Картопля - одна з основних сільськогосподарських культур України, яка є незамінним продуктом харчування, широко використовується як корм для тварин, а також в якості сировини для виготовлення крохмалю і спирту.

Зовсім скоро почнеться посадка картоплі і вже особливо активно йде покупка людьми насіннєвого матеріалу (що ми бачимо на прикладі магазину «AGROLIFE» фірми «Владам»).

Як же вибрати добрий насіннєвий матеріал? Звичайно, передбачити абсолютно всі фактори, що впливають на його якість неможливо, але цілком реально звернути увагу на видимі симптоми пошкодження захворюваннями і шкідниками.

Картопля належить до числа тих культур, які в значній мірі уражаються захворюваннями. Це обумовлено особливостями біології самої рослини: вегетативне розмноження дає можливість збудникам захворювань існувати в паразитично активній формі як в період вегетації на рослині картоплі, так і в період зберігання в бульбах. Соковиті, багаті на вуглеводи і воду бульби є сприятливим середовищем для всіх груп збудників хвороб.

Циркуляція збудника з року в рік за схемою «бульби - стебло - бульби» забезпечує збереження його в бульбах в латентній формі, тобто в такому стані, в якому збудник в рослині присутній, але ознаки хвороби (симптоми) не виявляються. Саме латентна форма зараженості призводить до накопичення збудника в уражених бульбах (протягом кількох років) до раптового спалаху в період вегетації.

Найбільш часто зустрічаються захворюваннями картоплі є: кільцева гниль картоплі та звичайна парша.

Кільцева гниль - це бактеріальне захворювання судинної системи картоплі, збудником якого є Clavibacter michiganensis subsp. Sepedonicus.

При посадці слабо інфікованих бульб перші симптоми ураження з'являються під час цвітіння у вигляді в'янення одного-двох стебел куща. Пізніше на кінцях зів'ялого листя з'являються бурі плями. Зів'ялі стебла, на відміну від інших захворювань (фузаріоз, вертіціллез), падають на землю. Повільне в'янення куща може тривати до збору врожаю. У роки з прохолодною і вологою погодою при посадці слабо інфікованих бульб захворювання може протікати у прихованій формі при відсутності явних симптомів.

Схожість сильно уражених бульб зменшується до 40%, оскільки бульби з повністю ураженим судинним кільцем при висадці в поле загнивають і сходів не дають.

odin

Збудник кільцевої гнилі проникає в молоді бульби на ранніх етапах бульбоутворення через столони. Уражені бульби в початковій стадії захворювання нічим не відрізняються від здорових, але при розрізі судинне кільце виглядає склоподібним, при натисканні виділяються молочні краплі бактеріальної слизу. Згодом судинна тканина бульб стає кремово-жовта і творожиста, проте розм'якшення тканин часто не охоплює все судинне кільце.

dva

Потемніння або побуріння судинного кільця пов'язані з проникненням в бульба сторонньої інфекції. При цьому на відміну від бактеріальної грибкової інфекції (фузаріоз, вертіціллез) не призводять до руйнування і ослизнення тканин бульби. Вторинна інфекція може приховувати типові симптоми кільцевої гнилі. В кінці-кінців вся бульба загниває, на поверхні з'являються тріщини і темні плями.

У грунті збудник хвороби кільцевої гнилі картоплі не може зберігатися тривалий час і накопичується через антагоністичну дію грунтової мікрофлори і несприятливі фактори зовнішнього середовища. Але в заражених рослинних рештках, які знаходяться як на поверхні, так і в грунті, бактерії можуть зберігатися тривалий час. Основним джерелом збереження інфекції та передачі її бульб нового покоління врожаю є материнські бульби. Тому монокультура картоплі призводить до збільшення інфекційності грунту, а, отже, до підвищення числа уражених рослин і бульб.

Звичайна парша картоплі - збудник захворювання Streptomyces sp. (S.scabies, S.acidiscabies, S.caviscabies).

Звичайною паршею в основному уражаються бульби, рідше - столони, коріння і нижня частина стебла. Особливо вразливими є молоді бульби, які не сформували щільну шкірку. Період активного ураження триває з моменту потовщення столонів (зав'язування бульб) і протягом подальших 10-30 днів. Розвиток хвороби (збільшення площі уражених ділянок тканини) відбувається протягом усього періоду росту бульб. Перші ознаки зараження проявляються у вигляді невеликих (точкових) плям біля вічок і поступово збільшуються. Згодом на їх місці формуються неглибокі виразки круглої або неправильної форми, діаметром від кількох міліметрів до кількох сантиметрів. Уражена перидерма бульби, як правило, відшаровується від здорової тканини смугою мертвих клітин. При сильному ураженні виразки, зливаючись, часто утворюють на поверхні бульби суцільну рвану кірку.

tri

При зборі картоплі з вологого грунту на уражених бульбах в глибині виразок часто можна спостерігати сіруватий, зеленуватий, або іншого кольору наліт, який на повітрі швидко пропадає.

