Всякий марнотрат - ворог суспільства,
всяка ощадлива людина - благодійник.
Адам Сміт

     Сьогодні ми обговоримо одне з найбільш актуальних, але і можливо найбільш недооцінених питань сучасного овочівництва - зберігання. Вирощування і зберігання. Так склалося, що близько 25-35% року ми споживаємо продукцію саме з овочесховищ. За науково-обгрунтованими нормами, людина повинна споживати 134 кг овочів на рік, з яких відповідно 30-35% припадає на продукцію зберігання. Капуста білокачанна (12,2 кг), столовий буряк (6,4 кг), цибулю (5,4 кг) та моркву (4,3 кг), а також пекінська і кольорова капусти (1,1 кг) є сьогодні домінуючими в цьому переліку. Тому це питання дуже і дуже важливе. Тим більше, що розглядати ми його будемо в досить цікавому ракурсі. Спочатку, коли готувалася стаття, ми хотіли розповісти про типи сховищ, температурний режим і основні вимоги до зберігання (тобто інформацію для технологів зберігання), але готуючи матеріал, ми вирішили висвітлити іншу, не менш важливу тему - зв'язок і вплив умов вирощування та подальшого врожаю на якість зберігання. Це питання якраз стосується агрономії, тому ми зможемо його висвітлити більш повно і практично. У цьому, як нам здається, криється визначальна частина успіху при зберіганні, а також, що важливо в найпершу чергу, можна отримати відповідь на питання: «Як буде зберігається продукція, і чи варто її зберігати взагалі?».

odin
Результат неправильного зберігання
     Ми живемо в дуже цікавому світі, світі двоїстості. Завжди є хороше і погане, зле і добре, правда і обман, біле і чорне, теоретики і практики, свої і чужі ... І наш звичайний і буденний світ якраз і складається з різноманітних ступенів прояви цієї подвійності. Ось точно так само доводиться зустрічатися з такими ситуаціями і в нашій повсякденній роботі: агрономи кажуть, що все було відмінно і продукція здорова, технологи по зберіганню апелюють і доводять, що хвороби і відповідно втрати в сховище пов'язані ще з полем та продукція вже свідомо була вражена .
 

Як правило, в таких суперечках перемагає або, той, у кого логіка краще, і він може приводити різноманітні доводи, або ж той, у кого більше повноважень. Але дуже часто, за перемогою в такому спорі, варто загальну поразку в самому питанні. Адже істина, річ пружна! Що б більш детально і глибоко розібратися в цьому питанні, ми пропонуємо погляд з боку. У фермерському господарстві «Владам» сьогодні інтенсивно розвивається така структура як агрономічна лабораторія, яка вивчає стан рослини, поля, аналізує кліматичні умови та їх вплив на врожай, ефективність тих чи інших агротехнічних заходів. Саме на підставі діяльності і проведених аналізів, висновків і звітів Агро-Центру «Владам» і побудована як практична, так і теоретична частина цієї статті. Девізом ж нашого молодого колективу є:

Виміряти - означає знати,
і знанням досвід множачи,
ми зможемо людям допомагати,
в їх отриманні врожаю ...

     Перш ніж перейти до детального висвітлення найбільш важливих і цікавих ситуацій, ми наведемо класифікацію найбільш поширених проблемних випадків. Важливо підкреслити, що погіршення якості і втрати овочів під час зберігання можуть бути викликані багатьма причинами, як правило, це цілий букет, і в основному причина не одна, як ми часто звикли думати, а їх декілька і впливають вони одночасно.

     Всі ці причини можна розділити на 3 групи (за джерелами шкодочинності):
     1 - інфекційні захворювання (грибні, бактеріальні, вірусні).
     2 - пошкодження шкідниками. Як не парадоксально, але це найбільш поширена і складна проблема сьогодення.
     3 - фізіологічні захворювання. Пов'язані з впливом навколишнього середовища (терміни вирощування, умови збирання, особливості сорту), і діяльністю людини (наявність сухих речовин, застосування добрив і баланс поживних речовин у продукції, застосування ЗЗР, тип і якість поливу, своєчасність прибирання, якість транспортування, зберігання).
                     dwa
"Ніколи не намагайтеся замінити ваги (тобто точність) очима (тобто припущенням) "


Ця група дуже часто взагалі не враховується і є найменш зрозумілою для багатьох фермерів і господарств, так як тут фігурує не просто гриб або метелик, тут вплив робить весь технологічний процес, підходи і світогляд керуючого, погода та бажання задовольнити ринковий попит (часто це бажання домінує всупереч усьому, і в першу чергу всупереч здоровому глузду).

