Рослини цвітної капусти реагують на високі температури, тривалість світлового дня, низьку вологість повітря, перебої з поливом і харчуванням, різко знижуючи величину і якість врожаю.

Що потрібно знати

Цвітну капусту вирощують заради головок, які являють собою суцвіття на товстих квітконосах. По суті, цей овоч є скупченням бутонів. Завдання городника - доростити головки до максимально можливого або заданого, але теж немаленького розміру. При цьому вони повинні залишатися в стані, коли бутони ще не розкриваються, і суцвіття не розпадається на кисті, а залишається компактним і щільним. Щоб впоратися з таким завданням, потрібно знати, які умови стимулюють, а які стримують цвітіння цієї культури.

На відміну від більшості капусти, рослини цвітної є однорічними, тобто увесь цикл розвитку насіння до насіння проходять за один вегетаційний період. Правда, триває він довго, від 7 до 11 місяців, але не переривається періодом спокою, як у дворічних рослин.

До розмноження рослина переходить, коли сформує вегетативний апарат, здатний забезпечити функціонування генеративних органів. Інакше цей механізм просто не вмикається через відсутність перспективи довести справу до логічного кінця. У цвітної капусти головка гарно зав'яжеться, якщо утворюється потужна розетка, що складається з 15-20 великих листків. Саме в них виробляються білки і вуглеводи, які будуть накопичуватися в голівці. А значить, для того, щоб забезпечити високий врожай, необхідно створити сприятливі умови для зростання розеткового листя відразу після висадки розсади у відкритий грунт.

З іншого боку, якщо механізм розмноження вже запущений, але рослина потрапляє в стресові умови, воно намагається якомога швидше дати потомство, нехай і нечисленне. У цвітної капусти це проявляється, як передчасному утворенню квітконосів, розпад або розпушення головки, її ворсистість і грубозернистіть. З цього випливає, що для того, щоб забезпечити високу якість врожаю, необхідно не допускати незапланованих перепадів температури і вологості, збоїв в надходженні поживних елементів, а у разі їх виникнення застосовувати прийоми, що нівелюють впливу стресів.

Вимоги до родючості грунту

Цвітна капуста - найбільша вередуля з усіх капусти. Серед інших, вона більш вимоглива до родючості грунту та його вологості, так як при звичайному вирощуванні через розсаду формує слабку мочку неглибоких коренів. Коренева система цієї культури розвивається як стрижнева тільки при безпересадочному вирощуванні, і тоді рослини набувають велику стійкість до посухи.

Кращим для вирощування цвітної капусти є окультурений грунт з глибоким гумусовим шаром, добре забезпечена поживними речовинами і багата органікою, структурована, добре утримує вологу і не дає вимиватися добрив. На бідних грунтах і при нестачі вологи рослини утворюють дрібні листя і передчасно формують пухкі головки, які розпадаються і зацвітають, що не доростаючи до стандартних розмірів.

Для гарного росту листя на ранніх етапах рослини особливо потребують азот, протягом всієї вегетації вони споживають багато калію. Для закладання зачатків квіткових бруньок, що відбувається на початку вегетації, необхідний фосфор. На кислих грунтах рослини страждають від нестачі кальцію, який проявляється у вигляді опіку кінчиків листя. На легких піщаних грунтах можуть спостерігатися ознаки дефіциту магнію: мармуровість нижніх листків і схильність головок передчасно розпадатися.

Зразкові загальні норми азоту, фосфору, калію, кальцію, магнію і їх розподіл за термінами внесення представлені в таблиці. Для конкретного поля ці цифри необхідно уточнювати на підставі грунтового аналізу.

Зразкові норми внесення макро- і мезоелементов
при вирощуванні цвітної капусти

Хшмшчний елемент

Загальна норма, кг д.в./га

Розподіл за термінами внесенням, %

восени під основний обробіток грунту

навесні під передпосадковим обробітком ґрунту

підгодівля протягом сезону

Азот

150–200

0

40

60

Фосфор

80–100

60

40

0

Калій

250–300

0

60

40

Кальцій (на кислих грунтах)

50–100

50–100

0

0

Магній (на піщаних Грунтах)

50–100

0

50

50

Азотна недостатність призводить до затримки росту рослин і проявляється в почервонінні нижнього листя. Нерегулярне надходження азоту призводить до стрибкоподібного зростання головок, наслідком чого вони можуть тріснути (роздвоїтися). Надлишок же азоту на тлі дефіциту бору і молібдену призводить до розвитку точкового некрозу як листя, так і головок, які, до того ж, втрачають щільність. Недолік молібдену може призвести до відмирання точки росту. Пошкодження, викликані дефіцитом цих двох елементів, неможливо виправити шляхом додаткового внесення добрив в поточну вегетацію, тому необхідно забезпечити високий рівень їх вмісту в грунті перед висадкою розсади і підтримувати його в період інтенсивного росту.

Фосфорне голодування найчастіше спостерігається на кислих грунтах і проявляється в зміні забарвлення листя із зеленого на фіолетове, молоде листя дрібнішає.

