіння та трубку для крапельного зрошення. Також, фахівець підприємства протягом всього часу вирощування безкоштовно надавав консультації щодо технології, застосування засобів захисту рослин та ін. За умовами домовленості прибуток від продажу повністю залишається Тамарі, а вона, в свою чергу, має надати можливість для проведення демонстраційних заходів зацікавленим фермерам щодо результатів вирощування перцю з високоякісного насіння та з дотриманням технології.

«Зараз я розумію, що мені не вистачає знань, в тому числі агрономічних по вирощуванню та догляду за перцем. Я хочу цим займатись, я хочу розвиватись далі. Я хочу, щоб це був бізнес, а не хоббі, я хочу заробляти, щоб в мене була можливість подорожувати іншими країнами», – каже Тамара, – «Той перець, який я раніше до цього вирощувала, і цей перець з високоякісного насіння – дуже відрізняється, і воно того варте, в подальшому планую вирощувати з якісного насіння. Вже є бажаючі односельчани, такі ж, як і я, об’єднатись, щоб спільними зусиллями збільшити наші доходи». «Проект мені багато дав, це і знання, і можливості, я відчуваю, що змінилось моє бачення ситуації щодо вирощування не тільки перцю, але й інших плодоовочевих культур» – каже Тамара, – «А ще потребуємо навчань, як правильно організувати збут продукції і достав- ку до кінцевого споживача, охолодити і т.д. – і багато людей в селі вже це розуміють. Дехто каже, що за рік дізнались більше, ніж до цього, хоча вже багато років займаються вирощуванням овочів».

19 серпня 2016 р. в Дорошівці успішно проведено День поля по обміну досвідом для бажаючих займатись вирощуванням перцю. На наступний рік Тамара разом з односельчанами мають багато планів, зокрема, як збільшити обсяги вирощування продукції та формувати однорідні партії, щоб розширити ринок збуту, а отже, і майбутні доходи.