Перші враження
День поля був організований дивно пишно, але компактно. Організатори подбали, щоб гості відчували себе комфортно, незважаючи на прохолодну погоду. Для кращого сприйняття інформації нас розділили на дві групи, щоб кожен відвідувач почерпнув для себе корисні знання на шляху вдосконалення своїх власних технологій обробітку. А в результаті тісної співпраці насіннєвої компанії з компаніями з виробництва добрив, регуляторів росту і засобів захисту, захід дозволив не конкурувати доповідачам, а сформувати у гостей комплексне уявлення про різних елементах агротехніки при вирощуванні моркви і капусти.
Локація
Захід пройшов на полях ФГ «Зоря Каховщини». Господар земель Леонід Петрович Кириченко почав свою діяльність з площі 3 гектари. Спочатку він хотів назвати своє господарство «Чумацький шлях», оскільки він насправді проходив раніше по землям, де розташовуються його поля. Всупереч плину часу регіон зберіг своє транспортне значення, що на пару з розміщенням неподалік від Дніпра, створює досить сприятливі умови для ведення господарства. У структурі господарства 10га яблучного саду. Сівозміну овочевих культур займає від 160 до 180 га. Тут вирощується весь «борщовий набір», а також червона і біла цибуля, пекінська, савойська і червонокачанна капусти, селера, редька, томати, перець, баклажани і гарбуз. Структура площ практично не змінюється по роках. Ранні та середні гібриди капусти в господарстві не вирощуються. Акцент на пізню капусту, які згодом поставляються в роздрібні торговельні мережі.

Золотий коренеплід

Обсяги виробництва моркви сьогодні дають категоричне розуміння, що дана культура приносить прибуток тільки при великих (але обґрунтованих) витратах. Тому родзинкою Дня поля став комплексний підхід організаторів заходу до тонкощів агротехніки моркви від посіву до доопрацювання товарної продукції. На демонстраційних полях були показані гібриди Мірафлорес F1, Матч F1, Сатурно F1 і Болівар F1. Коли ми прийшли до місця демонстрації, я був здивований. Перше враження було таким, що коренеплоди, нібито вилиті з воску. Настільки рівними вони були. Мені не вдалося помітити будь-яких серйозних дефектів. Це особливо важливо, коли мова йде про комбайнуванні з подальшим доопрацюванням. Вирощена на середніх і важких грунтах морква вимагає ретельного миття, що часто загрожує боєм. Коренеплоди, представлені на ділянці, повністю вирішують цю проблему. Але все по порядку.

Гібриди моркви

Всі представлені на поле гібриди належать до селекції французької компанії Clause. В Україні тільки один ексклюзивний імпортер цієї компанії - це компанія «Владам-Юг». Гібриди були посіяні 25-го червня. Зрошення стандартне - при появі сходів 200 м3 кожні 3 дні, з фази олівця - 200 м3 кожні 5 днів, у фазі активного наростання коренеплоду - поливи кожні 4 дні по 250 м3.

Мірафлорес F1 - середньостиглий гібрид тип Шантане (дозріває на 115-120 день). Має потужну листову масу, яка добре кріпиться до коренеплоду. Призначений для комбайнового збору і зберігання. Особливістю гібрида є яскраво-помаранчевий окрас коренеплоду і високий товарний вигляд після збирання і доробки, що покращує умови реалізації продукції. Незважаючи на приналежність до сортотипу Шантане, дає високий вал продукції (до 120 т / га).

Матч F1 - середньостиглий гібрид тип Нантский (дозріває на 110-120 день). При зменшенні норми висіву здатний форми- ровать більший коренеплід, що не позначається негативно на його товарних якостях і дозволяє використовувати гібрид на ряду з сортотипу Шантане (норми висіву коливаються від 750 тис. До 1,2 млн.). При цьому коренеплід зберігає свою довжину. Також немає бою при комбайновому зборі та миття. Матч F1 відомий високим вмістом каротину і сухих речовин, невибагливий до агротехніки, стійкий до альтернаріозу.

Сатурно F1 - ранній гібрид тип Нантский. Призначений для виробництва пучкової продукції з теплиць, з-під дуг, покритих плівкою або агроволокном. Добре переносить приморозки. Формує врожай на 50-55 день, що дозволяє фермеру вийти на ринок першим. Коренеплід яскраво-оранжевий, циліндричної форми. Підвищений вміст цукрів і каротину надають моркви високі смакові якості. Потенційна врожайність - 60-80 т з гектара. Другою особливістю гібрида після раннього дозрівання є однорідність кольору, форми і розмірів коренеплодів. 

