Збудником столбура є фітоплазми пасльонових і жовтяниці айстри.

Фітоплазми - це одноклітинні без'ядерні організми, які не мають клітинної стінки. Це біотрофні паразити, які живуть в міжклітинному просторі і в самих клітинах провідних судин (найчастіше під флоемою). Під флоемою вони являють собою скупчення клітин патогена. Фітоплазми порушують спадний транспорт метаболітів і регуляцію зростаючих процесів.

         Столбур або фітоплазмоз - типове природно-осередкове захворювання, яке вражає багато овочевих культур (картоплю, виноград, баклажан, перець, томат) і бур'яни (паслін чорний, берізка польова тощо).

В основному столбур пошкоджує томати у відкритому ґрунті, в теплицях зустрічається рідко (в другій половині літа). При ранньому ураженні на столбурах томатів утворюються нетоварні плоди, а при пізньому - плоди виглядають зовні здоровими, але на поздовжньому розрізі видно грубі судини і зростаюче квітколоже. Сильно уражені плоди - дерев'янисті та неїстівні. Лікування столбура томатів залежить від рівня зараження.

Захворювання столбура (фітоплазмоз) проявляється на: листях, коренях, квітках, плодах, стеблах.

Основні симптоми:

  • листя - дрібні, хлоротичні, часто з рожевим або фіолетовим відтінком;
  • квітки - чашолистки і пелюстки віночка квіток збільшені, зростаються або скорочуються, краї з фіолетовим відтінком, махровість і деформація квіток. Маточка скорочена, тичинки недорозвинені, пелюстки знезабарвленні або частково зелені;
  • плоди - деформовані, тверді, дрібні, при розрізі видно зрощену судину тканини, мало насіння в плодах;
  • корінь - в численних тріщинах, кора бурого відтінку, внутрішні тканини кореня сильно лігніфіковані;
  • стебло - склероз або одеревіння стебла.

  

 

Як уже згадувалося, основним переносником столбура є цикадки.

 За рік розвивається всього 1 покоління цикадок. Самка відкладає яйця в ґрунт біля рослини, починаючи з середини червня. Через місяць з'являються личинки, які розвиваються на коренях в'юнка, цикорію, бодяка, кресса. Імаго харчуються як на коренях, так і на листках культурних рослин та бур'янів, виділяючи екскременти у вигляді чорних кульок, тим самим забруднюючи поверхню листя. На зимівлю йдуть личинки 3-го віку.

 На наступний рік (у травні або червні) цикадки окрилюються в ґрунті і виходять на поверхню.

В залежності від погодних умов, вони мігрують на посадки з початку травня по середину липня.

Симптоми пошкодження нагадують шкоду павутиними кліщами, але трохи крупніше.

Найчастіше на овочевих культурах шкодять: в'юнкова, зелена цикадки, цикадка Млокосевіча, оліарусу, афродесу. 

імаго личинка 

Фітоплазми (збудник столбура) резервується в багаторічних рослинах, за допомогою цикадок поширюється на здорові рослини.

Між укусом цикадки зараженої рослини і проявом симптому захворювання столбура на здоровій рослині проходить певний час, який називається інкубаційним періодом.

Інкубаційний період збудника столбура в цикадки становить 2-7 днів з моменту харчування на зараженому столбурі рослини. Дане захворювання знаходиться всередині комахи, але не передається. Після цього, цикадки є переносниками столбура і здатні заражати здорові рослини протягом 2,5 місяців.

Інкубаційний період лікування столбура томатів триває близько 30 днів - це час, коли рослина вже заражена, але симптоми ще не проявилися, і рослина виглядає як здорова.

Враховуючи ці особливості цикадки і терміни прояви захворювання - симптоми на рослинах з'являються не раніше середини літа.

Тому, дорогі читачі агроцентру «Владам», якщо Ви посадили розсаду в полі, і у Вас впродовж 1-2 тижнів після цього з'явилися симптоми: фіолетові жилки і тканина листа тощо - не поспішайте ставити діагноз «столбур» і займатися «самолікуванням»,  кращим методом боротьби буде звернення в лабораторію, де поставлять правильний діагноз і причину виникнення таких симптомів.