Велика частина втрат при зберіганні пов'язана з поразкою їх хворобами. Для мінімалізації поразки і поширення хвороб по сховищу, перш за все, необхідно знати біологічні особливості їх збудників. Це дозволяє максимально використовувати агротехнічні прийоми для обмеження розвитку захворювань, а вміння діагностувати дозволяє прийняти оперативні заходи по локалізації та запобіганню подальшого їх розвитку.
     Найбільш поширеними захворюваннями в сховищі є: шейковая гниль, зелена цвіль, фузаріозна гниль, чорна цвіль.

sheikova_gnil

     Шийкова гниль.
Збудник - гриб Botrytis alli.
Сімптом: в місцях ураження з'являється сірий наліт на ньому утворюються чорні склероції, при розрізі тканина бура і має вигляд як би «вареної». Сильний розвиток хвороби веде до загнивання цибулини за типом сухої гнилі.

     
     
Проникнення в рослини відбувається в період збирання, коли обрізаються листя, можливі травмування при транспортуванні, пошкодження шкідниками.
     Джерело інфекції: заражені грибом цибулини, непротравленне насіння, склероції в грунті.

     Зелена цвіль.
     Збудник - гриби роду Penicillium.
     Симптом: на криючих чешуях проявляються блідо-жовті водянисті плями, які покриваються білуватим нальотом, надалі він набуває зелений плеснеобразний вигляд. За тим цибулини загнивають.
                                      zelena_plesen

     
     Проникнення в рослини відбувається при підмерзані і механічних пошкодженнях.
     Джерело інфекції: гриби цього роду добре поширені у грунті (заносяться в сховищі разом з цибулинами) і розвиваються на рослинних рештках.

fuzarioz_gnil
     Фузаріозна гниль.
     Збудник - гриб Fusarium oxysporum.
     Симптом: поява на донце цибулини білого або рожевого щільного повстяного нальоту. На вертикальному розрізі ураженої цибулини бачимо водянисту коричневу пляму. Надалі цибулини стають м'якими, водянистими, згнивають або муміфіціруються.

 
     Проникнення в рослину: зараження цибулин відбувається ще в польових умовах. Рослини цибулі можуть заражатися безпосередньо патогенном на будь-якій стадії вегетації, через пошкодження коренів, донця, цибулини комахами.
    Джерела інфекції: рослинні залишки і заражені цибулини, на яких гриб зберігається у вигляді хламідоспор, макроконідій і грибниць.

     Чорна цвіль.
    Збудник - гриб Aspergillus niger.
     Симптом: проявляється в області шийки або на пошкоджених зовнішніх чешуях з боків цибулини, спостерігається почорніння тканини. На зовнішніх чешуях або між ними утворюються пучки чорних спор гриба. Уражена тканина має вигляд насиченою водою, з часом вона висихає і зморщується.

                                    cherna_plesen

     
     Проникнення в рослину: зараження здорових цибулин відбувається при контакті з ураженими цибулинами, а також за допомогою спор, які поширюються по повітрю.
     Джерела інфекції: морфологічні структури цього гриба у великих кількостях знаходяться в грунті та повітрі.

     Та ось, всі перераховані хвороби заносяться в сховищі ще з поля, тому захисні заходи, що проводяться на цибулі проти фітопатогенних організмів в період вегетації, забезпечують отримання здорових цибулин і зменшують їх поразка в період зберігання. Але не варто забувати про технології зберігання і дезінфекції тари в сховищах, тому що тільки комплекс заходів дасть вам відмінний результат.


Фітопатолог агоцентра "ВЛАДАМ"
Олена Якубчук