rassada_odin

     Овочівникам, що професійно займаються вирощуванням перцю і томатів, добре відомі такі згубні для розсади цих культур хвороби як пітіозна і фузаріозна кореневі гнилі.

     Збудником пітіозной кореневої гнилі є Pythium De Baryanum Hesse. Захворювання поширене як у відкритому, так і в захищеному грунті, часто призводить до значних втрат врожаю. Вражає як в розсадному періоді, так і дорослі рослини в основному у вигляді окремих вогнищ вилягання.

     Джерелом інфекції є зооспори, які зберігаються на поверхні зараженого насіння. Збудник проростає всередині тканин молодої рослини і росте разом з ним. У період формування плодів, коли рослина слабшає, збудник активізується і викликає в'янення.

spori 
     Спори гриба легко переносяться на здорові рослини з потоками повітря, при поливі з бризками води, через руки і одяг робітників, інвентар при догляді за рослинами, різними комахами.

      Сприятливими для виникнення і розвитку хвороби є різкі коливання температури і вологості грунту та повітря, тривала низька температура повітря при великій вологості грунту, надлишок азотного живлення, зайві часті рясні поливи розсади, порушення аерації кореневої системи, полив рослин холодною водою, засоленість поливної води або почвосуміши, механічні пошкодження на коренях або кореневій шийці, через які збудник хвороби проникає в рослину, загущенність розсади.

     Симптоми розвитку захворювання:

     В фазі сім'ядольних листочків подсемядольна частина стебла стає водянистою, тоншає, рослина полягає. Велика частина паростків гине, не досягнувши поверхні грунту.

     На дорослих рослинах у фазі 1-2 справжніх листків, з'являється перетяжка під листям.

     Спочатку удень за сонячної погоди листя в'януть, а вночі тургор листя відновлюється. Згодом процес в'янення стає незворотним, рослина засихає і гине.

     Корінь хворих рослин стає размочаленним, червоно-бурого кольору, покритий темним нальотом. Бічне мочкувате коріння майже не утворюється, а що утворилися відмирають, центральний корінь загниває, в результаті чого хвора рослина легко висмикується з грунту.

     На поперечному зрізі уражених стебел з'являються буро-червоні кільця провідних пучків, що стають також трухлявими і размочаленними.

                    rassada                  koren

     Збудник фузаріозною кореневої гнилі Fusarium spp.

     Гриби з роду Fusarium поширюються макро - і мікроконідіями.

     Джерело інфекції: заражені насіння, грунтосуміш. Інфекція може зберігатися в грунті і насінні протягом декількох років.

      На наявність захворювання вказують бурий наліт на кореневій шийці розсади, стоншене стебло і зблідлі листочки. Рослини, уражені кореневою гниллю, швидко гинуть.

      Перепади температури сприяють розвитку хвороби.

     Рекомендації щодо запобігання захворювань:

1. Дезінфекція конструкцій теплиць, інвентарю, стелажів, ящиків, касет або горщиків для розсади восени хлорним вапном 400 г на 10 л води.

2. Додаткова передпосівна обробка насіння (норма на 1кг насіння):

Просіяти через сито 0,5 кг деревної золи, додати в неї Фундазол 5-6 г. Насіння витримати 10-15 хвилин у гарячій (близько 50оС) воді, через марлю відцідити воду і, злегка вологі насіння, припудрити сумішшю золи з фундазолом. Субстрат перед посівом насіння можна обробити ТМТД з розрахунку 30-40 мл на 1 м3 грунтосуміші.

     Організаційно-господарські та фітосанітарні заходи.

     При пікіруванні і висадці розсади уважно огляньте рослини і при виявленні хворих рослин проводьте вибраковування. Видаляйте конденсат з укривного матеріалу теплиці, сприяючий швидкому розвитку хвороби ще в розсадному відділенні. Необхідно щотижня проводити обстеження рослин, щоб не пропустити початок появи хвороби.

     Агротехнічні заходи.

1. Не загущувати посів.

2. Распікіруйте рослини після появи 2 справжніх листків, це дасть можливість рослині сформувати додаткову кореневу систему.

3. Дотримуйтесь і не допускайте різких коливань необхідних оптимальних умов температури і вологості повітря в період появи сіянців.

4. Правильно і вчасно проводьте поливи, поливайте рідко, але рясно. При такому поливі грунт всередині кома довго залишається вологим, а поверхня швидко просохне. Поливайте рослини теплою водою (температура не нижче 20-25оС). Уникайте поливу холодною водою!

     При перших ознаках ураження кореневими гнилями необхідно:

1. Знизити вологість повітря.

2. Скоротити поливи.

3. Пролити касети розчином деревної золи (1% р-р)

4. Внесіть комплексні мінеральні добрива з підвищеними дозами фосфору і калію.

     Важливо! Коренева гниль проявляється, насамперед, через неправильний режим і погане провітрювання розсадного відділення парників і теплиць під час вирощування розсади.

     Біологічні заходи:

Триходермин. Біопрепарат обмежує накопичення в грунті збудників кореневих гнилей і набагато знижує кількість загиблої розсади. Можна обробити грунтосуміш перед посівом насіння або пролити касети (до сходів або після сходів) 1% розчином. При прояві перших ознак захворювання полити рослини рекомендується обробити рослини і грунт Фітолавіном 0,2% + Фундазол 0,15% + гумат К. Обробка цими препаратами розсади призведе до придушення поверхневої і внутрішньої інфекції, стимуляції росту рослин та зміцненню їх імунітету. Пропонована композиція має дію біологічного бактерициду і фунгіциду системної дії, що забезпечує одночасно захист рослин від збудників як грибкової, так і бактеріальної природи. Через 2-3 дні після обробки пролити касети триходермин 1% або тріходермін 0,5% + Планріз 0,2%. Бажано останні дві обробки: Фітолавін + Фундазол + Гумат, а потім тріходермін через 2 доби провести перед висадкою готової розсади в грунт.