     Також проблеми поділяються за часом і місцем появи, прояву і розвитку захворювання. Багато інфекційних захворювань починають розвиватися: 1 - в полі, в період вегетації; 2 - під час збирання врожаю, і підготовки до транспортування; 3 - при закладці в сховищі. Залежно від виду хвороби, і в першу чергу від особливості її збудника (або причини), одні захворювання повільно розвиваються або зовсім припиняють розвиток в період зберігання, інші швидко розвиваються і легко поширюються на сусідні рослини при прямому контакті або по повітрю. За цим особливостям всі хвороби, а також дефекти, що проявляються на овочах в період зберігання, можна умовно розділити на наступні п'ять груп.

     До першої групи відносяться хвороби, розвиток яких відбувається тільки в полі, в період вегетації; нових перезаражень при зберіганні не відбувається. До їх числа відносяться всі вірусні і мікоплазменні захворювання, а також такі наступні грибні та бактеріальні хвороби: всі види парші, церкоспороз, бактеріальний рак, чорна бактеріальна плямистість томатів, фітофтороз картоплі, фузаріоз білокачанної капусти.

     Друга група - зараження відбувається в період вегетації (незадовго до збирання), а розвиток триває вже в період транспортування або зберігання, особливо при недотриманні режимів зберігання. До числа таких хвороб можна віднести всі гнилі моркви (білу, сіру, чорну, фомозная) макроспоріоз, гниль донця і сіру шейковая гниль цибулі, фузаріоз, альтернаріоз, Кагатна гниль буряка. Багато хто з цих грибів не тільки розвиваються в межах зараженої рослини, а й заражають сусідні.

     Третя група - хвороби, виникнення і розвиток яких приурочено головним чином до зберігання. Збудники їх в основному сапрофітні гриби і бактерії, що розвиваються тільки на мертвих або дуже сильно ослаблених рослинних тканинах. До цієї групи відносяться всі плесневидні гнилі, що викликаються грибами роду Aspergillus, Penicillium, Rhizopus, мокрі бактеріальні гнилі, що викликаються бактеріями роду Erwinia (E.carotovora, E.aroideae), суха фузаріозна гниль картоплі.

     Четверта група - складає так звані фізіологічні хвороби. Причинами їх служать фізіологічні розлади, що виникають в овочах внаслідок природного або прискореного (патологічного) старіння, порушення в режимі зберігання. Типовим прикладом може служити, внутрішнє побуріння шкірочки, тумачность качанів капусти.

     П'ята група - пошкодження шкідниками. Крім того що знижується якість плодів, так ще й привертає до поселення на овочах сапрофітної грибної або бактеріальної інфекції.

    Можна підвести невеликий підсумок вищесказаного, і поділиться досвідом спостережень. Знаючи в якому стані знаходиться рослина на даний момент, можна з великою часткою ймовірності описати його минуле на полі і майбутнє в сховище. Проаналізувавши, якої природи поразки можна точно так само констатувати, де сталася помилка, в полі або в сховище, або ж, як співав Висоцький: «на нейтральній смузі». Захворювання і відхилення - це закономірний процес (не випадкоість, як багато хто думає), який завжди можна попередити (і не допустити втрати) до появи, або знизити шкодочинність після прояви (знизивши відсоток втрат і браку). Постійний лабораторний аналіз дозволяє точно знати, як себе почуває рослина, адже як зазначав Пастер: «Ніколи не намагайтеся замінити ваги (тобто точність) очима (тобто припущенням)». Дотримання технології вирощування здорової продукції 1, якісна прибирання 2 і транспортування 3, належна підготовка сховищ 4 і чітке слідування режимам зберігання 5 - 5 важливих постулатів, які ніколи не приведуть до втрат овочевого врожаю. Обсяг даного матеріалу не дозволяє хоча б коротенько висвітлити ці постулати, та й мета даної статті трохи інша, тому зараз ми просто коротко розкриємо і проаналізуємо ті проблеми і відхилення, з якими ми, тобто Агро-Центр «Владам», стикалися найбільш часто, і вони що називається, назріли, ставши актуальними на сьогоднішній день на Півдні України.

КАПУСТА БІЛОКОЧАННА.

     Агрометеорологічне літо (дні з температурами більше +15°С) 2012 року було найтривалішим за всю історію спостережень, 170-180 днів (з квітня по листопад). Відповідно і температурні режими були значно вище, що сприяло прояву фузаріозів. Більш детально це питання ми розкриваємо в статті «Найкращий захист для капусти - знання».
     Якщо під час вегетації проявився фузаріоз (Fusarium oxysporum), то продукція на зберігання буде некондиційною, невиконаною, з низьким вмістом сухих речовин (таблиця № 1), - тобто низької якості. При зберіганні такої продукції захворювання прогресувати і передаватися не буде, все чим воно могло нашкодити закінчилося в полі (де джерелом фузаріозу є грунт).

tri
Бактеріоз капусти

     Супутником туманних осінніх місяців завжди є бактеріози, яких на капусті два, слизовий і судинний. Дане захворювання починається з поля. Знаючи який саме розвивається бактеріоз, ми можемо припускати як продукція буде зберігається. 

