Овочеві культури є представляють собою неоднорідну групу видів рослин, тому при розробці технологій їх вирощування потрібно диференційований підхід до планування прийомів агротехнології взагалі і системи удобрення в част ності. Овочі споживають значитель але більше поживних елементів, ніж польові культури, причому по споживання їх для створення одиниці продукції в різні періоди вегетації в значній мірі залежить від грунтово-кліматичних умов і біологічних особливостей культур.
Розглянемо оптимальну схему харчування томата в розсадний період, враховуючи, що для отримання качест кої розсади велике значення мають також підбір насіння, підготов ка грунтового субстрату, дотримання режиму вологості і температури.

Якість насіння

Згідно з новим ДСТУ 7160: 2010 посівні параметри кондиційного насіння томата такі:
сортова чистота - не нижче 97-98%;
схожість - не нижче 75-80%.
Також враховується маса 1000 насінин, оскільки на початкових етапах проростання і до формування першої пари справжніх листків і корені виття системи рослина харчується за рахунок запасу поживних речовин насіння. Для томата оптимальною вважається М1000 2,6-3,3 м.

Грунтовий субстрат

Хороші фізичні властивості субстрату забезпечують повноцінний газообмін і формування потужної кореневої системи і надземної частини рослин, що сприяє більш швидкому розвитку розсади та більш раннього плодоношення рослин після пересадки.
Структура, водо- і повітроємність субстрату, який застосовує ся для виробництва розсади в касі тах, повинні відповідати вимогам технології вирощування культури. Як і рівень pH і вміст поживних елементів у ньому (табл.1). Не менш важливою умовою є відсутність патогенів та насіння бур'янів. Первинне внесення добрив в грунтовий субстрат зазвичай покриває потребу рослин в харчуванні до фази 2 листків.

Таблиця 1. Вміст поживних елементів у субстраті для виробництва розсади томата (д.р. / л)

рН N P K Mg Ca м/э (мг)
6,5–7 150–200 мг 100–150 мг 200–300 мг 60–120 мг 200 мг Fe — 10 Cu — 6–12 Mn — 2 B — 2 Mo — 3 Zn — 1

При дотриманні температурного режиму і достатньому освітленні (мінімум 40 тис., Оптимум 80 тис. лк) норму азоту можна збільшити на 20%. При підготовці субстрату для пікировки розсади зміст магнію бажано збільшити до 200 мг, а кальцію - до 220 мг.

Температура і вологість

Оптимальні умови для вирощування розсади томата наведені в таблиці 2. Недотримання основних вимог, зокрема зниження температури повітря або грунту в період проростання, нестача поживних речовин в момент переходу рослини на кореневе живлення, нестача вологи або перезволоження, як і проростання кореня через осередки касети можуть привести до порушення функцій кореневої системи.

Таблиця 2. Оптимальні умови для вирощування розсади томата

Вік розсади (днів) рH грунту Оптимальна температура (проростання) Оптимальна температура (вегетація)  Вологість,% Фактори, що викликають стрес
35–40 6,5–7

Повітря: 25 ° С вдень і 22 ° С вночі

20 і 18 ° С відповідно в перший тиждень після сходів

Грунт: 23 ... 25 ° С вдень і вночі,

+14 ... + 16 ° С в перший тиждень після сходів

Повітря: 20 ° С вдень і 14 °С вночі

22 ° С і 16 ° С відповідно при досвічування

Грунт: 20... 22 ° С вдень і 18° С вночі

22 ... 24 і 20 ° С відповідно при досвічування

Повітря: 60-70

Грунт: 70-80

Слабка освітленість, t поливної води нижче 15 ° С

Порушивши одного разу генетичну експресію кореня, відновити її неможливо! А без здорового кореня рослина не може поглинати поживні речовини навіть з родючого грунту.

Система добрива

При формуванні у розсади 2 3-й пари листя баланс основних поживних речовин необхідно зрушити в сторону фосфору і калію для того, щоб отримати пропорційну, але розвинену по відношенню до вегетативної частини кореневу систему. Стандартний живильний розчин для щоденного підживлення розсади томата в цьому віці наведено в таблиці 3.

Таблиця 3. Стандартний живильний розчин для щоденного підживлення розсади томатів після 2-3-ї пари листків

Добриво Норма (г/500 л води)
Монокалійфосфат 140
Калійная селітра 215
Селітра Кальція 435
Сульфат Mg 190
Сульфат аммонія 5
Бура(тетраборат Na) 5
Сульфат Fe 10
Сульфат Mn 2,5
Сульфат Zn 0,02
Сульфат Cu 0,02
Молібдат аммонія 0,02

Особливо уважно слід поставитися до внесення сульфату заліза: його потрібно окремо розвести у воді з додаванням лимонної кислоти (10 × 10 г), щоб знизити ризик випадіння осаду. Розчиніть окремо кожну речовину, а потім змішайте обидва розчини, доведіть їх обсяг до 1 л і додайте в поживну суміш. При регулярних поливах з внесенням необхідних елементів живлення отримуємо збалансовану, міцну розсаду з добре розвиненою кореневою системою.

І на останок

За 5 днів до передбачуваної висадки розсади в грунт рекомендується інокулювати кореневу систему мікоризою. Для цього досить пролити касети препаратом, що містить мікоризу. Цей метод у нас поки використовується рідко, але показує чудові результати по укоріненню і адаптації розсади в грунті. Крім того, мікориза захищає кореневу систему рослин від ґрунтових патогенів та нематод. А в обмін на вуглеводи, які поставляє корінь, гриб забезпечує рослину водою і розчиненими в ній поживними речовинами з грунту. На ринку України вже пропонують по добние препарати на основі грибів сімейства гломуса, чорного трюфеля та інших грибів, що містять мікоризу.

Після необхідних заходів по загартуванню та захисту рослин від ґрунтових патогенів та шкідників розсаду можна висаджувати на постійне місце.

За матеріалами журналу "Овочівництво", №2, 2017 р.

Автор: З. Єлінська, агроном-консультант

Замовити консультацію