Напередодні чергового сезону, думаю, було б правильним рішенням проаналізувати особливості вирощування кавуна в минулому році, в зв'язку з тим, що щорічно з'являються нові і цікаві чинники, які необхідно враховувати, плануючи наступний рік.
Їх можна розділити на наступні групи:

1. Кліматичні - світло, температура, вологість, транспірація (випаровування вологи через листя).
Багато хто знає, що батьківщиною кавуна вважається Африка. Для отримання якісного врожаю він потребує достатньої кількості сонячного світла, що закладено в ньому генетично. Вибір ділянки в зоні з недостатньою кількістю сонячної енергії знижує ймовірність отримання високого врожаю. Історично, достатню наявність сонячного світла і температура визначили кліматичні зони для вирощування кавуна. В Україні епіцентром виробництва кавуна можна з упевненістю назвати екологічно чисту Херсонську область.
Ситуація з опадами в 2015 році склалася унікальна - на заході і півночі країни їх випало значно менше, ніж на  посушливому півдні. На початку польового сезону, починаючи з квітня, в Херсонській області випало в два рази більше опадів, в порівнянні з Заходом і Північчю країни. Наприклад, в червні були дні, коли випадало за 1 раз 50 мм (або 500 м³ / га) опадів.
З фактичною кількістю опадів (мм), в Херсонській області за 2015 рік, можна ознайомитись на нижче вказаному графіку, де опади розписані по декадах з січня по лютий.
Таке насичення вологістю грунту внесло свої корективи в минулому кавуновому сезоні 2015 року. Кавун на богарі (без поливу) з мінімальним вкладенням коштів, дав урожайність в середньому 20-30 тонн з 1 га.
Нижче цю ситуацію ми більш детально розглянемо в розділі ціни на кавун оптом в Україні в 2015 році. Будова рослини, потужний корінь, який сягає глибини більше одного метра і форма листа сприяють високій жаростійкості. Завдяки воді в рослині відбувається рух поживних речовин від кореня до вегетативної маси. Вологість в період від сходів до цвітіння для кавуна становить 65% НВ, перший збір 70%, масове збирання 75% НВ (від найменшої вологоємності).

Харчування рослини відбувається завдяки розчиненню солей в живильному розчині. Тиск в клітці становить 10 атмосфер. Для порівняння, тиск в одному колесі легкового автомобіля становить 1,5 атмосфери. Рослина кавуна настільки сильна, що здатна пробиватися навіть крізь асфальт. Коли ми підвищуємо концентрацію розчину, через різницю тиску вода з розчиненими солями рухається вгору,проходячи каналами до тих пір, поки концентрація і різниця тиску не вирівняється. Тоді відбудеться зупинка руху (харчування). Якщо і далі підвищувати концентрацію розчину, вода почне навпаки виходити з рослини, викликаючи її загибель.

Грунтові - тип ґрунту, хімічний склад, сторона схилу, глибина залягання грунтових вод.

Якщо проаналізувати ситуацію минулого року, то підвищені норми опадів ускладнювали догляд і прибирання, за винятком піщаних грунтів, де надлишки води швидше розподілялися і давали можливість зайти в поле. Особливо це відчули фермери, які планували отримати ранній кавун з термосних укриттів.

При виборі ділянки дуже важливо враховувати наступні показники:
Кислотність, як води, так і грунту. Оптимальна кислотність ґрунту рН 6,5-7.
Показник засоленості води і грунту. Оптимальний показник ЄС від 1 до 2,5.
Уникати ділянок, з глибиною залягання ґрунтових вод, менше 80 см від поверхні.
Хороша аеріруемие (вентиляція повітря, повітрообмін, а також насичення повітрям) грунту.
 
Активність шкідників і мікроорганізмів - (фузаріозне в'янення, антракноз, кліщ, попелиця, совка).
Отримані дані від Агроцентру «Владам» дають можливість проаналізувати сезон 2015 року та виділити, які захворювання зустрічалися найчастіше, а також, які шкідники були активні.
 