Дефіцит калію призводить до посилення пошкодження рослин комахами. Зовні він проявляється у вигляді хлороточних плям по краях більш старого листя. Однак важливо враховувати, що рослини цвітної капусти погано реагують на хлор в грунті, тому що містять хлор, калійні добрива рекомендується замінити на сульфатні.

 

Вимоги до температури

Як і інші капусти, кольорова пристосована до помірного клімату, але теплішого. Найбільш комфортна для неї температура прохолодного літа - 16 ... 20 ° С. Тоді рослини розвиваються без стресу, не поспішають скоріше дати потомство, тобто насіння, і спокійно формують головки досить великих розмірів. У зв'язку з цим вирощувати цю культуру раціональніше в два заходи: весна - початок літа і кінець літа - осінь, роблячи перерву на самий жаркий період і найдовший світловий день.

Втім, особливої ​​холодостійкістю рослини цвітної капусти також не відрізняються. При занадто ранній посадці вони ризикують потрапити під значне похолодання, від якого може постраждати точка зростання, і тоді головка взагалі не розвинеться. Але і запізнення з весняної висадкою розсади призводить до того, що на час розгалуження і росту головки буде занадто тепло.

Нові гілочки суцвіть більш активно пробуджуються до зростання при 8 ... 12 ° С, але ростуть при цьому повільно. В таких умовах головка виростає щільною, але невеликої. При 15 ... 18 ° С вона виходить велика, але пухка, при 20 ...25 ° С формується дуже швидко і, залишаючись дрібним, швидко розсипається і зацвітає. При жаркій погоді (30 ... 40 ° С) головки не утворюється зовсім, хоча стебло продовжує рости вгору.

Якщо висока температура впливає на рослини в самому початку формування головки, крізь суцвіття можуть прорости численні дрібні листочки-приквітки або криють листи - це ворсистість головки. Великі перепади між денною та нічною температурами, які трапляються навесні в неопалюваних теплицях або під укриттями, можуть спровокувати грубозернистими суцвіть, коли розкриваються бутони ще нераспавшої головки.

Залежність від світла

Цвітна капуста - рослина світлолюбна. На початку вегетації воно потребує інтенсивної освітленості, але з віком ця потреба знижується.

У той же час, найбільш якісні головки виходять, якщо наростають в темряві. Для цього їх вручну прикривають 2-3 зірваними нижніми листям, або пов'язують кілька листя над головкою, або надламують у цих листя центральні жилки так, щоб вони лягли на суцвіття і прикрили його. Щоб позбавити овочівників від такої трудомісткої роботи, селекціонери «змусили» верхні, т. Е. Найближчі до голівці листя рости так, щоб надійно прикривати її від світла. Тоді немає необхідності затінювати головки вручну, що полегшує отримання високоякісної продукції. У пізніх гібридів ця «самоукривающая» здатність проявляється більш ніж у 90% рослин, але у ранніх вона в належній мірі не вироблена. А чи не прикриті від сонця головки темніють, можуть порозоветь, грубіють і гірчать на смак.

Крім цього, кольорова капуста - рослина довгого дня. При тривалості світлого часу доби більше 13 годин вона гальмує ріст вегетативних органів і переходить до цвітіння. Відповідно, при весняно-літньому вирощуванні, коли день стає довшим, головки погано наростають і швидко розпадаються на квітучі пагони. А ось при літньо-осінньому вирощуванні день зменшується, і головки при інших рівних умовах формуються більші і щільні.

Потреба в зрошенні

Дуже вимоглива цвітна капуста і до водного режиму - не терпить ні посухи, ні перезволоження. Потреба цієї культури у волозі настільки велика, що в літню спеку одна рослина може випаровувати до 10 л води в день. Оптимальна для неї відносна вологість повітря - 80-90%, грунту - 75-80%. Через дефіцит вологи в грунті зростання рослин сповільнюється, а головки формуються прискорено, виходять дрібні і швидко розпадаються. Щоб не втратити якість головок, при температурі вище 22 ° С поливи потрібно проводити дуже часто, не допускаючи пересихання грунту навіть ненадовго.

Не менш важливо не допускати підсихання грунту в розсадний період, так як це призведе до формування дрібних головок і втрати врожайності через швидкого переходу рослин у фазу цвітіння. Особливо шкідливий водний стрес в фазі 6-7 справжніх листків, коли в верхівкової бруньки з'являється зародковий суцвіття і закладаються всі рівні його розгалуження. За дефіциту вологи в цей час рослина закладе мінімум рівнів, що в подальшому призведе до утворення дрібних головок, адже суцвіття не зможе утворити розгалужень більше, ніж було закладено.

Найбільш ефективно для цвітної капусти крапельне зрошення. По-перше, воно заощаджує воду, витрата якої для цієї культури великий, а по-друге, дозволяє за допомогою фертигації регулярно доставляти підкормові добрива безпосередньо до коренів рослин.

 

Особливості вирощування розсади

Щоб отримати ранній урожай, кольорову капусту вирощують розсадним способом, і при підготовці розсади важливо враховувати деякі особливості.

