«Загине народ мійза брак знання»
Осії 4:6

 

odin
К.А.Тімірязев
    «Найуспішнішим знаряддям наукової пропаганди є« мандрівна кафедра, cattedra ambulante », тобто наука, що йде мало не на будинок хлібороба, що розшукує його в селі і що говорить йому на цілком доступній мові і у формі, прямо зачіпає його насущні потреби. Я чув одного з цих мандрівних професорів ... і редактора щомісячної агрономічної газетки ... Мова йшла про застосування фосфорнокислих добрив і важливості відбору насіння для посіву. Виклад було до того просто і ясно, що колишній зі мною син студент, з гріхом навпіл знав італійську мову і ще менш - предмет лекції, міг все зрозуміти ...

      За лекцією послідувала бесіда, в якій мені особливо сподобалося щире звернення до присутніх одного старого, який переконував їх, що лектор, хоча і вчений, а говорить справу і на його поради можна покластися. Той же професор ... приймає всіх, хто бажає до нього звернеться за порадою. Приймальна кімната знаходиться в нижньому поверсі, і на двері - великий напис: «Заходьте без дзвінка», - незначна подробиця, яка вказує на турботу, що б селянин не соромився, як б не стурбувати «пана професора». Тут же поруч - склад насіння, добрив, знарядь. Можна сказати, що мандрівний професор є якимось земним провидінням бідного хлібороба. Він є в його глушині для того, що б заронити в нього промінь надії на можливе покращення його стану; він подає йому прямий практичний пораду стосовно вибору добрива, насіння і пр.; він постачає його всім цим, захищаючи його від помилок або так широко розповсюдженого обману ... »(Тімірязєв К.А. 20.07.1905« Наука і землероб »).

     У цієї думки можна повністю виразити ідею, метод роботи і напрямки розвитку організації, яка повинна бути в застосуванні у кожного, без винятку, хлібороба. Не важливо, чи це рільник, або овочівник, виноградар або садівник ... У даному випадку, з гордістю можу заявити, що маю безпосереднє відношення до роботи в такій організації, і вищенаведена цитата служить напуттям і маяком у нашій роботі. Йдеться про Агро-Центр «Владам», але не це головне в статті, тому що мова піде про науку і землероба, а приклад лабораторії лише окремий випадок для практичного і наочного досвіду. Так склалося, що мені пощастило трохи побувати у сфері науки, потім у сфері землеробства овочів і в підсумку прийти до наукового вивчення землеробства і овочівництва. Можна сказати, побував у різних таборах. Але що цікаво, це дійсно різні полюси і дуже прикро, безмежно далекі один від одного в плані розуміння і спільної діяльності (можливо хто то не погодиться, але я просто ділюся власним досвідом і спостереженням).
     Сьогодні, наука займається справами науки, а землеробство займається справами землеробства. Але обидві забули, в чому їх задача! Наука повинна бути практичною, а землеробство має бути науковим!! Сидиш за кафедрою на лекції чи семінарі і часто чуєш докори або глузування убік безграмотності хліборобів. Проходить час, потрапляєш на полі, і починаєш розуміти що: «красиво на папері, але забули про яри». Починаються глузування і твердження про те, що тепер необхідно забути всю нісенітницю, і почати «правильно» підходити до речей, що відбувається на полі. Я думаю таке відчуття знайоме всім, хто після вузу приходив на виробництво. Якби хоч 1/1000 скарг на неспроможність науки або практики трансформувалася в дієве рішення проблеми (що радує, що з кожним роком, в овочівництві так поступово і відбувається), то вона була б вже давним-давно вирішена. Ми як та людина, яка ходячи босоніж, постійно скаржиться, що боляче в ноги, то камінь, то, що те гостре під ноги потрапить, то холодно, то гаряче, і немає цим мукам кінця! Але рішення просте, - взуйтеся і не мучтеся! Найголовніша складність, полягає в тому, що якщо ми хочемо що або змінити, то необхідно почати робити що те по іншому, інакше все залишиться як було. Не можна вирішити проблему з тим же рівнем свідомості, при якому вона виникла, необхідно новий погляд, новий підхід, новий метод.

     З кожним днем овочівництво стає все прогресивніше і прогресивніше (завдяки науці світової). Сьогодні виробництво, логістика, переробка та зберігання - область високих технологій. Сучасний комбайн не на багато поступається за складністю літаку. Високоінтенсивні сорти, які здатні задовольнити будь-яким вимогам, різноманітні добрива та стимулятори росту дозволяють просто за вуха витягнути будь-яку рослину до потрібної кондиції, ЗЗР здатні працювати як чистилище для шкідників. Якщо раніше поле було просто полем біля посадки, де росли лопухи, то тепер поле стає полігоном для дії самих прогресивних, сучасних і наукових підходів і методів.                             dwa
Сучасний комбайн по складності не на багато поступається літаку.

