За своїми агрокліматичними умовами західний регіон сприятливий для вирощування багатьох овочевих культур, особливо овочів борщового набору, зеленних та ін. Однак в останні роки в цьому регіоні спостерігається деяка зміна клімату - все частіше відзначаються підвищені температури в літній період і значний дефіцит вологи. У зв'язку з цим у фермерів і приватників з'являється інтерес до вирощування нетрадиційних для цього регіону культур, зокрема кавунів. Сприяє зростанню такого інтересу і той факт, що технологія вирощування смугастої ягоди щодо нескладна, а отже, і собівартість продукції невисока, тому завжди є можливість реалізувати її за нижчими цінами як серед населення в місцях вирощування, так і на овочевому ринку «Шувар» у Львові.
Кавун люблять всі, адже крім відмінного смаку, він має прекрасні дієтичні і лікувальні властивості, сприяє регулюванню процесу білкового обміну і є джерелом важливих фізіологічно активних речовин. Сьогодні його вирощують у нас в основному в господарствах степової зони - на неї припадає 92-95% посівних площ цієї культури, тоді як на зону Лісостепу - всього 5-7%. Але слід враховувати, що доставка кавунів з південних областей, зокрема з Херсонщини, де зосереджено їх основне виробництво, в західний регіон вимагає великих додаткових витрат, що відбивається на вартості продукції.
У той же час, за якістю кавуни, вирощені на Прикарпатті, зокрема в Львівській області, майже не поступаються херсонським. Адже залежить це якість не тільки від агрокліматичних умов вирощування, а й від дотримання відповідної технології. А вона включає багато факторів, таких як підбір ранньостиглих сортів і гібридів, розсадний спосіб вирощування, схеми висадки розсади та сівби насіння, а також системи добрива, захисту рослин від хвороб і шкідників.

Нюанси технології

Вирощування кавуна в умовах Львівщини має свої нюанси, з огляду на біологічні особливості цієї рослини. Воно теплолюбна, жаростойкое і посухостійка, для нормального росту і розвитку вимагає суми активних температур 2000 ... 3000 ° С, тоді як на Прикарпатті цей показник коливається в межах 2000 ... 2500 ° С. Сума ефективних (вище 10 ° С) температур, необхідна для формування врожаю кавунів, повинна бути не менше 2000 ° С, однак найбільш сприятливих рівень температури для росту і розвитку рослин в період посіву або висадки розсади - 16 ... 18 ° С, в період цвітіння - 20 ... 24 ° С, а в період утворення і дозрівання плодів - 20 ... 28 ° С. Для оптимального використання теплового режиму на Прикарпатті кавун краще висівати на південних і південно-західних схилах, захищених лісосмугами або садами від північно-західних і північних вітрів - саме там створюється сприятливий мікроклімат для його зростання і розвитку.

Важливо враховувати також, що ця культура дуже вимоглива до світла. Ця рослина короткого дня, яке найкраще розвивається при тривалості дня 10-12 годин і не переносить затінення і загущення. Вологість грунту для його нормального рос- та й розвитку повинна бути в межах 60-75% в шарі 0-70 см. Рослина кавуна формує стрижневий корінь, який проникає на глибину до 1 м, а також велика кількість бічних коренів, іноді досягають довжини стебла . Для його кореневої системи характерна велика сила всмоктування - рослина здатна використовувати вологу ґрунту нижче 50-60%.

До родючості грунту кавун не надто вимогливий, однак високі врожаї можна одержувати лише на добре окультурених, теплих ділянках. Підійдуть як бідні піщані, важкі грунту, так і родючі чорноземи, які мають хорошу проникність для кореневої системи і добре засвоюють вологу. А ось важкі глинисті, торф'яні грунти для вирощування кавуна непридатні. У Львівській області преобладають дерново-підзолисті, темно-сірі опідзолені, сірі лісові та інші типи грунтів, які в цілому придатні для вирощування кавуна, але часто мають кілька підвищену кислотність. На це слід звертати увагу, оскільки на дуже кислих грунтах (рН 4,0-5,5) висока концентрація заліза, алюмінію і марганцю пригнічує ріст кореневої системи і ускладнює надходження в рослину таких важливих елементів, як фосфор, калій, кальцій, сірка, магній, молібден і бор, а вони відіграють надзвичайно важливу роль у формуванні високого і якісного врожаю.

