Ні для кого не секрет, що процес вирощування дині на Півдні України з кожним роком стає все складнішим і складнішим. Все просто: в ньому маса нюансів, які залежать як від грунтово-кліматичних або агротехнологічних умов вирощування, які для кожного господарства є різними, так і від людського фактора.
    Але є ще один, мабуть, найбільш важливий фактор, про який ми і поговоримо в ході наших з Вами міркувань.
   Як показав сезон 2015 року, коло фермерів-баштанниками розділився на три категорії: для одних рік був успішним, для інших звичайним, а для деяких він став і зовсім провальним. У більшості випадків було складно боротися зі сформованою ситуацією, що згодом призвело до врожайності від 0 до 20 тонн / га дині на крапельному зрошенні. При тому, що диня на богарі дала до 20 тонн при мінімальних вкладеннях.
Назріло питання: а де 40-50 тонн / га дині, які фермер отримував ще 2 роки тому? А де торішня ціна? Ну що ж, є такі питання, на які не може бути простих відповідей! Але дізнавшись правильні відповіді - ви зможете наблизитися до розуміння отриманого результату, що згодом допоможе мінімізувати свої нерви, збитки і, врешті-решт, втрачений час.
     Тож почнемо. Диня на термосі в цьому році виробила певний фурор. Як не крути, але відсутність в цьому році Криму зі своєї ранньої динею створило дефіцит в ультраранні сегменті дині. Попит на диню перевищив пропозицію, внаслідок чого ультраранню диню починали продавати з 25-27 гривень за кілограм, другу вибірку за 22-25 гривень, а третю вже за 17-18 гривень.
   Помноживши на врожайність 35-40 тонн - отримуємо цікавий результат. У момент дозрівання, коли диня знаходиться в найбільш вразливій фазі, тут як раз спрацювало те, що диня була здорова в момент активного відтоку поживних речовин в плоди, а сприятливі умови сприяли фермеру якісно розігнати вегетативну масу і кореневу систему, яка витягнула все те, що нав'язала рослина.
       Незважаючи на витрати, диня на термосі принесла свої дивіденди, але ж так було не завжди. На сьогоднішній день можна сміливо сказати: «Ця ніша дуже приваблива для інших фермерів». Але, як ми знаємо, гладко буває тільки на папері. Адже тут потрібно поставити запитання: чи готовий ти до ризику? До ризику залишитися без дині ще на самому початку розвитку рослини? Досвідчений баштанник знає - критичним фактором є температура ґрунту, в яку висаджують розсаду на глибину кореневої системи. Температура ґрунту, а не повітря, як багато хто вважає, повинна становити + 16 ... + 18 С. Якщо температура нижче - це призводить до пошкодження кореневої системи мікроорганізмами і її передчасного відмирання. Для отримання такої температури грунту ранньою весною (I-II декада квітня місяця), використовують мульчувальне покриття, встановлюють дуги для тунельних споруд.
        Другим важливим фактором є розсада. Для дині важливо не перетримувати її в рассадному відділенні. Оптимально її висаджувати після утворення 3-х справжніх листів (20-25 днів). Це тільки ази баштанництва, адже тут потрібно ще враховувати витрати на розсадне відділення, касети, торф, добриво, хімічний захист, а також  не заплановані витрати.
     Якщо є розуміння: як, коли і що робити - тоді вперед і без оглядки! «Сумнів, той подібний МОРСЬКИЙ ХВИЛІ, ВІТРОМ жене й кидає вітер». ІАК. 1: 6. Саме тут необхідний відповідний спринтер, що володіє необхідними якостями: який буде найпершим, найвитривалішим, і, звичайно ж, продуктивним гібридом.
     Сьогодні, завдяки 3-х річним випробуванням компанії «Владам-Юг» - єдиного офіційного представника французької селекції CLAUSE в Україні, з'явилася гідна диня Мазіна F1 (МАФ 35 F1). Вона ідеально підходить для вирощування дині на термосі в кліматичних умовах півдня України. Про цю диню ми будемо говорити з вами далі.
       Ми хотіли б Вам представити фермера Володимира Фінько (Херсонська обл., Смт Новоолексіївка), який в цьому сезоні вирощував три гібрида дині французької селекції «CLAUSE»: Мазін F1 (МАФ 35 F1), КРЕДО F1 і АМАЛ F1.
Першу вибірку фермер почав з новинки сезону - дуже ранній дині Мазін F1 (МАФ 35 F1), яка в умовах Херсонської області стала найпершою в сегменті «ананасок». Хочеться відзначити незаперечну перевагу дині Мазін F1 (МАФ 35 F1) - це супер зав'язування плодів. На одній рослині - від 4 до 6 товарних динь, середньою вагою 2,5-3 кг. Віддача - блискавична!
                                                                                              Фермер - Фінько Володимир                Менеджер "Владам-Юг" - Пономаренко Денис
 
