Вирощування білокачанної капусти в ранньо-весняному обороті дозволяє, по-перше, задіяти виробничі і людські ресурси до початку основного сезону, по-друге, раціонально використовувати посівну площу, по-третє, отримати прибуток за рахунок високих ринкових цін на ранню продукцію

При підборі сортового складу та розробці технології вирощування ранньої капусти у відкритому грунті необхідно орієнтуватися на наступні параметри:

• отримання високого раннього врожаю;
• дружне дозрівання качанів;
• високі смакові і товарні якості;
• стійкість до різних біотичних і абіотичних факторів.

Білокачанна капуста відноситься до холодостійких культур. Вже при температурі +5 ... + 6 °С насіння проростає, і рослини починають вегетувати при + 5 °С. Однак оптимальною для отримання дружних сходів є +20 ... + 22 °С, а для збалансованого зростання +14 ... + 18 °С (докладніше в табл.1). Температура вище 25- 30 ° С затримує ріст і розвиток рослин, період формування качана затягується, збільшується кількість рослин, які його не утворюють. Температура + 35 °С і вище призводить до масового пригнічення росту, в результаті чого верхівкова нирка (качан) відсутня, а по периферії утворюється безліч дрібних качанів, які не здатні дорости до товарних розмірів.

Дуже важливо при вирощуванні розсади враховувати ставлення рослини до світла. Капуста - світлолюбна рослина довгого дня (добре розвивається при 17-18 годинному часовому дні). При дефіциті світла рослини витягуються, зростання і розвиток сповільнюються.

Ще одним важливим фактором є водоспоживання. Капуста - вологолюбна культура, це пояснюється великою поверх - ністю випаровування її листя і порівняно неглибоким розміщенням кореневої системи. Найбільша кількість води витрачається в період зав'язування качана - на - початку дозрівання. Найкращі умови створюються при вологості грунту на протяже - ванні вегетаційного періоду не нижче 80-75% НВ. Вологість повітря - 60-80% в період «сходи-початок формування качана», 75-90% - «масове формування качана». Найбільш сприятливим способом поливу є дощування.

Придатними для вирощування капусти є родючі грунти з високим вмістом органічної речовини та pH 6,2-7,5. Кращими попередниками для капусти є огірок, горох, цибуля, томат, озимі зернові, багаторічні трави, картопля, перець, баклажан. Ділянки, зайняті під ранню капусту, після її збирання можна використовувати для повторних посівів інших культур. Як правило, розсаду капусти вирощують в весняних плівкових теплицях, парниках або розсадних відділеннях зимових теплиць.

ВИРОЩУВАННЯ РОЗСАДИ

Таблица 1. Основні вимоги в розсадний період. 

Культура 

Вік розсади

(днів) 

ph 

грунтової суміші 

 

tо С (оптимальна) 

Вологість % 

Стреси 

проростання 

вегетація 

 вдень/вночі

вдень/вночі 

КАПУСТА Б/К 

30-35 

6,2-6,5 

+ 20+22/+16+18 

 

+14+18, 

+6+10 

75-80 

>+25оС  

Таблица 2. Приклад схеми підгодовування розсади в касетах.

День після всходів  Добрива Концетрація % Спосіб снесення
1-2 день після всходів

Сульфат Меді,

Моллебдат аммонія

0,02

0,02

Пролив під корінь
Після першої пари справжніх листків
1 день комплексне добриво 3*11*35 під корінь
2 день

Гумат К

Сульфат Магнія

0,02

0,02

по листку
4 день комплексне добриво13*41*13 0,5 під корінь
6 день нітрат кальція 0,3 під корінь
8 день

Гумат К . Регулятор росту містить
гетероауксин, Біопрепарат на
основі Bacillus subtilis

