Мало хто з аграріїв не чув про таке захворювання, як Чорна ніжка, а багато хто навіть відчули, як то кажуть «на собі», його шкідливість. Але, незважаючи на безліч вже існуючої інформації по боротьбі з Чорною ніжкою, проблема все ж залишається. Давайте з'ясуємо: що є джерелом захворювання, як воно розвивається і проявляється?
 
Чорна ніжка - захворювання, поширене практично повсюдно і є надзвичайно шкідливим в сиру погоду, а також при вирощуванні рослин на перезволожених грунтах. Розвитку захворювання сприяють різкі перепади температури протягом доби або тривале зниження температури. Також одним з важливих чинників є полив рослин холодною водою.
 
У період вирощування розсади симптоми проявляються у вигляді потемніння прикореневої частини стебла.
 
Збудників чорної ніжки декілька:
 
1) Olpidium капустяна,
 
2) пітіум debaryanum,
 
3) ризоктонія solani,
 
4) Fusarium oxysporum f.sp.radicis-lycopersici.
 
Гриби роду Olpidium і роду Pythium вражають рослини від початку проростання насіння до фази 2-3 справжніх листків. При цьому прикоренева частина стебла стає водянистою, буріє і загниває. У результаті рослини вилягають і гинуть. А Olpidium капустяна навіть є переносником деяких патогенних вірусів.
Дорослу розсаду вражає гриб Rhizoctonia solani. У цьому випадку уражена частина стебла темніє і підсихає. Такі рослини зазвичай не гинуть, але гірше розвиваються і довше приживаються після висадки в поле.
Гриб Fusarium oxysporum f.sp.radicis-lycopersici в закритому грунті може викликати масові випади розсади при використанні зараженого субстрату або насіння. У відкритому грунті захворювання менш шкідливе, однак у південних регіонах України трапляються масові випади рослин і в період плодоношення. У відкритому грунті фузаріозна коренева гниль частіше розвивається на легких безструктурних грунтах і на штучних субстратах.
Для розвитку цього гриба сприятливі:
- Підвищена вологість субстрату в прикореневій зоні рослини
- Різкі коливання гігротермічного режиму субстрату і повітря (виявляється найбільшою мірою)
- При низькій освітленості і підвищеній температурі субстрату (27-28 0С).
За таких умов виділення токсинів гриба Fusarium oxysporum f.sp.radicis-lycopersici збільшується і рослини швидко гинуть.
Але при температурах нижче 5 0С і 35 Вище 0С розвиток гриба зупиняється.
Fusarium oxysporum f.sp.radicis- lycopersici - відносно спеціалізований патоген, тому накопичується в субстраті при малооб'ємному вирощуванні томатів. Інфекція по судинах рослини потрапляє в плоди, в яких утворюються інфіковані насіння (до 0,01%), але основне зараження насіння відбувається під час виділення та ферментації.
При його діагностиці найбільш важливою відмітною ознакою є обмежене поширення некрозу в області центрального кореня, кореневої шийки і нижній частині стебла. На пошкоджених ділянках утворюються бурі вологі виразки, іноді покриті рожевим нальотом, центральний циліндр кореня стає бурим, а кора загниває.
Збудники чорної ніжки зберігаються в грунті у вигляді: цист (Olpidium), ооспор (пітіум), склероциїв (Rhizoctonia) і хламідоспор (Fusarium). Накопичуються вони при беззмінному вирощуванні розсади капусти в парниках і теплицях.
Отже, можна зробити невеликий підсумок: при вирощуванні розсади для розвитку такої хвороби, як Чорна ніжка сприятливі: висока вологість і кислотність грунту, загущені посіви, полив холодною водою, перепади (або тривалі пониження або підвищення) температури. Тому, щоб зберегти розсаду від напасті під назвою «Чорна ніжка» необхідно дотримуватися простих, але дуже важливих правил вирощування розсади.
                                                                                                                             
                                                                                                                               Агролабораторія «Владам»,
                                                                                                                              Турбота про Ваш врожаї!