Оптимальна температура для проростання насіння - 20 ... 22 ° С, в таких умовах вони проростуть за 3-5 днів. При 10 ... 11 ° С сходи з'являться тільки через два тижні після посіву, а якщо насіння будуть проростати при 8 ° С, в подальшому загальмується формування головок і знизиться їх якість.

Сіянці цвітної капусти погано переносять пересадку, тому розсаду краще вирощувати в горщиках або касетах без пікіровки.

Перший термін посіву для відкритого грунту і плівкових укриттів - початок березня. Розсаду для літньо-осіннього вирощування закладають у відкритих розсадниках, починаючи з липня. Для конвеєра надходження продукції наступні посіви проводять з інтервалом в 2 тижні.

До появи сходів горщики і касети тримають в теплі, а потім відразу переносять в розсадну теплицю або парник, де температура підтримується на рівні 6 ... 8 ° С. Через 5-7 днів сіянцям потрібно дати вже більше тепла - 15 ... 18 ° С в денний час і 8 ... 10 ° С вночі.

Якщо вирощувати розсаду з досвітки, рослини починають формувати головки раніше і дають урожай швидше, ніж вирощені при природному 12-годинному світловому дні.

Для профілактики борного і молібденового голодування сіянці з 2-3 справжніми листочками можна обприскати 0,2% розчином борної кислоти, а в фазі 4-5 листочків - 0,0005% розчином молібдату амонію.

Вирощують розсаду протягом 25-40 днів, до фази 6 справжніх листків. Від переросла і перегодованої азотом розсади отримати якісні головки важко.

За тиждень до висадки розсаду починають гартувати, поступово привчаючи до пересихання і температур відкритого грунту. Щоб підвищити холодостійкість рослин, в цей час проводять кореневу підгодівлю розчином фосфорно-калійного добрива. Добре загартована розсада витримує заморозки до -5 ... -7 ° С, а незагартована пошкоджується при -1 ° С.

Висаджувати розсаду починають із квітня. Краще робити це в другій половині дня або в похмуру погоду з поливом. При ранній висадці рослини вкривають. Найкраще для цього підходить агроволокно, адже під ним рослини менше перегріваються, ніж під плівкою, але захищені від заморозків.

Безрассадне вирощування

Насіння цвітної капусти починають проростати при 5 ° С, тому цілком можливий її посів у відкритий грунт вже в квітні. Професор В. І. Лихацкий зазначає, що для пізніх термінів споживання в усіх зонах країни цю культуру можна вирощувати безрассадним способом, проводячи посів з квітня до 20 липня. В такому випадку у рослин формується стрижнева коренева система, яка проникає глибоко в грунт, і вони добре переносять короткочасну посуху влітку.

При вирощуванні цвітної капусти в літньо-осінній період утворюються великі щільні головки, так як під час їх формування температура помірна і день коротшає.

Збір врожаю

Готова до збирання стандартна головка цвітної капусти повинна мати діаметр 8-12 см і масу 0,3-1,2 кг. Ранні сорти досягають технічної стиглості протягом 60-100 днів від сходів, середні - 110-135 днів, пізні - 145-220 днів.

Головки прибирають, коли вони знаходяться у фазі росту. Якщо не поквапитися з прибиранням, вони виростуть більше стандартного розміру, а то і зовсім втратять щільність. До того ж, перезріла головка втрачає смакові якості і корисні властивості, так що строки збирання повинні бути вкрай стислими.

При збиранні головки слід зрізати разом з прилеглими листям, які обрізаються на рівні верхньої частини. Зрізані головки не можна залишати на сонці, інакше вони пожовтіє і стануть грубими і несмачними.

Дорощування

Рослини, які не сформували головки товарного розміру до настання холодів, можна доращивать. Для цього створюють умови, щоб органічні речовини з листя переміщалися в головку, і тоді вона розростається до 13-15 см в діаметрі і масою 250-300 г. Освітлення при цьому необов'язково, без нього навіть краще, тому споруди можна використовувати різні - парник, теплицю, овочесховище, траншею, підвал і т. п.

Для дорощування перед настанням заморозків відбирають рослини, у яких добре розвинені 15-20 листя і зав'язалася головка діаметром 2-3 см. Їх викопують з коренем, переносять на місце і прикопують по нижнє листя в підготовлену канавку або ящики з вологим ґрунтом, розміщуючи без проміжків . Відносну вологість повітря в приміщенні потрібно підтримувати на рівні 85-90%, а температуру - на низькому позитивному. При 13 ° С дорощування триває 20 днів, при 5 ° С - 50 і при 1 ° С - 120. У цей час рослини необхідно оглядати, видаляти і виносити з приміщення відмерлі листя.

БРИГАНТИНА F1 Дивитись більше характеристик

НАУТІЛУС F1 Дивитись більше характеристик

НЕМО F1 Дивитись більше характеристик

Овощевництво № 3 (155) березень 2018

Автор: Е. Непорожная, селекціонер