При ураженні судинним бактеріозом (Xanthomonas campestris) під час зберігання інфекція не передається, але якщо температура при зберіганні буде вище +5°С (температурний початок розмноження бактерії) то можливо незначне погіршення вже уражених качанів. Якщо ж капуста вражена слизовим бактеріозом (Pectobacterium carotovorum), то ні в якому разі не варто закладати її на зберігання, в іншому випадку інфекція буде повільно і впевнено поширяться (починаючи з +0,5°С), і навіть сорти з найтривалішим строком зберігання, як показує практика, долежують лише до лютого-березня місяця.
    Під час всього періоду вегетації на капусті можна зустрічати альтернаріоз (Alternaria brassicae). У нашому регіоні найпоширеніше (50% інфекції, що зустрічається нами в лабораторії), але не дуже шкідливе захворювання, за винятком звичайно картоплі. На капусті зустрічається в основному листова форма, кочану практично не шкодить. При закладці продукції на зберігання не проявляється і абсолютно не передається. Але при підвищенні температури вище +10°С, уражені рослини можуть втрачати якість.
     Серед шкідників, яких можна побачити в сховище, так це гусениці совки (можуть бути як лялечки, так і гусениці), які шкодять тим, що знаходяться в качані, тим самим знижуючи якість продукції, або ж капуста буде без гусениць але повністю зрешечена під час вегетації. Як наслідок це не продукція, а відхід.
   Останні років 10 відзначається ураження капусти в сховище трипсом. Заноситься теж тільки з поля, залишає екскременти аж до 10-15 листа, продукція стає повністю не товарна. Трипси це взагалі окрема тема, для окремої статті. На даний момент ми провели цілу серію семінарів та лекцій у всіх регіонах України, аналізуючи його життєвий цикл, сильні і слабкі місця, особливості розвитку і шкодочинності, з однією єдиною метою - довести що трипс, як і совка, не є непереможним шкідником, це звичайна комаха, на якого можна знайти управу. Питання тільки в тому чи хочемо ми цього, чи ж нам краще постійно скаржитися і нічого не змінювати в підходах захисту проти цього шкідника. Адже для того що б змінити ситуацію, необхідно почати робити те, що раніше не робилося. Тому незабаром зможемо «порадувати» Вас даною інформацією. І як не дивно, але трипс також засвітився і в питаннях що стосуються зберігання. Як показує практика, шкідник відмінно себе почуває в голівках капусти до 3-4 місяців, і залежно від кількості живих особин на голівку, може завдавати значної шкоди (до 30-40%) якістю та кількістю продукції на виході зі сховища. Для себе ми визначили, що 5-7 живих особин є допустимими, і втрати практично не позначаться, але 15-25 особин на голівку, і капуста плавно переміщається в категорію «відходи».
     Своєчасність прибирання архі важлива не тільки для капусти, а й для будь-якої овочевої продукції. Від цього може залежати і кількість інфекції в рослині, і кількість того ж трипса.

     Якщо відбувається передчасне прибирання, то продукція містить низькі показники сухих речовин, може спостерігатися надлишок Азоту, і як наслідок, низькоякісне зберігання. При більш пізніх строках збирання капуста схильна до ураження гнилями (біла і сіра), а також до «тумачності» капусти (стає як варена в середині качана), покривні листя можуть опадати.
                        chetire
Тумачність капусти

 
pyt
Чорна плямистість - результат прибирання капусти при несприятливих умовах

     
     Підмерзлі голівки капусти - перші клієнти на поразку гнилями під час зберігання.


Якість плодів за показаннями сухих речовин

                                                                                                      Таблиця №1

Овочі, коренеплоди

Якість

Низька

Середня

Висока

Вища

Капуста білокочана

6 - 10

10 - 12

12 - 14

>14

Цибуля ріпчаста

4 - 8

8 - 10

10 - 12

>12

Морква

4 - 8

8 - 14

14 - 18

>18

Буряк

6 - 8

8 - 12

12 - 14

>14

МОРКВА.

shest
Морква у фазі 4-6 листків
 
vosem
Сильне ураження білою гриллю
     Перша проблема яка проявляється, це зараження білою гниллю (Sclerotinia sclerotiorum).
     Підступність цього захворювання полягає в тому, що поразка відбувається в полі, у фазі 4-6 листків, під час «линьки» коренеплоду, коли він починає товщати і досягає «фази олівця».