Основні захворювання, на кавуні починаючи з травня 2015 року.
Особливістю сезону стали погодні умови. Велика кількість опадів з травня по першу декаду липня. Перепади денних і нічних температур сприяли розвитку таких захворювань як: Фузаріум (Fusarium oxsysporum) - на сьогоднішній день одна з найпоширеніших грибкових захворювань, що зустрічаються на кавуні. Здатна вражати рослину практично на всіх стадіях його розвитку. Найбільш поширений симптом в період цвітіння: спочатку починають в'янути верхівки батоги в денний час, а на ніч тургор відновлюється. Якщо не вживати заходів, поширення гриба в провідних судинах збільшується, тим самим послаблюється потік поживних речовин від кореня і рослина повністю в'яне. В основному зараження відбувається через грунт, в якій знаходиться гриб, а також через рослинні залишки від попередньої культури. Спори гриба зберігають життєздатність більше 10 років. Одним з найбільш ефективних методів боротьби з фузаріумом є регулярне дотримання сівозміни, з подальшим поверненням на ту саму ділянку не раніше, ніж через 7-8 років.
Антракноз (Colletotrichum lagenarium) - як його ще називають «мідянка». Активно проявляється в період вологих років, з великою кількістю опадів. Основні симптоми проявляються на листках, стеблах і плодах. На листках у вигляді жовтих або коричневих плям, розміром 2,5-3 см. Часто на краю листа або між жилками, можуть зливатися між собою. На стеблах, у вигляді вдавлених плям в районі прикореневої шийки. Патоген знаходиться в грунті. Протягом літа суперечки антракноза поширюються від заражених рослин до здорових за допомогою вітру, з крапельками води або переносяться шкідниками.
Підвищуємо рівень агротехніки:
Для вирішення цих проблем і зменшення пестицидного навантаження на рослину європейські фермери-баштанники в Греції, Іспанії, Італії, Туреччині і Балканських країнах, використовують щеплений корінь підщепи для вирощування кавуна.
Це дозволяє висаджувати розсаду при більш низьких температурах +14, +15 С °, завдяки потужній і стійкій кореневій системі. Крім цього, така коренева система стійка до ряду грибкових захворювань, які викликаються грибами Pythium, Fusarium, Verticilium. Завдяки використанню щеплення, кавун можна вирощувати на одному і тому ж полі кілька років поспіль, без зменшення продуктивності і якості. Використовуючи привиту розсаду можна отримувати вищу врожайність. Потужна коренева система прищепи більше прокачує через себе воду з поживними речовинами, рівномірно розподіляючи налив плодів.
На щепленому кавуні характерно відрізняється прибирання - за один раз можна прибрати 90-95% врожаю. Здорове бадилля залишається до кінця сезону, зменшуючи навантаження, патогенів на грунт.
Для кавуна це дуже перспективна і продуктивна технологія. Є багато технологічних нюансів, як в отриманні прищепленої розсади, так і в технології вирощування. Вся технологія вимагає більш детального вивчення і в рамках однієї статті складно описати всі деталі цього процесу.
 
Отримання врожаю кавуна в наших умовах до 10 липня (приблизно на два тижні раніше) можливе при використанні подвійного укриття за допомогою плівки для мульчування. Перша йде в ролі мульчі, а друга в ролі укриття. Таке поєднання отримало назву «Термос» (міні тунелі). Для його створення використовують дуги довжиною 1,5 м на відстані 1,5-2 м один від одного. Накривають плівкою шириною 1,4 м, а краю присипають грунтом.
 
Перевага даного агротехнічного прийому:
1. Дозволяє забезпечити оптимальну температуру ґрунту для висадки (+16 +18 C °), відмінну приживлюваність і розвиток рослини.
2. Різкі перепади нічних / денних температур не надають сильного стресу на рослину.
3. Перешкоджає розвитку бур'янів в прикореневій зоні, що забезпечує гарне харчування і розвиток молодого рослини.
 