Болівар F1 - середньостиглий гібрид тип Шантане для тривалого зберігання (дозріває на 110-115 день). Особливість гібрида - його універсальність. Завдяки високій адаптованості, він придатний для обробітку при різних грунтово-кліматичних умовах. Рослина формує вирівняні гладкі коренеплоди і потужну вегетативну масу, завдяки чому урожай легко комбайніруется. Гібрид придатний як для свіжого ринку, так і для тривалого зберігання. Практично не піддається гнилі. Серцевина невелика, коренеплід не тріскається при збиранні. За якістю і врожайністю не поступається типу Нантский.

Захист культури препаратами

Basf Для контролю бур'янів був використаний гербіцид Стомп® 330 довсходовому (6 л / га одноразовим внесенням). Використання даного препарату дозволяє створювати захисний екран для культури від широкого спектра бур'янів, препарат не вимагає закладення в грунт, тому зручний у використанні. Фунгіцидна захист моркви також не вимагає великої кількості обробок. Дворазова обробка препаратом Сігнум® з ряду продуктів бренду AgCelence® ефективно контролює основні хвороби моркви: альтернаріоз, борошнисту росу, білу гниль, іржу. Обробки проводяться в фази початку формування коренеплоду і в фазу його інтенсивного наростання в дозі 1,25-1,5 л / га. Але препарат вимагає використання великих обсягів води, щоб робочий розчин потрапляв на кореневу шийку, а не затримувався на бадиллі.

Навпаки, інсектицидна захист вимагає більшої уваги. Перші обробки слід починати з фази сходів для контролю спектра шкідників. Найкращі результати показують всім відомі препарати Бі-58® Новий (0,5-1 л / га) і / або Фастак® (0,1-0,15 л / га). Поряд з ними, для контролю шкідників в ранніх фазах розвитку, використовується препарат Номолт®, починаючи з фази формування коренеплоду.

Лінійка препаратів для захисту культури компанії BASF дозволяє контролювати негативні фактори при мінімальних затратах, також дозволяє скоротити нагрузку на персонал і техніку завдяки тривалою захисною пери одам і сумісності препаратів.

Доскональність харчування

В умовах ринку вихід на середню врожайність зовсім не обов'язково означає окупність витрат на продукцію. Тому важливо, щоб рослина була максимально забезпечено всіма факторами, в тому числі нагодовано досхочу не тільки елементами, але і фізіологічно активними речовинами. Варто врахувати, що правильне харчування культури дозволяє збільшити її стійкість до стресових факторів, а іноді коригування харчування є єдиним методом реабіліта- ції культури. В кінцевому підсумку, баланс елементів має вплив на зміст сухих речовин, транспортабельні якості, терміни і якість зберігання продукціі. 

Продукти компанії TerraTarsa спрямовані на досягнення всіх перерахованих цілей, завдяки збалансованому харчуванню, доступним формам елементів, наявності фітогормонів. Необхідно враховувати, що позакореневе підживлення стимуляторами дозволяє домогтися високої ефективності від зменшених доз добрив. Компанія має наступну стратегію підгодівлі для моркові.В фазі 2-4 листків застосовується позакореневе підживлення препаратом Спідфол Амино Старт (0,75 л / га), до складу якого входять елементи N15,7 P18 K19,4, а також сірка, бор, молібден , хелатованих: залізо, марганець, цинк і мідь. Також містить 1,2% амінокислот, 1 мг / л ауксинов і 0,6 мг / л цитокінінів. Якщо харчування культури проводиться шляхом фертигації або підгодівлею іншим препаратом, то препарат може бути замінений на Спідфол Амино Марін (0,5 л / га), який повністю складається з екстракту водоростей. До складу препарату входять P8,4 K5,6, а також хелатованих цинк і бор. Препарат містить більшу кількість амінокислот (5,8%), ауксинов (10,1 мг / л) і інших фітогормонів, що дозволяє рослині переносити стресові ситуації. Даний препарат може бути використаний при підгодівлі в суміші з 1 кг / га Новалон Фоліар (10-45-15 + 0,5 MgO + ME) або з препаратом Новалон (12- 40-13 + МЕ) (2 кг / га). Але ключовим моментом є формування достатньої площі листкової поверхні. Якщо ця умова не виконана, то слід подавати добрива шляхом фертигації (Новалон 10 кг / га за один полив), а препарати, до складу яких входять амінокислоти і регулятори, можуть бути використані при замочуванні насіння.

