Томат (Lycopersicum esculentum Mill.)  одна з найпоширеніших у світі овочевих культур. Її вирощують для отримання плодів, цінність яких визначається високими харчовими і смаковими якостями. Зрілі плоди містять від 4,3 до 12% сухої речовини, 2-6% загального цукру, 15-45 мг / 100 г аскорбінової кислоти, лікопін, ß-каротин, мінеральні речовини, вітаміни. При цьому біохімічний склад плодів змінюється в залежності від сорту, гібрида і умов вегетації. Близько 75% вирощених в світі томатів використовуються для споживання в свіжому вигляді, а 25% йдуть на переробку (для виробництва томатної пасти, кетчупів, соусів, консервації і т. Д.). 
За даними ФАО, у світі томати займають перше місце за площами вирощування серед усіх овочів - понад 4 млн га. В Україні під цю культуру відводиться близько 93 тис. га - близько 24% загальної площі під овочами. У світовому рейтингу за валовими зборами плодів наша країна знаходиться на 14 місці (1 492 тис. Т), а ось по врожайності - на 110-му.
Однією з причин такої низької врожайності є те, що значні площі овочевих культур, в т. ч. томатів знаходяться в дрібних присадибних господарствах, де не приділяється належної уваги новітнім селекційним і технологічним розробкам. У той же час, відомо, що без впровадження сучасних технологій вирощування про реалізацію генетичного потенціалу нових сортів і гібридів не може бути й мови. Негативним фактором є і те, що більше чверті вирощеної овочевої продукції втрачається при транспортуванні, сортуванні і зберіганні.
Умови отримання якісного врожаю
Якість плодів томата визначається вмістом в них сухої речовини, цукрів, вітамінів і мінеральних солей, що безпосередньо залежить від інтенсивності і тривалості сонячного освітлення під час вегетації. Оптимальна температура для росту і розвитку рослин - 22 ... 25 ° С. При цьому вони досить вимогливі до вологісного режиму. Особливо в період масового плодоутворення, коли вологість ґрунту потрібно підтримувати на рівні не нижче 75-80% НВ. Недолік вологи в цей період призводить до масового осипання квіток і навіть зав'язі, затримує ріст і утворення плодів на бічних стеблах, в результаті чого спостерігається значне зниження врожаю. З іншого боку, перезволоження може привести до відмирання коріння в анаеробних грунтових умовах, запізнення цвітіння і аномального розвитку і хвороб плодів.
Високі вимоги томатів і до грунтової харчування - вони помітно реагують на недолік азоту, фосфору, калію, кальцію та інших поживних речовин. При нестачі азоту затримується ріст вегетативних органів, забарвлення листя стає жовтуватою, бутони і квітки опадають. Нестача фосфору гальмує зростання стебел, листя стає синьо-фіолетовими. Крім того, значний дефіцит фосфору різко затримує засвоєння азоту.
Найкраще для вирощування томата підходить добре структурований грунт зі здатністю до дренування. Розгалужений стрижневий корінь рослин може проникати на глибину до 1,4-2 м, проте в культурі коренезаселеному шаром вважаються 60 см грунту, а близько 70% всього обсягу коренів знаходяться у верхніх 20 см.
Вимоги до сортів і гібридів
Для комбайнового збирання плодів сорти та гібриди томата повинні відповідати наступним вимогам: рослини середньорослі, менше листя, стійкі до основних хвороб, з дружним дозріванням плодів за рахунок скорочення фенофаз і здатності перших дозрілих томатів тривалий час (не менше 20-25 днів) зберігатися на рослині, не змінюючи технологічних якостей. До моменту збирання на кущах має бути 75- 90% стиглих плодів. Вони повинні легко відриватися від кисті без плодоніжок, витримувати великі навантаження, мати високий вміст сухої речовини (не менше 5%), інтенсивне червоне забарвлення, бути стійкими до розтріскування.
Підготовка ґрунту
Важливою умовою отримання високих врожаїв томатів є правильне розміщення їх у сівозміні. Кращими попередниками для цієї культури є пласт або оборот пласта багаторічних трав, овочеві бобові, капуста рання, огірок, цибуля. Не слід розміщувати томат після томата, картоплі та інших культур сімейства пасльонових раніше, ніж через 2-3 роки, оскільки це призводить до накопичення в грунті збудників хвороб, зростання засміченості полів і зниження урожай- ності на 22-25%.