Дуже важливим технологічним моментом при використанні «Термоса», є своєчасне відкриття вкриває другий плівки, щоб уникнути запарювання рослин, що може спричинити за собою можливість отримати неякісний і пізній урожай. В даний період, погода ще не стабільна і можливі критичні зниження температур, що може призвести до скидання зав'язі з основного стебла. Наступна зав'язь продовжить період вегетації, і тоді сенсу в «термосі» немає. Відкривати плівку потрібно не поспішаючи, поступово роблячи невеликі розрізи, загартовуючи рослини. Завдяки даній технології можна

 

вийти на ринок з раннім кавуном, який завжди в ціні, і отримати хороший прибуток.
Для отримання ультраранньої продукції не менш важливо виростити здорову сильну розсаду. Для розсади відмінно підходять касети № 40, з розміром осередку 70х70мм (166 осередків / м²) і витратою торфу 9,2 л / касету, або касету №60, з діаметром комірки 55 мм (250 осередків / м²) і об'ємом торфу 7,1 л / касету. Субстрат краще готувати з співвідношенням 3: 1: 1. (Торфу 70%, вермикуліту 15%, Перліт 15%). Така пропорція дозволяє оптимально наситити субстрат повітрям, що особливо сприятливо впливає на корені молодої розсади. Від хвороб в даний період найкраще застосовувати біопрепарати, і ми в цьому повністю переконалися на власному досвіді, так як вони не пригнічують рослина, проявляють властивості стимуляторів росту і значно загартовують рослину від захворювання в подальшому. Тому кожні 7 днів необхідно проводити обробку Тріходерміном + Планрізом (150мл + 150мл / 10л) як під корінь, так і по листу. Для ефективної дії біопрепаратів дуже важливим є дотримання наступних умов:
1. Температура повітря і води, що використовується для приготування бакової суміші не повинна бути нижче +18 +20 оС; рН води, використовуваної для приготування розчину потрібно довести до нейтрального або слаболужного показника 7,5- 8,5 (можна використовувати ортофосфорну або азотну кислоти)
2. У воді, перед додаванням біопрепаратів, потрібно розчинити гумінові добрива (гумат К) за рекомендованою нормою виробником гумата;
3. Необхідно безперервне розмішування бакової суміші під час приготування, і протягом 15-20 хвилин після додавання всіх компонентів;
4. Не допускати впливу прямих сонячних променів на біопрепарати і на робочий розчин, так як ультрафіолет згубно впливає на біологічні агенти препаратів.
5. Концентрація препаратів розраховується залежно від титру біоагентам. Зазначена вище концентрація Триходерміну і Планрізу взята з розрахунку титру 2-2,5 х 109.
6 Проти шкідників на розсаді, через кожні 7 днів проводять обробку Актофітом (60-100мл / 10л) в розсадному відділенні. Оскільки Актофіт є препаратом контактної дії, дуже важливо рівномірне його нанесення на листову поверхню. Так само Актофіт дуже ефективний і проти грунтових шкідників, які можуть мешкати в субстраті. Температура повітря та води на момент обробки не повинні бути нижче + 18оС.
 
2. Аналіз ціни на кавун оптом в Україні в 2015 році:
Другий фактор, що впливає на вибір терміну посіву і висадки, для отримання понад ранній і ранньої продукції високої рентабельності. З 2 декади червня по 1 декаду липня на ринок виходить ранній кавун з «Термоса». Ціни за 1 кг і основний заробіток в даний період видно на графіку №1. Середня врожайність «термосного» кавуна коливатися від 40 до 50 тонн, не рідкість умільці баштанники отримують і 80 тонн з 1 га. Дуже важливо враховувати вищевказані фактори, які ми розглядали в першому розділі статті. У сезоні 2015 року на термосного кавун була гідна ціна, і протрималася на протяг всього періоду збирання.
Наступний сегмент кавуна, який займає третину вирощуваних площ в Україні - гібридний кавун «Мульча». Збори його починаються з 2 декади липня. Ціни за 1 кг в сезоні видно на графіку № 2. На його прикладі можна простежити динаміку продажів і період основного заробітку гібридного кавуна «Мульча».
З досвіду минулих сезонів він завжди цінується за високу якість серед оптових покупців.
 
