Капусту найчастіше уражають бактерії Xanthomonas campestris і Pectobacterium carotovorum.

Бактерія Xanthomonas campestris є збудником судинного бактеріозу та бактеріальної жовтої плямистості листя. Патоген поширений практично всюди. Бактерії впроваджуються в рослини через продихи, через механічні травми, ушкодження кореневої системи, переходячи по головній жилці і черешки листя в кочеригу. Від рослини до рослини вони переносяться краплями дощу, шкідниками або механічним способом (одяг робітників, інвентар, ...).

Судинний бактеріоз

Сприятливими умовами для розвитку судинного бактеріозу є тепла, волога погода, перепади денної і нічної температур, дощ з поривчастим вітром або рясний полив дощуванням і комахи. При температурі 27-30 0 С симптоми проявляються вже через 10-12 днів після зараження рослини. Якщо рослина була заражена в холодних умовах, то симптом може і не проявлятися до тих пір, поки не з'являться сприятливі для нього умови, а потім різко спалахнути на «начебто здорових» рослинах.

Основним джерелом-резерватором бактерії є рослинні залишки, так як зараз приділяється велике значення якості насіння і їх стійкості до різних захворювань, в тому числі і бактеріальним.

Судинним бактеріозом можуть страждати і сходи, і розсада, і дорослі рослини. Перші прояви ураження спостерігаються на сім'ядольних листках у вигляді просвітлення країв, рослини сповільнюють ріст, можуть викривлятися. У дорослих рослин на листках з'являються пожовтіння V-подібної форми. Надалі це пожовтіння темніє і жилки листа стають чорними. При зрізі черешка помітні почорнілі судини. Надалі пошкоджені ділянки листя відмирають. Прояви починаються з нижніх листків, поступово переходячи на верхні, при цьому нижні листя зазвичай опадають.

Судинний бактеріоз може проявлятися і на качанах під час зберігання, при цьому також посилюється розвиток бактеріальної мокрої гнилі, приводячи качани в непридатність. У прохолодних і вологих умовах симптоми судинного бактеріозу схожі і на поразку бактеріальною плямистістю, і на поразку фузаріозом, і на жовту плямистість листя.

При ураженні знижується врожайність, лежкість качанів, в уражених качанах в 1,5 рази знижується кількість цукрів.

Враховуючи погодні умови що склалися на півдні України в червні - на початку липня, слід «бути на сторожі», тому незабаром можливий спалах судинного бактеріозу.

Бактерія Xanthomonas campestris викликає ще й бактеріальну (жовту) плямистість листя.

Бактриоз капусты Бактериоз капусты

Бактеріальна (жовта) плямистість листя

В порівнянні з судинним бактеріозом проявляється рідше. Симптоми пошкодження схожі на опіки верхівки. Особливо сприйнятливими є білокачанна, кольорова і пекінська капусти.

Як на старих, так і на молодих листках з'являється безліч дрібних, вдавлених, напівпрозорих плям, які в подальшому збільшуються в розмірі, а їх забарвлення варіює від жовтуватого, до чорної з напівпрозорим обідком. Центр старих пошкоджених плям може випадати, і лист стає як «зрешечений». Симптом в основному проявляється між жилками листа, викликаючи руйнування дрібних жилок.

Патогену необхідна крапельна вода, щоб проникати в рослини через їх продихи в листя. Тому, найбільша шкідливість спостерігається при рясних тривалих дощах і прохолодних ночах. Бактеріальна плямистість листя частіше проявляється восени при зниженій температурі і зберігається до наступного року, в основному в рослинних рештках.

Бактериальная пятнистость

Слизовий бактеріоз (мокра бактеріальна гниль) капусти

Ще один поширений вид бактеріозів, що виявляється більшою мірою на ранній капусті, тому часто фермер не встигає вчасно зібрати врожай.

Збудником даного захворювання є бактерія Pectobacterium carotovorum. Патоген вражає всі овочеві культури в усі фази росту, але найбільш гостро захворювання проявляється при транспортуванні або зберіганні овочів при підвищеній температурі.

Сприятливими умовами для розвитку слизового бактеріозу є спекотна (25-300С) і волога погода.

Зараження відбувається через пошкоджену тканину рослин (при культивації, зборі, навантаженні, транспортуванні врожаю, при пошкодженні морозом або комахами). У полі волога, що скупчилася на листках протягом декількох днів (наприклад, на капусті краплі вологи часто скупчуються на нижніх листках біля черешків), є сприятливим середовищем для руху і розмноження бактерій. Слизовий бактеріоз найчастіше пошкоджує ослаблені, пошкоджені, підморожені рослини, або рослини, вирощені з надмірним харчуванням азоту.

Джерелами інфекції є рослинні рештки, водойми, звідки патоген з поливною водою потрапляє в рослини, а також ґрунт поблизу рослини. Переносниками є безліч шкідників (капустяна муха, білан, ріпаковий квіткоїд, капустяна міль, слимаки, ...).

Перші симптоми ураження з'являються в другій половині вегетації. За характером розвитку і прояву слизовий бактеріоз ділять на 2 типи:

1) пошкодження починається з верхніх листків і поширюється до кочериги;

2) пошкодження починається з кочериги і поширюється по всій рослині.

 В обох випадках це призводить до загнивання по типу мокрої гнилі.

При першому типі ушкоджень, що покривають качан листя загнивають за типом мокрої гнилі, листя відмирає, і як наслідок від качана виходить неприємний запах. Поступово загнивання поширюється на весь качан, досягаючи кочериги, і рослина гине. При ураженні цвітної капусти пошкоджуються суцвіття, перетворюючись на гниючу масу.

При другому типі розвитку, патоген з ґрунту або через пошкоджені комахами ділянки проникає в кочеригу, в результаті чого кочерига розм'якшується і змінює колір на кремовий, а потім на світло-сірий.

При закладці пошкоджених качанів на зберігання, слизовий бактеріоз продовжить розвиватися і в сховищі, викликаючи загнивання по типу мокрої гнилі.

Слизистый бактериозСлизистый бактериоз