(Пряма мова) Фермер - Фінько Володимир
     «Диню Мазін F1 (МАФ 35 F1) посадив перший сезон! Залишився задоволений. Розсаду я садив у відкритий грунт в екстремальних умовах, на ледачу мульчу без термоса 28 квітня 2015 року. Схема висадки 2,10 х 0,80 = 5,953 рослин на 1 га (хоча можна її загущать до 7000 рослин на 1 га).
       Диня перенесла: нічні зниження температури і два граду. Думав уже махнути рукою на диню і передісковать, але (сам того не очікував!) Рослина початок «оживати». Побачивши прогрес, я вирішив провести антистресову програму і ось результат: перша вибірка була 12 липня (ціна 22 грн. За 1 кг), друга вибірка - 15 липня, а 20 липня була 3-тя вибірка.
     Диня дозріває дуже швидко - це ідеальний варіант для ультраранньої дині, особливо на термосі. За врожайності можу сказати, що диня Мазін F1 (МАФ 35 F1) дає 50 тонн товарної дині, але ж останні 3 сезони цю врожайність практично не реально отримати ».
      Відразу після дині Мазін F1 (МАФ 35 F1) на полях Півдня України почалося збирання дині КРЕДО F1. Диня КРЕДО F1 вирощується в Херсонській області вже більше двох років і продовжує набирати обертів.
     Диня КРЕДО F1 - оновлена селекція, вона радує фермерів своєю стійкістю до захворювань і (ВАЖЛИВО !!!) у разі хвороби - піддається лікуванню. Нерідко зустрічалися поля з динею КРЕДО F1, де проводилося всього 2 фунгіцидні обробки за сезон. Незважаючи на це врожайність товарної дині перевищувала 40 тонн.

Фермер Дугу Рустем другий зліва (прямая мова)

                                                                                   

Фермер – Дугу Рустем Херсонська обл., смт Новоолексіївка 

     «Вперше я познайомився з динею КРЕДО F1 в минулому році. За перший сезон вона зуміла зарекомендувати себе, як високоякісний продукт. Я навіть дав їй прізвисько - «Розумна» диня, адже вона зав'язувала стільки плодів, скільки була здатна витягнути.
    Завдяки своїй стійкості до стресових умов і захворювань, а також високим виходом товарної продукції, КРЕДО F1 допомогла нам пережити цей складний сезон. Звичайно, ця диня любить інтенсивне харчування, але при цьому характеризується високою віддачею.
 
