Зверніть увагу на картоплю!

        Деякі фермери ставлять запитання щодо картопляної молі: «Як вона виглядає, які ознаки пошкодження бульб і як вберегти врожай від пошкодження?» і тому подібні. Тому ми вирішили розповісти трохи про цього шкідника.   Картопляна міль є карантинним шкідником і крім картоплі вона вражає ще й томати, баклажани, перець, тютюн і деякі інші культури.
         Перезимовує міль як у польових умовах, так і в картопляних сховищах.
       У польових умовах картопляна міль зимує в стадії гусениці або лялечки на рослинних рештках у верхньому шарі грунту, а в сховищах – спокійно перезимовує у всіх стадіях і навіть розвивається в бульбах, що зберігаються,  призводячи до подальшого їх загнивання.
       Так як вона воліє харчуватися на різних бур'янах (дурмані, пасльоні, блекоті, беладоні), то слід приділити увагу посадкам і при необхідності провести відповідні обробки.
        Поширюється міль за регіонами у тих же бульбах, а також на свіжих плодах томата і баклажана.
     Політ метеликів можна помітити з квітня до кінця жовтня (при температурах від 8 до 35 0С). Здебільшого політ відбувається у вечірній і нічний час. Яйця метелики відкладають по одному або невеликими купками в основному з нижньої сторони листків, а в сховищі на бульби картоплі в безпосередній близькості до вічок. Один метелик може відкласти до 200 яєць, з яких через 3-10 днів (залежно від температури) народжуються гусениці (розміром до 15 мм жовтувато-зелені). Новонароджені гусениці проникають всередину листа, виїдаючи в них міни і заповнюючи їх екскрементами. Гусениці розвиваються близько 2-х тижнів, заляльковуються і через тиждень з кокона з'являється нове покоління метеликів.
        Влітку перше покоління розвивається приблизно за місяць, взимку цей період розтягується до 4 місяців.
        Оптимальними умовами для розвитку картопляної молі є температура 22-26 0С і вологість повітря 70-80%.
       Гусениці легко переносять різкі перепади температур і навіть при промерзанні бульб, залишаються в них живими. Є відомості, що при температурах -4 і вище +36 0С всі стадії молі гинуть.
Картопляна міль пошкоджує як бульби, так і наземні частини рослини. Які ж ознаки пошкодження?
1) При масовому розмноженні листя рослини обплетені павутинням, також павутиною обплутана і верхня частина стебла.
2) Міни на листках і стеблах. На листі міни проходять в головній жилці або поперечних жилках або ж біля них.
3) У бульбах помітні звивисті ходи, які спочатку тягнуться вздовж шкірки, а потім заглиблюються в середину бульби в різних напрямках. Ці ходи часто заповнені трухою і екскрементами.
4) На клубні в місцях пошкоджень помітні вдавлені плями рожево-фіолетового забарвлення.
         При сприятливих умовах і наявності їжі гусениці розвиваються безперервно.
         Як же боротися з нею?
1. Знищення бур'янів (особливо пасльонових).
2. При виявленні в полі: використання біо- та хімпрепаратів.
3. Ретельна вибірка всіх бульб (перебирання бульб і видалення пошкоджених).
4. Обробка сховищ (дезінсекція).
5. Температура при зберіганні не повинна перевищувати 50С (якщо будуть дотримані умови зберігання, то масового розмноження в сховищі не станеться).