Сьогодні, напередодні посіву цвітних капуст, ми хочемо поділитися знаннями і досвідом польських фермерів в успішном вирощуванні цвітних капуст для переробки та свіжого ринку.

Це стало можливо завдяки селекційній компанії «CLAUSE», яка організувала і провела 2 дуже цікаві зустрічі українських і польських фермерів в Польщі.

odin                dva
Пан Генрі Собчук, польський фермер   Григорій Іванов, менеджер CLAUSE в УкраЇні


Перша зустріч відбулася 2 жовтня 2013 року в місті Наброж, що в 30 км від львівського кордону. Там нас зустрічав і ділився досвідом господар фермерського господарства пан Генрі Собчук. Пан Генрі на 10 га вирощує цвітну капусту і брокколі. Разом з дружиною і дітьми працює на землі вже 15 років. В основному спеціалізується на вирощуванні цвітної капусти для переробки на заморозку і для реалізації на свіжому ринку. Технологія вирощування пана Генрі Собчука пристосована для вирощування цвітної капусти без поливу. Для цього спеціально підібрана схема висадки міжряддя 0,7 м і в ряду 0,52 м = 27 473 висаджених рослин, зі зменшенням густоти стояння на 1 га. В Україні краще підійде схема висадки з міжряддя 0,7 м і в ряду 0,4 м = 35 715 висаджених рослин. Вона обгрунтована використанням крапельного зрошення і більш теплим кліматом. Дуже багато уваги приділяється вирощуванню якісної розсади. Найкраще висаджувати молоду загартовану розсаду у віці 25-30 днів. Якщо розсада перестоїть більше цього строку, ви ризикуєте, що вегетаційний період вирощування затягнеться. І рослина утворює більше оптимальної кількості листків для переходу в генеративну фазу зав'язі суцвіття, а після в фазу зростання. Висадка проводиться у 2 декаді липня.

Пан Генрі поділився на зустрічі схемою листових підгодівель, які він застосовував в посушливий період вирощування для нівелювання стресу. Тут і гумінові кислоти після висадки - фосфор + бор + молібден 2-3 тижні після висадки. Під час формування суцвіття - магній і бор + кальцій в недбалої формі. Для росту суцвіття препарат з максимальною кількістю калію.

Програма листових підгодівель капусти
від компанії TRADECORP

tab

Кліматичні умови для цвітної капусти:

Оптимальне зростання цвітної капусти на фото:

 tri

Прохолодний і вологий клімат найкраще підходить для цвітної капусти. Оптимальна середньодобова температура для цієї культури 15-20°С. Це дозволяє зберегти баланс між вегетативним і генеративним зростанням. І отримати урожай суцвіть своєчасно. Крім температури впливає такий фактор, як вік розсади, про який ми раніше вже згадували.

Як при занадто високій, так і при дуже низькій середньодобовій (вдень і вночі) температурі суцвіття не утворюються. Зростають лише додаткові листя.

Занадто високі середньодобові температури часто є причиною таких фізіологічних порушень, як ворсистість. Голчастими суцвіття стають в основному через зниження температур (після заморозків).

chetire        pyat

Роздвоєння відбувається через перерви в зростанні і розвитку. Причина перерв: нерегулярне надходження азоту. Занадто щільна густота висадки.

shest          sem

Всі ці симптоми пов'язані з кліматичними умовами вирощування. І проявляються в різні періоди. Запобігти їх появі можна плануючи рядки висадки, періоди збирання, своєчасне внесення добрив, як під корінь, так і по листу. У цвітної капусти плід квітка, тому польські фермери багато приділяють уваги таким елементам харчування як бор, кальцій, молібден, цинк, залізо, магній. Для кращого засвоєння препаратів через лист використовують легко доступну хелатну форму добрив з використанням ад'юванта для кращого покриття листкової пластинки і устьиц, через які добриво і потрапляє в рослину.

Цвітні капусти на полі пана Генрі Сопчука

Менеджер компанії «Clause» пан Хуберт Табор представив асортимент і розкрив відмінні риси кожного гібрида.

САБОРД F1 Новинка

vosem

Універсальний гібрид.
Вегетаційний період 80-85 днів.
Підходить для стресових умов вирощування. (Підвищення температур, зниження температур).
Рослина за 80-85 днів дає великі суцвіття, 2-2,5 кг.
Структура головки оптимально підходить для розбору на суцвіття. Добре витримує загущені посадки і дає хороший урожай. Реально отримати понад 26 тонн/га!
Стандарт для переробки в Польщі - 15 тонн суцвіть з 1 га.
За кольором цвітна капуста діляться на: Екстра; 1 - 2 клас.
САБОРД F1 можна віднести до екстра-класу за кольором.
Не мало важливий момент, колір повинен бути вирівняним, інакше при поділі на суцвіття в загальній масі трохи темніший колір, і суцвіття сильно виділяються.
Вид суцвіття:

devyat     decat       odinnadcat

Розподіл на суцвіття:

dvenadsat      trinadsat       chetirnadsat

Висновок: Саборд F1 відмінно підходить для переробки. Вага голови 2-2,5 кг. Щільний. Великий відсоток виходу стандартних суцвіть. За кольором і врожайності відмінно підходить для переробної промисловості.
У Польщі дану новинку позиціонують як лідера в продажах. Саме так ми познайомилися з Сабордом на полі Генрі Собчука. 2014 рік став першим роком випробувань і вже перших продажів для вирощування цього успішного гібрида в Україні. Один з важливих плюсів Саборд F1 - це те, що суцвіття саме вкривається листям від прямих сонячних променів. За відгуками фермерів потрібно дуже постарається, щоб розкрити шар листя, що закривають суцвіття. Саме ця його особливість дозволяє отримати ідеальні білосніжні суцвіття.