Крім того, на кислих грунтах, особливо в періоди інтенсивного випадання дощів і кілька знижених температур, при загущених посівах спостерігаються підвищене випадання рослин і більш інтенсивний розвиток хвороб і шкідників, що може привести до зниження врожайності і якості плодів. Тому такі грунти не- обхідно вапнувати - оптимальна для вирощування кавунів кислотність на- ходиться в межах рН 6-7. Кращими попередниками для кавуна є озима пшениця, ви-ко-вівсяна суміш, багаторічні трави, кукурудза на зелений корм, соя та ін. В овочевому сівозміні кавун вирощують після коренеплодів, капусти, цибулі, спаржевої квасолі і т. П., А ось після гарбузових його висівати небажано. З метою запобігання ураження рослин різними захворюваннями, особливо фузаріозним прив'яданням, повертати кавун на колишнє місце слід не раніше, ніж через 4-7 років.

Обробка грунту і добриво

Основний обробіток грунту під кавун в західному регіоні полягає в тому, що після збирання попередника грунт дискують. У разі засміченості поля багаторічнимибур'янами дають їм відрости на висоту 15-20 см, а потім застосовують гербіциди суцільної дії, такі як Раундап і ін. Нормою 3-5 л / га, після чого ділянку переорюють на глибину 25-30 см. культивації проводять в залежності від погодних умов і в міру проростання бур'янів.

Передпосівна обробка грунту включає закриття вологи шляхом культивації з боронуванням ранньою весною, як тільки можна вийти в поле. Надалі до посіву (III декада травня - I декада червня) або висадки розсади систематично проводять культивацію чи боронування. Гербіциди суцільної дії застосовують лише в разі потреби і не пізніше, ніж за 10-15 днів до посіву / висадки розсади. Щоб запобігти засміченість ділянки, після висіву насіння або перед висадкою розсади вносять гербіцид Дуал Голд в нормі 1,6 л / га. Такі агрозаходу забезпечують підтримку посівів в чистому вигляді до збирання врожаю.

Кавун добре реагує на внесення органічних і мінеральних добрив під зяблеву оранку. Залежно від типу грунту, забезпеченості її поживними елементами і схеми вирощування, кількість органічних добрив у вигляді перегною коливається від 20 до 40 т / га. Внесення мінеральних добрив в дозі N45-60P60-90K45-60 кг / га д.р., як правило, забезпечує приріст врожаю на 40- 60%. Фосфорно-калійні добрива вносять восени, а азотні - навесні, під передпосадкової культивацію.

Рослини кавуна позитивно реагують на внесення сульфату калію (100-120 кг / га), сульфату магнію (30-40 кг / га), а також кальцієвої селітри (65-50 кг / га). У період вегетації (липень) варто провести і некореневу (листову) підгодівлю водорозчинними органо-мінеральними добривами СМАРТГРОУ Гумакс, СМАРТГРОУ Альгум, Омекс, Вимпел.

У фермерських господарствах і на присадибних ділянках в лунки перед посадкою розсади рекомендується вносити по 150-350 г органічних добрив (перегною). Однак з метою отримання більш екологічно безпечної продукції краще використовувати сучасні добрива пролонгованої дії, такі як Біогумус, біоактив, Біопроферм, Агролайф і ін. Їх вносять з розрахунку 200-500 г на лунку, добре перемішуючи з грунтом на глибину до 20 см. Додатково можна вносити комплексні удоб- ренію, зокрема нітроамофоску марки 16:16:16 (по 20-50 г на лунку).

Розсадний метод

Для отримання більш високого врожаю в більш ранні терміни, що особливо актуально в умовах Прикарпаття, рекомендується застосовувати інноваційні технології вирощування кавуна розсадним способом з висадкою рослин у відкритий грунт в кінці травня - початку червня або під тимчасові плівкові укриття на 1-3 тижні раніше . Важливою умовою отримання здорової розсади є підготовка або вибір готової грунтосуміші. Субстрат для вирощування розсади кавуна повинен мати високу забезпеченість поживними речовинами, водостійку структуру, гарну повітропроникність і поглинаючу здатність, не містити збудників хвороб і шкідників. Великою популярністю серед городників сьогодні користуються якісні готові грунтосуміші «Щедра земля» і «Поліський», а також субстрати прибалтійського виробництва, зокрема Flora Fleur, Smart Grow, Profi Mix, Jiffy і т. П.