Патогенні види роду Streptomyces є дуже стійкими до несприятливих умов навколишнього середовища і можуть жити в грунті як сапротрофи десятиліття. Свою активність проявляють тільки при наявності певних умов. Вони дуже стійкі до посухи, не втрачають життєздатності навіть після дворічного перебування в висушеному стані. Спори тривалий час можуть витримувати низькі температури (до -300С) і зневоднення. Особливо відчутної шкоди парша приносить в роки з сухим і спекотним літом і помірними опадами у період бульбоутворення. Оптимальні умови для зараження бульб утворюються при вологості грунту 50-70%.

Що стосується шкідників, то посадковий матеріал, найчастіше страждає від картопляної молі і дротяники, тому варто придивитися: чи немає на бульбах симптомів пошкоджень даними шкідниками?

Картопляна міль: Літ метеликів починається в квітні-травні, коли температура повітря стабільно вище 100С, але потрапивши в сховища або закриті приміщення, вона розвивається і пошкоджує бульби цілий рік (сприятлива температура для розвитку молі +20 ... + 280С) ... Самка відкладає яйця вже через тиждень після спарювання: на бульбах біля вічок, в поглибленнях і тріщинах бульб, на листя і плоди пасльонових, на землю, в сховищах на тару, мішки ... Метелик може жити більше 3-х тижнів і відкладати яйця і після повторних спарювань, причому метелики досить таки плідні (1 самка відкладає до 200 яєць).

У період вегетації картоплі поріддя гусениця проробляє міни в листі (уздовж головної жилки або поруч з бічними), черешках і стеблах, заповнюючи їх екскрементами. При засиханні бадилля, вона переходить на бульби. Після завершення харчування гусениця окуклюється в різних затишних місцях (в мішках, на бульбах, в грунті або на рослинах біля основи черешків). Через тиждень з'являється нове покоління картопляної молі.

Що стосується бульб, то в пошкоджених місцях на шкірці утворюються вдавлені плями, які мають спочатку руде, а потім фіолетове забарвлення. Ходи спочатку тягнуться тільки під самою шкіркою і часто видно навіть через неї. Надалі гусениці можуть просуватися вглиб бульби в різних напрямках. Цікаво, що при харчуванні на бульбах метелик стає більш плідним, ніж при харчуванні на рослині.

chetiri      pyat

Вторинний шкоду, що наноситься гусеницями - це проникнення інфекції і ймовірність подальшого загнивання в місцях прогризенние ходів.

Крім картоплі моль ушкоджує також томати, баклажани, перець, тютюн і бур'яни сімейства пасльонових.

Дротяники - це личинки жуків коваликів. Саме в цій стадії вони завдають шкоди. Жуки шкоди не завдають, вони харчуються на рослинах пилком і нектаром квітів, відкладають яйця в верхніх шарах грунту і через 20-40 днів відроджуються личинки (дротяники), які розвиваються в грунті 3-5 років. Зимують як личинки, так і відроджені восени жуки. У перший рік життя дротяники харчуються в основному рослинними залишками, а починаючи з другого року - пошкоджують коріння рослин і бульби.

shest    sem

Обсяг шкоди, що завдається проволочниками, обумовлюється багатьма факторами: - кількістю шкідника на певну площу (6-8 дротяників на 1м2 здатні пошкодити 9-60% бульб, а також корені, столони і молоді рослини), - віковим складом, - температурою і вологістю ґрунту (шкідливість зростає за умов недостатнього зволоження ґрунту, тому що через нестачу вологи вони особливо інтенсивно харчуються соковитими частинами рослин), - культурою-попередником, - термінами посіву та ін. Пошкоджені бульби втрачають товарні якості і є непридатними для переробки на картофелепродукти , а під час зберігання швидше загнивають. Дротяники ушкоджують овочеві та зернові культури, соняшник, кукурудзу, буряк, однак практично не шкодять бобовим і зовсім не їдять гірчицю і льон.

Агроцентр «Владам»

Ми дбаємо про Ваше врожаї!