Європейські лідери цвітної капусти селекції «CLAUSE» для українських фермерів

 4 жовтня компанією «CLAUSE» у Польщі була проведена зустріч українських та польських фермерів. Тема заходу: кольорові капусти для переробки. Місце проведення: місто Хшанув, що розташований в 40 км від відомого міста Краків. Саме в цьому регіоні вирощується близько 70% всієї цвітної капусти в країні.

  Зважаючи на схожі кліматичні умови та географічне розташування овочівники в Україні та сусідній Польщі під час вирощування цвітної капусти зіштовхуються з одними і тими ж проблемами і, найчастіше, застосовують однакові агротехнології.

 Ось чому українським фермерам так корисно спілкуватися і консультуватися з польськими колегами. Обмін досвідом вельми актуальний для овочівників обох країн, адже він допомагає визначитися з вибором насіннєвого матеріалу, добрив, захисту і технологій вирощування.

 Даний захід було проведено на базі фермерського господарства пана Грегоша Станіка. Фермер пан Грегош Станік на 15 га вирощує цвітну капусту і брокколі вже ось, як 15 років. В основному він спеціалізується на вирощуванні цвітної капусти для переробки на заморозку. Він має механізований цех з переробки цвітної капусти, розбору на суцвіття і подальшої підготовки до заморожування.

 Крім цвітної капусти та брокколі пан Грегош вирощує великий обсяг картоплі. Для збору врожаю у нього є комбайн - GRIMME SE70-20.

 Для свого поля пан Грегош Станік вибрав насіннєвий матеріал компанії «CLAUSE». Це 5 гібридів цвітної капусти для переробки.

  Розсаду фермер виростив в плівковій теплиці, використовуючи касети. Розсаду рекомендується вирощувати протягом 25-30 днів, не перетримувати. Пан Грегош строго дотримувався рекомендацій.

  Посів був проведений 17 червня. Перед висадкою (через 30 днів) розсаду дуже добре полили, для того щоб дати рослинам можливість краще прижитися.

  Схема висаджування: 0,80 м * 0,40 м = 31250 рослин на 1 га. Схема спеціально підібрана для вирощування на природному зрошенні.

 Польські фермери не шкодують коштів, а вкладають їх в землю з метою отримання максимального врожаю.

 По-перше, вони роблять повний аналіз грунту, адже цвітна капуста вельми вимоглива до поживних речовин у ґрунті. Спираючись на отримані дані, під заплановану врожайність вносять добрива 60% восени, 30% навесні і 10% по вегетації.

  По-друге, велику увагу польські фермери приділяють кислотності грунту. Низький pH виникає внаслідок слабкого засвоєння елементів живлення, що може спричинити за собою порушення в рості і розвитку рослин. Тому, за необхідності фермери проводять хімічну меліорацію, вносять вапно, фосфогіпс, дефекат (у Польщі є цукрові заводи), приводячи кислотність в оптимальну для цвітної капусти (pH 6,5-7).

Цвітна капуста для переробки на поле Пана Маргоша Станіка: 

Менеджер компанії «Clause» пан Хуберт Табор представив асортимент і розкрив відмітні особливості кожного гібрида.

Перед початком заходу він розповів нам про важкі погодні умови, що склалися цього літа. Висока температура і мінімальна кількість опадів - ті чинники, які ускладнюють процес вирощування будь-якої рослини. Але, завдяки своєчасним листовим і кореневим підживленням, правильно підібраним гібридам від компанії «Clause», стресові умови вдалося нівелювати і, в результаті, отримати відмінний урожай.

Гібрид Наруто F1

Першим нашій увазі представили саме його. Це середньопізній гібрид цвітної капусти. Вегетаційний період 100-110 днів від висадки розсади. Рослина з потужним листовим апаратом, що відмінно вкриває суцвіття. Витримує спекотні умови літа. Середня вага качана 2-2,5 кг. Має білосніжні суцвіття. На фото пан Хуберт Табор тримає суцвіття гібрида Наруто F1. Збирання планують на початок жовтня. На полі пана Грегоша Станік гібриди Наруто F1 і Мобі Дік F1 займають основний масив цвітної капусти.


Гібрид Мобі Дік F1

Вегетаційний період 90-100 днів від висадки розсади. Потужний листовий апарат. Дозріває на 10 днів раніше за гібрид Наруто F1. Особливістю є великі суцвіття, більше 2,5 кг. Показує високу врожайність. Суцвіття добре ховаються листям. Мають білий колір суцвіть. Прибирання у вересні.