У фазі утворення листя кращий результат показує позакореневе підживлення сумішшю препаратів: 0,75 кг / га Спідфол Амино Вегетації (24,4-11,2-17,4 + МЕ + 1,2% амінокислот + 0,6 мг / л ауксинов + 2 мг / л цитокінінів) з препаратом Новалон Фоліар (1 1,5 кг / га) або Новалон (19-19-19 + 2MgO) (2-3 кг / га).

Велике значення має дворазова підгодівля на початку формування коренеплоду і під час його активного росту сумішшю препаратів Спідфол Бор 0,5-1кг / га (17% Бора) або Поверфол Борон (N6,8 B15) і Новалон Фоліар (1,5-2 кг / га) і Новалон (3-4 кг / га). Такий тандем дозволить збільшити стійкість рослин до хвороб коренеплоду і знизити вплив посухи на культуру. 

За 3 тижні до збору, з метою збільшити масу коренеплоду, рекомендується проводити підгодівлю сумішшю препаратів Новалон Фоліар (2 кг / га) і Новалон (4 кг / га). Слід розуміти, що при використанні продуктів, до складу яких входять біостимулятори в баковій суміші з добривами для листових підгодівлі, норми внесення добрив під час вегетації варто скорочувати. Також замочування насіння грає позитивну роль для ранньої моркви, підвищуючи її стійкість до знижених температур. Під час літньої вегетації підвищує стійкість до посухи, в тому числі до грунтової, як результат позитивного впливу ауксинов на кореневу систему культури. А для формування великого коренеплоду варто чергувати цитокініни і ауксини. Але в ранні фази вегетації слід з обережністю дозувати як добрива, так і біостимулятори, що містять гормони.

У разі якщо культура була піддана стресу в результаті приморозків, її реабілітація здійснюється застосуванням препа- рата Спідфол Амино Калмаг (3,5% MgO, 8,8% CaO, 43,6% амінокислот).

Капустяна Мозаїка

Мабуть, вцьому році одним з найбільш корисних овочів не тільки для шлунка, але і для кишені городника, стала пізня білокачанна капуста. І така тенденція змушує селекціонерів створювати все нові гібриди, вносячи все більше плутанини для фермера. Адже для кінцевого споживача білокачанна капуста має всього три кондиції: «хороша», «погана» і «хороша, але велика». 

Організатори Дня поля, аналогічно морквяної презентації, торкнулися агротехніку культури, але основну увагу приділили особливостям гібридів. Адже нинішній ринок диктує досить динамічні вимоги до продукції, яка претендує на оцінку «хороша».

Вибір гібрида

У колекції гібридів Clause є капусти, призначені як для свіжої реалізації, так і для переробки. Але такого поділу недостатньо. Якщо гібрид показав себе в одному регіоні, то немає ніякої гарантії, що споживач іншого регіону оцінить його так само високо. Тому одним з важливих критеріїв, що враховуються компанією, є відповідність естетичного вигляду продукції вимогам місцевих споживачів.

На демонстративному ділянці були представлені наступні гібриди білокачанної капусти: Центуріон F1, Бригадир F1, Скіф F1, Каунт F1, Мандарин F1.

Центуріон F1 - середньостиглий універсальний гібрид (100-110 днів вегетації). Залежно від норми висіву може формувати головку від 3 до 8 кг. Найбільш популярний для шинкування. Головка зелена зовні і біла всередині, відмінно переносити не тривале зберігання. Гібрид толерантний до ТРІПС та стійкий до фузаріозу. Центуріон F1 - найпопулярніший гібрид капусти в південних областях України, де при зрошенні показує найкращі результати. На демонстраційному ділянці при густоті стояння в 45 тис. Рослин маса головки становила близько 4 кг. 

Бригадир F1 - середньостиглий гібрид (110-120 днів вегетації) універсального типу. Також придатний для НЕ тривалого зберігання (4-5 місяців). Залежно від густоти стояння формує вирівняні головки від 3 до 6 кг. Добре стоїть в полі (до 6 тижнів), що дозволяє заощадити на збиранні та зберіганні, а прибирання виробляти вже після зупинки руху рідини врастеніі, що значно збільшить якість продукції. Особливістю гібрида є толерантність до високих температур. У північних, центральних і західних областях України Бригадир F1 показує непогану врожайність при вирощуванні без поливів (50-90 т / га). Це пояснюється потужною кореневою системою, яка дозволяє набагато легше переносити стресові бездощові періоди.

Скіф F1 - пізній гібрид ка порожні (до 140 днів), лідер по тривалому зберіганню (до 9 місяців). Практично не дає шлюбу і не втрачає споживчих якостей. Гібрид має високу стійкість до стресових факторів, толерантний до трипсу. Головка має витягнуту форму, щільна, складається з тонких внутрішніх листя. Стійка до розтріскування.