Об'єм ринку. Площі під кавуном в Україні в 2015 році:
Основну роль на ринку відіграє кінцевий покупець. Для успішного виробництва кавуна ми повинні знати, що хоче кінцевий покупець.
 
На сьогодні відомі основні вимоги кінцевого покупця до кавуна:
- Ранній, середній, пізній.
- Насіннєвий і безнасінний.
- Округлий, блоковий, подовжений
- Маленький, середній, великий
- За кольором м'якоті - яскраво-червоний, жовтий
- Структурі м'якоті - хрустка і соковита
- Свіжий і найсолодший!
 
За даними проекту АПК-Інформ, обсяг ринку значно виріс. Високі ціни в минулому сезоні 2014 року супроводжували прихід нових фермерів в баштанний сегмент. Тим самим, збільшивши пропозиції в сезоні 2015 року. На графіку № 2 видно, що в серпні, пропозиція перевищила попит, і з чим це було пов'язано. Раніше ми вже говорили про унікальні сформовані кліматичні умои 2015 року. Гарне зволоження грунту дозволило отримати високі врожаї на полях без поливу. Ситуація з ціною до вересня трохи покращилася, але за даними проекту АПК-Інформ, ціни залишилися нижчими в порівнянні з сезоном 2014 року. Завдяки ранньому терміну дозрівання, гібридний кавун «Мульча» вийшов на ринок у другій декаді липня, з хорошою ціною як видно на графіку №2.
 
Селекція. Новинки від компанії CLAUSE, які отримали схвалення в сезоні 2015.
 
Вагоме і лідируюче місце на сьогодні займає зарубіжна селекція. Завдяки старанням фахівців насінницьких компаній, які проводять сортовипробування гібридів, в різних умовах, вибираючи разом з баштанниками, гібриди кавуна оптимально підходящі для вирощування в умовах Українського клімату.
 
Для вирощування ранньої кавуна в термосних укриттях і на мульчі добре себе зарекомендувала новинка від компанії CLAUSE - гібрид ЛІВІЯ F1! Це абсолютно нова американська селекція гібридів кавуна. В її основу вкладена висока продуктивність, якісні показники, стійкість до сонячних опіків, завдяки забарвленню зовнішньої «сорочки» кавуна (темні смуги ширше, ніж світлі). Через 62 дні після висадки розсади рефрактометр показував рівень цукру 12% і вище. Не всі дині мають такий показник. Середня вага плоду у ЛІВІЇ F1 - 10-12 кг.

Відгук: Олександра Гришка Фермерське господарство «Перлина-С», Цюрупинський р-н, Херсонська обл.
"Вирощуванням кавуна займаємося більше 7 років. Після випробування в сезоні 2014 року на нашому полі, повністю перейшли на гібрид ЛІВІЯ F1. Він має соковиту м'якоть, солодкий смак, все, як і повинно бути. Прекрасно себе показує при транспортуванні на далекі відстані. Всі стикаються з проблемою на ранньому кавуні, він постійно б'ється. ЛІВІЯ F1 - це єдиний кавун, який досягає оптимальної кірки для транспортування, на ній не було бою зовсім ".
Наступний перевірений кавун - СТЕТСОН F1, якість якого вже перевірено і він добре себе зарекомендував на ринку України. Це ранній кавун, починає плодоносити через 55-60 днів після висадки в поле. За дуже короткий період вегетації дає плоди середньою вагою 8-10 кг. Червона м'якоть. Округла форма (25х30 см). Середня шкірка. Відмінно транспортується на далекі відстані.