 

Гібрид Ліберті F1

Вегетаційний період 82-90 днів. Середній листовий апарат. Добре закриває суцвіття. Колір суцвіть білий. Щільний качан. Невеликого розміру. Дуже збитий. Середня вага суцвіття 1,5-2 кг. Підходить для польських умов під час липневої висадки та жовтневого збору. Відмітна особливість - швидкий збір врожаю. Витримує занедбаність висадки до 40 тис. На 1 га.

 

Гібрид Октопус F1

Вегетаційний період 90 днів від висадки розсади. Середній листовий апарат. Незважаючи на це, суцвіття набирають вагу 1,5-1,8 кг. У Польщі все, що менше 2 кг, ідеально підходить для свіжого ринку. Особливістю гібрида Октопус є висока вологоємність суцвіття, що дозволяє транспортувати суцвіття на тривалі відстані. Збір суцвіть (за умови висадки в липні) припадає на кінець жовтня.

 

 

Гібрид Саборд F1

Вегетаційний період 82 дня від висадки розсади. Потужний листовий апарат. Дуже добре вкриває суцвіття. Відмінно підходить для переробки. Відрізняється білими суцвіттями. Середня вага 2,5 кг і вище. Довжина ніжки суцвіття підходить для переробки механічним способом. Гібрид Саборд другий сезон у пана Грегоша Станіка. Йому подобається Саборд F1.

 

 Анвар Елібаев, агроном-дослідник ТОВ «Владам-Юг»:

 «В Україні ця новинка успішно працює. Якість і врожайність Саборда F1 встигла оцінити вже велика кількість фермерів з різних регіонів країни.

 Крім Саборда F1, з лінійки цвітних капуст компанії «CLAUSE», найбільш оптимально відповідних до клімату України, слід виділити два гібриди: Наутілус F1 і Бригантину F1 ».

 Бригантина F1 (новинка!)   

  При розробці даного гібрида селекціонери врахували всі побажання фермерів і представників переробної промисловості, отримавши в результаті унікальний продукт. Цвітна капуста Бригантина F1 володіє високими товарними якостями. По-перше, завдяки потужному листовому апарату, головки капусти повністю укриті від сонячних променів. По-друге, суцвіття щільно прилягають один до одного і дуже важкі. Середня вага головки дорівнює 2 кг.

  Цвітна капуста Бригантина F1 - широкий ринок застосування від «фреш-маркету» до переробки на заморозку.

Наутілус F1   

  Даний гібрид відрізняється своєю універсальністю. По-перше, його можна вирощувати як в літній, так і осінній період. По-друге, завдяки потужному листу, який повністю вкриває головку, можна отримати ідеально білі суцвіття вагою 1,2-1,7 кг. А, по-третє, потужна коренева система – це запорука розвитку рослини навіть у стресових умовах.

  На полі поряд з українськими фермерами були присутні і польські фермери. Останні відкрито ділилися досвідом господарювання у Польщі і, не приховуючи, заявили, що цвітні капусти компанії «Clause» є лідерами в Польщі і, безсумнівно, у світі.

 Осінь – сезон цвітної капусти. В основному, вирізка йде на «фреш-маркет», а частина фермерів готує суцвіття до переробки та подальшої передачі його на заморозку.

 Переробка та підготовка цвітної капусти для заморозки 

  Після поля пан Грегош Станік запросив усіх присутніх на заході оглянути його цех для переробки та підготовки суцвіть для подальшої заморозки.

 

 

  Збирають цвітну капусту з листям на причіп або в ящики, коли температура максимально низька. У складі є кілька варіантів розбору на суцвіття (у Польщі суцвіття називаються ружечка). Перший варіант, з якого раніше починали – ручний спосіб на спеціальному столі з транспортером. Суть його: одні люди відокремлюють листя, а інші вручну маленькими ножиками відокремлюють суцвіття від качана.

 Пан Грегош Станік придбав напівавтоматичну машину за 4000 євро. Завдяки їй процес розбору цвітної капусти на суцвіття для подальшої заморозки помітно прискорився. Після цеху частина суцвіть фасують в сирому вигляді для супермаркету, а решту відразу передають на завод для подальшої доробки і заморозки. Як правило, суцвіття короткочасно бланшують і різко заморожують при температурі - 17 ° С.

 Врожайність цвітної капусти в середньому 26 тон з 1 га. Якщо розбирати на суцвіття врожайність 15-17 тон з 1 га. Це стандарт для Польщі. Ціна закупівлі у фермера на момент проведення семінару за 1 кг на «фреш-маркет» 0,45 євро цента.

 Після семінару пан Грегош Станік і менеджер компанії «Clause» люб'язно запросили всіх на невеликий пікнік з національними стравами. Головними частуваннями стали дуже популярна національна страва «Журек» і ковбаски, запечені на вогні.