ТОМАТ-КОКТЕЙЛЬ ЧЕРРІ ХІЛМА F1 - ДОСВІД ВИРОЩУВАННЯ У ВІДКРИТОМУ ГРУНТІ.

hilma_kist

     Всім відомо, що батьківщина томатів Південна Америка, в джунглях якої до сьогоднішнього дня можна зустріти дику форму цієї рослини. Довгий час велися численні суперечки про приналежність томатів до фруктів або овочів, і до цих пір в різних країнах його (томат) вважають тим чи іншим. Вчені біологи, у свою чергу, зробили точне визначення. Томат - це сінкарпна ягода!

     Як мусуються суперечки про приналежність, так само невизначеним є і правильна назва: для когось - це томат, для когось помідор. Чому ж маючи споконвічне ім'я tomatl (в ацтеків), ми не перестаємо називати його помідором? Напевно, тому, що це слово прийшло до нас з Італії (pomo d 'oro). А Італія просто пронизана філософією томата. Вся італійська кухня: піци, соуси, салати і навіть десерти просто не мислимі без помідорів. Культура поїдання томатів у всій Європі протягом кількох століть досягла великих висот, а витончений, який постійно перебуває в пошуку і фантазії, розум європейських кулінарів, і як наслідок, поява вишуканого споживача привело до прогресу селекційної біології. Селекціонери не перестають змагатися у виведенні нових гібридів у всій різноманітності кольору, форми, розміру і головне в смакових якостях. 


     Лідерами в цій сфері вважаються італійці та французи, не відстають від них Голландія та Іспанія. Ряд великих селекційних компаній, таких як французький концерн «CLAUSE» широко представлені на Українському ринку насіння. Червоні супер-біфи, такі як Картьє F1, насичено рожеві - як Фенда F1, врожайні як Лорелі F1 просто полонили своїми якостями українського споживача, але культура поїдання томатів в нашій країні зазнає колосальні зміни. Ми прагнемо йти в ногу з Європейським товариством, де нині в моді здоровий спосіб життя і як наслідок - вживання томатів в свіжому вигляді. Виходячи з вище сказаного і, заглядаючи в недалеке майбутнє, фахівці французької компанії «CLAUSE» запропонували нашому споживачеві ексклюзивний продукт томат-коктейль черрі Хілма F1. Цей гібрид відповідає всім європейським стандартам за смаковими якостями і естетичному вигляду томату черрі.

     Якщо розповісти докладніше, то Хілма F1 на ринку України вже не перший рік, її знають і впізнають на ринках багатьох міст нашої країни. Цей томат знайшов застосування не тільки в ресторанному бізнесі, але і на кухнях простих українських господинь. Неперевершені смакові якості і розмір дозволяють використовувати Хілму F1 скрізь, де потрібна «родзинка». Виникає питання, невже вся Хілма F1 - на прилавках магазинів це імпортний продукт? Нічого подібного! Навіть в індивідуальній упаковці з логотипами і просто в картонній тарі Хілма F1 в більшій своїй мірі - це продукт, вирощений нашими українськими фермерами. Адже Хілма F1 добре відома в Херсонській, Миколаївській, Запорізькій області, і ця тенденція поширюється на весь Південь України.

     Чим ще крім смаку і зовнішнього вигляду нас приваблює індетермінантний гібрид Хілма F1, а зокрема фермера? В першу чергу це її понад стійкість до патогенів та зовнішнім факторам. Адже гібрид Хілма F1 виведений селекціонерами компанії «CLAUSE» внаслідок щеплення дикої форми томата. Цим обумовлюється здатність Хілма F1 вільно рости і розвиватися в критичних майже аномальних умовах навколишнього середовища.

     Зупинимося детальніше на її вирощуванні. Тут необхідно відразу провести поділ між відкритим і закритим грунтом. Хілма F1 закритого грунту - це компактна, але потужна рослина, кисті, спадаючі з однорідними яскраво-червоними плодами без жовтої плями по 30-40 грам, в середньому до 20 штук на кисті, легко піддаються дозариванию. У агротехніці невибаглива, швидко реагує на будь-які підгодівлі в її адресу. Для рівномірного зав'язування плодів необхідно примусове запилення (препарати або комахи). У період плодоношення за одне прибирання зрізається до трьох кистей. Так як це дуже ранній, ексклюзивний індетермінантний гібрид (70 днів) - ціна і попит на даний продукт радують фермера, що її вирощує. Технологія вирощування типова для індетов. 
                        hilma_malchik

     Завдяки високій стійкості до патогенів не вимагає додаткових обробок, крім профілактичних. Спостерігалася наступна картина: в теплицях у фермера, де росло кілька гібридів, серед яких була Хілма F1, після спалаху в травні цілого букета хвороб (фузаріоз, альтернаріоз і т.д.), виявлених лабораторією нашого "АГРОЦЕНТРА", лише Хілма F1 залишилася не тільки неушкоджена, але і плодоносила до пізньої осені! Цей факт ще раз доводить її унікальність.

hilma_og
     Але ми не зупинилися на досягнутому, і вирішили помучити Хілму F1 далі - посадивши цілий масив у відкритому грунті. Не просто у відкритий грунт, а під палюче липневе сонце і обпалюючий вітер, на виноградну шпалеру. Результат був для нас почасти очікуваний - Хілма F1 не підвела! Рослина так само інтенсивно розвивалося, при цьому вкриваючи листовим апаратом кисті від прямих сонячних променів. Плоди та їх кількість на кистях не змінили ні форму, ні колір, ні розмір. А стали солодший і ароматні. На відміну від закритого грунту відпала потреба примусово запилювати і дозарювати рослину. Систематичні поливи дали можливість уникнути розтріскування плодів в пікові температури повітря. А схема висадки 1,0 м х 0,4 м (здвоєний ряд) дозволила створити всередині куща тінь, що сприяло рівномірному дозріванню товарної продукції. 

     Варто зауважити, що на тлі низької вартості томатів у літній період Хілма F1 знову брала ексклюзивністю, тому проблем з реалізацією не виникало. А якщо до цього додати специфічну, як для томату-чері упаковку, то успіх в нашому бізнесі гарантований!

     На думку багатьох фермерів, з якими збігається і мій суб'єктивний погляд, унікальність і уніфіковане вирощування Хілми F1 - це незаперечний факт. Хілма F1 - це яскравий представник нового покоління томатів, який стрімко входить у наше життя.

     В якості епілогу хочу поділитися рецептом смачного салату з Хілмой F1:


Салат "СЕРЕДЗЕМНОМОРСЬКИЙ"

Хілма 20 плодів (одна кисть)

Перепелині яйця 10 штук

Вугор копчений 200 грам

Авокадо один середній плід

Салат-мікс

Італійські приправи, сіль

Винний оцет

Оливкова олія


Сергій Гавеловський /
фермер-агродослідник.
Агроном-консультант компанії "ВЛАДАМ-ЮГ"
23.01.2013 р.

P.S.  Хилма F1 – Cooper Mini серед томатів. Дорого і престижно. Неперевершено смачно і стримко популярно!