Досить напруженою видалася остання декада травня. 23 числа ми відвідали кількох фермерів з Новоолексіївки (Геніченський район Херсонської області), основною культурою вирощування у яких була диня. Причиною послужило звернення багатьох баштанниками зі скаргами на те, що якийсь маленький черв'ячок, до 3-7 мм в довжину, починає підгризати коріння рослин, а на самих листках починаються вірусні інфекції. 

pole_dva pole

 

При безпосередньому огляді полів було встановлено: 


1) Досить раннє тепло цієї весни (з середини квітня) послужило причиною ранніх посівів і висадкою баштанних культур. Але в кінці квітня - початку травня температури значно знизилися і опускалися вночі практично до нульових позначок. 
2) Внаслідок таких екстремальних температурних коливань, температура грунту опускалася до 4-5 º С, що є дуже небезпечним як для дині, так і для кавуна. При температурі грунту нижче 15-12 º С, ріст кореневої системи повністю зупиняється і надалі починає дивуватися грунтовими інфекціями, або просто починає загнивати через 10-15 днів і рослина гине. 
3) При появі гнилих тканин в грунті, там, природно, починають заводитися сапрофітні нематоди. Вони не представляють небезпеки, якщо рослина здорове і пошкодити або проникнути в рослину практично не можуть. Якщо ж корінь помер і починає загнивати, ці нематоди просто харчуються мертвим коренем. Або ж відзначалися випадки, коли грунтові шкідники (дротяники, росткові мухи) прогризали отвір в паростку або корінці, тоді знову ці нематоди починали під'їдати загниваючі ділянки. 

nematoda koren

 

4) На тих рослинах, які не були в такі значні температурні коливання грунту, і коріння не почав загнивати, проте зупинка в рості у них спровокувала розвиток фузаріозу. 
5) За листової масі, коли рослина висадили в поле, внаслідок значних коливань денних і нічних температур зазначалося зараження альтернаріозом. Або ж коли рослини були висаджені в пізніші і оптимальні терміни, то сильні вітру просто пошкоджували лист невеликими розривами або природними потертостями, що є початком того ж альтернаріозу. 

rastenie list_dva
list list_tri

 

6) У рідкісних випадках спостерігалося сильне ураження дині кліщем і трипсом: 

rastenie_dva trips