0,02

5%

під корінь
10 день  комплексне добриво 13*41*13 0,3 під корінь
13 день

Сульфат Меді,

Моллебдат аммонія

0,03

0,03

по листку
15 день

Комплексне добриво 20*20*20

 Ам.селитра

0,5

0,3

під корінь
17 день нітрат кальція 0,5 під корінь
20 день

Сульфат марганця+

 Гумат К

Сульфат заліза

0,05

0,02

0,1

по листку
22 день Добриво "Козир" 0,1 по листку

25 день 

Ам.селітра 

0,5 

під корінь

27 день 

комплексне добриво 3*11*35 

0,7 

під корінь

29 день 

Нітрат кальція 

добриво бору

0,5 

0,2

під корінь 

по листку

30 день 

Стимулятор корнеобразования 

0,5 

під корінь перед висадкою

При вирощуванні розсади важливо дотримуватися параметри, що дозволяють отримати здорові та міцні рослини, які здатні швидко адаптуватися в грунті після висадки у відкритий грунт. Після появи сходів температуру в теплиці потрібно витримувати протягом 6-7 днів в діапазоні 8-10 ° С, для того щоб рослина стримувало вегетативний ріст і дало старт формуванню потужної кореневої системи. Цей прийом допоможе уникнути «витягування розсади» на старті. 

Як видно з таблиці 1, при температурі вище 25 °С рослини відчувають стрес. А в сукупності зі слабким освітленням така температура може викликати вилягання сіянців.

Ще однією важливою умовою отримання якісної розсади є продумана система живлення рослин в касетах. У таблиці 2 нижче наводиться орієнтовна схема підгодівлі на період зростання розсади, складена з урахуванням потреб рослин в цю фазу розвитку в основних елементах живлення. Це одна з апробованих на практиці схем живлення.

Вона наведена як приклад для того, щоб наочно показати в якому елементі живлення рослина потребує найбільше і в який період. Дуже важливо в рассадном періоді контролювати розвиток хвороб і шкідників. Обробки фунгіцидами та інсектицидами можна поєднувати з більшістю підгодівлі. 

Для контролю фітосанітарної обстановки рекомендується здавати тканини рослин в лабораторію. Це дозволить виявити патогени на початковій фазі прояви хвороб на тканинах листя і кореневої системи.

Небезпечним в розсадний період є захворювання під назвою «чорна ніжка». Причинами цієї хвороби можуть бути як фізіологічні причини (реакція рослин на перепад температури), так і грибкові Ollpidium brassicae, Fusarium oxysporum f.sp.radicis-lycopersici. або Pythium dedaryanum і бактеріальний Erwinia Ber. збудники. «Чорна ніжка» проявляється на розсаді від моменту сходів до повного формування справжніх листків. Пошкоджена рослина втрачає тургор, жовтіє і знічується. Прикоренева частина стебла і коренева шийка чорніють, викривляються і загнивають, часто покриваються білим паутиним нальотом. Такі рослини, як правило, гинуть і легко висмикуються з грунту, оскільки коренева система блокується і не розвивається. Випадання сходів носять вогнищевий характер: близько однієї рослини гинуть кілька сусідніх. 

При зараженні розсади, майже готової до висадки, хворий стебло НЕ мокне, а підсихає. Така розсада відстає в зростанні, але не гине. Коренева система на ній розвинена слабо і при висадці погано приживається. Більш доросле розсаду найчастіше вражає гриб Rhizoctonia solani, також знаходиться в грунті. Під час висадки розсади, ураженої цим грибом, хвороба може проявитися в поле.

Дуже важливо! Дотримуватися температурного режиму поливної води і вологість. При переливе і поливі холодною водою ймовірність виникнення «чорної ніжки» зростає! Також дуже важливо не допускати скупчення вологого повітря в розсаднику. Необхідно регулярне провітрювання.

У разі виявлення симптомів хвороби:

1. Здати рослини разом з грунтовим грудкою в лабораторію для визначення збудника хвороби.

2. Після виявлення збудника можна скористатися однією зі схем захисту.

Для запобігання проростання кореневої системи розсади через отвори в касеті рекомендується перед установкою касет на пророщування застелити ділянку теплиці, на якому будуть розташовуватися касети, чорної агротканини. Також, за 10-14 днів до висадки розсади переставляти касети (увага! Не зволікати касети, а підняти і переставити) не рідше ніж 1 раз в 2-3 дня. Крім запобігання проростання коренів, цей метод дозволяє створити незначні стресові умови, при яких рослина сама регулює зростання: вегетація стримується, а коренева система активізується.

