Компанія «Владам-Юг», офіційний дистрибутор насіння овочевих культур всесвітньо відомої французької селекційної компанії CLAUSE, спільно з концерном BASF і магазином «Агромакс» (насіння, добрива, ЗЗР, матеріали та обладнання для овочівництва) 14 серпня провели освітній семінар з вирощування томатів у відкритому грунті на базі ФГ Стефанюк (с. Дунів, Заліщицький р-н, Тернопільська обл.) для фахівців Тернопільської, Чернівецької та Хмельницької областей - регіону, що славиться овочівниками, які вирощують томати та іншу продукцію в плівкових теплицях, і має сприятливі грунтово-кліматичні умови для заняття овочівництвом. Виробникам презентували сім гібридів томату селекції CLAUSE (Ліона F1, Літтано F1, Стелла Ред F1, П'єтра Росса F1, Супернова F1, Акела F1 і Багіра F1) з плодами «слівовідной» і округлої форм. Мета заходу - продемонструвати на прикладі конкретного господарства, що займається промисловим виробництвом томатів, що високі врожаї якісної продукції в цьому регіоні можна отримувати не тільки в захищеному, але і у відкритому грунті, а гібриди, пропоновані компанією CLAUSE (Владам-Південь) характеризуються пластичністю і можуть успішно вирощуватися в різних регіонах України.

 Михаил Шульба - региональный менеджер компании «Владам-Юг» в Ровенской, Волынской, Львовской областях и Закарпатье

Стелла Ред F1 - характеризируется концентрацією великої кількості стиглих плодів на рослині (до 90% дозрівають одночасно), що робить його придатним для прибирання комбайном. Гібрид середньо-раннього терміну дозрівання, вегетаційний період 95-100 днів (від моменту посіву насіння). Плоди масою 60-70 г, відмінної якості і універсального призначення. Дуже солодкі (показник BRIX становить 5-5,5%), вирівняні за формою і розміром, мають товсту стінку, що сприяє транспортуванню на довгі відстані, без зеленої плями в районі кріплення з плодоложем. Рекомендована кількість рослин - 30 тис. / Га. У ФГ Стефанюк томат був висіяв 4 квітня, розсада висаджена в поле 25 травня (в умовах півдня України демонстровані гібриди томата сіють прямо в грунт). В умовах заходу і центру України цей томат використовують для цільноплідного консервування. На півдні його вирощують переважно для переробки. Плоди добре ховаються листям і не печуться на сонці, без пошкоджень доїжджають до ринку і користуються великим попитом. Літтано F1 - середньо-ранній гібрид, вегетаційний період становить близько 110 днів, дуже урожайний (100-120 т / га), придатний для прибирання комбайном. На початкових етапах розвитку гібрид формує дуже потужний вегетативний апарат, завдяки чому утворюється велика кількість пластичних речовин, які рослина використовує для формування плодів. Плоди однорідні, масою 85-90 г. На рослині утворюється 90-100 плодів і його врожайність приємно вражає. Томати дуже солодкі і смачні, містять 5,2-5,5% сухих речовин, привабливою яскраво-червоного забарвлення, м'ясисті і щільні, універсального призначення, затребувані для переробки і споживання свіжими. Гібрид відрізняється високим вмістом лікопіну (каротиноїдний пігмент), завдяки якому плоди мають привабливу насичену червоне забарвлення, а так- ж великим вмістом сухих речовин (більше 5,5%). З плодів виходять якісні продукти переробки - цільноплідного консервування, пасти, соки та ін. Плоди стійкі до розтріскування, не утворюють зеленої плями в місці кріплення плодоніжки. Гібрид характеризується концентрованим зав'язуванням і одночасним дозріванням плодів, високою і стабільною врожайністю. Стійкий до альтернаріозу, рясне листя куща сприяє захисту плодів від сонячних опіків. 

