Збудником захворювання є гриб Peronospora destructor. Від рослини до рослини він передається різними способами: за допомогою вітру, комахами, інвентарем для обробки, краплями дощу.

Розвиток гриба: захворювання проявляється у вигляді дифузного та місцевого ураження. При висаджуванні заражених цибулин спостерігається дифузне ураження. Спочатку рослини розвиваються нормально, а через кілька тижнів листя стає жовтуватим, восковий наліт відсутній, при розрізі лист змінює форму з круглої на плоску. При сильному ураженні листя мляве, у вологу погоду покривається суцільною сіро-фіолетовою плівкою, що складається з конідієносців і конідій гриба, які при попаданні на здорову рослину викликають вторинне ураження - місцевий прояв. Спочатку на листках утворюються жовтуваті овальні плями різного розміру, які швидко розростаються і покриваються сіро-фіолетовою плівкою. Часто листя в місцях ураження згинаються верхівкою вниз. Надалі наліт поширюється на всю поверхню ураженого листя, внаслідок чого останні відмирають. При сухій погоді уражені ділянки мають вигляд білих плям, плівка зі спороношення може бути відсутньою, а хворі листки засихають.

Умови розвитку: ступінь поширення пероноспорозу на цибулі залежить від погодних умов. Епіфітотійний (масовий) розвиток хвороби спостерігається в районах з вологим кліматом і в роки з великою кількістю атмосферних опадів у першій половині вегетації. Критичним для зараження рослин є висока відносна вологість повітря (99-100%) протягом не менше 11 годин і температура 130С. На насінниках цибулі первинний прояв спороношення патогена відбувається в період, що передує утворенню 5-6 листків, але не пізніше початку стрілкування, при відносній вологості повітря не менше 60%. У суху спекотну погоду розвиток хвороби призупиняється.

Джерелом інфекції є хворі посадочні цибулини, коріння багаторічних видів цибулі, на яких гриб зимує.

Які ж симптоми ураження цибулі пероноспорозом?

 1. При ураженні насінників на їх стрілках утворюються хлоротичні плями, що покриваються плівкою.
 2. Хворі стрілки надломлюються.
 3. Насіння розвиваються незадовільно: стають щуплими і згодом характеризуються низькими посівними якостями.
 4. У цибулини патогени проникають з уражених надземних органів, локалізуючись переважно у верхній їх частині. За зовнішнім виглядом інфіковані цибулини не відрізняються від здорових.
 5. З часом на уражених органах рослин характерний сіро-фіолетовий наліт може набувати брудно-сірого кольору, що є результатом осідання пилу.
 6. На уражених листках і квітконосах поселяються сапрофітні гриби роду Alternaria і Stemphylium, які утворюють спороношення чорного кольору.
 7. Внаслідок ураження цибулі пероноспорозом знижується кількість і якість врожаю.
 8. У результаті передчасного всихання листя відбувається недобір цибулі на перо, а також зниження валового збору цибулин. При ранньому і сильному ураженні рослин можливі їх загибель і прорідження посівів.

У період зберігання заражені цибулини погано зберігаються: швидко пліснявіють і загнивають.

Пероноспора лука

Заходами боротьби є:

 1. Дотримання всіх агротехнічних прийомів вирощування цибулі.
 2. Використання методів захисту (під цибулю, особливо під насінники, відводяться відкриті добре провітрювані ділянки).
 3. Сівозміна (повторно вирощувати цибулю на одному полі слід не раніше, ніж через 3-4 роки).
 4. Посіви цибулі слід ізолювати від багаторічних цибуль, які можуть бути резерваторами інфекції.
 5. Гній вносять під попередник, а мінеральні добрива з підвищеною кількістю фосфору - безпосередньо під цибулю, що сприяє підвищенню стійкості рослин до хвороби.
 6. Прогрівання посадкового матеріалу при температурі 43-450С протягом 20-24 годин сприяє зниженню шкодочинності багатьох збудників хвороб, що знаходяться всередині цибулин.
 7. При виявленні дифузійної форми пероноспорозу на насінниках цибулі слід їх негайно вилучати з поля.
 8. Хімічна обробка застосовується при першому ж прояві пероноспорозу.
 9. Після збору врожаю рослинні залишки необхідно зібрати і знищити.

Але для виявлення та ефективної боротьби з несправжньою борошнистою росою цибулі необхідний регулярний моніторинг хвороби, який може провести для вас агролабораторії «Владам». Також в агролабораторії«Владам» ви можете отримати кваліфіковану консультацію, що стосується конкретно вашої ситуації. Будьте пильні, а Ваша цибуля - здоровою!

Лідери продажів