Як казав один старий агроном, «за все своє життя я не зустрів двох однакових сезонів». Кожен рік, особливий по своєму, кожен шкідник по різному проявляє активність, агресивні захворювання, складні погодні умови. І 2012 рік не став винятком. Наприклад, на півдні Україні з квітня не було не одного дощу, на початку травні температура досягла абсолютного рекорду в +35°С, також видався дуже спекотним червень і липень. Аналізуючи ситуацію цього року можна бачити певні закономірності і нюанси, які на перший погляд можуть здатися суперечливими.
       1. Всім відомо, що при жаркому і сухому літі на капусту починає прогресувати фузаріоз. Начебто все знають і включають попереджувальні обробки.
       2. Після цих обробок, бувають випадки, коли ефекту від них практично не спостерігається.
       3. Чому в одному господарстві, на тих же сортах проблема проявляється, а в інших ні?
       4. І як все таки краще вирощувати капусту - на крапельному або під дощуванням?

       А тепер коротко розберемо ці тези. 1. Всі ми кожен день на полі, постійно працюємо з рослиною, і часто перестаємо бачити суть і сприймаємо все досить механістично. Є рослина, є шкідливі організми, є ЗЗР від цих організмів. Здавалося б все просто, з'явилося захворювання на рослині, оброби пестицидом від цього захворювання і все буде відмінно. Але на практиці, часто, так не виходить. Чому? Рослина - це в першу чергу живий організм, це не деталь якогось верстата, яку можна підправити, замінити або прорахувати на який період цієї деталі вистачить. Але сьогодні всі забули, що є таке поняття, як імунітет, завдяки якому рослина і переносить всі тяготи і знегоди. Ступінь прояву імунітету визначає гомеостаз. Що таке гомеостаз? Здатність рослини переносити зміни зовнішнього середовища при якомога більшій стабільності внутрішнього середовища, тобто самої рослини. Якщо змінюється середу, і тут же змінюється рослина - гомеостазу немає. Якщо змінюється середа (наприклад, з'являється інфекція), а рослина залишається здоровою, значить гомеостаз (стійкість і сталість проти різних коливань і змін) є. Ці поняття ми забули і не беремо до уваги, але саме вони визначають життя рослини на полі. В умовах літа 2012 цілком логічно прояв на капусті такого захворювання як фузаріоз. Симптоми: У розсадному відділенні проявляється на листках розсади, посветления сім'ядоль (жовто-зелене забарвлення), а потім локальне в'янення рослин. Так само пошкоджується корінь і подсемядольное коліно. Якщо хворе рослина висадити в поле, воно погано росте, вдень набирає тургор, ввечері «марніє» і надалі гине. В полі захворювання проявляється вогнищами. У дорослої рослини листя по краях жовтіють, локальне в'янення. Часто спостерігається одностороннє пожовтіння листа, при цьому листова пластина розвивається нерівномірно - сильніше в зеленій частині. Одностороннє пошкодження може спостерігатися у всього качана. На листку капусти можна спостерігати симптоми у вигляді розпливчастого жовтого або засохлого ділянки схожого на букву-V. Судинна система не працює і має характерний темний колір. На поперечному зрізі стебла або листка, можна спостерігати білу ватообразную серцевину. Слід зазначити, що саме висока температура, у першій половині вегетації рослини, сприяє інтенсивному розвитку захворювання.

fuzarioz_rastenie    fuzarioz_list   fuzarioz_pole

 

fuzarioz_nachalo    fuzarioz_gniet    fuzarioz_zgnil


     Заходи боротьби: Розділимо заходи на два важливих етапи - профілактику та викорінення. Профілактика: дуже важливо дотримуватися сівозміни при вирощуванні капусти (строк повернення на попереднє поле не менше 4 років). Використовувати якісний посівний матеріал. Своєчасна і якісна агротехніка (розпушування грунту, полив, збалансоване внесення добрив). Система захисту обов'язково повинна включати роботу біопрепаратами: Триходермін + Планриз + Пентафаг С 150 +150 +150 мл/10 л в розсадному відділенні з інтервалом 10-14 днів. Триходермін + Планриз + Пентафаг С 3л +2 л +2 л/га по вегетації в поле, як під корінь так, і по листу, з тим же інтервалом. Важливо так само в розсадному відділенні сформувати потужну кореневу систему (застосовувати фосфорні добрива і стимулятори коренеутворення), так як фузаріоз це гриб який вражає рослину саме з грунту, тому здоров'я кореня - запорука успіху при захисті від фузаріозу. По вегетації важливо працювати стимуляторами росту (Вимпел, Вітазім, Амінокат, Кендал) з біопрепаратами, особливо в найбільш спекотні періоди літа. Викорінення: при виявленні захворювання, найбільш поширене застосовується д.р. - «Беноміл». Це такі препарати як «Фундазол», «Фундазім», «Ламетіл», «Бенорад». Їх вносять як під корінь, так і по листу, в залежності від розташування інфекції в рослині. Також працює препарат «Топсин М», можливе застосування препаратів «Фолікур» (але він трохи гальмує рослину в рості і розвитку), Тілмор і Пропульс. При застосуванні ЗЗР необхідно обов'язково застосовувати стимулятори росту та коренеутворення, і не забувати про гумати (Текаміни, Райкат старт, Гумат Калію і т.ін.), для того що б включити імунітет рослини, інакше ефект від фунгіцидів буде незначним. Досвід 2012 р. (придбаний завдяки агрономам ФГ «Владам», овочівникам, що звернулися в «Агро-центр Владам» і безпосередньому спілкуванню з усіма небайдужими і прогресивними фахівцями).
       Можна відзначити наступні закономірності в цьому питанні: 1) рослини, які перебувають у стресі або під високою спекою не відкликаються на обробки фунгіцидами. Спочатку необхідно згладити вплив негативного фактора, тобто умов для розвитку гриба (високі температури і ослаблена рослина, пошкоджена коренева система), 2) Система захисту повинна бути інтегрованою, і працювати за принципом: «Біологічно коли можна, хімічно - коли необхідно!». Це обмежує розвиток патогена, у других збільшує стійкість рослини, 3) Рослина, які попередньо і профілактично оброблялися біопрепаратами набагато легше переносять інфекцію і ефект від застосування фунгіцидів посилювався. 4) Застосування фунгіцидів в комплексі зі стимуляторами росту та гуматами, підвищувало ефективність захисту; 5) Профілактичне застосування тільки хімічних фунгіцидів не завжди мало позитивний ефект. Наприклад: в господарстві 20 липня провели обробку Фундазол 2,5 кг/га + Топсин М 2кг/га, при тому, що лабораторія інфекції на той момент не виявила. 26 липня лабораторія виявила локальний розвиток фузаріозу в корені і стеблі рослини. Ось вам і приклад профілактики; 6) Застосування д.р. «Беноміл», після другого разу за вегетацію починає втрачати дію на фузаріоз, тому обробки фунгіцидами хімічної групи необхідно обов'язково чергувати; 7) Виконання фітопатологічні аналізу в агролабораторії, з інтервалом в 7-10 днів дозволить вам бачити реальну і точну ситуацію з рослиною і не гадати з обробками «чим то і проти чого то ...» 8) Боротьба з грунтовими інфекціями набагато ефективніше при вирощуванні культури на крапельному зрошенні.