 

Гібрид досить пластичний і здатний використовувати всі сприятливі моменти для свого розвитку. Дуже добре реагує на додаткове харчування. В умовах крапельного зрошення і фертигації дає високі врожаї. Ліона F1 - гібрид середнього терміну дозрівання, призначений для промислової переробки і свіжого ринку. Відрізняється від Стелла Ред F1 і Літтано F1 більш потужною рослиною. Вегетаційний період - близько 75 днів (період від висадки розсади до початку дозрівання). Плоди вирівняні за формою і розміром на кисті, однорідного яскраво-червоного забарвлення, масою 120-140 г, дуже м'ясисті і щільні, мають товщину стінки близько 0,8 см. Містять сухих речовин не менше 5,2%. Гібрид - високоврожайний, відрізняється концентрованим зав'язуванням плодів і дружним дозріванням. Плоди володіють високими смаковими якостями як при вживанні свіжими, так і після промислової переробки. Ліона F1 дуже популярний у овочівників Закарпатської області. 

 

Вони вирощують його з використанням індивідуальних опор, максимально використовуючи його потенціал, розміщуючи близько 35-40 тис. рослин / га, домагаючись дуже високого врожаю. Рослина зручно пасинкується і весь поживно-освітлювальний потенціал максимально використовується ним на формування плодів. За таких сприятливих умов формуються дуже привабливі плоди, які можна реалізувати за вищою ціною. Гібрид має високий потенціал врожайності, має привабливу сливообразну форму плоду з носиком. Це типовий томат для свіжого ринку. Найбільш оптимально підходить для отримання врожаю в осінній період (т. зв. другий оберт у відкритому ґрунті), так як в цей час попит на такий томат дуже високий. П'єтра Росса F1 - як показав досвід кількох років, цей гібрид найбільш оптимально підходить для вирощування в умовах ФГ Стефанюк. Томат середньо-раннього терміну дозрівання, придатний для прибирання комбайном, цільноплідного консервування, переробки та для свіжого ринку. Плоди масою 70-80 г (висока однорідність за розміром і формою), дуже солодкі (BRIX в середньому становить 5,5- 6,0%), дуже щільні.

 

Насиченого темно-червоного забарвлення, легко відокремлюються від плодоніжки, відмінного смаку, дуже транспортабельні і добре зберігаються. В середньому врожайність П'єтра Росса F1 - більш 100 т / га. Гібрид дуже добре зав'язує плоди в умовах регіону, має достатню стійкість листового апарату до захворювань, формує найбільш щільні плоди з асортименту гібридів томату селекції CLAUSE для відкритого грунту. Він здатний плодоносити до заморозків. У разі підмерзання верхівки рослини, вціліла частина забезпечує формування плодів що залишились. Рослина утворює потужну кореневу систему, досить сильний вегетативний апарат. При правильному і своєчасному виконанні всіх елементів технології можна отримати дуже високий урожай якісних плодів. Акела F1 (новинка) - ідеально підходить для весняно-літнього обороту. Дає відмінний результат при вирощуванні для отримання врожаю в літньо-осінній період. Вегетаційний період становить 85-95 днів (від посіву до дозрівання плодів). Плоди привабливою округло-видовженої форми, щільні, внутрішня структура - багатокамерна. Гібрид стрессоустойчів, легко переносить спеку і перші зниження температур восени. Акела F1 - один з найбільш потенційно високоврожайних гібридів. Плоди транспортабельні, володіють привабливими споживчими якостями. Рослини утворюють потужну кореневу систему. Плоди мають дуже привабливу насичену червоне забарвлення. Багіра F1 - вегетаційний період становить 75 днів (від висадки розсади), відомий і популярний гібрид «біфтомата». Його вже кілька років вирощують в західних областях, а в Україні - понад 10 років. Плоди м'ясисті, багатокамерні, масою 200-220 г (діаметр 82 мм), вирівняні, привабливої округлої форми, ідеально підходять для свіжого ринку. Багіра F1 за всіма показниками дуже схожий на тепличний томат, хоча утворює якісні плоди і високоврожайний у відкритому ґрунті. Урожайність, щільність і смакові якості - дуже високі. Не менш важливо, що зібраний в пізні рядки урожай може зберігатися близько місяця, і тоді товар можна реалізовувати за більш вигідною ціною. Один з найбільш пластичних гібридів - успішно адаптується до умов різних зон овочівництва. Дуже врожайний, відмінно переносить транспортування, добре зберігається. На плодоніжці є колінце, що дозволяє легко знімати плоди, і з частиною плодоніжки що лишилася вони більш привабливі на прилавку. Супернова F1 (новинка) - найбільш ранній томат в лінійці гібридів з округлою формою плода. Формує плоди дуже солодкі, вирівняні, масою 250 г, привабливою округлої форми, злегка приплюснуті з характерним носиком, затребувані на свіжому ринку, дуже щільні і транспортабельні. Внутрішня структура плодів багатокамерна. Це томат, в якому селекціонерам вдалося втілити раннєстиглість і високі товарно-споживчі якості.