Основний обробіток грунту спрямована на створення оптимальних умов аерації, накопичення і збереження ґрунтової вологи, закладення рослинних залишків, поліпшення фітосанітарного стану. Починають її відразу після збирання попередника з лущення на глибину 6-8 см дисковим лущильниками. Потім проводять зяблеву оранку на глибину 27-32 см плугами ПЛН-4-35С, ПЛН-5-35 або ін. І при необхідності вносять фосфорні та калійні добрива. У перерахунку на діючу речовину під осеннью оранку потрібно внести 3,5 т СаSO4. Якщо грунт солоний, необхідно провести його гіпсування з розрахунку 5 т / га фосфогіпсу. При pH більше 8 це слід робити протягом 3-4 років. 
Передпосівну підготовку грунту навесні починають з боронування зубовими боронами з метою вирівнювання, збереження вологи і знищення проростків бур'янів. Потім проводять культивацію на глибину 4-5 см, а на надмірно ущільнених грунтах - з боронуванням на глибину до 20 см чизель-культиваторами.
Посів (посадка)
Томати можна вирощувати як розсадним, так і безрозсадним способом. При розсадному отримують високі врожаї в ранні, середні та пізні терміни, що дає можливість створити конвеєр безперервного надходження продукції на переробку. Безрозсадного вирощування дешевше (на 30-35%), проте урожай при цьому отримують на 2-3 тижні пізніше.
У південних районах України розсаду починають висаджувати на початку травня, коли мине загроза заморозків. Для підвищення приживлення рослин застосовують антітранспіранти. Краще висаджувати розсаду в похмуру погоду або ввечері, використовуючи розсадосадильні машини Trium-3, F.Max 3 або подібні. Грунт до і після висадки повинен бути добре політ. Переросли рослини висаджують з нахилом. Через 2-3 дні слід обстежити посадку, і якщо частина рослин загинули, замінити їх новими і знову полити. 
Оптимальний термін висіву насіння - коли грунт на глибині 10 см прогріється до температури не нижче 13 ° С, що по природному календарем і фенологическим спостереженнями збігається з початком цвітіння вишні. Сіють в добре підготовлений грунт на глибину 1 см, але не глибше 2 см, так як при більш глибокому закладенню і недостатньою енергії проростання виникають проблеми зі схожістю. Нор ма висіву в залежності від якості насіння складає до 1 кг / га. Сівши зазвичай проводять сівалками точного висіву Orietta-6, MiniairS, Star-12R, «Клен» і т. П. Після посіву поле накочують.
Крапельну стрічку розкладають перед висадкою розсади або під час посіву по попередньо нарізаним щілинах з внесеними стартовими добривами.
Проведені ЮГСІС дослідження з визначення оптимальної схеми розміщення рослин томата для промислового виробництва з комбайнового прибиранням на системах крапельного зрошення показали високу ефективність стрічкового способу вирощування за схемою (152 + 28) × 32 см. Трохи нижче ефективність при рядном вирощуванні за схемою 152 × 19 см. зазначені схеми забезпечують густоту стояння рослин на рівні 35 тис. / га.
Догляд за посівами
Під час вегетації для забезпечення доступу повітря до кореневої системи рослин, поліпшення структури грунту і боротьби з бур'янами проводяться міжрядні культивації, а на посівах можливе проведення до і післясходового боронування легкими боронами впоперек рядів.
За вегетаційний період проводять не менше 4 міжрядних культивацій тракторними культиваторами. Для перших 2-3 використовують культиваторні плоськоріжущі і стрілчасті лапи при невеликій захисній зоні (4-10 см). Надалі, з розростанням рослин, на культиватор встановлюють широкозахватні плоскорізи, а перед ними - розпушувальні лапи-долота. Глибина ходу розпушувальних лап - 10-12 см, плоскорезов - 6-8 см, але її краще варіювати, щоб не створювати грунтову підошву. Одночасно з розпушуванням при необхідності проводяться підгодівлі мінеральними добривами в прикореневій зоні.

