Компанія «Владам-Юг» - ексклюзивний дистриб'ютор насіння «Clause» в Україні вже не перший рік організовує поїздки в Польщу для наших дилерів. Напевно, нікого не потрібно переконувати в тому, як важливо правильно вибрати насіння, адже саме від якості посівного матеріалу безпосередньо залежить кінцевий результат. Насінням «Clause» можна довіряти, в чому ми і переконалися, відвідавши фермера Анжея Кжишковского в польському перцевому регіоні - містечку Потвор.
 
Слід зазначити, що в Польщі в плівкових теплицях перець вирощується на площі близько 1000 га, а «Clause» займає 20% ринку перцю. Треба сказати, що в Україні ця цифра в 2 рази більше. Солодкий перець цієї відомої насіннєвої компанії дуже популярний серед наших фермерів, а гібрид Геркулес F1 став уже своєрідною візитною карткою «Clause». Тому подвійно було цікаво, які гібриди вирощують у наших сусідів, тим більше, що кліматичні умови, в загальному схожі з нашими українськими.
 
Успішний урожай перцю у пана Анджея Кжишковского - результат багаторічного досвіду у вирощуванні цієї культури. За 25 років фермер які тільки сорти не перепробував, але в результаті випробувань виявив, що найкраще насіння тільки у «Clause» і зараз близько 50% всього вирощеного перцю тут йде на експорт до Франції.
Екскурсію по новим теплицям нам провів менеджер компанії пан Хуберт Табор, де представив асортимент і розкрив особливості кожного гібрида. Треба сказати, що багато з представлених гібридів перцю у нас в Україні не продаються - таку ціну за тисячу насінин наші фермери навряд чи подужають, а деякі гібриди знаходяться ще в стадії випробувань. Але все ж те, що ми побачили, дійсно вражає - здорові рослини навіть просіли під вагою плодів красивого насиченого кольору: червоні, жовті, зелені! В цілому нам показали 15 різних сортів червоного і жовтого перцю блочного типу і перець типу Капія.
 
Найпопулярніший серед перців, пропонованих HM.Clause - Соломон F1 (Піктор) - № 1 з продажу в Польщі. Формує дуже потужну рослину, самостійно будує верхній ряд, має стійкість до хвороб. Подібний успіх і у Мурано F1 -у цьому фермерському господарстві до 2014 року цей гібрид посідав перше місце. Колір відрізняється від Геркулеса F1 - насичений темно-вишневий. Треба сказати, що це найдорожчий перець в Польщі - 180 євро за тисячу насінин. У кожній фірмі повинен бути асортимент різного цінового сегмента - від більш дешевого до дорогого.
 
Мурано F1 формує дуже потужну рослину, добре вкриту листям, що захищає від сонячних опіків, у цього перцю найвищий потенціал урожайності. Дуже сподобався гібрид Мюріел F1. Перевагою цього перцю є своєрідне коліно на прикріпленні до плодоніжки, завдяки якому плоди зручно прибирати вручну, не використовуючи ножиці або ніж. Було відзначено, що в Іспанії Мюріел F1 витісняє найпопулярніший на місцевому ринку до сих пір Мурано F1.
 Ще одна пропозиція серед сортів червоних перців блочного типу - Кайман F1 (в Польщі Chouca F1) - середньоранній, великий плід (приблизно 360 м). Характеризується товстими стінками і темним червоним кольором. Chouca F1 пропонується для вирощування у відкритому грунті, середнього цінового сегмента (35 євро тис. насіння). При вирощуванні Геркулеса F1 в полі, червоним його встигають тут зібрати до заморозків тільки близько 40%, тому цей перець пропонується на заміну, і червоного перцю можна буде зібрати набагато більше - до 9 кг з м2. Базальт F1 (Карісма F1) - універсальний гібрид з дуже високою врожайністю, пізній, користується значною популярністю в польових умовах. Останній з представлених гібридів червоного типу був Солариі F1, який  часто вирощують в польових умовах, але багато виробників вирощують його в теплицях. Незважаючи на невеликі розміри рослин цього гібрида, вони характеризуються високим плодоутворенням. Соларіо F1 формує досить великі плоди, тому на сьогоднішній день не має попиту у супермаркетів, які вимагають середній розмір. Успіх F1- тип Капія, хороший перець, але також не такий вже популярний і не має великого ринку збуту.
 
Палітра перцю жовтого кольору: Соланор F1 - характеризується високою стійкістю до Fusarium і відмінно підходить для закритого грунту. Для любителів жовтого перцю була представлена ​​новинка - Destello F1 - один з найбільш ранніх, високоврожайний. Плоди рівномірно забарвлені, правильної форми - відмінно підходить для продажу в великих мережах. Було відзначено, що лідерами в цьому господарстві є Соломон F1 (80%) і Мурано F1 (20%). Звичайно, ефективніше вирощувати перець в закритому грунті, звідти виходить найбільш товарна продукція, в чому ми переконалися, відвідавши поле з такіміже гібрідамі. В порівнянні з теплицями, у відкритому грунті перець ще дозрівав, і червоного не було жодного. В поле висаджують близько 24 тис. Рослин на гектар, для порівняння в Україні - і 30 і 50 тис. Через те, що в полі перець дозріти весь не встигає (доходить тільки 20% червоного перцю), його зривають зеленим, упаковують разом з червоним або використовують для заморозки або переробки.
 
Звичайно, у польських фермерів є і деякі складності. Зокрема в теплицях пана Кжишковского перець росте вже не один рік, тому прогресують хвороби. Для цього спеціально оброблювали грунт, застосовували фунгіциди, та й чергування сонця і дощів теж дало про себе знати.Но в теплицях перці відмінні! Пан Хуберт розповів нам і про цінову політику. Теплиця витримує заморозки до - 50 С, а вони тут можуть бути вже з 15 вересня. При такій температурі листки рослини мерзнуть, а перець залишається не було пошкоджено дження, але в цьому регіоні зелений перець не продають, тому що його ціна 20 євроцентів за кг. Тому якщо його зібрати і заплатити за це найманим робітникам, фермер вийде в мінус з реалізацією зеленого перцю, тому простіше його вирвати і викинути. Зараз (середина серпня) перець віддають по 55 євроцентів - це дуже хороша ціна. Щоб власнику окупити всі витрати, він повинен продавати не нижче 35 євроцентів. Взагалі в Польщі більше популярний червоний перець, а ринок жовтого перцю займає лише 2%. І якщо ціна на червоний перець може змінюватися протягом одного дня, то на зелений і жовтий ціна стабільна.
 
Пан Хуберт також зазначив, що ринок реалізації насіння «Clause» і товарної продукції зростає, і практично у всіх фермерів Польщі, які займаються вирощуванням перцю, є або Соломон F1, або Мурано F1. Сподіваємося, що такі висококласні гібриди будуть доступні і нашим фермерам, і нашим покупцям! Редакція журналу висловлює подяку компанії «Владам-Юг» за допомогу в організації поїздки і чудово проведений час.