 

 

Гібрид утворює вирівняні плоди протягом усього періоду дозрівання. Супернова F1 - гібрид, гідний кожного фермера.

ПРЯМА МОВА Михайло Шульба, регіональний менеджер компанії «Владам- Південь» у Рівненській, Волинській, Львівській областях та Закарпатті: - Сьогодні ми демонструємо гібриди-новинки томату польового для механізованого збирання, а також округлого томату для свіжого ринку, які в літньо-осінній період здатні конкурувати з традиційним томатом регіону, томатом вирощеним під плівкою. Юрій Савченко, кроп-менеджер по спецкультрурам компанії BASF: - Систему захисту кожної овочевої культури доводиться розробляти, виходячи зі специфічних умов кожного регіону, постійно її модифікуючи. Існують «шаблонні» технологічні карти, але як показує практика, в кожному випадку доводиться вносити в них ті чи інші зміни / доповнення, на що можуть впливати фітопатологічні та ентомологічні фактори. Компанія BASF  в своєму розпорядженні має широкий спектр засобів захисту овочевих культур, у тому числі і томата. Для захисту від шкідників в портфоліо компанії є вже продукти що добре себе зарекомендували: Бі-58® Новий, Фастак® і Номолт®. Препарат Номолт® особливо ефективний проти совок, загроза пошкодження якими з кожним роком збільшується. Діюча речовина Номолта® впливає на синтез хітину у шкідника. При переході личинки з однієї фази в іншу при обробці Номолтом® процес синтезу хітину у них порушується і личинки гинуть. Якщо яйцекладка була проведена шкідником на нанесений препарат, то яйця стають стерильними. У боротьбі з колорадським жуком препарат Номолт® також дуже ефективний. При нормі використання 150 г проблема цього шкідника повністю знімається (рекомендується використовувати в баковій суміші з Фастаком®, 50 г / га). Препарат Регент® ефективний для захисту овочевих культур від грунтових шкідників. Томати, починаючи з фази 6-8 листів, коли утворюється перший кисть, вимагають захисту від патогенів. Її необхідно вибудовувати, починаючи з препаратів контактної дії (Полірам® ДФ) і мідьмістних препаратів до цвітіння. Надалі застосовуються продукти більш сильної, системної дії, такі як Акробат МЦ (д. В. - Демітаморф). Цей препарат вже більше 20 років присутній на ринку. До нього не виробляється резистентність у патогенів. Фунгіцид Орвего® також входить в систему захисту томата, це «сумішевий продукт», препарат європейської якості, що дозволяє вже через чотири дні після обробки збирати плоди для продажу. Препарат здатний утримуватися на поверхні рослини і не дозволяє патогенам розвиватися. Орвего® здатний знаходиться на рослині до 4 циклів опадів і протягом тривалого періоду захищати його від проростання грибів. Фунгіцид Кабріо® Дуо ефективний проти альтернаріозу і фітофторозу. 

 