       З практики, необхідно також додати, що там, де спостерігається ураження кореневої системи фузаріозом, з часом, коли трохи спаде жара, починають розвиватися бактеріози - судинний і слизистий. Судинний бактеріоз. Симптоми: Захворювання вражає всі види капусти в усі фази її розвитку! В розсадному періоді проявляється на листках, посветления сім'ядоль, а потім локальне в'янення рослин. У дорослої рослини нижні листки по краях жовтіють, на пожовклих ділянках добре видно сітку почорнілих судин, спостерігається локальне в'янення. Уражена ділянка має форму літери-V з чіткими кордонами, звернений вістрям до основи центральної жилки. На зрізі черешка видно чорні судинні пучки. Судинна система не працює. Уражені ділянки листя підсихають, і мають вигляд пергаменту. На листку пошкоджена ділянка спочатку жовтіє, потім набуває темно-коричневе забарвлення і відмирає. Уражені рослини розвиваються односторонньо і деформуються, часто не утворюють головку, а якщо й утворять, то неповноцінну. Хворі рослини, спочатку відстають у рості, потім гинуть. Навіть встигнувши зібрати урожай, треба знати, захворювання буде прогресувати і при зберіганні.
       Бактерії впроваджуються в рослину по проводять судинах, через рани, нанесені шкідниками, через пошкодження кореневої системи, при рясних опадах (дощ, полив по листку), особливо коли дуже жаркий день і холодні ночі. При температурі 30°С, у заражених рослин, хвороба проявляється вже через 12 дн. Сильному розвитку захворювання сприяє застосування високих доз азотних добрив.

sosudbakterioz    sosudbakterioz_list    sosudbakterioz_pole

     Слизовий бактеріоз. Симптоми: У розсадному періоді на семе часточках, листтях утворюються маслянисті плями, що поступово набувають коричневий колір, надалі якщо не боротися з захворюванням, лист засихає, рослина гине. Важливо, постійно робити моніторинг рослин, співпрацювати з агро лабораторіями, бо якщо висадити візуально здорову рослину, але що має зараження слизовим бактеріозом, то всі рослини будуть ослабленими, відставати в розвитку, в фазі зав'язування качана листя буріє, ослізняются і гниють, видаючи неприємний запах , особливо при високій вологості. Весь урожай втрачено.
       Найбільш часто захворювання виникає при тривалій і високій вологості більше 50% і температурі вище 25-30°С, зараження відбувається через пошкоджену тканину, рани залишені комахами (капустяна муха, клопи, блішки, нематоди та ін.) Навіть здорові на вигляд качани, закладені на зберігання будуть швидко псуватися, видаючи неприємний запах.  

slizbakterioz_koren      slizbakterioz_list      slizbakterioz_golovka

     Заходи боротьби: Профілактика полягає в застосуванні біопрепаратів (про які вказувалося вище), а також Казуміна 1,5-2 л/га, як під корінь, так і по листу. У довгостроковій перспективі - термінів повернення на попереднє поле не раніше ніж через 4 роки, збалансованому харчуванні, (особливо надлишку азотними добривами), оптимальному зволоженні (без тривалих). Викорінення: застосування медьсодержащих препаратів по листу (МедянЕкстра, Коссайд, Курзат, Чемпіон та ін) з інтервалом 5-15 днів, залежно від ступеня розвитку і поширення інфекції. Більш прогресивні заходи - Казумін + мідні препарати по листу. Є також метод, коли вносять під корінь Триходермін 4 л/га + планриз 2 л/га + Пентафаг З 2 л/га, і через 2-3 дні, також під корінь вносять Фітолавін 300. А по листу в цей час працюють препаратами, що містять мідь з інтервалом 5-7 днів.