     Сьогодні полі це полігон, де задіяні космічні технології (у прямому сенсі цього слова) і операції виконуються з точністю до мм, насіння, грама. Добре це чи погано? Добре і погано одночасно, мені здається. Наука століття глобалізації простягає нам руку в світ сучасних технологій ... але ми в більшості своїй, часто звикли працювати по-старому, на око, на удачу, за батьківщину і з шашками на голо ... Якщо ми слідуємо даній платформі (яка навіть у давнину не застосовувалася, в наступній статті ми повністю поговоримо про це, і побачимо що раніше люди розуміли про природу набагато краще за нас) розвиток проходить повз нас, як казав Черчиль: «Візьміть нововведення за руку сьогодні, інакше вони візьмуть вас за горло завтра». Люди або взагалі не приймають сьогоднішній день, і намагаються існувати по-старому, сподіваючись що завтра буде як вчора, або ж з головою поринають у новинки, щороку міняючи методи господарювання та управління рослиною, тим самим забуваючи за другорядним найважливіше, і доводиться терпіти збитки . У підсумку, це призводить до твердження: «сільське господарство - галузь не прибуткова, і це самий надійний спосіб втратити вкладені гроші».

tri      Найприбутковіший процес на землі - фотосинтез (хоча і ККД його близько 1%). Ще Карл Маркс зауважив, що саме здатність рослин перетворювати сонце в хліб (або в борщ) - реальне джерело абсолютної додаткової вартості. Рослина і фотосинтез - джерело багатства людства. Просто для інтересу, прикиньте, скільки ви вносите речовини в полі? Добрива, насіння, ЗЗР, навіть воду можете порахувати. Вийде то 5-7тон максимум. А скільки отримуємо? 60, 80, 100, 120 т / га.

 

      Інше питання, ми часто вже не заробляємо, стільки, скільки б хотілося, а останнім часом часто зазнаємо збитків. Але це проблема ринку, а не сільського господарства. Тут багато хто стверджує: «так нехай, фотосинтез це джерело багатства, але чому ж я цього на собі не відчуваю?». Де ж рішення проблеми? Рішення є, і варіантів досить багато! Але все починається з дуже цікавого, і здавалося б, не має відношення до питання. Свідомість людей - головна продуктивна сила. Один кілограм заліза варто 10 грн., один кілограм автомобіля, - 100 грн., один кілограм мікросхем, - 10000 грн. Один і той же матеріал, але вартість його залежить тільки від рівня інтелекту вкладеного в нього.

     "Коли один чернець, протягом десяти років, невпинно молівшій Бога про дар зцілення, отримав його і, прийшовши до свого старця, повідав про це, останній наказав йому йти і благати Бога, щоб забрав дар сій, а дарував би бачення гріхів своїх. ". Часто, ми повторюємо долю мудреця, який у старості, дивлячись і вивчаючи зоряне небо, впав у колодязь. Намагаючись знайти причину своїх невдач, ми звинувачуємо насіння, препарати, працівників, погоду, уряд і т.д. Але займаючись такими висновками в справах, що стосується овочівництва, ми забуваємо про найголовніше, - про здатність бачити свої помилки, свої огріхи. Складність цього додає той факт, що простими очима причину помилок не побачиш. Необхідна допомога науки, і ті процеси, які відбуваються в рослині та грунті вона нам зможе показати завдяки фізіологічним і хімічним аналізам. Те, які організми можуть обмежити або взагалі звести нанівець весь ріст і розвиток рослин вона зможе збільшити в сотні разів і показати нам їх. Наука відкриває нам невидимий світ життя рослин ростуть на полях. Як показує практика, одне незначне плямочка, невелика ранка на рослині можуть погубити його через багато-багато часу через, дочекавшись свого сприятливого години. Раціональне вирощування овочів, - складна наука, без інструментального аналізу рослин неможливо зрозуміти причини, які викликають зниження врожайності і падіння якості продукції, тут можна тільки гадати і шукати винних, але відповіді на питання так і не отримаємо. Будь-яка наука починається з питань. Мудрі люди кажуть, що не за рівнем відповідей суди про розумі людини, а за рівнем його питань. Якщо ми не задаємося собі питаннями про процеси, що відбуваються на полі, то звідки ж ми отримаємо на них відповіді? Чому не захворіло? чому добриво не спрацювало? чому комаха не загинуло? чому якість продукції низька? чому в минулому році на капусті було 3 укривних аркуша, а в цей 4? чому трипс не можна перемогти? чому влітку капуста не росте? Ми уявляємо себе знаючими і знаходимо відразу ж винних, але забуваємо про те, що не можна увійти в одну річку двічі, світ змінюється, ми змінюємося, рослини змінюються, і шукати необхідно не винуватців, а причини!

     Наука, - це постійні питання, невпинний пошук причин. Погано, що у багатьох вони часто закінчуються в період садка чи школи: «істинно кажу вам: коли не навернетесь, і не станете, як діти, не ввійдете в Царство Небесне» (Мт. 18:3). Що ж говорити про небесне, якщо і в земній ми без цього успіху не досягнемо. Без цього немає розуміння і в агрономії. Саме так ми і намагаємося в нашому Агро-Центрі вивчати рослини. Ставимо питання, або ж приймаємо їх від фермерів і починаємо аналізувати, виявляємо причини. Підсумок - дієва рекомендація для клієнта. Тому найперший і важливий крок до успішного господарювання на полі, це як не дивно запитання! Ні лабораторія, ні сучасні технології та консультанти не допоможуть вирішити вашу проблему, якщо у вас немає чітких питань стосуються причин тих чи інших явищ!                              chetiri
Полевые агролаборатории - важный шаг для научного земледелия современности.

