З початку червня в агролабораторії «Владам» стало надходити досить велика кількість зразків перцю і томата, уражених чорною бактеріальною плямистістю.

Чорна бактеріальна плямистість, найбільшої шкоди завдає рослинам, зростаючим у відкритому ґрунті. Збудником захворювання є бактерія Xanthomonas vesicatoria. Бактерії утворюють навколо себе капсули, які захищають їх від висихання та низьких температур. Оптимальними умовами для розвитку бактерій є висока вологість і температура 25-300С. Від хворої рослини до здорової, патоген передається через механічні пошкодження плодів, через продихи або пошкоджені волоски листя та плоди, потрапляючи всередину разом з вологістю, а далі, поширюються в рослині по міжклітинних просторах. Інкубаційний період (коли рослина вже уражена, але симптом ще не проявився) становить від 3 до 6 днів залежно від температури. Зараження рослин чорною бактеріальною плямистістю можливо протягом усього періоду вегетації.

Як же розпізнати це захворювання? Основними симптомами є:

Перец Томат
 • дрібні водянисті точкові плями, оточені жовтою облямівкою (можуть проявитися на будь-якій ділянці наземної маси);
 • симптом нагадує пошкодження столбура, але відмінність - в рясному опаданні листя;
 • на стеблах чорні плями подовженої форми;
 • на плодах опуклі чорні точки, оточені водянистою облямівкою. Надалі вони нагадують виразки, тканина облямівки стає зеленуватою, а під виразками загниває;
 • на ранній стадії симптом схожий на «пташине око», але випуклої форми.
 • пригнічення росту розсади;
 • дрібні водянисті точкові плями, оточені жовтою облямівкою (можуть проявитися на будь-якій ділянці наземної маси);
 • на листках плями частіше розташовуються по краях;
 • листя поступово жовтіє і засихає;
 • на стеблах буруваті виразки округлої або подовженої форми;
 • -може бути опадання квіток;
 • частіше проявляється на зелених плодах у вигляді темних крапок, надалі вони збільшуються в розмірах, вдавлюються, краї розриваються, що нагадує паршу;
 • тканина плоду під виразками загниває.

поражение перца черной бактериальной пятнистостью поражение перца черной бактериальной пятнистостью

Ураження перцю чорною бактеріальною плямистістю

поражение томата черной бактериальной пятнистостью

Ураження томата чорною бактеріальною плямистістю

Бактеріальний рак вражає пасльонові культури як у відкритому, так і в закритому ґрунті. Оптимальними умовами розвитку є висока вологість (80-85%) і температура 25-270С. Масовому розвитку сприяє спекотна погода в поєднанні з рясними дощами. Збудником є бактерія Clavibacter michiganensis, яка надає рослині токсичну дію, викликаючи закупорку провідних судин, загибель клітин і, як наслідок, в'янення і загибель рослини. В рослину збудники проникають в основному через механічні пошкодження, а також коріння. З коренів переміщаються по флоемі і заселяють наземні частини.

Симптоми пошкодження бактеріальним раком такі:

Перец Томат
 • зовні симптоми схожі на чорну бактеріальну плямистість;
 • на плодах дрібні плями;
 • листя знебарвлюється, починаючи знизу рослини і легко опадаючи (на відміну від томату).
 • потемніння судин з одного боку біля основи черешка хворого листа;
 • одностороннє в'янення листа (часточка листа жовтіє по краю і трохи закручується вгору);
 • на молодих чашелистиках, черешках і плодоніжках коричневі і рудуваті виразки;
 • стебло засихає, розривається, і на ньому виділяється жовтуватий ексудат;
 • в'янення куща починається з нижніх листків;
 • листя в'януть і сохнуть з країв до центральної жилки;
 • засохлі листя засихають, але не опадають;
 • серцевина стебла жовтіє і стає порожнистою (симптом схожий на некроз серцевини стебла і поразку фузаріумом);
 • на плодах дрібні білі плями з темним центром «пташине око»;
 • плоди потворні, з недорозвиненими насіннями;
 • багато плодів опадає.

бактериальный рак перца

Бактеріальний рак перцю

бактериальный рак томата бактериальный рак томата бактериальный рак томата

Бактеріальний рак томату

При вирощуванні в закритому ґрунті, з бактеріальних інфекцій, найбільш шкідливим є некроз серцевини стебла томата. Проявляється захворювання в основному в кінці весни - початку літа, коли починають плодоносити томати.

Цього року некроз серцевини стебла сильно проявився в «томатних краях»: Кам'янці-Дніпровській (Запорізької області) і в Заріччя (Закарпаття). Послужило цьому кілька факторів: по-перше, перепади денної і нічної температур; по-друге, висока вологість; по-третє, через нестачу і дорожнечу опалювального матеріалу топити в теплицях багато фермерів закінчили досить рано, що і позначилося на рослинах. Ще одним фактором, сприятливим даному захворюванню, є підвищений рівень азоту і низький рівень фосфору, калію і бору.

Збудником некрозу серцевини стебла є бактерія Pseudomonas corrugata.

Перші ознаки захворювання з'являються в період формування перших кистей на потужних, добре розвинених рослинах. Симптоми проявляються на різних частинах рослин:

- На стеблі: витягнуті, трохи вдавлені смуги. Серцевина стебла бурого кольору, видно некротизовані судини, в яких виділяється ексудат білуватого кольору, що випливає з тріщин і ранок.

- Рослини швидко в'януть.

- На зовні здорового стебла, в прикореневій частині з'являється багато повітряних (адвентивних) коренів світло-коричневого кольору.

- Листя, починаючи з верхніх, темніють і в'януть. Листя з міжжилковими висихаючими некрозами, що тягнуться вдалину центральної жилки.

- На плодах з'являються світлі жилки, які зберігаються і на стиглих плодах.

- При струшуванні рослин, плоди опадають.

симптомы некроза сердцевины стебля томата симптомы некроза сердцевины стебля томата

Симптоми некрозу серцевини стебла томата

В результаті ураження, більша частина рослин гине на початку плодоношення, а у деяких, формується хронічна форма захворювання, і саме ці рослини є джерелом вторинного зараження.

Бактерії, через ранки (часто при видаленні пасинків) потрапляють на здорові рослини, і руками через краплі і повітрям переносяться на сусідні рослини, тому в теплиці захворювання проявляється вогнищами уздовж міжряддя. Через 3-4 тижні частина рослин гине.

Симптоми некрозу серцевини стебла схожі з бактеріальним раком, і нерідко в хворих рослинах виявляють збудники цих захворювань разом, внаслідок чого рослини швидко гинуть. І якщо захворювання проявилося в одному обороті, то є велика ймовірність того, що воно проявиться й на наступний оборот.

Одним з основних джерел збереження інфекції є рослинні рештки, де інфекція може зберігатися до 5 місяців. Що ж стосується насіння, то в останні роки фірми-виробники контролюють їх чистоту, тому ймовірність зараження через насіння незначна.

Для того, щоб убезпечити себе і свої рослини від бактеріальних захворювань, необхідно після закінчення культурообороту проводити комплекс захисних і профілактичних заходів, після яких збудник, як правило не виживає. А звернувшись в Агролабораторію «Владам», Ви зможете отримати якісні рекомендації щодо захисту від бактеріозів.

Здорових Вам рослин і гарного врожаю!