Живлення

Загальна кількість внесених добрив повинно відповідати розрахунковому для досягнення оптимальних параметрів з урахуванням вмісту поживних речовин у грунті і коефіцієнтів їх виносу. Для отримання високих врожаїв томата однозначно необхідним є внесення органічних добрив, проте їх дозу рекомендується обмежувати так, щоб вони забезпечували лише 25% загальної потреби в азоті, оскільки нерав- номерний його вивільнення протягом вегетації може негативно впливати на дозрівання і смак плодів.

При промислової технології вирощування томата до посіву (висаджування розсади) культиватором КРН- 4,2 уздовж майбутніх рядів нарізають щілини, в які вносять стартові добрива (до 2/3 розрахункової норми), зокрема у вигляді нітроамофоски. Частину, що залишилася третина добрив вносять за допомогою фертигації, поступово збільшуючи дози відповідно до потреб рослин в різні періоди зростання і розвитку. При цьому важливо пам'ятати, що загальна кількість добрив не повинна перевищувати 1-1,2 кг на 100 л поливної води.

На основі проведених спостережень за наземною частиною рослин томата і поглинанням ними елементів мінерального живлення (при внесенні розрахункової норми добрив) ЮГСІС розроблена найбільш ефективна схема фертигації (див. Таблицю). Її дотримання забезпечує врожайність томата на рівні 98 т / га (в середньому за 4 роки). Для порівняння, в контрольним варіанті, де, згідно з ДСТУ 6008: 2008 (Томат. Технологія вирощування. Загальні вимоги), вно- сілась норма N140P120K60, врожайність склала 59,2 т. 

Велике значення для отримання хорошого врожаю мають і мікроелементи. З огляду на їх вартість, вносити їх краще шляхом некореневої підгодівлі у вигляді комплексних препаратів.

Зрошення

У південних регіонах України томати краще вирощувати на зрошенні, оскільки при нерівномірному забезпечення рослин вологою спостерігається розтріскування і верхова гниль плодів. Найбільш прогресивним способом поливу в даний час є крапельне зрошення, при якому забезпечується рівномірна подача вологи безпосередньо до кореневої системи. Важливим плюсом стає і можливість внесення з поливною водою регульованих доз добрив і препаратів для боротьби з грунтовими шкідниками. Недоліком цього виду поливу можна вважати тільки дорожнечу необхідного обладнання, тому технологія вирощування культур на крапельному зрошенні повинна бути відпрацьована в повному обсязі для гарантованого отримання високих врожаїв.

Контролювати вологість грунту найкраще за допомогою тензіометрії (вологомірів). Оптимальний діапазон цього показника для нормального розвитку кореневої системи і вегетативної маси томатів в період від появи сходів (висадки розсади) до початку плодоутворення - 70-100% НВ. У період масового плодообразо- вання вологість грунту перед поливом не повинна бути нижче 80-85%, а при дозріванні плодів - 70% НВ. Залежно від гранулометричного складу ґрунту поливна норма в перший період становить 40-60 м3 / га, в другій - 70-100, а в третій - близько 120-150 м3 / га.

Боротьба з бур'янами

Проблема боротьби з бур'янами вирішується комплексом агротехнологічних, механічних і хімічних заходів. При цьому головна роль відводиться агротехнологічним прийомам (сівозміні, системі обробки грунту і догляду за посівами, виконання технологічних операцій в оптимальні терміни), а застосування гербіцидів є лише важливим доповненням до них.

На півдні України поширені дводольні (лобода біла, щириця, лобода, ярутка, гірчак, молочай і т. Д.) І однодольні (просо куряче, метлюг, тонконіг і т. Д.) Бур'яни. Для боротьби з ними на томатах застосовують грунтові та страхові гербіциди.

Найпоширенішим з грунтових є Трефлан. Його застосовують за 10-14 днів до посіву в нормі 1-2 л / га з негайною заробкою в грунт, інакше під дією сонячних променів він інактивується. Розрив між внесенням і заробкою не повинен перевищувати 30 хвилин. Досить широко застосовується і Стомп - до посіву або відразу після нього в нормі 3-6 л / га без закладення в грунт. Однак слід пом нитку, що ефективність цього препарату залежить як від вологості грунту, так і від її грудкуваті. Найпоширенішим страховим гербіцидом є Зенкор Ліквід. Його застосовують при посіві нормою 0,5-0,7 л / га або дробовим способом (0,25-0,35 л / га до посіву або до появи сходів і 0,25 0,35 л / га у фазі 2- 4 справжніх листів). Для боротьби з однорічними і багаторічними злаковими бур'янами застосовують такі препарати як Тарга Супер (1-2 л / га), Пантера (1-1,5 л / га), Фюзілад Форте (0,5-2 л / га) і Шогун ( 0,6-0,8 л / га). Обробку ними проводять по вегетуючих бур'янах в фазі 2-4 листів.