    Багато, читаючи вищевикладені думки, засумнівалися, при фразі: «ЗЗР здатні працювати як чистилище для шкідників». Все зрозуміло, статтю пише далекий від практики дилетант, або ж він не знає, що сьогодні, ЗЗР не працюють, я наприклад хвороби у себе на полі зупинити не зміг, хоча вилив половину «Переліка пестицидів за 2012 рік».

     Агрономія складний процес, складний і не однозначний. В основі і в корені цієї науки беруть початок два абсолютно протилежних і несумісних якості, які іноді можуть мінятися місцями, і тоді стає взагалі незрозуміло що і як відбувається, і що робити. Все що відбувається в агрономії це або творення, або руйнування. Тепер цікаво співвіднести кожну ситуацію і дію, яке ви виконуєте до цих двох причин. Така ж трудність полягає і в питаннях захисту від хвороб і шкідників. Тут на допомогу приходять питання. Отже розберемо ситуацію: 1 Чому фунгіциди часто не працюють проти хвороб, так як хотілося б (в умові питання додамо те, що фунгіциди якісні, що не підроблені і не прострочені). Зараз, дорогий читачу, ми дамо вам метод питань, за допомогою яких ви наперед будете знати про результати тієї чи іншої обробки.

  1. А проти чого саме мені необхідно вносити ЗЗР? Як показує практика, 70% фермерів працюють проти ХВОРОБИ! Але є різні групи шкідливих організмів, гриби, бактерії, фітоплазми і т.д. Кожна з цих груп поділяється на види і класи, і що дивно, препарати, терміни і методи обробок ВІДРІЗНЯЮТЬСЯ! У хвороби є ім'я, прізвище, по батькові, походження, призначення. Друга біда, фермер сам ставить діагноз і визначає хворобу, і починає працювати. Загалом, боротьба з вітряними млинами!
  2. Який тренд розвитку шкідливих організмів? Тренд, значить напрями, або висхідний, або низхідний, тобто хвороба або активно наростає і розвивається, досягаючи свого піку (заподіюючи найбільшу пригнічення рослині), або ж іде на спад (даючи рослині можливість позбудеться інфекції). Тут можна додати ще й те, що іноді не фунгіциди знімають хвороба, просто вона сама йде або ж гине в умовах середовища. Для того що б відповісти на це питання необхідно 3 речі: 1. Лабораторія; 2. Лабораторія; 3. Лабораторія.
  3. У якому стан знаходиться рослина? Дуже важливе питання, іноді, захист полягає в тому ... що необхідно просто почекати! Найскладніше для розуміння і прийняття фермером або хліборобом. Як почекати, я ж кожен день збільшую збитки від хвороби. Але якщо спрацювати не вчасно, то ще збільшиться і собівартість продукції яка залишиться! Це означає що якщо рослина в «відключці», тобто стресі, найчастіше викликаного температурою, освітленням, наявністю кисню і води (абіотичних факторів), то ефективність фунгіцидів може різко знижуватися, так як їх дія багато в чому буває засноване на активному рості і розвитку рослини. Також у цьому питанні варто обов'язково враховувати і фазу рослини, є фунгіциди які перестаю працювати після повторної обробки, відповідно їх краще притримати до піку розвитку хвороби, що б не виробилася резистентність.
  4. Який тип захисту обрати? Іноді, захист від хвороби, полягає в правильному застосуванні добрив, профілактиці біопрепаратами, застосуванні мікроелементів та стимуляторів росту. Найкращий захист від хвороб, - це звичайно ж сівозміну. Застосовуючи його, хвороби не пропадуть, вони просто стануть слабкими і невпевненими у собі, і при першій же можливості сумно покинуть полі.
  5. Який тип препарату і якість внесення, якщо це фунгіцид? Відповідь на це питання підводить підсумок попереднім. Парадокс, але часто овочівники працюють не тим що необхідно, навіть знаючи діагноз!, А тим що є під рукою! Як у тому анекдоті: «Так ти ж не туди пливеш! - А, все одно не допливу ». Важливо тут також звернути увагу на час обробки, якість води, тип розпилу і водовиліва.

     Ці питання складні, відповіді можуть бути різні на один і той же питання в залежності від часу, місця і обставин. Але почніть з цього, дорогий читачу, зрозумійте, що успіх криється на міцному фундаменті: "і пішов дощ, і розлилися річки, і буря знялася, і на дім той, і він не впав, бо був він заснований на камені».

О.Карельсон,
керівник агроцентру "Владам"
стаття опубликована
в ж-лі "ОВОЧІВНИЦТВО"
№6,2013 р.

ВЕРСІЯ ДЛЯ ДРУКУ
 06_2013_Vladam.pdf