ДОСВІД ВИРОЩУВАННЯ КАПУСТИ БРИГАДИР F1 В ФГ СОЛЬСЬКИЙ В.Д. (ВІННИЦЬКА ОБЛ.)

brigadir              В славному с.Вінницькі Хутори під Вінницею на благословенних півтораметрових чорноземах вирощують безкраї поля капусти. Цю місцину в народі жартома називають «капустяним раєм». Тай дійсно, капуста тут росте, як на «дріжджах». Полив проводиться небесними дощувальними машинами типу «хмара», завдяки чому зростають величезні поля капусти. Але з кожним роком небесні ірігатори роблять великі перерви в постачанні води, наступає засуха, період, коли потрібно зупинитися, обернутися назад та проаналізувати й переосмислити все, з молитвою звернутися до Бога.

 

     Не обминули насущні труднощі нестачі води і овочівника в третьому поколінні Василя Дмитровича Сольського, який з 1997 р. вирощує овочі на 60 га. Василь Дмитрович, людина активна та енергійна, він завжди любить бути «у штурвала». Сам керує трактором під час посіву, і ось сьогодні він за кермом ЗИЛа, керує збором капусточки, готовий ділитися секретом успіху. Так як попередній рік був фінансово складний для більшості овочівників України, каже фермер, змоги встановити крапельне зрошення не було, тай не всі поля мають підвід води. Треба було шукати вихід. Як кажуть «по молитвам Вашим воздасться Вам», так і сталося. Василь Дмитрович підібрав для себе посухостійкий гібрид, який вже давно облюбували Терпопільчани із Лановецької філії «капустяного раю» за його стійкість до посухи, хвороб та найголовніше – прекрасні смакові якості, якими славляться всі гібриди французької селекції. Адже, при перенасиченому ринкові люди особливу увагу починають звертати на якість, тому жорстку капусту, яка має гіркоту, купувати ніхто не хоче. Секретний гібрид звуть відповідальним словом Бригадир F1.         solskiy

     Як виростити його, по-батьківськи, розповідає Василь Дмитрович. «Головне -правильно висіяти» - каже господар. Висів проводився 10 квітня овочевою сівалкою СО-4 радянського виробництва, норма висіву 125 тис. рослин на га, це приблизно 0,5 кг. Насіння Бригадиру F1 завжди оброблене від хвороб Тірамом,  але також обробляю насіннєвий матеріал від Блохи протруйником Круїзер. При появі всходів фермер спокійний – шкідник не погубить майбутній урожай. Від бур’янів проводиться оприскування гербіцидом Бутізан 400 в період набухання насінини нормою 2 л/га. Потім, за 2-3 дні до всходів проводить обприскування Раундапом. Далі проводиться одна ручна просапка, обробка Бутізаном в суміші з Фюзілат Форте та 3 міжрядні рихлення для кращої аерації, по мірі злежування ґрунту. Після формування 5 листка проводиться проріджування та пересадка капусти. З 1 га отримуємо ще додатково 1,5 га розсадної капусти. Варто відмітити, що завдяки потужній енергії росту Бригадир F1 прекрасно приживається, головне не перетримати розсаду. Завдяки основному осінньому внесенню 350 кг/га нітроамофоски, рослини прекрасно розвиваються лише підтримуючись листовим підживленням комплексними добривами Розасоль з акцентом на Фосфор, Кальцій, Бор на початкових етапах та Калій, Фосфор, Сірка, Молібден в період наливу головки. Нурел-Д+Бітоксібацилін, Енжіо+ Боверін, Спінтор+Ліпідоцид, Актара+Боверін - це обов’язкові інсектицидні обробки, які чергуються по мірі появи шкідників, особливу увагу звертаю на трипса.

djiga            Завдяки потужному восковому нальотові Бригадир F1 стійкіший за інші гібриди до трипса та хвороб, зокрема фузаріозу. Але без фунгіцидних обробок не обходиться: Квадріс, Ридоміл, Амістар Екстра, Дітан-М, Тіофіт Джет, Мідян Екстра – ось така послідовність обробок. Варто відмітити, що в минулому році я спробував біопрепарат Фітоцид та Біокомплекс БТУ для овочевих, які зразу показали результат. Збираємо з гектара в середньому по 80 т/га товарної капусточки.

     На питання «Чому вам сподобалася капуста Бригадир?», Василя Дмитровича  дав впевнену відповідь  – «Бригадир F1 - це середньо-пізня капуста, яка довго стоїть в полі та стійка до розтріскування. Це дуже важливо, особливо в цей рік, коли інші гібриди попереростали і начали тріскати. Завдяки потужному кореню, великій листовій масі (ранком, коли велика посуха, мию руки в росі з листя) та сильному восковому нальоті вона прекрасно переносить засуху і температуру під 40°С, яка стояла на Вінниччині 3 місяці. Не знаю, як це вдається французьким селекціонерам, але вони поєднали не поєднуване – прекрасний смак, як свіжої капусти так і квашеної, хорошу лежкість та стійкість до хвороб і посухи. Я дуже задоволений Бригадиром F1. Мене спочатку налякала ціна за насіння (порівняно з вітчизняними сортами), але коли я отримав такі результати, я зрозумів, що насіння варте більшого. Зараз не час економити, бо зекономлена тисяча гривень на насінні, дає великі «мінуси» на якості, урожаю та купі витраченого часу та нервів, щоб реалізувати второсортний продукт.

     З Бригадиром F1 мені приємно працювати, половину в мене одразу розібрали оптовики, а іншу половину заклав до березня у власне овочесховище. Думаю, що вийду на гарну ціну, тай для супермаркетів, з якими працюю, потрібне безперервне постачання якісної капусти. Ще одною перевагою Бригадиру F1  є те, що висаджуючи його в кількості 35 тис.росл./га можна зробити великий тонаж, капустини будуть по 6 кг для армії та квашення, а якщо зробити густоту 43,5 тис.росл./га отримаємо голівки по 3-3,5 кг одна в одну для свіжого ринку та на зберігання. Як кажуть: «Що посієш – те й пожнеш!», - я сію якісне і отримую якісне, а ринок мені віддячує гарним попитом і прибутком , чого і Вам бажаю!»       koren

 


     Від’їжджаючи з поля Василя Дмитровича, мене переповняло відчуття якоїсь невимовної радості та гордість за таких позитивних працьовитих людей, як Василь Дмитрович та багато інших трударів, що успішно працюють на капустяних нивах України. Приємно усвідомлювати, що насіння, яке створили селекціонери CLAUSE, перемножене на досвід і працю, приносить людям користь, радість та душевний спокій!

Бесіду з фермером Сольським В.Д. 
вів Олександ Джига, 
агроном-консультант компанії «Владам-Юг»

ПРАЦЮЮЧИ РАЗОМ, СТВОРЮЄМО ВАШЕ МАЙБУТНЄ!