БРИГАНТИНА F1 Новинка

Універсальний гібрид.
Вегетаційний період 75 днів від висадки розсади.
Створена для двох напрямків: переробки, розбір на суцвіття і продажу для свіжого ринку.
Внутрішня структура - не пухка, тверда, дуже солодка.
Добре розбирається на суцвіття. Великий % стандартних суцвіть.
Раніше за термінами дозрівання Саборда F1. 95% зібраної продукції на полі.
Вид суцвіття:

pyatnadcat      shestnadsat        semnadcat

Розподіл на суцвіття:

vosemnadsat        devyatnadsat        dvadsat

Висновок: компактна, щільна головка, добре ховається в листі. Потужна сила росту. Особливість: зручний розподілу на суцвіття. При цьому дрібні суцвіття не розпадаються. Завдяки добре розвиненій вегетативній масі рослини, білосніжні головки знаходяться під якісним укриттям листка. Середня вага головки - 2-2,5 кг.

АВІЗО F1

Пан Генрі Собчук вирощує цей гібрид вже тривалий термін. Так як він працює на ринку Європи понад 35 років. Авізо F1 радує фермерів своєю стабільністю. В'яже суцвіття навіть в несприятливих умовах. Сильна коренева система. Суцвіття оптимально підходить для переробки та заморозки.

dva_odin      dva_dva          dva_tri

Висновок: Авізо F1 - лідер в Європі, перевірений часом!

dva_chetire

Друга зустріч українських і польських фермерів була проведена компанією «CLAUSE» 4 жовтня 2015 року, також у Польщі.

     Тема заходу: цвітні капусти для переробки. Місце проведення - місто Хшанув, що розташувався в 40 км від відомого міста Кракова. Саме в цьому регіоні вирощується близько 70% всієї кольорової капусти в країні.

     З огляду на схожі кліматичні умови і географічне розташування овочівники в Україні та сусідній Польщі під час вирощування цвітної капусти стикаються з одними і тими ж проблемами, часто застосовують однакові агротехнології.

     Ось чому українським фермерам так корисно спілкуватися і консультуватися з польськими колегами. Обмін досвідом саме на часі для овочівників обох країн, адже він допомагає визначитися з вибором насіннєвого матеріалу, добрив, захисту і технологій вирощування.

dva_pyat            Даний захід було проведено на базі фермерського господарства пана Грегоша Станіка. Фермер пан Грегош Станік вже більше 15 років на 15 га вирощує цвітну капусту і брокколі. В основному спеціалізується на вирощуванні цвітної капусти для переробки на заморозку. Він має механізований цех по переробці цвітної капусти, розбору на суцвіття і подальшій підготовці до заморожування. Крім кольорових капусти і броколі, пан Грегош вирощує для сівозміни картоплю.

Для свого поля пан Грегош Станік вибрав насіннєвий матеріал компанії «CLAUSE», а саме кращих 5 гібридів цвітної капусти для переробки.

Розсаду фермер виростив в плівковій теплиці, використовуючи касети. Розсаду рекомендується вирощувати протягом 25-30 днів, не перетримувати. Пан Грегош строго дотримувався рекомендацій.

Посів був проведений 17 червня. Перед висадкою (через 30 днів) розсаду дуже добре полили, для того щоб дати рослинам можливість краще прижитися.

Схема висадки: міжряддя 0,70 м і в ряду 0,45 м = 31 746 рослин на 1 га. Схема спеціально підібрана для вирощування на природному зрошенні.

Польські фермери не шкодують коштів, а вкладають їх в землю з метою отримання максимального врожаю.
По-перше, вони роблять повний аналіз грунту, адже цвітна капуста дуже вимоглива до живильних речовин в грунті. Спираючись на отримані дані, під заплановану врожайність вносять добрива 60% восени, 30% навесні та 10% по вегетації.

По-друге, велику увагу польські фермери приділяють кислотності грунту. Низьке pH викликається слабким засвоєнням елементів живлення, що може спричинити за собою порушення в рості і розвитку рослин. Тому, в разі потреби фермери проводять хімічну меліорацію, вносять вапно, фосфогіпс, Дефекат (в Польщі є цукрові заводи), приводячи кислотність в оптимальну для цвітних капуст (pH 6,5-7).