Найбільш ефективним є застосування гербіцидів в початковій стадії розвитку бур'янів - у фазі сім'ядоль на дводольних і в фазі шильця на однодольних. Однак слід пам'ятати, що при використанні будь-яких гербіцидів можливе пригнічення рослин томата, тому важливо точно дотримуватися рекомендованих виробниками норм і термінів їх внесення.

Боротьба з шкідниками та хворобами

Особливу увагу при вирощуванні томата має приділятися своєчасної його захисту від шкідників і хвороб. За даними Інституту захисту рослин, втрати врожаю тільки від хвороб можуть становити від 30% до 50%, при сильному ураженні урожай знижується на 70-80%, а іноді і повністю втрачається. Основними шкідниками томатів на півдні України є колорадський жук, совки, попелиці та трипси.

В останні роки великої шкоди в період від посіву до появи сходів завдають і грунтові фітофаги (дротяники, капустянки, росткові мухи), які пошкоджують насіння і всі підземні частини рослин. На крапельному зрошенні для боротьби з ними застосовують фосфорорганічні препарати, зокрема Золон (1 л / га), вносячи їх з поливної водою. 

Препарати для захисту рослин від шкідників, які пошкоджують наземну частину, і хвороб вибирають на підставі даних фітомоніторингу. Високу ефективність в умовах півдня України показав препарат Кораген - як в боротьбі з колорадським жуком при нормі внесення 0,05 л / га, так і проти групи листогризучих совок при нормі 0,175 л / га. Ефективний проти совок і Протеус в нормі 0,76 л / га.

Наші дослідження показали високу ефективність у боротьбі з грунтовими шкідниками (Медведков і проволочником) і личинками і імаго колорадського жука внесення через систему крапельного зрошення препарату Ратибор в нормі 1 л / га у фазі 5-7 листків. Однак не варто забувати, що для недопущення резистентності необхідно чергувати обробки різними препаратами.

Велике значення при вирощуванні томатів має і захист від розповсюджувачів вірусних і мікроплазмове хвороб - цикадок, попелиць і трипсів. Особливо до закінчення масового зав'язування плодів, оскільки латентний період цих захворювань становить близько 40 днів.

Рослини томата вражають близько 30 різних хвороб, але самими шкідливими є альтернаріоз і фітофтороз. Проти першого з них рослини починають обприскувати антракол (1,5 кг / га) або Натіво (0,3 л / га) практично відразу після появи сходів (у фазі 5-7 листків) і припиняють перед початком дозрівання плодів. Проти фітофторозу застосовують Інфініто (1,2-1,5 л / га), з середини фази плодоутворення до дозрівання плодів - Ридоміл Голд (2,5 кг / га) або Квадріс (0,6 л / га).

Засоби для обробки рослин від хвороб також необхідно чергувати. Перше обприскування краще проводити системним препаратом, а в подальшому чергувати його з контактними. Тим більше, що восени через зниження температури повітря контактні препарати ефективніші, ніж системні.

Збір врожаю

Вручну томати починають збирати, як правило, при дозріванні 10-15% плодів, а то й раніше (в залежності від цінової політики на ринку). Такий спосіб збирання використовують в основному для поставки продукції на свіжий ринок.

Але враховуючи, що витрати праці і коштів на ручне прибирання становлять 50-80% собівартості продукції, господарства все частіше починають використовувати самохідні комбайни. Це передбачає разовий машинний збір плодів, що виправдано за умови одночасного дозрівання їх не менше, ніж на 75-95% рослин і їх високих фізико-механічні властивості. 

Збирання комбайном починається при наявності на кущах 75-80% червоних плодів. Для прискорення дозрівання їх обробляють препаратами з групи етафонов, але необхідно пам'ятати, що такі обробки ефективні лише при температурі повітря не нижче 15 ° С.

Українські господарства використовують різні самохідні комбайни. Зокрема, SL-350T і «Супер Космо 35», обладнані фотоелементами для механічного сортування плодів за ступенем стиглості. За зміну такої комбайн збирає урожай на площі близько 3 га, т. Е. Замінює приблизно 510 співробітників (при нормі ручного прибирання 0,4-0,5 т за зміну на людину). Зібрані плоди з бункера комбайна перевантажуються в транспортні засоби і відправляються на переробку.

Стаття опублікована за матеріалами журналу "Овочівництво" №2 2017 р.

Автор: Книш, к. с.-г. н., А. Наумов, к. с.-г. н.