Таблица 3. Схеми боротьби зі збудниками «чорної ніжки» розсади. 

Збудник хвороби

Препарат 

Схема та спосіб застосування

Норма витрат препарату на 10 л води. 

Примітка

Pythiumdebaryanum, 

Превікур 

 

Превікур Енерджи 

 

Юніформ 

Дворазовий пролив під корінь з інтервалом 6-7 днів 

 

 

15мл 

 

30мл 

 

15 мл 

Розчин повинен

затриматися в касеті

 

 

Olpidiumbrassicae 

Фундазол 

Кумулюс 

Полив  

30 г 

100г 

Одна обробка. 

Rhizoctoniasolani, 

Планріз 

 

Юніформ 

 

Полив через кожні 7 дней 

 

полив 

50 мл 

 

15 мл   

Можна застосовувати і проти інших гнилей

 

 

 

Fusariumoxysporumf.sp.radicis-lycopersici. 

Фудазол 

Фітолавін 

Полив  

Оприскування,полив за схемою: 

1 день-Фітолавін 

Через 2 дні -Триходермін+ 

Планріз 

Через 5 днів 

Триходермін+ 

Планріз 

 

30 г  

20мл   

60 мл 

40 мл  

60 мл 

40 мл 

Одноразово 

 

Обов'язкове застосування, надалі, біопрепаратів

(TоС води не нижче 18)

У бакову суміш перед додаванням біопрепаратів добавітьгуматкалія.

 

ErwiniaBer 

Мідь, яку містить препарат 

Фітолавін 

Оприскування, полив 

Оприскування, полив за схемою: 

1 день-Фітолавін 

Через 2 дні-Триходермін+ 

Планріз 

Через 5 днів

Триходермін+ 

Планріз 

0,2%   

20мл   

60 мл 

40 мл  

60 мл 

40 мл 

при перших
симптомах
 
Обов'язкове застосування, біопрепаратів
(t оС води не нижче 18)
У бакову суміш перед додаванням біопрепаратів додати гумат калію.

Перед висадкою розсада потребує загартуванню та предпосадочной обробці інсектицидами і фунгіцидами від ґрунтових патогенів та шкідників.

Після висадки розсади під плівку головки готові через 40-45 днів. Настільки короткий період вегетації обумовлює економічно привабливі моменти. Висаджена в березні розсада, вже в квітні-травні дасть головки, ціна яких становить 30- 35 грн. за 1 кг. При більш пізньої висадці (в першій декаді квітня) розсаду можна висаджувати без укриття. Урожай буде готовий через 55-60 днів і теж буде затребуваний на ринку, так як в червні-липні капусти з середнім терміном дозрівання ще не готові, а ранні вже прибрані і реалізовані.

При таких ранніх термінах отримання розсади і висадки її в поле, можна планувати подальше використання тих же теплиць для отримання розсади більш пізніх культур томата, перцю, баклажана або висаджувати в них на постійне місце культури весняно-літнього тепличного обороту. У зв'язку з ранніми термінами вирощування знижуються витрати на обробки фунгіцидами та інсектицидами. Зрозуміло, не все так райдужно, і у вирощуванні ранньої капусти, як, втім, і інших овочевих культур є і неприємні моменти. Один з них - стихійність ринку. Дуже складно на нашому ринку спрогнозувати дефіцит або надлишок продукції. Іноді, навіть при гарному врожаї, можна «прогоріти».

Тому при виборі сортового складу ранньої капусти необхідно враховувати технологічність сорту або гібрида. Чим довше капуста здатна зберігається «на корню» в поле, тим більша ймовірність, що продукцію вдасться вигідно реалізувати, навіть якщо ринок переповнений.

Агроцентр "Владам", журнал "АГРОНАВІГАТОР", №12, 2016