Цвітна капуста для переробки на полі пана Грегор Станіка:

Менеджер компанії «Clause» пан Хуберт Табор представив асортимент і розкрив відмінні риси кожного гібрида. Перед початком заходу він розповів нам про важкі погодні умови, що склалися влітку 2015 року. Висока температура і мінімальна кількість опадів - ті чинники, які ускладнюють процес вирощування будь-якої рослини. Але, завдяки своєчасним листовим і кореневих підгодівлям, правильно підібраним гібридам від компанії «Clause», стресові умови вдалося нівелювати і в результаті отримати відмінний урожай.

Гібрид Саборд F1

Вегетаційний період 82 дня від висадки розсади. Потужний листовий апарат відмінно вкриває суцвіття. Дуже добре підходить для переробки. Відрізняється білосніжними суцвіттями. Середня вага 2,5 кг і вище. Довжина ніжки суцвіття підходить для переробки механічним способом. Гібрид Саборд F1 пан Грегош Станік вирощував другий сезон і дуже задоволений отриманими результатами.

Анвар Елібаєв, агроном-дослідник ТОВ «Владам-Юг»:

"В Україні ця новинка успішно працює. Якість і врожайність Саборд F1 встигла оцінити вже велика кількість фермерів з різних регіонів країни.

Крім Саборда F1, з лінійки цвітних капусти компанії «CLAUSE», найбільш оптимально підходять до клімату України, слід виділити два гібрида: Немо F1 і Наутілус F1".

Немо F1

dva_shest

Призначений для весняно-літнього та літнього циклу вирощування. Період дозрівання залежить від умов вирощування і коливається в межах 60-70 днів. Сорт має унікальну здатність до стабільного формування головки в літніх стресових умовах і в умовах високих температур. Суцвіття правильної округлої форми, красивого яскраво-білого кольору, щільно притиснуті один до одного. Має самовкривну здатність. Дуже висока якість головок, дружність дозрівання, вирівняність за розміром і формою, гарантований урожай в стресових умовах літнього періоду - ось особливості Немо F1!

Наутілус F1

dva_sem

Даний гібрид відрізняється своєю універсальністю. По-перше, його можна вирощувати як в літній, так і осінній період. По-друге, завдяки потужному листу, який повністю вкриває головку, можна отримати ідеально білі суцвіття вагою 1,2-1,7 кг. А по-третє, потужна коренева система - це запорука розвитку рослини навіть в стресових умовах.

На поле поряд з українськими фермерами були присутні і польські фермери. Останні відкрито ділилися досвідом господарювання в Польщі і, не приховуючи, заявили, що цвітні капусти компанії «Clause» є лідерами в Польщі і, безсумнівно, в світі.

Осінь - сезон цвітної капусти. В основному, вирізка йде на «фреш-маркет», а частина фермерів готує суцвіття до переробки і подальшої передачі його на заморозку.

Переробка та заготівля цвітної капусти для заморозки

Після поля пан Грегош Станік запросив усіх присутніх на заході оглянути його цех для переробки і підготовки суцвіть для подальшої заморозки.

dva_vosem

 

      dva_devyat
     
tridsat       tri_odin      tri_dva

Збирають цвітну капусту з листям на причіп або в ящики, коли максимально низька температура. У складі є кілька варіантів розбору на суцвіття (в Польщі суцвіття називаються «ружечкі»). Перший варіант, з якого раніше починали, ручний спосіб на спеціальному столі з транспортером. Суть його: одні люди відокремлюють листя, а інші вручну маленькими ножами відокремлюють суцвіття від качана.

Пан Грегош Станік придбав напівавтоматичну машину за 4000 євро. Завдяки їй процес розбору цвітної капусти на суцвіття для подальшої заморозки помітно прискорився. Після цеху частина суцвіть фасують в сирому вигляді для супермаркету, а іншу частину відразу передають на завод для подальшої доробки і заморозки. Як правило, суцвіття короткочасно бланшують і різко заморожують при температурі мінус -17°С.

Урожайність цвітної капусти в середньому 26 тонн з 1 га. Якщо розбирати на суцвіття врожайність 15-17 тонн з 1 га. Це стандарт для Польщі. Ціна закупівлі у фермера на момент проведення семінару за 1 кг на «фреш - маркет» становила 0,45 євро.

Підводячи підсумок, чітко бачимо, що в майбутньому підготовкою і доопрацюванням цвітної капусти буде займатися безпосередньо фермер. Наприклад, українським фермерам потрібно буде освоїти підготовку суцвіть цвітної капусти перед заморожуванням, як це вже роблять наші сусіди польські фермери. Завдяки двом поїздкам, організованим компаніями «CLAUSE» і «Владам-Юг» ми має можливість познайомити Вас з гібридами цвітної капусти від компанії «CLAUSE», які оптимально підходять для переробки та заморозки. Дізналися, як легше і ефективніше головки розбирати на суцвіття. Які вимоги до підготовки суцвіть перед заморожуванням. Всіма цими знаннями ми із задоволенням ділимося з Вами, дорогі читачі, на допомогу Вам для реорганізації ринку цвітної капусти і розширення його меж.