Зверніть увагу на коренеплоди!

Агролабораторія «Владам» продовжує ділитися з вами спостереженнями, пов'язаними з вирощуванням овочевих культур. Починаючи з середини вересня і до сьогоднішнього дня в наш Агроцентр надходять зразки моркви і буряка, на коренеплодах яких різною мірою присутній білувато-сіруватий наліт і при ближчому розгляді помітні маленькі жовтувато-білуваті «грудочки» розміром всього лише 1-2 мм або й  менше. Що ж це таке? Давайте розберемося ...

Якщо ви відберете ці маленькі «грудочки» і подивитеся на них в збільшуване скло, то побачите дуже навіть живу істоту - кореневу попелицю.

Ще півстоліття тому ніхто й не замислювався про те, що вона буде заподіювати шкоду, але в останні роки коренева попелиця все більше дає про себе знати, по більшій мірі через недотримання сівозміни (посіву буряка по буряках або поруч з торішніми її плантаціями), а також через засміченість полів і посадок таким бур'яном, як лобода біла (лобода).

Про необхідність дотримання сівозміни вже багато сказано і написано, тому повторюватися не будемо, але який зв'язок кореневої попелиці та марі білої? Справа в тому, що личинки і самки зимують в грунті (на глибині приблизно півметра) поблизу і на коренях цього бур'яну, а також на буряковищах.

Навесні, перезимувавши, личинки перетворюються в самок, які через кілька днів народжують до 30 личинок і, виконавши свою «місію», гинуть. Відроджені личинки рухливі (чого і отримали назву «личинки-бродяжки») виходять на поверхню грунту і розселяються в пошуках їжі. Літні самки народжують в середньому по 3-7 личинок в день, а за своє життя 1 самка народжує до 130 личинок. Відшукавши корінь буряка або моркви, вони направляються вниз, до дрібних корінців, і присмоктуються до них, а через півтора тижні стають живородящими самками і так по колу наступні покоління. При сприятливих умовах за рік коренева попелиця може давати до 12 поколінь. На початку осені частина личинок перетворюється на німфи, з яких з'являються крилаті особини - полоноски, які перелітають на тополі, де під відсталою корою або в тріщинах кори народжують безкриле покоління, яке не годується, і яке відкладає по одному зимуючому яйцю, а потім гине. Одночасно з полоноски з'являються личинки, які перетворюються в зимуючих безкрилих самок.

Розселяється коренева попелиця по тріщинах в грунті, ходами дощових черв'яків, по поверхні. У пошуку їжі личинки можуть мігрувати як самостійно по поверхні грунту, так і за допомогою вітру і сільгосптехніки на досить таки великі відстані. 

Як же помітити, що коренева попелиця вже в полі?

При слабкому пошкодженні рослини ззовні не відрізняються від здорових, але при сильному заселенні ріст рослини припиняється, листя починає жовтіти і в'янути, пошкоджені дрібні корінці відмирають, а самі коренеплоди покриваються білим цвілевим нальотом, який складається з виділень попелиці та її личинкових шкурок. Сильно пошкоджені коренеплоди в'януть, а при нестачі вологи в грунті - гинуть. Така «робота» кореневої попелиці небезпечна ще й тим, що пошкоджені ділянки є «воротами» для потрапляння інфекції.

Коренева попелиця на морквіКоренева попелиця на буряку

Після всього вищесказаного, виникає питання: так чи є вихід з даної ситуації? Що робити, якщо на зібраному врожаї помічена коренева попелиця?

Головними заходами боротьби є все ті ж прості правила:

1) дотримання сівозміни (особливо необхідно виключити посів буряка по буряках);

2) очищення поля і посадки від бур'янів (особливо від марі білої);

3) крім того, необхідно ПРАВИЛЬНО проводити обробки інсектицидами, тому що в період розселення личинок-бродяжок інсектициди діють тільки протягом перших декількох днів після обробки посівів. В інший час бродяжки вільно заселяють плантацію;

4) велике значення також має ретельне і своєчасне збирання коренеплодів, так як при пізньому збиранні врожаю багато коренеплодів залишається в грунті, в результаті чого і накопичується величезна кількість попелиці.

Ну, а якщо ви помітили попелицю вже під час прибирання, то перед закладкою на зберігання, як мінімум, необхідно очистити кожен коренеплід від землі і білого нальоту, який виділяють попелиці.