      Продовжуємо розбирати минулий сезон 2015 года ...
Особливо складно в цьому році фермерам довелося з динею середнього терміну вирощування. Проблеми виникали як з вирощуванням, так і з реалізацією.
Червневе велика кількість опадів, коли за добу випадало 500 кубів дощової води, перепад нічних і денних температур, накопичення в грунті шкідливих мікроорганізмів, таких як Fusarium, Verticilium, Pseudomonas, кожен з цих грибів спрацював в оптимальних для себе умовах. Всі вони привели до тенденції, яка спостерігається протягом останніх двох років: бадилля лягає, плоди загнивають, а боротися в деяких випадках практично марно.
     Як показують останні технології в країнах Західної Європи та Ізраїлю, вже не один рік там використовують привиту розсаду дині. Це дозволяє висаджувати прищеплене рослина в грунт при більш низьких температурах (+ 14 ... + 150С), завдяки більш потужної і стійкої кореневій системі підщепи. Крім цього, така коренева система стійка до ряду грибкових захворювань (провокуються грибами пологів Pythium, Fusarium, Verticilium), а також стійка до нематод. Рослина з глибокою кореневою системою стійкіше до грунтової та повітряної посухи. Технологія прищепленої культури - це ціла наука. Для її розкриття буде потрібно не одна стаття, тому йдемо далі.
 Трохи про ціни.
     Ринок був перенасичений як елітними гібридами динь, так і динею, вирощеної на богарі. Це легкооб'яснімо: люди орієнтувалися на минулий сезон, тому було багато бажаючих просто посіяти насіння в грунт і продати диню за високими цінами. Велика кількість опадів в цьому сезоні дало хорошу влагозарядку, завдяки чому диня без поливу, добрив і хімічних обробок дала врожайність до 15-20 тонн / га. У порівнянні з елітними гібридами, врожайність в рази менше, та й товарними якостями диня поступається, як і смаковими, і нічого що ціна на 1-1,50 грн. нижче, але ж і вкладень практично ніяких. Досвідчені фермери розуміють, що «навіть палиця стріляє раз на рік» і цей рік був більше винятком, ніж правилом. Це важливо розуміти.
      Пізня посадка дині, на прикладі Амал F1 (в народі іменується як щербет), яка займає 80% всіх площ Півдня України (а це понад 1000 га з 1300 га), за останні два сезони показує себе краще, ніж середня посадка. У більшості випадків це пов'язано з тим, що останні два роки оптимальний період для вирощування дині Амал F1, змістився на три-чотири тижні в сторону пізньої дині. На момент активного плодоношення вона потрапляє в оптимальні умови для розвитку рослини, коли середньодобова температура стабілізується, різкі перепади температури залишаються позаду і стає набагато легше поставити необхідну поливну норму води.
Як приклад останніх двох сезонів, врожайність Амал F1 склала від 30 до 40 тонн / га якісної дині. У момент активної прибирання вона була поза конкуренцією. З полів, ринків і супермаркетів вона йшла першою, і в вересні місяці ціна «з поля» становила 10-12 грн. за 1 кг.
       На наступній діаграмі ви зможете побачити середні ціни на звичайну диню і на диню Амал F1. Остання завжди була дорожче в середньому на 1,5-2 грн. / Кг. Вкотре Амал F1 підтвердила свій СТАТУС-КВО на ринку України (дані взяті на прикладі ринку Б.Копані, Херсонська обл.).
    Отже, ми торкнулися лише верхівки айсберга. Кожен з вас, прочитавши цю статтю, зробить свої висновки, грунтуючись на власному досвіді. У будь-якому випадку ця інформація буде корисною як для початківця фермера, так і для фермера з величезним стажем.
    Є один факт, з яким більшість фермерів погодиться: кожен день виникають все нові методи і засоби, і те, що працювало вчора, цілком може виявитися малоефективним завтра, то, що підходить для одного господарства, може бути не прийнятно для іншого. Ось чому так важливо вміти аналізувати і постійно ВЧИТИСЯ!
І найголовніше - пам'ятайте, що результат не завжди обчислюється грошима! Адже невидиме може бути більше ніж видиме, отримуючи радість від плоду рук ваших учинків, - це і є Благословення!
«І як котрий чоловік їсть та п'є, і бачить добре в усім своїм труді радіє добром, це - дар Божий».
                                                                                                                                       (Проповідник 3:13)