     Візуально цього не побачиш ні як. Але це критична фаза для обробки фунгіцидами моркви для зберігання. Під час дозрівання і збирання продукції, фунгіциди не здатні зняти інфекцію, так як вона знаходиться на плечі коренеплоду, і листя її надійно захищають від попадання ЗЗР.
                    sem
"Линька" - фаза ураження білою гниллю

      При закладці на зберігання і подальшому зберіганні інфекція починає розвиватися, особливо якщо є рани, пошкодження або вм'ятини. Також дуже добре зберігається інфекція на необробленій тарі.
     Схожа картина відбувається і при ураженні коренеплодів альтернаріозом (Alternaria radicina). Якщо в коренеплоді виявлена ​​дана інфекція, то не варто закладати її на зберігання. Листова ж форма даної інфекції при зберіганні не небезпечна.

devyat
Обробка в період максимального наростання листової маси вкрай важлива
     У кінці вегетації, пізньої осені починає активно проявлятися борошниста роса (Erysiphe communis), для коренеплоду це небезпечно, тому що істотно знижує кількість сухих речовин та продукція може зберігається значно хуже. Тому вкрай важлива обробка в період максимального наростання листової маси і початку «присідання» листя. Також для поліпшення якості моркви для зберігання важливо використовувати Кальцій, Бор і Магній під час активного росту і розвитку.

БУРЯК.

     Вічним супутником буряків є церкоспороз (Cercospora beticola), який може вражати рослину практично зі стадії сім'ядольних аркушів. Для зберігання інфекція небезпечна тим, що рослина не набирає належної кількості сухих речовин, і відповідно значно гірше зберігається.
           desat
Церкоспороз буряка


     При закладці буряків на зберігання значну увагу приділяють показнику нітратів в коренеплодах. Причина перевищення кількості нітратів у продукції полягає в тому, що використовуються тільки азотні добрива. Як показує практика, на буряках можна використовувати азотні добрива в комплексі з фосфорно-калійним живленням і включенням листових обробок бором. Тоді цей показник буде в нормі, і продукція зможе зберігається значно краще.

odinadcat
Завантаження буряка в кагати
     При зберіганні буряків у кагатах, можна спостерігати Кагатну гниль (Botrytis cinerea, Fusarium oxysporum, Rhizopus nigricans, Phoma betae, Penicillium, Aspergillus niger), яку викликає цілий комплекс грунтових грибів.


     Тут в першу чергу важлива якість прибирання на полі і закладки, якщо в цей період зустрічаються значні пошкодження коренеплодів, то продукція буде погано зберігатися, адже в кагатах вентиляція досить обмежена, кисню мало і це сприяє розвитку інфекції, особливо якщо ще вона зустрічалася під час вегетації.

ЛУК.

     В першу чергу для якості зберігання, важливо домогтися максимально здорової листової маси, і отримати якомога більше лстків до моменту, коли день почне спадати (залежно від сорту, звичайно). 
               dwanadsat
Маскімально здорова листова маса - запорука успішного зберігання
trinadsat
Альтернаріоз лука
     Значно пошкодити тут можуть інфекції листової маси, пероноспороз (Peronospora destructor) і альтернаріоз (Alternaria alli), останній істотно знижує якість цибулин і вміст сухих речовин, і є більш небезпечною інфекцією для лука на зберігання.


     Пероноспороз проявляється в більш вологу погоду, альтернаріоз в більш суху і жарку, або ж при значних температурних коливаннях. Під час утворення цибулин можливо прояви гнилі донця лука (гриби - Fusarium oxysporum, F. culmorum, F. moniliforme. Бактерії - Pseudomonas allicola, Pectobacterium carotovorum), Джерелом інфекції є грунт, і продукція значною мірою може втрачати в якості і кількості під час зберігання. Важливо відзначити, і те, що на якість зберігання цибулі впливає співвідношення зовнішніх (луска починається з донця і закінчується біля шийки) і внутрішніх лусок (луска починається з донця і в середині цибулини закінчується). Для оптимального співвідношення необхідно обов'язково застосовувати Кальцій по вегетації, і Сбал - збалансовано вносити Азот, Фосфор і Калій.

            Як бачимо, існує дуже серйозний зв'язок між тим, як культура росла і розвивалася під час вегетації та її подальшою долею під час зберігання. У підсумку важливо собі зазначити, що зберігання овочевих культур починається з їх вирощування. Зберігання це не якийсь окремий процес, це гармонійне завершення розпочатого на полі. І для того що б як то Вам допомогти, ми намагаємося спільно вивчати і аналізувати кожну окремо взяту ситуацію, з метою удосконалити успішність Вашого господарювання на полі, дорогий читачу.

О.Карельсон,
керівник Агро-Центру "Владам"
(стаття розміщенна
в ж-лі "ОВОЧЕВНИЦТВО"
№3, 2013 р.)

ВЕРСІЯ ДЛЯ ДРУКУ
statya_xranenie.pdf