Можна приготувати грунтосуміш і самостійно, використовуючи, крім касет, готові торфоперегнійні горщики, які висаджуються безпосередньо в грунт, що дозволяє уникнути травмування кореневої системи. Склад суміші для розсадних кубиків, горщиків і касет може бути таким (%): 1) торф 40 + перегній 40 + дернова земля 20; 2) торф 60 + перегній 20 + дернова земля 20; 3) торф низинний 75 + пе- регной 20.

Вирощують розсаду кавуна в плівкових теплицях на сонячному обігріві. Використовують касети на 40 або 54 осередки розміром 600 × 400 мм, з розміром осередку 55 × 55 × 65 мм і обсяг 95 мл. У касету з 54 осередками поміщається близько 8-9 л грунтосуміші, а з 40 - 10-11 л. Насіння висівають 15-25 квітня по одному в клітинку на глибину 1-1,5 см, поливають теплою водою і накривають агроволокном. При появі повних сходів агроволокно знімають.

Величезне значення для вирощування високоякісної розсади кавуна має постійний контроль температурного режиму, вологості грунту і відносній вологості повітря. Відразу після висіву насіння температуру повітря потрібно підтримувати на рівні 22 ... 28 ° С, і тоді сходи можуть з'явитися вже на 6-8 день. Після їх появи протягом 7-10 днів температуру слід знизити до 18 ... 21 ° С вдень і 16 ... 18 ° С вночі, щоб запобігти витягування рослин.

Не менш важлива і правильна система добрива розсади. Залежно від складу грунтосуміші і стану рослин, через 15-20 днів, в фазі появи першої пари справжніх листків їх потрібно підгодувати регулятором росту Радіфарм з розрахунку 15-20 г / 10 л води на 15-28 касет. Щоб уникнути ураження розсади кореневими гнилями і пероноспорозом, доцільно також застосувати фунгіцид системної дії з ефектом стимулювання росту рослин Превікур Енерджі. Після його внесення добре розвивається коренева система, стебло і перша пара листя стають значно сильнішими і розвиненими.

Перед загартовуванням розсади, за 8-10 днів до висадки на постійне місце вносять мікродобриво Плантафол марки 10.54.10 з розрахунку 8 г / 10-12 л води на 15-20 касет або Майстер 18.18.18 + 3 (20 г / 10 л води ). Відразу після їх застосування рослини потрібно полити чистою водою, щоб змити залишки препаратів з листової поверхні. Якщо рослини до цього часу недостатньо розвинені, можна провести і позакореневе підживлення регуляторами росту Гумісол, Вермістим і т. П. За 5-6 днів до висадки у відкритий грунт розсаду починають загартовувати, поступово знижуючи температуру в теплиці і зменшуючи кількість поливів. Є й інший варіант загартовування: касети з розсадою виносять з теплиці, ставлять на дерев'яні палети і встановлюють над ними дуги, на які вночі натягують агроволокно. Днем його знімають, якщо температура повітря сягає понад 20 ° С. Якщо ж погода погіршується (дощ, град, зниження температури), розсада залишається накритою і в денний час. Напередодні висадки рослини добре поливають, щоб їх легко було виймати з осередків з ко мочками вологого субстрату.

Висаджують розсаду в кінці травня - початку червня по схемі 1 × 1,5 м (6,6 тис. / Га), 0,7 × 1,5 м (9,5 тис. / Га) або 1,5 × 1, 5 м (4,4 тис. / га), хоча можливі й інші схеми. В умовах Прикарпаття оптимальна густота висадки коливається від 4,4 до 6,6 тис. / Га в залежності від сорту і родючості грунту. Чим гірше грунт забезпечена поживними речовинами, тим кількість рослин на гектарі має бути менше, щоб збільшити площу харчування кожного куща і отримати великі кавуни (8-10 кг). Якщо господаря влаштують плоди меншого розміру, густоту стояння рослин можна збільшити до 9 тис. / Га.

Висаджувати розсаду в грунт потрібно трохи глибше, ніж вона росла в касетах, щоб уникнути пошкодження кореневої шийки. Якщо рослини висаджуються разом з торфо-перегнійних горщиками, вони не повинні виступати над поверхнею грунту. Грунт перед посадкою краще зволожити - це сприяє розвитку кореневої системи і швидкому приживлення розсади.

Для раннього врожаю

Ефективний в умовах Прикарпаття та посів насіння кавуна безпосередньо в грунт, коли грунт на глибині 10 см прогріється до 12 ... 14 ° С (зазвичай в III декаді травня). Однак на таких посівах потрібно застосовувати тунельні плівкові укриття. Це дозволяє поліпшити мікроклімат, а отже, забезпечити швидке зростання і розвиток рослин і отримати урожай на 1-2 тижні раніше - в II-III декаді серпня в залежності від сорту або гібрида. Зробити мікроклімат в такому «штучному термосі» ще більш сприятливим допомагає застосування мульчирующей плівки.