Мандарин F1 - пізній гібрид капусти (130 днів), призначений для тривалого зберігання. Головка вирівняна, витягнута. За останні тижні вегетації дає помітний приріст у вазі (до 30%). Підходить для господарств, де пізні капусти з більш тривалим терміном вегетації не встигають закінчити формування врожайності. Має відмінні смакові якості. 

Каунт F1 - пізній гібрид капусти (140 днів). Призначений для тривалого зберігання (до червня). Головки вирівняні, округлої форми. Усередині білі, щільні, з короткою кочеригой. Гібрид високоврожайний, стійкий до тріп сам, добре стоїть в поле. Прекрас але витримує загущений посів, що дозволяє закласти на зберігання головки вагою 2-3 кг, з метою поліпшення шити реалізацію продукції.

Захист культури препаратами Basf

Капуста - культура, де необхідно зберегти і корінці, і вершки. Тому найважливішими є превентивні заходи, що дозволяють боротися з хворобами і шкідників до того моменту, коли вони зіпсують товарний вигляд продукції або створять перешкоди для надходження в рослину всіх необхідних елементів живлення і вологи. Важливий вибір гібрида, але велике значення мають і хімічні засоби захисту нового покоління. 

Капуста є досить потужним конкурентом до бур'янів, як тільки зімкнуться ряди. Безумовно, після досягнення цієї фази немає сенсу проводити обробки грунту або застосовувати гербіциди. Тому компанія BASF пропонує для розсади капусти свій грунтовий гербіцид Бутізан® 400 в нормі 1,75-2,5 л / га.

Фунгіцидна захист капусти часто ігнорується на увазі поширення стійких гібридів. Але компанія пропонує свій продукт Ровраль® Аквафло проти сірої і білої гнилі, альтернаріозу, пероноспорозу. Оброблена даним препаратом продукція набагато краще зберігається, особливо, коли йдеться про закладення в сховища з обмеженою можливістю контролювати зовнішні чинники.

Аналогічно з морквою, інсектицидна захист капусти побудована на застосуванні суміші препаратів Бі-58® Новий і Фастак®. Така суміш дозволяє контролювати широкий спектр шкідників в результаті поєднання контактних і системних властивостей препаратів. Але варто врахувати, що препарати мають кілька різні темпі- ратурние діапазони: Фастак® найбільш ефективний при температурі 5-15 ° C, а Бі-58® Новий - при 20- 25 ° C. Проти лускокрилих можна застосовувати Номолт®. Препарат стерилізує яйцекладку. На Дні поля Юрій Савченко, кроп-менеджер з розвитку продуктів компанії BASF, зазначив окремо, що важливу роль для захисту культури має витрата води. До середини формування качана можна використовувати 300-400 л на гектар, проте в подальшому, щоб боротьба з трипсом і іншими шкідниками була ефективна, норму витрати води слід збільшити вдвічі, до 600-800 л на гектар, використовувати прилипач і збільшувати концентрацію препарату.

Лінійка добрив від TerraTarsa

Під час висадки розсади білокачанної капусти компанія рекомендує в початкових стадіях росту застосовувати Спідфол Амино Марін (0,5 л / га) і Новалон Фоліар, поступово збільшуючи дозу застосування з 0,5 до 2 кг / га або Новалон, збільшуючи дози з 1 до 4 кг / га. При формуванні головки Спідфол Амино Марін слід замінити на Паферфол Борон (0,75-2 л / га) або Паверфол Бор (0,5-1 кг / га), щоб збільшити стійкість до точкового некрозу.

В кінці формуванні головки рекомендується застосування продукту Спідфол Амино Кальмаг, щоб збільшити стійкість рослини до стресових факторів (особливо до високих температур і перепадів вологості). За 3 тижні до збирання врожаю можна провести останню підгодівлю продуктом Новалон Фоліар (2 кг / га) або Новалон (4 кг / га).

Епілог

Ще раз хочу відзначити, що організаторам Дня поля вдалося створити для гостей комфортну атмосферу, незважаючи на те, що насиченість програми вимагала певних часових рамок. Однак компактність заходу не вплинула на цінність доповідей. Ще одним приємним моментом став переїзд в конференц-зал, де експерт плодоовочевого ринку Східної Європи Тетяна Гетьман поділилася досвідом у сфері експорту овочевої продукції в Євросоюз. Були прозоро розкриті ризики, показані основні вимоги, шляхи і перспективи, але про це ми напишемо в окремій статті.

"За матеріалами журналу "Агронавігатор", №11/2016"

Автор: Володимир Горний