Препарати фунгіцидної дії Сігнум® і Кабріо® Топ мають ефект AgCelence®, який допомагає рослинам, за умови його нанесення до прояви стресового моменту (нестача вологи, високі температури, хімічні інсталяції та ін.), краще переносити несприятливі умови. Він також здатний позитивно впливати на нітратний склад рослин. Препарат Сігнум® при невеликій дозі застосування (250-300 г / га) здатний захищати томат від альтернаріозу. Пірокластробіни, що містяться в препаратах Кабріо® Топ, Ка- бріо® Дуо і Сігнум®, стимулюють якісне проходження фізіологічних процесів, що сприяє більшому накопиченню цукрів і сухих речовин. Унікальність препаратів BASF для захисту томатів полягає в тому, що вони сумісні в бакових сумішах. Рекомендується стежити за pH води (найбільш оптимальна 5,5-6,5), особливо якщо її беруть із відкритих джерел або з свердловини. Любові Лучко і її чоловікові Анатолію (с. Жбанок, Кам'янець-Поділь- ський район, Хмельницька обл.) Дуже подобаються гібриди овочевих культур селекції CLAUSE. І не тільки їм, але і покупцям їхньої продукції. З гібридів томату вирощують Супернова F1, Літтано F1, Багіра F1 і Афені F1 (рожевоплідний). Продукцію, вирощену з насіння компанії CLAUSE, дізнаються покупці, оскільки при селекції було приділено особливу увагу смаковим якостям. Гібриди створені для споживача, смачні, з привабливим зовнішнім виглядом і консистенцією, і в той же час - вони володіють високою транспортабельністю. Марія, Петро та їхній син Юрій Стефанюк (с. Дунів, Заліщицький р-н, Тернопільська обл.): - З компанією CLAUSE (Владам- Південь) ми співпрацюємо вже досить довго. Цього року ми вирішили спільно організувати День томатного поля, щоб продемонструвати потенціал гібридів томату селекції CLAUSE для відкритого ґрунту і показати виробникам овочевої продукції регіону, що цю культуру успішно можна вирощувати не тільки в плівкових теплицях, а й в умовах відкритого поля. І незважаючи на екстремальні погодні умови сезону, думаю, нам це вдалося. Демонстрація гібридів CLAUSE показала, наскільки якісно вони проявляють себе в умовах нашого регіону. Наш край раніше славився виробництвом овочевої продукції у відкритому ґрунті, але з часом площі, що відводяться під них, перейшли під зернові культури, а велика кількість томату та інших овочів в регіоні виробляється під плівкою. Ми вирішили відновити ці традиції. Адже ґрунтово-кліматичні умови нашого регіону повністю підходять для вирошування не тільки томата, але й інших овочевих культур.

 

Можна отримувати продукцію місцевого виробництва, працевлаштовуючи населення, а не завозити її з інших регіонів, витрачаючи кошти на транспортування. За рахунок високопродуктивних гібридів CLAUSE в селі, при відсутності можливості працевлаштуватися, маючи якусь техніку і ділянку землі, завдяки наявності широкої лінійки гібридів з різним терміном дозрівання можна створити конвеєрне виробництво томата, а варіювання форми та забарвлення плодів, а спектр гібридів здатний задовольнити вимоги будь-якого покупця. На цьому можна отримати непоганий прибуток. Наша головна мета - показати, що село також може розвиватися, і що немає нічого складного, головне - бажання. Представники компанії CLAUSE і BASF завжди поспішають прийти на допомогу - і в питаннях підбору гібридів, виходячи з існуючих ґрунтово-кліматичних умов або ж для задоволення потреб певного сегмента ринку, а також стосуються технологічних моментів вирощування та захисту рослин. Цього року ми вирощуємо майже всю лінійку гібридів сливовидного томату селекції CLAUSE для переробки та реалізації на свіжому ринку. У регіоні плоди подібного типу користуються попитом для консервування. З них найбільш перспективним ми вважаємо П'єтра Росса F1. Він здатний давати 120 т / га товарної продукції. Інші гібриди, з більш великою «сливкою», такі як Літтано F1 і Лівона F1, також по-своєму гарні, їх плоди затребувані. Плоди Стелла Ред F1 найкраще підходять для консервування. Завдяки рясному листі куща томати укриті від потрапляння прямих сонячних променів. Гібриди з круглою формою плоду - Акела F1, Багіра F1 і Супернова F1 - цього року ми спробували вирощувати вперше. Найбільш результативним виявився Супернова F1. Незважаючи на екстремальні погодні умови, гібрид показав високу зав`язуваність плодів, які добре сформувалися й набули високої товарної якості. Завдяки високій щільності, плоди досить важкі і їх можна доставляти до місця реалізації без ушкоджень. Також у плодів є «носик», що привертає увагу українських споживачів. З томатів подібного типу вони віддають перевагу саме йому. Плоди Супернова F1 мають привабливе насичено-червоне забарвлення, рясний аромат, а за смаковими якостями перевершують всіх. Вони не мають аналогів і нагадують томати з дитинства - вирощені на городі. Всі гібриди володіють прекрасними смаковими якостями - справжній смак грунтового томата з явно вираженим ароматом і смаком.