Коли рослини починають повністю заповнювати такі мінітуннелі, плівку знімають. Однак роблять це не відразу, а поступово протягом 1-3 днів, щоб рослини адаптувати валися до умов зовнішнього середовища. До речі, при вирощуванні кавуна касетним методом такі мінітуннелі також ефективні - їх застосування прискорює збирання врожаю на 2-3 тижні.

У деяких господарствах як відразу після посіву насіння або висадки розсади, так і після зняття поліетиленової плівки з тунельних укриттів використовують агроволокно. Його витримують на посадках протягом усього червня, до початку цвітіння рослин. Для виробників це додаткові витрати, проте вони цілком окупаються, оскільки урожай на таких ділянках дозріває раніше, вже в серпні, коли ціна на кавуни вище, ніж в пік сезону, який припадає на початок вересня.

Догляд за рослинами

Догляд за рослинами кавуна полягає в боротьбі з хворобами і шкідниками. Через 5-7 днів після висадки розсади у відкритий грунт без укриття агроволокном або плівкою посадки профілактично обробляють дозволеними для використання в Україні інсектицидами проти попелиці (Фюрі, Енжіо *, Фастак *, Сумі-альфа *, Децис * та ін.), Щоб не допустити ураження рослин вірусними хворобами. Крім попелиці, шкода кавуну можуть завдати дротяники, підгризаючі совки, павутинний кліщ і ін. З хвороб для кавуна найбільш небезпечні борошниста роса, несправжня борошниста роса (пероноспороз), антракноз і фузаріозне в'янення. Уникнути їх поширення допомагають своєчасні профілактичні обприскування (як мінімум 2-3 рази) фунгіцидами в поєднанні з інсектицидами та добривами для позакореневого підживлення в бакових сумішах. Проти борошнистої роси в період вегетації ефективний фунгіцид Байлетон * при нормі витрати 0,3-0,4 кг / га, а проти антракнозу і пероноспорозу застосовують бордоською рідиною (1% розчин), хлорокис міді, Курзат *, Ридоміл Голд *, Акробат МЦ * і інші препарати.

Одним з важливих правил вирощування кавуна є підтримка посівів в чистому від бур'янів стані, особливо на першому етапі. Від дотримання цієї вимоги в чималому ступені залежить і товарний вигляд, і розмір плодів. Залежно від погодних умов у період вегетації проводять 2-3 міжрядні культивації, а в лунках і рядках (близько рослин) проводять розпушування і знищують бур'яни за допомогою ручних знарядь.

Збір врожаю

Збирають кавуни в Прикарпатті з II декади серпня до II декади вересня в фазі фізіологічної стиглості плодів, яка настає через 30-40 днів після початку їх зав'язування. При дотриманні всіх необхідних умов в процесі вирощування на кожному розгалуженні стебла утворюється 1-2 товарних плода масою від 6 до 12 кг. Збирають їх вручну, вибірково в міру дозрівання, зносять в купи або валки і завантажують в транспортні засоби, застеливши їх дно шаром соломи, що знижує ризик пошкодження при транспортуванні.

Урожайність кавунів в західному регіоні складає 30-45 т / га. Високопродуктивними показали себе такі сорти, як Кримсон Світ і Чарльстон Грей, а також гібрид Медісон F1 французької фірми Clause. Хоча на ринку є багато інших ранньостиглих сортів і гібридів кавуна відомих компаній, які заслуговують подальшого вивчення і впровадження у виробництво.

Підводячи підсумки, хочеться ще раз підкреслити, що правильний вибір сорту або гібрида, облік біологічних особливостей культури, чітке дотримання агротехнології вирощування і внесення оптимальних доз добрив підвищують врожайність кавуна, прискорюють дозрівання і покращують смакові якості плодів, даючи можливість отримувати хороші врожаї і в умовах Львівської області. Так що вирощуйте кавуни в західному регіоні, і вони віддячать смачними дієтичними плодами і високими доходами!

І. Дидів, к. С.-г. н., доцент,
О. Дидів, к. С.-г. н., доцент,
А. Дидів, асистент,
Львівський національний аграрний університет

Журнал "Овочівництво" № 10, жовтень 2016 р