Багатьом добре відомі біла і сіра гнилі, які проявляються під час зберігання на коренеплодах. Але в даній статті ми хочемо вам розповісти ще про декілька дуже небезпечних захворювань під час зберігання, таких як: чорна гниль, ризоктоніоз моркви (повстяна гниль) і біла парша.
 
         Гриби роду Rhizoctonia викликають 2 типи захворювань моркви під час зберігання - це ризоктоніоз і біла парша.
 
     Біла парша найбільш «підступна», тому проявляється на коренеплодах через 2-3 місяці після закладання їх на зберігання.
 
      Характерною ознакою захворювання є поява на коренеплодах невеликих (1-6 мм) і неглибоких виразок зі світлим нальотом (від білого до світло-коричневого кольору), викликаних грибом Rhizoctonia carotae.
 
       Білою паршею частіше уражаються коренеплоди, що зберігаються в холодних умовах (нижче 0С), а сприяє ураженню нею, як беззмінне багаторічне вирощування моркви на одному і тому ж місці, так і багаторічне використання однієї і тієї самої тари, яка служить своєрідним резерватором інфекції.
         Повстяну гниль (ризоктоніоз) коренеплодів викликає гриб Rhizoctonia crocorum, Rhizoctonia violacea. Вона може проявлятися як у період вегетації, так і в період зберігання моркви.
 
         Зберігається і перезаражає інші коренеплоди через грунт і тару, а також при зіткненні здорового коренеплоду і хворого.
 
          При високій вологості в період вегетації захворювання проявляється в'яненням листя і загниванням коренеплодів.
 
       В результаті зараження на коренеплодах утворюються сірувато - свинцеві підшкірні плями, трохи вдавлені, які в подальшому покриваються повстяним нальотом фіолетово-бурого кольору. Іноді на такому нальоті утворюються дрібні чорні склероції.
                                                              
      Чорна гниль моркви викликана грибами роду Alternaria. Оптимальними умовами для його розвитку є висока вологість і температура повітря 20-25 С.
 
          Хвороба проявляється як при всходах, так і в період зберігання, але симптоми прояву різні:
1) Від сходів і до декількох справжніх листів - альтернаріоз на моркви проявляється по типу «чорної ніжки», в результаті чого рослини можуть загинути.
 
2) У наступних фазах росту моркви симптом проявляється і на листі - вони засихають і відмирають, що згодом призводить до зниження кількості та якості врожаю.
 
3) У період зберігання - залишилися черешки коренеплодів пліснявіють і покриваються сірим нальотом, а на коренеплоді (частіше на верхній його частині) з'являються чорні вдавлені сухі плями.
 
     У сховищі найчастіше пошкодження чорної гниллю (альтернаріоз) відбувається спочатку на коренеплодах з механічними пошкодженнями.
         Джерелами інфекції служать рослинні залишки і грунт (де патоген зберігається до 8 років).
                                              
        З усього вищеперерахованого  можна зробити висновок: проблеми, з якими багато хто зіштовхується в період зберігання - насправді з'явилися ще в період вегетації, збирання та закладення на зберігання. Тому для отримання доброго врожаю та його подальшого збереження необхідній цілий ряд дій як в період вегетації (правильна и своєчасна обробка грунту и рослин, сівозміна, прибирання та перебирання непошкоджених від коренеплодів з механічними та іншими пошкодженнями і т.д.), так і точне дотримання умів зберігання.
 
                                                                                                                                   Агролабораторія «Владам»