Відгук: мая Лі, с. Ювілейне, Цюрупинський р-н, Херсонська обл.
"За кілька десятиліть, скільки ми займаємося кавуном, перепробували дуже багато різних гібридів. І ось уже шість років, як віддаємо перевагу французькому СТЕТСОН F1. Зупинили свій вибір на цій позиції завдяки універсальності. СТЕТСОН F1 прекрасно у нас виходить як в термосі, так і на мульчі. Дуже продуктивний гібрид. На батогах 2-3 однорідних великих плоди. Відмінно катається, гарний зовнішній вигляд. Виділяється більш червоною м'якоттю, що важливо для раннього кавуна. Завдяки валу і товарності щороку дає нам хороший прибуток "
Рекомендуємо для основного сезону з потужним коренем і вегетативно розвиненим рослиною гібрид Медісон F1, Через 64-68 днів після висадки розсади можна робити першу вибірку. Добре зростає на різних типах грунтів. Середня вага 10-13 кг. Овальної форми. М'якоть яскраво червона, хрустка, солодка. Шкірка середня. Транспортується на далекі відстані.

 

Відгук: Василь Монич, с. Ульянівка, Скадовський р-н, Херсонська обл.
 
"Клозовский МЕДІСОН F1 третій рік у мене на поле. Пробував його з іншими конкурентними новинками, але по фіналу МЕДІСОН F1 це був як мій вибір, так і вибір закупівельників, які щороку в першу чергу замовляють саме цей гібрид для вирощування. Зазначу загальний вал - стабільні 75-80т товарного кавуна на мульчі. Плоди однорідні, вагою 10-12 кг, типовий красивий колір шкірки. Усередині червона, хрустка м'якоть. Дуже солодкий. Важливо, що МЕДІСОН F1 дуже добре транспортується. Беруть з різних регіонів України. Будемо і далі його вирощувати "

Для вирощування без поливу, з мінімальними вкладеннями, або з використанням більш прогресивної технології відмінно себе зарекомендував сорт КРИМСОН СВІТ від компанії CLAUSE. При прямому посіві молоді рослини більш стійкі до несприятливих умов на початку вегетації в порівнянні з контрольними сортами такого типу. Сорт КРИМСОН СВІТ один з перших сортів від компанії CLAUSE, який почав продаватися на території України (вже 18 років). Вегетаційний період від висадки 80 днів. Середня вага 8-10 кг, округлої форми. М'якоть насичено червона, хрустка без прожилок. Дуже солодкий. Вибір багатьох баштанниками України.
 

Відгук: Сергій Санін фермерське господарство «Нива»
"Ми вже не перший рік вирощуємо сорт КРИМСОН СВІТ, французької компанії Clause. Чудовий сорт. При ранніх посівах краще за інші переносить несприятливі умови спочатку вегетації. Особливо коли є невеликі перепади температур. Потужна коренева система дозволяє нам вирощувати його на богарі, без поливу. З кожної рослини ми зняли мінімум 1 кавун. Відмінні смакові якості. М'якоть яскраво червона, хрустка, соковита. Ми залишилися, дуже задоволені цим сортом".
 
Незважаючи на унікальні кліматичні умови минулого сезону, ми бачимо позитивні відгуки фермерів з різних регіонів. Вони довірилися якості компанії Clause і отримали відмінний результат. Ми віримо, що в новому сезоні Ви оціните всі плюси вирощування нового гібрида ЛІВІЯ F1. Вас порадують стабільністю СТЕТСОН F1 і МЕДІСОН F1. Вже зараз видно, що шанувальників і у Кримсон Світ стане більше. Селекціонери Clause прислухаються до потреб наших фермерів, знаходяться в постійному пошуку, будуть і в майбутньому пропонувати цікавий асортимент, який постійно оновлюється і вдосконалюється. У найближчому майбутньому ми ще більше розширимо нашу лінійку гібридів кавуна.
 
Звертаючись до офіційного дистриб'ютора Clause в Україні компанії «Владам - Юг», можна як придбати насіння, так і отримати якісну консультацію від фахівців компанії.
                                                                                       Сійте розумне, добре, вічне, 
                                                                                       Сійте! Спасибі вам скажуть сердечне ...
Хороше насіння, дбайливий догляд і Боже благословення - гарантія відмінного врожаю!